4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Uhlich 8.1.2011 0:31

Cesta k úsporám je bohužel trnitá....

Kdyby celá záležitost okolo žárovek nebyla nebyla tak tragikomická, asi bych celé věci jen smál...ale protože celá věc začíná přerůstat v globálni debilitu - začíná to být víceméně k pláči. Asi si nikdo nedal tu práci, aby si uvědomil v jakém segmentu výroby či lidské činnosti se dá opravdu energie ušetřit. Je naprosto jasné, že největší množství elektrické energie se zpracuje na tepelnou (do této kapitoly nutné započíst jak topení tak chlazení! ) a mechanickou energii. Pak následuje využití technologické a ono hlavní téma osvětlení. Ale realita je taková, že jen cca 20% celosvětově vyrobené energie se spotřebuje v osvětlení obecně. Tedy bavíme se o úspoře z těch 20ti% !! Z toho hlediska fakt nechápu, proč si politici vybrali zrovna žárovky, když se vlastně nemůže jednad o víc než 5-8% z celkového množství energie. Z tohoto pohledu by se například zákaz vytápění milionářských zahradních bazénů a saun a dalších "nezbytných" verzí spotřeby jevil daleko efektivněji...ale to jaksi nikoho ani nenapadne, to je zajímavé, že? A to jsou další naprosto obludné systémy jako nákupní centra, ktará se musí v zimě hodně vytápět..v létě zas hodně chladit...ale to nikomu nevadí...divné, co? Průměrné nákupní centrum má denní spotřebu v hodnotě 1..2miliony korun!!!!(a prosím Vás nepište mi tady, že ono si to zaplatí....) Ale o tom se jaksi nemluví...a to bych mohl pokračovat dál a dál. Ale to nikoho nezajímá...politikové se rozhodli, že lidstvo spasí žárovky. Přitom svět je zasypáván dalšími a dalšími elektronickými výrobky bez kterých "nemůže být"..každý rok se zvyšuje celkové množství spotřebičů tak obludně, že to reperezentuje min.15% nárůst spotřeby elektrické energie ročně. Lidé prý disponují tolika spotřebiči, že jejich příkon asi 10x převyšuje celkovou kapacitu světové energetiky (ještě, že je nenapadne je všechny naráz zapnout :-)) , ale nás spasí zákaz žárovek - no řekněte,  je to komické, co????

J. Václavíková 8.1.2011 20:16

Re: Cesta k úsporám je bohužel trnitá....

Máte v zásadě pravdu. A co dál? Napadá Vás, jak přimět lidi šetřit? Na to už dost dlouho marně hledám odpověď.

B. Uhlich 9.1.2011 20:43

Re: Cesta k úsporám je bohužel trnitá....

No já tedy nevím, ale snad drtivá většina civilizované části světa jaksi funguje na tržních principech, ne? Tedy je asi na místě regulovat cenou - tedy konkrétně zdaněním. Ale nastává zvláštní paradox - zda ty státy vůbec něco regulovat chtějí. Stále je nutné míti na zřeteli, že jen nezřízená spotřeba je hnacím motorem jakékoliv vyspělé civilizace. Na šetření a úsporách žádný stát nezbohatne...tedy já v ekonomice nijak zvlášť vzdělán nejsem, ale tak mi to někdo zkuste vyvrátit... :-) To vlastně jeden a zásadní rozpor, který alespoň u mně vyvolává značné emoce. Všichni blábolí o oteplování, klimatických změnách, šetření a pod....ale nikdo není ochoten vůbec pochopit nebo alespoň si trochu představit, co to vlastně v důsledcích vůbec znamená.....Ale já už jsem na toto téma tady psal tolikrát, že už to opravdu považuji za neprosto nesmyslné mlácení prázdné slámy.

V několika příspěvcích to tady pár lidí napsalo, šetření musí vyplývat z nějakých jasných okolností. Buď se opravdu ukáže, že zdroje docházejí a nebo se zjistí, že to klima se opravdu tímto způsobem života poškozuje. Pak dojde k určitým regulacím...v prvním případě cenou, v druhém případě politickými nařízeními. Ale pokud to bude politické nařízení pak musí být opravdu logické a smysluplné. Nikoliv debilita na úrovni zákazu žárovek, které ve skutečnosti vůbec žádným šetřením NENÍ. Každopádně se zřejmě bude jednat o nějakou formu přídělů energií (píši záměrně energií, protože se to nebude zdaleka týkat jen elektřiny)... Ale to ale opravdu hodně předbíhám a spekuluji...pro začátek by bylo dobré do celé debaty vnést trochu racionality a rozhodně z ní vymítit všechnu "zelenou" demagogii. Jinak se domnívám , že je to téma na několik disertačních prací a ne na text o 2 tisících znacích..... 

K. Nytra 10.1.2011 9:41

Re: Cesta k úsporám je bohužel trnitá....

Připomíná mi to systém šetření jak to říkala babička "sirku na dvakrát litr kořalky naráz".

Osvětlení v domácnostech dělá ještě menší procento než je tu uváděno. V průmyslu, ve veřejném osvětlení a v obchodní sféře se prakticky klasické žárovky nepoužívají již desítky let.

V domácnosti měla vždy největší spotřebu lednička, světlo bylo vždy až na posledním místě. Dnes ji začínají úspěšně předstihovat počítače s ostatní bytovou elektronikou, například kdo si pořídí plasmu tak může úspěšně zapomenout na nějaké šetření pomocí žárovek. Tzv úsporné žárovky v průměru nemají vůbec takovou životnost jak se deklaruje. Zatím se osvědčily jedině zářivky, pokud mají elektronický předřadník je to ještě nejlepší světlo a životnost. Mi se už dokázaly pokazit  všechny druhy úsporných žárovek včetně LED. Více jak 5 let mi zatím vydržely pouze zářivky a několik kusů výbojkových světel(pomalu se rozežíhají. Např. svíčkové úsporky s 5 ks odešly 2 hned  a do týdne další 2. Dal jsem tam zpět klasické, ty aspoň min.rok vydrží. Když má spotřebitel možnost volby čím bude svítit, tak si jistě dá do každého prostoru správný světelný zdroj.