30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

EVROPA: Dary pod Putinovou jolkou

Polský deník Gazeta Wyborcza okomentoval aktuální polsko-ukrajinské spory o vzájemnou krvavou minulost poznámkou, že Poláci a Ukrajinci připravili pěkný dárek Vladimiru Putinovi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 11.8.2016 21:29

Polský král Sobieski

nezachránil Vídeň sám. On byl . co by nejvýš postavený- velitel spojeneckých vojsk. Tím mu mechci ubírat na zásluze, ta byla i tak velká.

S. Ševeček 11.8.2016 20:57

Je tento "politologický" text o polsko - ukrajinském

potýkání, nebo o Putinovi?

Začíná to ty tulkem.

J. Kanioková 11.8.2016 22:25

Taky mě to trklo, jak to vždy bývá "nenápadně" návodné

J. Kanioková 11.8.2016 19:03

Kdo to na Ukrajině pomáhal rozdmýchat ?

2015 - Foreign Policy: Porošenko marně obelhává Ukrajince i Západ! - http://foreignpolicy.com/2015/08/25/money-still-rules-ukraine-poroshenko-corruption/

VÁLKA NA VÝCHODĚ DĚLÁ Z UKRAJINY "SUPERMARKET SE ZBRANĚMI " - https://www.nrk.no/urix/xl/krigen-i-ost-gjor-ukraina-til-_vapensupermarked_-1.13077490

Philip Breedlove vojenský šéf NATO - Ukrajinský konflikt - http://www.spiegel.de/spiegel/philip-breedlove-ein-netzwerk-um-nato-oberbefehlshaber-versuchte-waffenlieferungen-an-kiew-durchzusetzen-a-1104456.html

Polsko / Ukrajina.. zastydlé neřešené animozity, pravdoláskovní Gazeta Wyborcza, jiný vládní styl... takže ..

Snaha, aby démoni minulosti zůstali zameteni pod koberec, je naivní slepota. Každá nevyříkaná křivda bývá často přípravou dalších křivd. "Vyříkání si" většinou vede k poučení z chyb a pročistění vzduchu. I když to nebývá žádná romantická selanka.

J. Minarčík 11.8.2016 15:16

lež vítězí?

Kdo se nepoučí z minulosti-prožije si ji znovu,článek je slátanina nesmyslů,ale hlavně už mají všichni dost vyděračské a fašistické Ukrajiny,v poslední době nejvíc sami ukrajinci,psaní vyblitků o ustavním soudu-copak je brusel neomylný-totalitní to jistě ano,psát zvratky na V4-kdyby ji nebylo,už dávno tu máme nájezdníky-možná i domácí rozbroje,typický kavárenský škvár !/bohužel,dnes dobře placený/

J. Tachovský 11.8.2016 10:32

Polsko litevske spojenectvi - to je budoucnost

Koneckoncu polsky narodni epos zacina slovy :

Litwo! Ojczyzno moja!

...

V. Novák 11.8.2016 14:54

Re: Polsko litevske spojenectvi - to je budoucnost

Národní epos?

Litevci mají na Poláky podstatně neveselejší vzpomínky...

S. Ševeček 11.8.2016 21:58

Re: Polsko litevske spojenectvi - to je budoucnost

Možná si Litevci myslí, že před GrossPolskem je ochrání NACO.

J. Mrázek 11.8.2016 10:05

Soustavné lhaní si do kapsy...

Hračka Ukrajina se rozbila, klíček se zadřel (finacování), rozmístění zbraní am.původu i ve Vyškově při minulém přesunu a nezodpovězené otázky, zda jsou tam i jaderné a připravené na "hrdinný boj ukrajinské armády při zpětném získání Krymu", připravená operace pod cizí vlajkou v podobě obvinění Putina, že ON použil tu atomovku, to vše budí dojem, že třetí světová bude, kdyby na chleba (v Evropě, ne v Americe) nebylo.... kšeft se zbraněmi by SS zachránil před bankrotem, který reálně hrozí, stačí aby namísto jedné o své zlato zažádaly dvě země, TAM zlato uložené mající a prázdné sklady už zařídí zbytek..... pokud přežijeme podzim a dožijeme se bez války příštího jara, bude to docela zázrak ....

P. Rudolf 11.8.2016 8:50

Polský důkaz

toho, proč co nejrychleji ukázat V4 záda. Ten maďarský už máme dávno.

M. Prokop 11.8.2016 9:59

Re: Polský důkaz

Celé EU, nejen V4. :-P

M. Šejna 11.8.2016 8:01

problém je s "milovanou" Ukrajinou, nikoli s Polskem

Ukrajina je velký problém, protože Ukrajinci nejsou žádní demokratičtí pravdoláskoví majdanovští svatoušci, jak se nám snaží místní pseudodemokraté tvrdit.

Pokud by se otevřely všechny územní spory z dob sovětského impéria, pak Ukrajina by těmto sporům vévodila. Stačí jmenovat uzemní zisky Ukrajinské SSR vůči sousedním zemím: polská Halič, polská Volyň, československé Podkarpatsko, rumunská Bukovina, rumunská jižní Besarabie, ruský Krym.

Tohle všechno získala Ukrajina coby součást sovětského impéria. Dnes se Ukrajinci ke své sovětské územní expanzi nehlásí a všechny lumpárny svádějí na Rusko. Já bych jim tohle i věřil, ale pouze tehdy, kdyby všechny své územní zisky vrátili zpět původním vlastníkům. Zatím "vrátili" jen Krym - tedy přesněji Rusové si Krym vzali zpět sami.

M. Prokop 11.8.2016 10:02

Re: problém je s "milovanou" Ukrajinou, nikoli s Polskem

Ano, bolševíci kradli a protože kradli kolem sebe, připadlo to k okrajovým částem, vyjma Východního Pruska.

Ten Krym ovšem ukradlo Rusko Turkům, takže pokud vracet, pak jim.

K. Frauknecht 11.8.2016 10:19

Re: :-)))

Jo jo, podobně bylo Turkům ukradeno třeba i Španělsko :-))).

J. Jurax 11.8.2016 18:28

Re: :-)))

Španělští Mauři měli s Turky společné akorát náboženství.

V. Novák 11.8.2016 10:23

Re: problém je s "milovanou" Ukrajinou, nikoli s Polskem

Turkům Krym nikdy nepatřil. Patřil chánům z rodu Girejů, kteří ho získali v bojích po rozpadu Zlaté hordy. Pro tu obsadili Krym ve 13. století Džebeho vojáci.

Girejové byli vazaly Osmanů, ale Turkům Krym nepatřil. A Krymští tataři na Krymu (a okolí) nikdy nebyli převládajícím etnikem - vládnoucím, to ano.

Pokud chcete jít dále do historie, tak se můžeme dostat až k Taurům ze Starých pověstí řeckých, k Ifigenii a Trojské válce...

R. Morava 11.8.2016 12:45

Re: problém je s "milovanou" Ukrajinou, nikoli s Polskem

Přesně tak vraťte Krym Řekům... Anebo nechme toho bláznění. Krym je převážně ruskojazyčný. Nabízí se tedy aby patřil Rusům. Ale měnit hranice v Evropě je nebezpečné, zvlášť když se někdo (Rusko) zavázal že je Ukrajině nebude ukusovat.

Je třeba Rusům ukázat stop, nechat jim Krym pod podmínkou že východ Ukrajiny zůstane Ukrajinský

V. Novák 11.8.2016 14:23

Re: problém je s "milovanou" Ukrajinou, nikoli s Polskem

Ano - měnit hranice v Evropě je nebezpečné. Zejména děje-li se to bez souhlasu všech zúčastněných stran. To tvrdím od 90. let a podpory Západu (i ČR) separatistickému Slovinsku, Chorvatsku, Bosně, posléze Kosovu...

Ti Řeci věděli, že na Krymu žijí Tauři a ti každého cizince ovětují, k čemuž využívají jako kněžku cizinku Ifigenii.

P. Vaňura 11.8.2016 19:22

JENŽE připojení Krymu k Rusku je ekvivalentem

připojení Republiky Srbské, jedné ze dvou součástí Bosny a Hercegoviny, k Srbsku. Toto chtějí Srbové na obou stranách a brání tomu mezinárodní společenství.

V. Novák 11.8.2016 19:29

Re: JENŽE připojení Krymu k Rusku je ekvivalentem

Řeč byla o měnění hranic. Jugoslávie měla hranice garantovány SBSE - stejně jako všechny státy v Evropě a USA a Kanada.

Je-li měnění hranic nebezpečné, a ono nejspíš je, nezačali s ním Rusové a už vůbec ne Putin.

K připojení Republiky Srbské k Srbsku pravděpodobně dojde - ale nelze je považovat ze precendens, protože k němu ještě nedošlo.

K dělení Jugoslávie za nadšené podpory Západu separatistům ano. K násilnému odtržení Kosova a jednostrannému vyhlášení jeho samostatnosti ano. K rozhodnutí MSD OSN v Haagu, že takovému postupu nebrání žádná mezinárodně-právní překážka (tedy ani mezinárodní smlouvy garantující hranice a územní celistvost), ano

P. Vaňura 11.8.2016 19:52

Je přímo gigantický rozdíl mezi rozpadem státu na

menší jednotky (dokonce zachovávající administrativní hranice republik v rámci dřívější federace) a ANEXE částí území sousedního státu.

Jinými slovy, precedent by mělo vyhlášení nezávislosti Krymu, NIKOLIV jeho připojení k Rusku.

Anexí cizího státu bylo i dobytí Čečny, protože ta měla Z HLEDISKA SAMOTNÉHO RUSKA statut nezáviského státu (nezamýšlený to důsledek právní přeměny RSFSR v Ruskou federaci).

P. Vaňura 11.8.2016 19:44

Myslím, že obětování nezvaných/nežádoucích cizinců bohům

zase nebyl tak špatný zvyk...

J. Pospíšil 11.8.2016 16:14

Re: problém je s "milovanou" Ukrajinou, nikoli s Polskem

Ale no tak, vy byste snad chtěl zrušit nejběžnější věc v Evropě a to je vznik, růst, udržování, rozpadání a zánik statů. Změny hranic jsou daleko běžnější, než by jeden řekl.

https://www.youtube.com/watch?v=Iha3OS8ShYs

S. Ševeček 11.8.2016 21:01

Re: problém je s "milovanou" Ukrajinou, nikoli s Polskem

Podkarpatská Rus je správně, pane Šejno.

(jinak - ano!)

B. Volarik 11.8.2016 7:14

Politická korektnost dosahující orgasmu:

"bude po odchodu Velké Británie z EU opravdu zapotřebí nějak vyvažovat dominantní roli Německa, jemuž lze mimochodem adresovat podobnou výtku jako Polákům – ohledně nedávné deklarace označující za genocidu turecké represe vůči Arménům za první světové války."...

Takže, i když si Erdogan momentálně myslí, že je spasitelem islámu a obnovitelem osmanské říše, o tom co Turci provedli Arménům před sto lety se má taktně mlčet? Zeptejte se Arménů, co si o tom myslí. Já jich tady v Americe znám spoustu a co si myslí o genocidě ,,,ANO, BYLA TO GENOCIDA podle všech určujících znaků takového počínání. Ani ten židovský holokaust by se radši neměl moc připomínat a jeho vehementní popírači by se neměli dráždit, že ano? Jen abychom muslimské popírače historie nepopudili, ještě by se mohli mstít...

V. Novák 11.8.2016 9:43

Re: Politická korektnost dosahující orgasmu:

Genocida to nepochybně byla. Už proto, že na základě studia a rozboru vyvražďování Arménů Turky byl pojem "genocida" definován. Vystoupení tureckého delegáta na konferenci, tuším v Ženevě, "Arménská otázka již neexistuje!" taky mluví za sebe.

Pro Armény to je jasné. A pořád hodně bolavé. V Jerevanu mají památník genocidy postavený za SSSR - velmi monumentální, ale uměřený a velice působivý.

Ovšem je otázka, zda mají historické události hodnotit současní politici a zda je mají známkovat parlamenty. Nechtěk bych se dočkat toho, že studium arménské genocidy bude stejně paralyzováno jako studium šoa - co je dáno zákonem, nelze zkoumat, protože zkoumání začíná zpochybněním - a můžete se rázem ocitnut v base.