29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

EVROPA: Cukr, nepřítel lidstva

O škodlivosti dnešní astronomické spotřeby návykové glukózy (50 kg ročně na osobu) téměř nikdo rozumný nepochybuje a charizmatický kuchař dostal další možnost propagace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Gramblička 9.11.2015 9:46

Re: cukr tu je už sto let

PS: před půl rokem se mi pokazila bedna a na novou jaksi nemám nazbyt ale nijak zvláště mi nechybí

R. Gramblička 9.11.2015 9:45

Re: cukr tu je už sto let

kdysi byla jen ČT, teď máte programů za tři prdele, často cílené na úzke skupiny lidí (retro, hudba, seriály, dokumenty, filmy...) Každý si vybere

O. Prokop 9.11.2015 9:44

a dále

nejenom zavést daň na cukr, ale upravit zdravotní pojištění podle BMI (tedy v ČR ne pojištění ale zdravotní daň) Zdraví je přeci majetek každého z nás a odpovědnost by měla být.

J. Slanina 9.11.2015 9:31

Re: cukr tu je už sto let

A dnes je v televizi asi tak co????

J. Slanina 9.11.2015 9:31

Re: cukr tu je už sto let

A dnes je v televizi asi tak co????

P. Boublíková 9.11.2015 9:31

Re: cukr tu je už sto let

Asi tak.

Rozdíl v trávení volného času dětí dnes a za mého mlada je nebetycny.

M. Mýval 9.11.2015 9:31

aspartam a voda

Jenže lidi zjistili, že jsou umělá sladidla ještě větší sajrajt a výrobci přicházejí o kšeft

P. Boublíková 9.11.2015 9:29

Re: Jde o hamižnost výrobců

V tom případě by šlo skutečně o glukozovy sirup, hydrolyzat kukuřičného škrobu (ale na různých výrobcích jsem zatím zaregistrovala jen glukozo-fruktozovy).

Ve finále není až takový rozdíl, zda konzumujete škrob (brambory, rýže, pečivo...) nebo glukózu, pokud máte dost pohybu (viz můj příspěvek níže) a průběžně energeticky využívate sérovou glukózu. Kdo sedí na zadku, ten by měl glukózu konzumovat raději ve formě škrobu - vzestup hladiny sérové glukózy není po jídle taky rychlý a slinivka nedostává tolik zabrat.

K. Janyška 9.11.2015 9:25

Nevylévat s vaničkou i dítě ! Jen kvalifikované zákazy vedou

k růstu na straně 3 velkých negativ, tedy míru, svobody a spravedlnosti. Jediné právo pravé, tedy právo soukromé, má jen a jen negativní, tedy zákazový, charakter. Pokud se lidé shodnou na tom, že ve školách, kde se děti nejsou ještě samy schopny rozhodovat o dobru a zlu, ostatně jako v jiných oblastech, kde mají spoustu věcí prostě zakázánu, cukrovinky nebudou, nebo jen v omezeném množství, je to v pořádku. U dospělých však ne, tam je to na nich... Dzp.

M. Mýval 9.11.2015 9:24

cukr tu je už sto let

Ale lidi nedřepěli na internetu, videohrách a v televizi byl prd.

J. Pražák 9.11.2015 9:17

Re: Jde o hamižnost výrobců

Vyrábí se hlavně z kukuřice, ne? Cukr dělá i objem, co je levnější než cukr a voda?

P. Boublíková 9.11.2015 9:08

Re: Jde o hamižnost výrobců

Glukozovy sirup, správněji glukozo-fruktozovy, není nic jiného než než zhydrolyzovany řepný nebo třtinový cukr. Rozdíl je jenom v tom, že hydrolýza neprobehne ve střevě konzumenta, ale předem v enzymové reaktoru. Výrobcům se tato procedura vyplatí, protože sladivost směsi glukóza+fruktóza je vyšší než sladivost cukru (sacharózy). Spotřeba sirupu je tedy menší a ve výsledku i konzument spotřebuje sacharidů méně. Pozor na různé stravovací fámy...

J. Pražák 9.11.2015 8:42

Jde o hamižnost výrobců

Do všech potravin dávají glukozový syrup, ještě škodlivější než cukr z řepy, nebo třtiny. Stejný jed je nasycený palmový tuk, který se dává do každé sušenky, dříve byl pouze v jádrovém mýdle s jelenem,.....

O. Horák 9.11.2015 7:33

A zdravotnictví ostrouhá

Co je nejvíce k vzteku je to, že z těchto speciálních daní na ochranu zdraví (tabákové výrobky, alkohol) nedostane nic přímo zdravotnictví a pak se zase velkohubě kecá, kolik se muselo dát na zdravotnictví z rozpočtu (kam jdou celé daně za nezdravost).

Takže ono si ti nemocní platí tu péči navíc a nemohou za to, že ty prachy stát prošustruje většinou jinde a pak velkohubě zdravotnictví hodí ohlodanou kost.

P. Boublíková 9.11.2015 5:19

Nedostatek pohybu je imho klíčový

Vždyť i diabetes 2. typu je primárně onemocněním inzulinových receptorů (hodně laicky řečeno "zarostou tukem") a teprve v následně fázi se vyčerpá pankreas a utlumi produkci inzulínu. Kdo má hodně pohybu, může ztláskat všechno. Daní na cukr se neřeší příčina...

P. Dvořák 9.11.2015 3:00

Proč jenom Ukrajina?

Čokoládu budou shazovat také letky amerických letadel, jak vypráví v jedné ze svých starých, typicky líbivých, kýčovitých písniček (?) vemlouvavým hlasem Miroslav Černý.