21.4.2024 | Svátek má Alexandra


Diskuse k článku

EVROPA: Chceme společnost křesťanskou či islámskou?

Úspěch některých evropských stran v nedávných volbách byl založen na jistých - oprávněných - obavách z imigrantů vyznávajících islám. Je to důsledek opouštění staletých tradic a absence kořenů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Netzer 8.9.2014 9:50

Re: Všem soudruhům

:-)

R. Gramblička 8.9.2014 10:35

Re: Všem soudruhům

Komunistická ideologie měla mnoho prvků společných s náboženstvím. Taky se v ní muselo věřit, boha nahradili myšlenkou společného vlastnictví a "naprosté rovnosti" a Ježíše či Mohameda nahradili nejvyšší trojicí (Leninem, Marxem a Engelsem) Rozhodně nepovstala ze základů empírie, experimentu a zdravého rozumu

M. Prokop 8.9.2014 10:44

Re: Všem soudruhům

Stačí soudruhu, když s vaším bohem nebudete otravovat a chtít po mně, abych vám ho platil.

Jestli je tento přístup "vědecký ateismus" nevím a je mi to konec konců i jedno.

S. Netzer 8.9.2014 11:39

Re: Všem soudruhům

Bylo by dobré, kdybyste si svou vlastní výzvu vzal k srdci, a přestal otravovat vašimi nejapnými cinty, "echt liberále".

M. Prokop 8.9.2014 12:25

Re: Všem soudruhům

A co vy, EUgenossin (bez uvozovek)? Vy zde budete opruzovat stále?

P. Vaňura 8.9.2014 10:54

Komunismus ale i nacismus byly

v prvé řadě náboženstvím, o komunismu do dokonce říkal i spisovatel Jaroslav Hašek.

A Karel Čapek ve své Továrně na absolutno také zařadil mezi náboženství i militantní ateismus.

J. Rokyta 8.9.2014 9:33

Díky

Skvělá analýza!!

K. Janyška 8.9.2014 9:30

Civilizace se nás neptá na to, co chceme. A žádná

společnost jednotně myslící a jednající, tedy jakási entita, kterou chceme, neexistuje. Je jen spontánní řád lidské interakce... Dzp.

J. Klepal 8.9.2014 9:12

obnova náboženství

Chápu argumenty pana Vodvářky, avšak na rozdíl od něj si nemyslím, že obnova křesťanského myšlení ve společnosti, jak si jej představuje, je tím správným krokem v době, kdy se od náboženství v Evropě odklání stále větší počet lidí, a to zcela z racionálních důvodů. Podstatně důležitější, než vtloukat dětem v mateřských a základních školách do hlavy katechismus, je v lidech pěstovat všeobecné humanitní hodnoty, ke kterým lidé dospěli a zdokonalili od francouzské revoluce. Vytloukat islámský klín křesťanským klínem nemá naději na úspěch.

J. Jurax 8.9.2014 19:11

Re: obnova náboženství

Souhlas. Ono by to bylo celkem z bláta do louže - aspoň pro mne bezvěrce, neznaboha a ještě ateistu.

J. Chaloupka 8.9.2014 9:11

Křesťanství dalo sice naší civilizaci základy, ale byly

to základy jaksi mimoděk. Rovnost před bohem vyústila v rovnost před zákonem. Ale byli bychom i dnes ve středověku, kdyby právě v té době nezvítězil "císař nad papežem", tedy světská moc nad mocí duchovní. Všimněte si, že následuje nástup vědy a techniky, racionalismus a tzv. osvícenství. Naše chyba je, že nezištně dáváme výsledky naší kultury a civilizace k dispozici barbarům, kteří by na ně nikdy nepřišli. Nebo snad mobily, internet, vyspělé zbraně, léky a lékařské postupy atd. vymysleli Arabové? Nebýt ropy, žili by si v poušti spolu s velbloudy a vyprávěli pohádky tisíce a jedné noci. Už by bylo na čase, abychom přišli na jiný zdroj energie. S tím nám asi žádný bůh nepomůže.

J. Klepal 8.9.2014 9:28

Re: Křesťanství dalo sice naší civilizaci základy, ale byly

K lidskému pokroku v různých historických dobách přispěly všelijaké civilizace a k přenosu myšlenek a technologií docházelo, pokud k tomu byly předpoklady. Není pravda, že by do pokladnice lidských vědomostí islámský svět (nejde jen o Araby) nepřispěl, konkrétně ve zmíněném lékařství, ale také v matematice a jinde, nutno uznat i Vodvářkou zmíněné uchování antické kultury a rovněž stavitelství, je však pravda, že atomovou bombu islámští vědci nevymysleli, ani poslední technické vymoženosti.

M. Koutný 8.9.2014 9:47

Re: Křesťanství dalo sice naší civilizaci základy, ale byly

Zklamu vás: nepřispěl. Prakticky všichni velcí "islámští" učenci, v čele s Avicennou, byli nucení konvertité, většinou od zoroastrismu. Když vymřeli oni a jejich žáci, nejpozději žáci jejich žáků, byl konec s veškerou islámskou vzdělaností. Islám svou "neomylností" vylučuje jakýkoli pokrok, neboť zakazuje jen myslet si cokoli, co by nebylo obsaženo v koránu.

B. Rybák 8.9.2014 10:11

Re: Křesťanství dalo sice naší civilizaci základy, ale byly

Přesně tak! S vědou a uměním byl islám slučitelný jenom tam, kde ještě nezapustil dost hluboké kořeny (a užíval je jenom k potěše, větší moci a slávě vladařů). Vědění ze západními barbary zničeného antického Říma zachránila především Byzantská říše a také zakladatelé nových křesťanských řádů!

S. Netzer 8.9.2014 9:00

Strany a la UKIP,

a především Front national, představují pro Evropu daleko větší nebezpečí než ta pokojná většina muslimů. Jsou to tyto strany, které nabízejí "jednoduchá a líbivá řešení" složitých problémů.

R. Gramblička 8.9.2014 9:02

Re: Strany a la UKIP,

... Protože zavedené strany nenabízejí řešení žádná, tváří se, že problém není a zakazují o tom mluvit...

R. Gramblička 8.9.2014 9:04

Re: Strany a la UKIP,

... ta vaše pokojná většina muslimů tiše podporuje anebo aspoň toleruje radikály mezi sebou...

S. Netzer 8.9.2014 9:21

Re: Strany a la UKIP,

Nevím, proč by měla být "má". Odkudpak víte, že "pokojná většina muslimů tiše podporuje anebo aspoň toleruje radikály mezi sebou"? To jste někde četl, nebo jste dělal vlastnoručně průzkum? http://www.mcb.org.uk/leading-islamic-centres-condemn-so-called-islamic-state/

R. Gramblička 8.9.2014 9:30

Re: Strany a la UKIP,

Vy se jí zastáváte, takže Vaše (v přeneseném významu, nikoli ve Vašem vlastnictví ;-) ).

To se pozná podle toho, jak se muslimská veřejnost staví vůči excesům páchaným muslimskými radikály. Občasné diplomatické odsouzení ze strany nějakého místního imáma či předsedy muslimské obce je pouhé divadlo pro blbce. Ale ten hurhaj, co se rozjede, když někdo někde šlápne muslimům na kuří oko, to pak hoří barikády a vzduchem létají dlažební kostky...

B. Rybák 8.9.2014 10:40

Re: Strany a la UKIP,

Není třeba dělat průzkum. Stačí si uvědomit, že pro ně je podle koránu nemyslitelné trvalé oddělení moci církve a státu (církev v našem slova smyslu u nich neexistuje). Jejich víra prostupuje všechny stránky jejich osobního života a ztotožnit se mohou pouze se státem, v němž se uplatňuje právo šaría (které je neoddělitelnou součástí jejich víry)".

Muslimský terorismus je nejspíš z velké části projevem zápasu jejich nesmiřitelných odnoží o prosazení v muslimském světě (nejsou přece tak hloupí, aby věřili, že takto mohou západ porazit). To ale souvisí s tím, teroristické akce oslovují i ty muslimy, kteří se spíše spoléhají na dělohy svých žen (jejich imámové je přece téměř nikdy neodsuzují)!

L. Křivan 8.9.2014 9:14

Re: Strany a la UKIP,

Každý islamista, každý terorista byl nejdřív "pokojný muslim".  Muslimové nemají v Evropě co dělat. Jsou tu "nezvaní hosti", vetřelci ! Neexistuje právo neevropana usadit se v Evropě proti vůli Evropanů.

J. Klepal 8.9.2014 9:33

Re: Strany a la UKIP,

Tuto teorii běžte vykládat do USA Navajům, do Austrálie aboriginům a na Nový Zéland Maorům, a konec konců i Arabům do Izraele, ti všichni budou o neexistenci práva přistěhovalců usadit se v jejich zemi rádi diskutovat.

J. Slanina 8.9.2014 10:34

Re: Strany a la UKIP,

Třeba by si rádi podiskutovali i Tataři místo kterých na Krym tvůj báťuška stalin nastěhoval rusáky.

L. Křivan 8.9.2014 10:43

Re: Strany a la UKIP,

1) Myslíte ty Araby, kteří v 7.století přitáhli z pouště do civilizace a zničili helenisticko-židovský Jerusalém ? Židovský Israel existoval už před 3000 lety.

2) Rád bych viděl dnešního indiána, který by radši běžel se slepým střevem za šamanem, místo aby jel autem do nemocnice. Pochybuji, že jsou hloupí jako Klepal, a chtěli by se na zimu vrátit do stanu.

3) aborigini radši diskutují s flaškou alkoholu za peníze bělochů.

H. Lukešová 8.9.2014 14:15

Re: Strany a la UKIP,

Arabové nejsou původními obyvateli Izraele, jsou to přivandrovalci z Arábie.

J. Klepal 8.9.2014 15:30

Re: Strany a la UKIP,

Samozřejmě, každý je přivandrovalec odněkud, jen ti aboriginové přivandrovali do Austrálie asi před 40 tisíci lety, ostatní jsou přivandrovalci podstatně mladší. Nutno také vzpomenout přivandrovalé neandertálce a ti hloubavější si mohou vzpomenout i na jiné skupiny typu homo migrující před miliony a statisíci lety.

J. Podivný 8.9.2014 8:53

Ani jedno, ani druhé

Nechci ani hamižné katolíky, ani vzteklé a nenávistné muslimy. Největším pokrokem bude Evropa ateistická. Žijeme v 21.století, tak už se konečně zbavme těch zaostalých bludů.

R. Gramblička 8.9.2014 9:05

Re: Ani jedno, ani druhé

souhlasím, kéž by to bylo tak jednoduché...

S. Netzer 8.9.2014 9:45

Re: Ani jedno, ani druhé

Dobře Vás to soudruzi naučili.

J. Podivný 8.9.2014 10:00

Re: Ani jedno, ani druhé

Na světě je hodně vzdělaných ateistů, ale se soudruhy nemají nic společného.