29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

EVROPA: Deutschland, Deutschland, zahl’ für alles

zahl’ für alles in der Welt, zahl’ für Griechenland, zahl’ für Portugal, ganz Europa braucht Dein Geld.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Urban 1.12.2011 23:38

Merkelová už asi ten obrat v europolitice

neudělá, ale svému nástupci už k němu vytvořila podmínky. To, že nechala v tajnosti natisknout německé kolky na eura, už tu proskočilo téměř před rokem. Není blbá!

M. Prokop 1.12.2011 18:03

Re: Pane Tomský, spolupráce svobodných evropských států po pádu Eura?

To ano, ale přesně o tom pánové Tomský či Klaus hovoří, že to tak dopadne.

M. Prokop 1.12.2011 18:01

Re: Výborný, velmi přesně promyšlený článek

Merkozy liberálové?

Vy už blbnete víc než Zima.

M. Prokop 1.12.2011 18:00

Re: Pro J. Schwarz :

Sakra, ti "Amis", o těch se vám musí zdát. Pokud by italské dluhopisy kupovali oni, museli by se krachu Itálie bát oni a ne evropské banky. Totéž Řecko. Žádní "Amis", Frantíci, Němci, Belgičani se mohou zvencnout a dělají opravné položky, oni finančníku/politologu.

K. Filek 1.12.2011 17:43

Re: To Prokop Kuželovič Schwarz

Vždyť vy nemáte argumenty.Jenom nadavate na Klause.To je váš argument.Nenavist.

M. Zima 1.12.2011 16:26

Pro J. Schwarz :

Nerad Vám beru iluze, ale projděte si tu Vaši teorii imobilní bubliny a najděte v tom logiku a především objem, který dokáže udělat takovou paseku. (A berte v úvahu nejenom, že ty nízké úroky přišli od geniála Greenspana, ale i to, že ty imobilie představují reálnou protihodnotu, Lehmani nulovou.)

BTW : I s těmi Ami - imobiliemi je to jinak, kdyby to bylo, jak říkáte, nebyla by nyní stíhána v USA DB, ostatně tou teorii o insolventním škůdci kapitalismu, který to vše způsobil, se tu zesměšnil už i šéfredaktor. Maďary nechte prosím Vás stranou, to je úplně jiná kapitola.

A klasický příklad Italie : Potom, co Řecko bylo vyřízeno, se Amis vrhli přes ratigy na Italii. Itálie měla přes 10 let stejný dluh a nikomu nevadil. Zavedením € získala Italie úrokovou výhodu, představující ca. 70 mld €. Tuto sumu Italové nepoužili k umoření dluhopisů, ale spotřebovali. To je jejich jediný prohřešek, jinak mají obrovské zlaté reservy, fungující ekonomiku a stejný dluh po více než desetiletí a přesto se na ně nedávno Amis vrhli, protože jim hrozí ztráta pozice vůdčí měny.

M. Novák 1.12.2011 15:55

Re: No jo,

Taktéž souhlasím. Píšete přesně to, co se mně taky honí hlavou, jen to narozdíl od Vás neumím tak srozumitelně a čtivě napsat.

Přesto mám jedno ale...

Čím se naše doba liší od těch předchozích, že bychom právě dnes měli takhle dopadnout? Cožpak před sto nebo padesáti lety nemohl někdo slibovat perpetuum mobile? Tehdy nebylo dost idiotů, kteří by něčemu takovému uvěřili???

Teď nás víc ovlivňují média, to ano. Ale jejich působení není jen negativní, jak se může zdát. Já jsem v zásadě optimista. Lidská blbost je sice ohromná. Ale já mám pocit, že "protiblbost" roste...

J. Kalivoda 1.12.2011 15:48

Re: Pane Tomský, spolupráce svobodných evropských států po pádu Eura?

Tištěním peněz. Jinak to opravdu nejde, pokud necháme stranou válku.

P. Gabriel st. 1.12.2011 15:39

Re: Výborný, velmi přesně promyšlený článek

Ale jděte! Kdo byli zakládající členové eurozóny? Nutil někdo někoho dalšího do eurozóny vstupovat a přijímat maastrichtská pravidla? Ale i průměrně inteligentní foxteriér věděl, že žít s trvalým deficitem kolem 3,5% HDP s tím , že další růst zaplácne vzniklou díru, byl život nad poměry. A jak říkávali naši dědové, kdo žije nad poměry je lump a bankrotář a špatně dopadne! A to se i stalo. Pro další postup jsou jenom dvě možné cesty neřízený bankrot, nebo řízená nedeficitní konzolidace. Nic mezi tím. Ale do toho se liberálním euročachrářům včetně dua Merkozy evidentně nechce. Všechny ostatní řeči kolem, včetně těch pana Tomského jsou zhola k ničemu. Jak říkal T. Baťa příčinou je mravní úpadek (tedy modloslužba konzumismu) a hospodářský úpadek je zákonitý důsledek.

P. Gabriel st. 1.12.2011 15:27

Re: Stále stejné nesmysly pane Tomský.

Maastrichtská kritéria stanoví hranici mezi teoreticky sankcionovaným a nesankcionovaným národním hospodařením. Je to fiskální rámec pro země EU a eurozóny. Překročení deficitu 3,5% HDP mělo být sankcionováno.( Nikdy ale nebylo. ) Ve skutečnosti se ale stalo pravidlem legalizujícím trvalý život na dluh a to velmi vysoký, vzhledem k tomu, že příjem rozpočtu každé země je zlomkem HDP, takže deficit v přepočtu na příjem rozpočtu, jako základ přesahoval i 10%. A lídrem tohoto hospodaření byli Němci, Francouzi, Angličané. Nemají co kázat, po Řecku, Španělsku ... jsou s dluhy nad 80% HDP nejzadluženější právě oni.

Hospodařit takovýmto způsobem, to může napadnout jenom naprostého trotla. Je to podobné, jakoby se vodohospodář divil, proč má prázdnou přehradu, když mu do ní přitéká 100 a on odpouští jenom 103,5. Že tento na liberálních národohospodářských teoriích založený experiment prosadili Němci a Francouzi, to se ví, že to povede ke krachu na to upozorňovali konzervativní národohospodáři. A že se s výjimkou Lucemburska nenašel nikdo, kdo by zvolil jiný způsob, to je smutný fakt. A co se prožralo, bude se muset zaplatit řízeně, nebo neřízeně. Řízeně je lepší, protože předvídatelné a méně bolavé, neřízeně = krach. A nářky pana Tomského nad odchodem talentů na tom nic nezmění. Třeba se ti talenti naučí ve světě hospodařit. :-)

J. Kratochvíl 1.12.2011 15:21

Re: Pane Tomský,

Zatím to vypadá, že není jisté to, co tvrdíte. Nechval dne před večerem.

M. Prokop 1.12.2011 15:17

Re: Vy to asi čtete pozadu,

Španělsko stejný případ, levné úvěry, výstavba neprodejných nemovitostí - na rozdíl od Irska navíc nepružný pracovní trh.

M. Prokop 1.12.2011 15:14

Re: Pane Tpmský, spolupráce svobodných evrospkých států po pádu Eura?

No a alternativa? Jak ukecáte investory, aby půjčovali za půl darma? Jak utáhnete dluhy s úrokem kolem osmi procent a více?

M. Prokop 1.12.2011 15:13

Re: Pane Tomský,

Zatím to ovšem vypadá, že budoucnost odhadl lépe pan president.

M. Prokop 1.12.2011 15:12

Re: Výborný, velmi přesně promyšlený článek

Nezapomínal bych na Frantíky. Ti mají ještě dlouholetější snahu vládnout Evropě, na rozdíl od Němců navíc pokud možno za cizí peníze.

P. Gabriel st. 1.12.2011 15:09

Re: Stále stejné nesmysly pane Tomský.

Společná měna nenese na ničem vinu. Je to mrtvý nástroj, který se chová tak, jak s ním lidé zachází. Do stejné blízkosti krachu by to přivedl kdokoliv s jakoukoliv měnou, pokud by se řídil pravidly nastavenými uvnitř eurozóny. Bez ohledu na jakési specifické zvyklosti - holý nesmysl. A kořen je u maastrichtských kritérií, která deklarují přípustnost trvalého žití na dluh. A nezaznamenal jsem, že by pan Tomský ani v tomto, ani v předchozích článcích explicitně vyjádřil, že trvalý život na dluh je neudržitelný. Naopak strefuje se do Eura, jako takového a chybí mu fetiš růstu. Skutečné řešení ale nenabízí.

B. Rybák 1.12.2011 14:52

Výborný, velmi přesně promyšlený článek

Lidé si to dřív nebo později líbit nenechají. A to nejen proto, že jim někdo připomene, že Německo zdaleka nenahradilo válečné škody, kterých se dopustilo, ale hlavně protože pochopí, že Euro bylo záměrně vytvořeno jako prostředek ekonomického podrobení méně výkonných (jižních a postkomunistických zemí EU) Německu. Že je to cesta k nové Velkoněmecké už ne svaté ale "zelené" evropské říši národa německého.

J. Kratochvíl 1.12.2011 14:36

Pane Tomský,

upozorňuji Vás , že Němci na tom euru stále dobře vydělávají a to tak, že mohou ještě platit za všechny darebácké státy. Nebojte se oni si to umějí dobře spočítat, určitě umějí počítat lépe než nějací Klausové a jim podobní. Přeji Němcům,aby tuto bitvu o euro vyhráli, jejich úspěch bude i náš úspěch. Jinak jsme v rukou takových "ekonomů" darebáků jako je Klaus, Tomský a podobní.. 

B. Rybák 1.12.2011 14:35

Re: To Prokop Kuželovič Schwarz

Až budete umět něco jiného než laciné nálepkování a trapné útočení na autora, na jehož myšlenky nestačíte, tak to zkuste znova. Zatím Vám prozradím jenom ten tajemný důvod, proč má pan prezident (navzdory téměř všem masmédiím) tak silný vliv. Jeho proroctví se totiž (na rozdíl od jeho protivníků) naplňují.

K. Kužel 1.12.2011 14:21

Re: Stále stejné nesmysly pane Tomský.

Nejsem si jist, do jaké míry pakt stability kopíruje m-kriteria. Je možné, že opravdu ano. Jisté je, že ho největší země, tedy Německo a Francie, samy porušily.

S. Donát 1.12.2011 14:17

Re: Vy to asi čtete pozadu,

A možná i napadlo, ale jeho hlas zanikl, nebo se třeba ani neozval, aby nebyl za zpátečníka a pesimistu :-)

P. Novák 1.12.2011 14:03

Re: To Prokop Kuželovič Schwarz

Dobrý den. Jak to myslíte, s těmí bílími Čechy, prosím pěkně? Jakože mám mít mindrák, že nejsem hnědý Evropan? Pravda, sice se tu nehemžím, ale jdu tak kolem a čtu si. A jsem rád, že Češi jsou pilní. A trošku cítím z Vašeho projevu, jakoby Čech, a bílý k tomu, bylo něco, co Vám příliš nevoní. Hm,hm... ale možná Vám nějaký ublížil. Třeba si dovolil mít jiný názor, nebo snad jiná nebetyčná surovost Vás poznamenala...

J. Hejna 1.12.2011 14:02

Re: Jak je možné, že

To pochopit nelze.

J. Kalivoda 1.12.2011 14:01

Pane Tpmský, spolupráce svobodných evrospkých států po pádu Eura?

Vývoj po pádu Eura:

1) Jiční svobodné evropské státy prodělají masivní devalvaci, nezaměstnanost stoupne z 20% na 40%, úspory obyvatelstva se v bankách vypaří.

2) Severní svobodné evropské státy ztratí zákazníky a jejich export se bude zoufale převalovat mezi Brazílií a Čínou.

3) Německo se z toho zmátoří a spolu s Ruskem se s úlevou vyváže z evropského konsensu - bude svou rehabilitaci po Hitlerovi považovat  za skončenou a právem

4) V Praze budou moudře hovořit svobodní Klaus a Tomský.

J. Hejna 1.12.2011 13:59

Re: To Prokop Kuželovič Schwarz

Vy jste možná fialový, ale jestli jste to vymyslel vlastní hlavou, tak se tím raději nechlubte.

Z. Rychlý 1.12.2011 13:52

Pane Fialo !

Nalejte sem trochu růžové ! Třeba něco o tom, jak nám při tom úspěšném růstu gédépé roste cena nafty. Nedohnali jsme už náhodou USA v ceně pohonných hmot ? Nebo dokonce nepředehnali ??

Z. Rychlý 1.12.2011 13:49

Re: To Prokop Kuželovič Schwarz

Teda pane Brodský Vy jste se ale rozvášnil !! Samé emoce, argument nula. To  jsem zvědav, co budete psát, až to ojro rupne, to jsem fakt velmi zvědav.

J. Schwarz 1.12.2011 12:47

Re: Vy to asi čtete pozadu,

Herr Winter, běžte už s tím svým zastydlým antiamerikanismem do haj..e! Irsko se nedostalo do potíží žádným "Americkým trikem s Lehmany" ale prostě proto, že si občané začali masivně půjčovat levná EURa na stavby a koupě nemovitostí a doplatili vpodstatě na stejný mechanismus jako Španělé. Během krize ceny nemovitostí poklesly, banky se dostaly do potíží a irská vláda se za svoje /privátní/ banky zaručila, čímž se dostal do potíží celý stát. Žádné "americké kejkle", kdyby se Irští občané, plni optimismu nezadlužovali, nebylo by Irsko v problémech. Nakonec třeba Maďaři se taky zadlužovali /občané, ne stát/ v CHF, protože při zhodnocování Forintu, které se jim jevilo jako nikdy nekončící, to bylo výhodnější. Že by se mohl trend otočit nikoho nenapadlo.

K. Kužel 1.12.2011 12:30

Re: To Prokop Kuželovič Schwarz

Izolacionisté? Hezký nápad. Myslím, že počet lidí, kteří by se velmi rádi odizolovali od nechutné nadnárodní organizace, kterou EU nepochybně je, utěšeně vzrůstá i v zemích, kde se nemluví česky.

P. Brodský 1.12.2011 12:08

Re: To Prokop Kuželovič Schwarz

Vy máte pocit, že pan Zíma s Vaší trojkou spolupracuje? Mě to moc nepřipadalo.