30.5.2024 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

EVROPA: Cyril a Metoděj, kříž a svatozář

V neděli 18. listopadu informovaly české zpravodajské servery o dalším bruselském zákazu. Na chystané slovenské dvoueurové minci, která bude dána do oběhu v roce 2013 u příležitosti výročí příchodu bratří věrozvěstů z Tessaloniky na Velkou Moravu, chybí svatozář a kříž.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Nowodny 20.11.2012 1:55

Re: ril a Metoděj, kříž a svatozář

Vy jste se mel narodit pred Protektoratem !

P. Moravčík 20.11.2012 7:33

Re: ril a Metoděj, kříž a svatozář

Asi ste nepochopil podstatu problému. Vôbec nie som nábožensky založený (nie som ani len "pasívne" veriaci), chápem však že korene európskej civilizácie sú neoddeliteľne spojené s kresťanstvom. Rešpektujem tento fakt tak ako skutočnosť, že história je neodlučne spojená so symbolmi. Ani červení nemali dosť guráže zlikvidovať kresťanské symboly (napríklad na vežiach kostolíkov na dedinách, či na cintorínoch), to sme si museli počkať na EÚ, škratu Ashtonovú a ďalšie výlupky európskej hlúposti. Ešte pred pár rokmi by o takomto kroku nikto vážne ani neuvažoval, stačilo len, aby sa moslimáci začali rozdrapovať v Nemecku a Veľkej Británii (bolo úžasné sledovať ako sa polícia prizerá mláteniu protestujúcich proti islamizácii spoločnosti) a korektníci pustili do nohavíc.

Rozhodne si nemyslím, že by mali cirkve zasahovať do života obyvateľstva tak ako je to v Poľsku alebo v Írsku, ale som proti, aby niekto  nariaďoval (či len doporučoval) ako sa stavať k vlastnej histórii. Sociálne inžinierstvo vždy začína pri symboloch.