26.9.2023 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

EVROPA: Jak se to multikulturalismu nepovedlo

Je to celkem známá poučka: Čím víc se tlačí na pilu, tím spíš se pila zakousne. Může to mít tisíc a jednu variantu v běžném životě, ale většinou to platí beze zbytku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 12.11.2018 20:57

SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ EXISTENCE JSOUCNA.

Samovolně v čase a v prostoru vzniklá řídící struktura objektů a subjektů vesmíru, tedy věcí, zvířat, rostlin a lidí, nazvaná spontánní řád je neosobním fenoménem, přítomném na každém jeho místě. Vzniká prostřednictvím podobností v alespoň charakteristikách pravidel, kterými se její budoucí prvky řídí a podobnostmi v jejich chování k všemožným silám vesmíru, včetně například fyzikálních, chemických a na zemi i biologických. I ony zvláštními spontánními řády jsou.

Je to tedy jediná možnost existence všeho, co vidíme a jsme schopni vnímat, včetně nás samotných a našich myslí, které jsou spontánními řády vůbec nejsložitějšími. Jsou to spontánní řády informací, prostřednictvím kterých myslíme a adaptujeme se právě na spontánní řád světa a lidského světa. Organismy nejsou ničím jiným, než také jen druhem spontánních řádů, v tomto případě spontánně řízených DNA, která však je produktem spontánního evolučního procesu v čase a v prostoru také.

Všechno tedy do sebe samovolně zapadá a adaptuje se a co ne a dostane se do dosahu, pak to také udělá. Samovolně a jen podle toho jaké adaptační možnosti v dané situaci jsou. Spontánní řád se upřesňuje a rozšiřuje a zahušťuje tímto způsobem a vykazuje tak sebepořádací, seberegulační a sebezáchovné vlastnosti.

Nejhustším a nejpřesnějším spontánním řádem je spontánní situace na Zemi. Až to vypadá, že se nacházíme v nejuspořádanější části vesmíru, jakoby se spontánní řád vesmíru šířil od nás. Samozřejmě, ne naší zásluhou a ne kvůli nám. Je to naopak, proto jsme, neboť je tu nejsrovnaněji.

K. Janyška 12.11.2018 20:57

Re: SPONTÁNNÍ ŘÁD JE JEDINOU MOŽNOSTÍ EXISTENCE JSOUCNA.

Co však z toho vyplývá pro lidskou situaci ? Nic menšího, než že lidská aktivita, ne záměry, plodí totéž co jakýkoliv jiný pohyb ve vesmíru, tedy spontánní řád, v tomto případě spontánní řád lidského světa. Ten spočívá v tom, že obchodem individualizovaní aktivní lidé jsou řízeni podobnými pravidly, které se v reji spontánního evolučního vývoje vyvinuly, jako odezva na jejich interakci.

Tento stav je nezdemontovatelný a lidmi neřiditelný. Jak by mohl být, vždyť jsme tohoto superprocesu plodem a produkty, ne autory. A to včetně naší schopnosti myslet a tvořit. Je možné, to pro nábožensky založené, že spontánní řád je nástrojem Božím, ale nic takového věda zatím ani nenaznačuje, takže jen v poměru 50 na 50.

Podrobnosti o aplikaci tohoto vědění na lidskou situaci popisuje kompozitivní teorie, tedy vědecký a jen vědecký, výklad lidského světa, jemuž vévodí ten od A.F.Hayeka, nositele Nobelovy ceny za ekonomii... Dzp.

J. Ptáček 12.11.2018 20:24

Bible multikultury?

Raději bych se neptal příbuzných obětí, které islám zabil pouhým hospodářským nátlakem, jak tento hospodářský nátlak probíhal. Raději opravdu ne.

P. Klíma 12.11.2018 19:39

Excelentní článek! 1***

P. Zinga 12.11.2018 18:13

Když multi-kulti, tak pořádně.

Když gen.sir Charles Napier zakázal v Indii (V 19. století) na území pod jeho velením upálení vdovy,stěžovali si kněží, že jde o prastarý národní zvyk, který je každý povinen respektovat.

"Budiž. Jestli je upalování vdov vaším obyčejem, stavějte hranici. Ale moje země má také jeden obyčej: když muži zaživa upálí ženy, pověsíme je a zkonfiskujeme jim majetek. Mí tesaři postaví tudíž vedle vaší hranice naši šibenici a všechny zúčastněné oběsíme, jakmile bude vdova spálená.

Vy můžete jednat dle svého obyčeje, poté budeme jednat my podle našeho".

převzato s blogu steihoefel.com

K. Janyška 12.11.2018 17:58

Lidský svět je spontánními silami vyvíjen k národním státům,

ne k multikulturalismu. Civilizovaní málo a více nemohou spolunažívat. Nedovolí to dlouhodobě spontánní řád lidského světa. Viz R-U, SSSR, ČSSR, Jugoslávie a tak dále... Dzp.

P. Klíma 12.11.2018 19:41

Rozumná řeč, pane Janyško.👍

K. Janyška 12.11.2018 20:36

Re: Rozumná řeč, pane Janyško.👍

No, jiná být ani nemůže, vždyť vychází ze vždy nejvýše možného vědění lidstva, zahrnujícího všechny platné vědecké postuláty, tzv. kompozitivní teorie... Dzp.

Z. Lapil 12.11.2018 14:45

Pokles antisemitismu

Možná to bude tím, že ve vztahu k islámským imigrantům jsou (němečtí) Židi tak trochu "naši".

Už jsem to na Psu asi dvakrát zmínil: onehdy jsem mluvil se zdejším Rusem - provozovatelem ubytovny, reálně pro víceméně východní zemědělské nádeníky. Podnik evidentně slušný, čistý, nic tak strašného, co si dnes člověk pod pojmem ubytovna. Tak jsem mu ji pochválil a když mělo přijít srovnání s ubytovnami "cikánského typu", ke svému naprostému překvapení jsem zjistil, že se mi o nich nechce mluvit extra špatně. Neboli vzhledem k Rusovi jsou najednou i "cigoši" tak nějak skoro jako kdyby "naši".

Nakonec proč ne, kromě cizích existují i cizejší a nejcizejší.

J. Farda 12.11.2018 12:07

Čtení úvah

paní Šichtařové je poučení i potěšení v jednom. :-)

V. Lunák 12.11.2018 11:48

Oháníte se matematikou,

ale současně komentujete jakési vaše domnělé trendy na základě průzkumu v jednom časovém okamžiku. To je skutečně pozoruhodné.

V. Braun 12.11.2018 13:15

Re: Oháníte se matematikou,

Navíc s těmi Romy bychom Němce zde v ČR asi trumfli. Docela by mne zajímalo kolik čechů si myslí, že to Romové "mají tak nějak v genech". Případně kolik Čechů si myslí, že "ten komunismus nebyl zase tak špatný".

J. Kombercová 12.11.2018 13:27

Re: Oháníte se matematikou,

No jo, ale když my jsme xenofobové, rasisti a komunisti... pořád to někde, i tady na Psu, čtu, ale NĚMCI? Není možná!

M. Prokop 12.11.2018 13:40

Re: Oháníte se matematikou,

Jestli v genech, těžko říci, ale jisté vzorce chování jsou u nich častější, než u jiných etnik. A to u běžných cikánů, i u cikánů profesionálních, tedy u Romů.

Čest vyjímkám, nemají to lehké.

P. Zinga 12.11.2018 18:15

Re: Oháníte se matematikou,

A nemají?!

V. Braun 12.11.2018 21:19

Re: Oháníte se matematikou,

Inu, rasisti si myslí, že mají.

J. Ptáček 12.11.2018 11:39

Bible multikultury?

Nepopiratelný humanista z pokrokové Francie, F. Voltaire napsal zhruba před 300 roky:

Korán je nestravitelná kniha, jejíž každá stránka otřásá zdravým lidským rozumem. Učí strachu, nenávisti a pohrdání druhými. Vražda je v něm legitimním prostředkem šíření a udržování této ďábelské doktríny. Znevažuje ženy, rozděluje lidi do tříd a žádá krev a ještě více krve.

Stydím se, ale Korán jsem nečetl a číst nehodlám.

A. Hrbek 12.11.2018 13:30

Re: Bible multikultury?

Nepopiratelný humanista z pokrokové Francie, F. Voltaire napsal zhruba před 300 roky: „Dokud budou darebáci a hlupáci, budou i náboženství. Naše je nepochybně nejsměšnější, nejabsurdnější a nejkrvavější, které kdy nakazilo svět. Stálo lidstvo více než sedmnáct milionů lidských životů.

I islám je lepší náboženství než křesťanství. Islám činil na jinověrce většinou jen hospodářský nátlak. Na rozdíl od něj křesťanství, které bylo zpočátku šířené v pokoře a pokoji, se stalo později tím nejméně tolerantním a nejbarbarštějším.

Ono také zavedlo náboženské války, které jsou charakteristické nikoli pro pohanství, nýbrž pro křesťanství. To je nepochybně nejsměšnější, nejabsurdnější a nejkrvavější náboženství, které kdy nakazilo svět."

R. Langer 12.11.2018 14:02

Re: Bible multikultury?

To platí prakticky pro každé náboženství. Nic nového.

V. Petr 12.11.2018 17:00

Islám zavraždil 270 milionů lidí

A náboženské války máte třeba dnes v Jemenu!

J. Tachovsky 12.11.2018 11:01

Pani Sichtarova by nemohla byt politickou

Tak nejak z jejich clanku chapu, co mi chce sdelit. U politiku patri k zakladnim dovednostem mnoho slovy nerict nic. Klaus je z tohoto pohledu vyjimkou.

M. Prokop 12.11.2018 10:35

Co se cikánů týče,

tam se nejspíš nezmění nic, cikáni ani my. Obě skupiny se dost dobře znají. Ani s Vietnamci ne, obvykle nezavdávají příčinu k pohoršení většinového obyvatelstva.

A multikulti NENÍ integrace, zvláště pak jde-li o muslimy v množství větším než hodně malém.

J. Tachovsky 12.11.2018 10:52

Re: Co se cikánů týče,

Vietnamci se integruji docela uspesne a zadoucim zpusobem. No a cikani, jsou tu uz tak dlouho, ze k nam tak nejak patri.

V. Kain 12.11.2018 11:23

Re: Co se cikánů týče,

Nevím jestli se vietnamci integrují úspěšně,ale vím,že si jedou ve svých kšeftech legálních či nelegálních a mnohdy zločinných a mezi ně se jen někdo nedostane.

M. Prokop 12.11.2018 13:42

Re: Co se cikánů týče,

Ano.

Vietnamci se integrují, musulmani, ve větším množství, separují, v horším případě požadují, aby se místní přizpůsobili jim.

B. Rameš 12.11.2018 10:32

Jistě, každá akce vede k reakci,

jak praví jeden ze základních zákonů fyziky (lze-li tedy po průniků duchů Temné hmoty a Temné energie do našeho světa ještě nějakým zákonům věřit). Pokud bych chtěl být vtipný, napsal bych: ano, když na pilu tlačíte, zadře se. Ovšem pak můžete vít pilu motorovou a to je, panečku, jinačí řezáč, ten se jen tak nezadře...

J. Kopis 12.11.2018 10:24

Nic není černobílé

a zrovna tak současný stav není výsledkem pouze prosté lidské hlouposti. I s hloupostí se dá totiž velice dobře pracovat, a jen upozorňuji, že sociální inženýring nemá v tomto případě s vysokoškolským vzděláním, natožpak s inteligencí nic společného!

J. Brunner 12.11.2018 14:27

Re: Nic není černobílé

To je pravda, ale má mnoho společného s mnohými intelektuály.

M. Malovec 12.11.2018 10:04

A tak to ma byť,

tak je to správne.

J. Hanzal 12.11.2018 10:02

Rozumně napsané,

ostatně jako vždy.

Ti soc.inženýři nikdy nepochopí o čem paní autorka píše, poněvadž pilu viděli možná někde v museu,ale v ruce ji nikdy nedrželi a neznají její funkčnost. Oni jsou jen a pouze teoretičtí snílci.