6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Demokracie špatnost nesvětí

V posledních týdnech byla upřena pozornost medií na novou maďarskou ústavu a na úvahy Evropské komise o možnosti nekompatibility jejích některých článků s primárním právem Evropské unie. Posuzovat kompatibilitu nové ústavy s evropským právem mi nepřísluší, a toto téma nebude tudíž předmětem této stati.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 6.2.2012 23:53

nesouhlas

Kromě  základních lidských práv, (na život, majetek, svobodu projevu, víry a  spolčování), se  dají všechny ostatní nároková práva  upravovat  demokratickým hlasováním.

Samozřejmě  to může být  podvázáno mezinárodními smlouvami, ale  ty se  nakonec  také dají vypovědět.

P. Remeš 6.2.2012 21:04

Osvícený Panovník "Brusel I."

Nevím, jestli si autor uvědomuje, že jeho zdánlivě humanistická argumentace ve skutečnosti  dost přesně kopíruje argumentaci všech diktátorů, kteří kdy v historii z pozice Osvíceného Vědomí, co je pro lid nejlepší, odstraňovali demokracii jako faktickou vládu lidu. Demokracie představuje společenský systém, v němž nositelem nejvyšší legitimity moci a práva je lid. Lid je v demokracii pánem Ústavy lid a není možné hlásat současně demokracii a současně tezi, že do některých věcí nemá lid co mluvit. Nevím, co je a co není v případě Maďarska "správné". Možná skutečně platí, že AUTOKRATICKÉ systémy jsou v určitých situacích nějakým objektivním dobrem, ale hlásání, že mocenskou legitimitu lidu je třeba hlídat z pozice Osvíceného Panovníka, který ví nejlépe, co je pro hloupý lid dobré (zde "Panovník Brusel I."), bohužel nemá s DEMOKRACIÍ už nic společeného.

L. David 6.2.2012 20:07

Nechť Brusel strká svůj frňák jen do věcí, které se skutečně týkají celé EU.

A nechť drží zobák, pokud si Maďaři nebo kterýkoliv jiný člen EU odhlasuje zákony, které se týkají vyloženě jen záležitostí dané země a na celou EU nemají vliv.

Jenže to by nesměl být mocichtrivý Brusel, aby nám svými pomatenými nařízeními nakonec nevlezl až do postele.

P. Čech 6.2.2012 18:57

Re: Pamatuji, ze bylo velke tazeni pred lety

Demokracii má drze v názvu více institucí, zejména politických stran. ODS, ČSSD KDU ČSL a pod. Žádná z těchto stran není demokratická, ODS navíc není ani občanská.

J. Štrobl 6.2.2012 18:42

Re: Postdemokracie?

Tak.

J. Štrobl 6.2.2012 18:39

Re: Souhlas !!

Sancta simplicitas!!!

V. Němec 6.2.2012 16:27

Re: Demokracie.

Pěkné hluboká poklona

L. Kubeš 6.2.2012 16:20

Souhlas !!

Což takhle defenestrace Evropské komise jako obecného škůdce?? I když ta vlastně nemá s demokracií vůbec nic společného....

V. Němec 6.2.2012 16:20

Re: Pamatuji, ze bylo velke tazeni pred lety

Navrhuji přejmenování Evropské unie na Evropskou Demokratickou Unii aby když už není demokratická ve skutečnosti to měla v názvu třeba jako Čína

K. Křivan 6.2.2012 14:01

Internacionálně socialistická (internacistická) unie

vedená samozvaným vůdcem maoistou Barrosem  může jít do ..... (cenzurováno).

B. Rybák 6.2.2012 11:11

Postdemokracie?

Postačujícím, dějinami prověřeným "filtrem" proti krátkodobým výkyvům momentální politické "nálady" je zastupitelská (nepřímá) demokracie a rozdělení jejích tří mocí. Tvrzení "kavárenských intelektuálů", že systém v němž je trvale bráněno většině občanů (poslanců), aby prosadili svůj názor je demokratický je hloupá, arogantní a nebezpečná lež.

P.S. Je žalostné, že autor nedokázal uvést ani jednu konkrétní smlouvu, kterou by Maďarsko porušilo. Předvedl jenom trapnou ukázku EU-hujerství.

R. Langer 6.2.2012 9:37

Ježišmarjá,

oni si občané nějakého státu něco většinově zvolili? To se přece v EU nemůže stát! 8-O

P. Čech 6.2.2012 9:19

Re: Pamatuji, ze bylo velke tazeni pred lety

Tak, tak. Celá "slavná" Evropská unie a to zvláště od doby podepsání Lisabonské smlouvy je klasickou ukázkou toho, jak nesmí fungovat demokracie, aby demokracií mohla být nazývána.  EU je diktaturou menšiny, dokonce zcela mizivé menšiny, která je představována politiky v Bruselu. Politiky, za kterými stojí pouze některé evropské politické strany, povětšinou socialistické. Dá-li si někdo tu práci a pokusí se aspoň zhruba spočítat občany, kteří tyto strany podporují, nemůže dojít k vyššímu počtu, než max 16%. A už jsme u klasické diktatury, Stejné a nebo přinejmenším podobné té diktatuře, která vládla v ČSR od roku 1948 do roku 1989. Ta si zpočátku také říkala demokracie, ovšem lidová. Docela chápu, že jakékoliv soustátí, aby mohlo fungovat, musí být sjednoceno a to přinejmenším do podoby federace. Toto je však nutno občanům, jichž se to má týkat, vysvětlit , uvést klady a zápory a poté jim to nechat schválit v referendu. To je jediný demokratický postup. Postup. který zvolila EU již v případě LS je klasický diktát vůči občanům, jichž se tato smlouva přímo týká. Současně projednávaná smlouva je totéž. S demokracií to nemá nic společného, je to příkladem absolutní diktatury.

M. Bezouška 6.2.2012 9:18

Re: Pane autore, Vy nás snad máte za voly.

on nás asi nemá za voly, tedy snad, on je jenom úplně mimo. Prostě blábol človíka, který o politologii, politice a o fungování lidské společnosti vůbec nemá ani páru.

J. Štrobl 6.2.2012 9:01

Pane autore, Vy nás snad máte za voly.

Vaše filipika by byla pravdivá jenom tehdy, kdyby byla Evropská komise voleným orgánem a EU neporušovala jeden demokratický princip za druhým. Vždyť co zbylo dnes už z Lisabonské smlouvy, která je neustále EU porušována? Cár papíru.

P. Čech 6.2.2012 8:59

Re: Autore,

Asi ano, protože celý článek je snůškou nesmyslů a nelogických tvrzení

P. Čech 6.2.2012 8:58

Demokracie.

Demokracie bývá chápána jako vláda většiny? Nikoliv. Demokracie je vládou většiny. Většiny, jejíž vůli se menšina dobrovolně podřizuje. Jinak to ani není možné. Všelijaké kličkování různých lingvistů a jejich pokusy o definici se současným uplatněním jejich politického přesvědčení nikam nevede. Demokracii ani není nutno definovat. Definice vyplývá již z názvu Demos krates. Vláda občanů a nikoliv lidu. "Lid" je totiž nesmyslný pojem, který nelze obecně definovat na rozdíl od občana.. Politici se stále snaží vybruslit z tenkého ledu a stále používají pojem "všechen lid". Co to je? Nesmysl ve spojení s ději a sopečenským zřízením vůbec. Bylo-li by totiž všechno podle vůle všeho lidu, byla by to anarchie. Je nutno totiž brát v úvahu, že vůle všech jedinců v nějaké jejich množině je opět nesmysl, protože každý jedinec je jedinečný a má vůli jinou. Nějaká skupina těchto jedinců se může u věcí obecných sjednotit na vůli podobné. Zde už však jsme u skupin občanů  a uvažování tímto směrem v souvislosti s demokracií nás nutí hovořit o vůli většiny občanů. Každý soudný člověk musí uznat, že vláda a moc menšiny občanů nemůže být nazývána demokracií. Nota bene nedefinované menšiny. Menšinou je totiž i několik osob. Vláda a moc několika osob dozajista nemůže býti demokracií nazývána.Logické výchdisko z tohoto je pouze jedno. Demokracie je vláda a moc většiny občanů. Většiny, t.zn. nejméně o jednoho člověka nadpolovičního počtu. Většiny, jejíž vůli se menšina dobrovolně podřizuje. To ovšem neznamená, že se ona menšina nemůže většinou stát. Menšina nikdy nemůže s většinou spoluvládnout, jak píše autor. Je to totiž nesmysl, který nikdy a nikde nefunguje a nefungovat. Vrcholem je věta, že smluvní závazky mají přednost před demokracií.  Maďarsko i EU neustále prohlašují, že jsou společenstvími demokratickými. V tomto případě nemohou mezi sebou uzavírat nedemokratické smluvní závazky. Z toho pramení jen jedno. Nikde v EU demokracie není.

P. Lenc 6.2.2012 8:23

Autore,

nestudoval jste náhodou VUML?

A. Reček 6.2.2012 8:05

To je trefa !

Takový článek by se dobře četl 1.dubna na aprila a umístěn ještě v Blesku.

J. Hejna 6.2.2012 6:51

To je teda síla

Z toho by i Hitler měl radost.

P. Sulc 6.2.2012 3:18

Pamatuji, ze bylo velke tazeni pred lety

proti Rakousku, ne proto ze byla porusena nejaka smlouva ci narizeni nevolenych organu. Unie boykotovala Rakousko s toho prosteho duvodu, ze si zvolila ministerskeho predsedu, ktery nebyl ani socialista, ani levicak a unijni aristokracii se nelibil.Tudiz: slapneme Rakousku na krk, az skoro nebude dejchat bude stat poslusne v lati.