5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

EVROPA: EU na křižovatce? Ne...

Po pádu komunistického režimu jsme vzhlíželi k západoevropským státům jako k "zemi zaslíbené". Jejich svoboda, demokracie, nebývalá hospodářská prosperita, vysoká životní úroveň, dostatek kvalitního zboží a sociální smír v nás vzbuzovaly touhu stát se součástí tohoto společenství.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 15.10.2012 14:00

Skvělý článek

Ano. Nevelkou šanci na vznik prosperující, dobrovolně spolupracující Evropy, zničila západní Evropa nejenom tím, že neposkytla vstupujícím východoevropským státům (obětem studené války) pomoc (obdobnou Marshalovu plánu). Ona jim ve své "nenažranosti" dokonce ani neposkytla čas, na obnovu svých socializmem zničených hospodářství jaký např. dostalo fašistické Španělsko a Portugalsko. Místo toho, aby se urychleně zbavila své socialistické nákazy z doby studené války, donutila přistupující státy k přijetí pro ně zničujících sociálních a ekologických norem. Přijala je pak jako členy druhé kategorie, kteří na rozdíl od "starých" členů nemají nárok na žádnou výjimku, jako neokoloniální zdroj pro dočasné udržení svého blahobytu.

Těmito parazity vysávaná Evropa nemá žádnou šanci. VYMÍRÁME!!!

V. Venc 12.10.2012 14:34

Na křižovatce je víra! Ne...

Současná snaha eurounijní věrchušky (bank a politiků), zachovat své postavení a životní komfort,je produktem rozumu její elity. Ukazuje nejen na to, čemu věrchuška věří, ale také hlavně, čemu nechce věřit. Kruciálním problémem Evropy je rozdílná víra.

Evropští elitáři nevěří zásadnímu poznatku, že nutnou podmínkou rozvoje společnosti, je ponechat občanovi svobodnou volbu, aby konal, co je správné. Věrchuška je přesvědčena, že víra v silové řešení finančních problémů vygeneruje v EU pokrok, zastaví úpadek a upevní její autoritu.

Aplikace silové politiky však nepřinese očekávaný rozvoj, výsledkem bude podpora kultury prázdných slibů, lenosti a zlodějny. Nastane období druhého socialistického umírání a bude třeba opět čekat na převrat.

J. Kanioková 12.10.2012 14:15

Ale ona je ta ekonomická pohroma téměř všude -

Profesor Zelený - Strašák Řeckem? Ale jděte, jinde jsou na tom i hůř...„Můžeme tedy skončit i jako jiné země, jejichž politiku spíše bezhlavě kopírujeme. V zadluženosti na HLAVU, v TISÍCÍCH amerických dolarů, je současné pořadí superdlužníků jiné,“ uvedl Milan Zelený a přidal přesné pořadí.

1. Japonsko (112), 2. USA (53), 3. Irsko (51), 4. Kanada (45), 5. Itálie (41), 6. Řecko (39). Spolu s Řeckem figurují pak, jak Milan Zelený připomíná, dále ještě Francie (38), Británie (35) a Německo (33). Ostatní země jsou zadluženy jen o „třídu“ níže.

Naše zadlužení na hlavu = pod 160 000 Kč

J. Chaloupka 12.10.2012 10:40

Ještě k tomu západnímu blahobytu: přispěly také 90. léta, kdy západ lifroval na východní trh

miliony tun svého zboží. To jim zřejmě zatemnilo mozky,  a protože už roupama nevěděli co dělat, tak aby to nevypadalo, že nedělají nic, tak si vymysleli tu integraci a euro.

Socialismus = přerozdělování. Za socialismu se 95% všech zisků muselo odvádět do státního rozpočtu a podniky pak podávaly ponížené supliky, aby dostaly peníze na investice. Platy pak neodrážely ani schopnosti nebo výsledky, ale byly prostě jen přídělem na přežití. Proto všichni dostávali platy dle tabulek. Účetní bral stejně v Praze i v Aši. Ceny zboží byly uměle stanovovány a ty základní (mléko, chleba) 100% dotovány. Vládla Státní plánovací komise a výsledek byl nedostatek všeho. I proto mohl západ profitovat z prázdného trhu.

Co je EU dnes? Státy, které přerozdělují stále více. Posíláme peníze do Bruselu a pak podáváme ponížené supliky, aby nám dali na něco, co si oni myslí, že nám pomůže k blahobytu - viz cyklostezky ap. (Pravda, ještě chybí Evropská plánovací komise).

Celý ten socialismus se rozpadl, protože ekonomicky už nefungoval. Totéž se stane s EU. Bohužel stále později a později, takže ten pád bude opravdu katastrofa. Ostatně i v Jugoslávii to bylo podobné: Titovi všichni půjčovali, po jeho smrti přišli věřitelé a chtěli peníze zpět. Začaly hádky, kdo si co půjčil a za co to utratil. Výsledkem byla dost ošklivá válka. (Jen v Bělehradě jsme přišli o dvě přítelkyně - matka a dcera - zahynuly v důsledku bombardování grafitovými bombami). V Evropě zřejmě lidé už zapoměli, že ta válka nám stále sedí za krkem. V lepším případě bude Barroso jednou stát před soudem, v tom horším bude vláčen lůzou ulicemi, jako jistý Mussollini. Možná že tak skončí i Ital Draghi.

J. Kanioková 12.10.2012 13:51

Ano, ano, ano... ta nevraživost mezi národy jde do obrátek !

Někoho praštit lisabonskou smlouvou po hlavě, nebo upálit na hranici z evropských směrnic taky může být účinné. Akorát bych začala asi tou Andělínou!

I když... nejvíc pro udržení eurozóny řvou ti nejzadluženější..

V. Vlach 12.10.2012 15:14

Re: Ještě k tomu západnímu blahobytu: přispěly také 90. léta, kdy západ lifroval na východní trh

Výborně.

K. Vážný 12.10.2012 10:29

V naší obasti není alternativa k integraci.

Tak jako už v době Palackého jsme mohli pouze usilovat o zlepšení pozice národa v nadstátním (!) celku (stát byl pochopitelně Česká koruna), tak ani naše samostatná existence nemá perspektivy.

Ostatně, podívejte se, jak jsme si vládli, jak patnáct let nefungovala justice a vymahatelnost práva a jak i toto dokáží naši mocipáni zvorat, když se neinspirují v cizině (viz exekuce). Pokud nemají pocit, že mají vyššího pána, tak kradou i za bílého dne.

Takže jsem pro maximálně rychlou integraci, pro posun států do polohy krajů, spravujících školství, kulturu, zdravotnictví, místní justici, zatímco finance, obrana, bezpečnost,federální justice, zahraniční věci, obchod, doprava, služby a ITC a zemědělství, budou na úrovni EU.

Je ale třeba tlačit na větší demokratizaci a politizaci EP, je třeba aby se EP definitivně ujal role dolní komory parlametu (ER je horní komorou, EK vládou).

V. Venc 12.10.2012 14:28

Re: V naší obasti není alternativa k integraci.

Pane Vážný, podle Vašeho myšlení bude třeba zakázat i češtinu, ta totiž má mnohem méně slov než němčina nebo angličtina. A až potom budou naši občané moci opravdu tlačit na demokratizaci EP.

V. Vlach 12.10.2012 15:16

Re: V naší obasti není alternativa k integraci.

Lidé jako Vy by měli posílat na převýchovu. Otázkou zůstává kam. Do zoo????

J. Matuška 12.10.2012 10:02

"V Evropě není síly ke zvrácení současného trendu. "

Vypadá to tak, ale jít na porážku jako dobytek? Bez "boje"? Forbes předpovídal Václavu Klausovi roli, která by přesahovala hranice naší země. Hrozí, že VK by "jim" mohl do toho mluvit a mohl by tak komplikovat plány těch, které ani není nutné jmenovat... Nemají současné protiklausovské orgie za cíl Václava Klause v očích veřejnosti dehonestovat, pošpinit a zbavit ho autority a vlivu?

V. Hajková 12.10.2012 10:07

Re: "V Evropě není síly ke zvrácení současného trendu. "

NAPROSTO   -  PŘESNÉ!!   TLEKÁM  VÁM!

J. Kanioková 12.10.2012 12:50

Bingo !

J. Boleslav 12.10.2012 14:35

Re: "V Evropě není síly ke zvrácení současného trendu. "

Naprostý souhlas.

F. Netopil 12.10.2012 9:49

Pokud má autor pravdu

bylo by vhodné si připomenout pár neoddiskutovatelných skutečností. 1) Žádost o vstup ČR do EU podala vláda tehdejšího premiéra Václava Klause, předsedy ODS, 2) referendum o přistoupení ČR k EU dopadlo kladně (pro vstup) jen díky voličům ODS. To prohlásil tehdejší předseda  ODS pan Topolánek a já nemám důvod mu nevěřit. 3) Oficiální dohodu o přistoupení ČR k EU podepisoval v Athenách na základě vlastního rozhodnutí prezident republlky Václav Klaus, i když formálně stačil podpis premiéra a Klausova přítomnost nebyla vůbec nutná.  4) Lisabonskou smlouvu podepsal tehdejší předseda vlády a předseda ODS Mirek Topolánek. Pokud dnes všichni tito politici na EU plivou ze všech sil, svědčí to jen o jejich velmi malé schopnosti předvídat vývoj i ve velmi blízké budoucnosti.    

V. Hajková 12.10.2012 10:05

Re: Pokud má autor pravdu

DOPORUČUJI  -  ještě  si  5X   PŘEČTĚTE   článek   a  pak  se  pokuste  myslet !   Jaksi  Vám   uniklo,  že  EU  není  ten  svazek   do  kterého  náš  vstup  podepisoval  V.  Klaus!   A  pak  otázka   k  Lisabonské  smlouvě-  co  myslíte   dodržují  ji  2  velké  země  ""EUROZONY"  -  tak  jak  žádají  po  ostatních? 

K. Vážný 12.10.2012 10:19

Re: Pokud má autor pravdu

To víte že je, nevstupvali jsme do EHS, ale až do EU. EU s jednotnou měnou. Od Maastichtu ty další smlouvy už kvalitativně nic nezměnili.

Obávám se že v naší sociokulturní zóně není alternativa k integraci.

P. Moravčík 12.10.2012 11:09

Re: Pokud má autor pravdu

Máte pravdu, ale aj tak tá alternatíva zaváňa sebazničením. Problém je, že dilema je prakticky neriešiteľná a možnosti sú asi ako zastreliť sa a pomaly uškrtiť A aj tie kvalitatívne zmeny prebiehali a prebiehajú - pomaly, skoro nebadateľne, ale ide to do hája (ešteže máme somára typu Fica, ktorý to všetko vyrieši aj bez referenda ako počúvam)

R. Langer 12.10.2012 11:13

Re: Pokud má autor pravdu

Že to u vás vyřeší Fico, o tom naprosto nepochybuji, jenom nevím, jestli se to bude Slovákům líbit. No ale koho si zvolili... :-(

Tím neříkám, že by to u nás bylo nějak lepší.

J. Kanioková 12.10.2012 13:32

Euro začalo v devizové (virtuální) podobě platit 1. ledna 1999,

 přičemž ve valutové podobě bylo zavedeno do oběhu 1. ledna 2002

23. 1. 1996 jsme podali přihlášku.

J. Kanioková 12.10.2012 13:06

2. Názor Václava Klause na evropskou integraci v 90. letech až po vstup ČR do EU

V.K. je mezinárodně znám především pro svou skepsi ohledně tvrzení, že změny klimatu jsou způsobovány člověkem, kritiku tzv. „NGOismu“, a v neposlední řadě pro kritiku směřování evropské integrace. Byl to však on, kdo 23. 1. 1996 jako premiér podal do Evropské unie za Českou republiku přihlášku, a již jako prezident podepsal Smlouvu o přistoupení České republiky k Evropské unii.[2] Již dlouho předtím však Václav Klaus opakoval svůj názor, že podle něj členství ČR v EU nemá smysluplnou alternativu, ale že jde „o manželství z rozumu, nikoliv z lásky.“

2.1.2. první známky kritiky - Jakkoli ze začátku 90. let bral Václav Klaus otázku členství jako přirozený krok a stavěl se k němu pragmaticky, kdy tvrdil, že ČR nechce být zbavena výhod, které z členství v evropských institucích vyplývají (myšleno především ekonomických výhod), ale již v té době se dají vystopovat jeho pochyby ohledně směru, kterým se evropská integrace ubírala.

2.2.  Druhá polovina 90. let až květen 2004 -  Stále více kritizoval federální vizi Evropy, její touhu po supranacionalismu a levicově kolektivistické tendence manifestované v nových smlouvách, přehnanou byrokracii a nesprávnou víru v sociálně-demokratický stát blahobytu. .. Evropskou měnovou unii Václav Klaus pokládal za největší poválečnou evropskou změnu. V tomto případě však ne za dobrou. Vnímal ji jako zřetelně politický projekt pro vytvoření Evropské politické unie.

2.2.4. Referendum a vstup do EU - Před referendem o vstupu ČR do EU Václav Klaus odmítl dát jasné oficiální prohlášení, neangažoval se v „proevropské“ kampani a neřekl ani, zda bude hlasovat pro či proti vstupu. Výsledek referenda,[9] ve kterém se vyjádřilo přes tři čtvrtě hlasujících občanů pro vstup, nic na jeho postoji k Evropské unii nezměnil. 

 Vstup ČR do EU přivítal přesně o půlnoci 1. května 2004 symbolicky na hoře Blaník proslovem, ve kterém mimo jiné varoval před nepřiměřeným očekáváním, po němž může následovat deziluze.

J. Kanioková 12.10.2012 13:24

Ceremoniálu v Národním divadle pořádaném na počest vstupu ČR do EU se nezúčastnil.

„Já nemám důvod tančit a zpívat v ulicích. Náš vstup do Evropské unie představuje složitý problém, který s sebou přinese výhody i nevýhody. Radikálně změní naši

budoucnost budoucnost a nebude to jenom v dobrém," uvedl poté, co musel čelit kritice - http://jdem.cz/whfy2

2.3. Shrnutí základních prvků postoje Václava Klause k evropské integraci - Pokud shrneme postoj Václava Klause k evropské integraci, Václav Klaus pod tímto pojmem rozuměl liberalizaci, likvidaci veškerých bariér a hranic; tedy co nejméně právních omezení a regulací.  Tuto část evropské integrace ČR podle něj vyčerpala již před vstupem do EU a nyní probíhala fáze druhá, tj. unifikace, která omezovala státní svrchovanost a posilovala pravomoci EU. Na konci tohoto procesu se měla EU stát federálním státem, což bylo snem a cílem zastánců autoritářské ideologie - tzv. „evropeismu“. Další unifikační proces již nesměl podle Václava Klause za žádnou cenu pokračovat dál. ...3. Smlouva o Ústavě pro Evropu.... 5. Lisabonská smlouva.. Referendum - "podporované a propagované různými kampaněmi (financovanými z EU i naši vlastní vládou) ". Klaus dělal maximum proti ratifikaci, dal to i k ÚS, ten to v podstatě jen odflinkl. Psychiatři se na něj smlouvali, jak jej prohlásit nesvéprávným. Havel a všichni P&L proti němu štvali, kde to jen šlo !Proto Klaus řekl, že vysloví-li se občané PRO v referendu a ÚS, nebude tomu dál bránit.

Účast v referendu - 55,21 %., z toho bylo PRO 77 % = 3 446.758 voličů

Z čehož vyplývá, že vstup do EU ve skutečnosti schválilo 32,82 % občanů ČR

P. Zelenka 12.10.2012 23:43

Re: Ceremoniálu v Národním divadle pořádaném na počest vstupu ČR do EU se nezúčastnil.

Volby 1996 vyhrála Klausova ODS - 1.794.560 hlasů = 29,62 %  což ze 7.990.770 oprávněných je 22,45% občanů. Chcete zpochybnit i toto? Pak vám nezbývá než volit Národní frontu, ta mívala skoro 100%.

Vypište referendum o neplacení daní a uvidíte vaše PRO v neuvěřitelných procentech.

Jen co se pak stane s chudým malým polorozpadlým nefunkčním státečkem uprostřed Evropy?

Alles gute

V. Hajková 12.10.2012 9:12

Tento odkaz - stojí za přečtení!

http://www.presseurop.eu/cs/content/article/354341-zlaty-dul-eurokomisaru

V. Hajková 12.10.2012 9:13

Re: Tento odkaz - stojí za přečtení!

Tak  takto  si  žijí  lidé  - kteří   nemají  nejmenší  odpovědnost  !  

J. Kanioková 12.10.2012 13:45

A všimla jste si, kolik je tam v posledních dnech

článků ve prospěch EU?  Neustále končících - není jiná alternativa...? Jako v naší historii dost často - alibismus, zbabělost...  to je právě ta absence vlastenectví !!!

Líbí se mi v diskuzi odpověď p. Matušky  -  jít na porážku jako dobytek? Bez "boje"?

A taky zdravím :)))

V. Vlach 12.10.2012 15:21

Re: A všimla jste si, kolik je tam v posledních dnech

Je také nutné sledovat zatím defacto nijak monitorované vztahy EU a USA- zejména pak sil, které USA ovládají: Světová Banka, FED a další pozoruhodné substance, kteří nejsou nijak vázáni prakticky žádnými pravidly!

Do budoucna - až EU půjde ke dnu - to bude dozajistě klíčové.

P. Lenc 12.10.2012 8:56

Článek

který naprosto přesně popisuje hrůzu a zrůdnost situace v EU vytvářené socialistickou nomenklaturou.Těmto lidem, kteří si MUSÍ aspoń částečně uvědomovat stav, do kterého Evropu zavlekli, jde opravdu již jen o to, aby přežili.Ať to stojí cokoliv.Po nich potopa.Dík za tento článek i příspěvek paní Kaniokové.

L. David 12.10.2012 8:46

Kupředu levá, zpátky ni krok.

Pod vedením Barrosa a jemu podobných přerostlých trpaslíků.

Jediná oblast, kde jim to myslí, je starost o udržení svých neprávem získaných mocenských pozic a k nim příslušných finančních koryt.

V. Hajková 12.10.2012 8:57

Re: Kupředu levá, zpátky ni krok.

A  že  to  jsou   korytka-  přímo zlatá!

I. Schlägel 12.10.2012 7:57

Pane jo,

vypadá to na ty pravé, socialistické "světlé zítřky" na hnědém pozadí.