EVROPA: Bude to ještě horší
Taky jste si toho všimli? Přijdete po setmění do restaurace nebo do obchodu nebo domů a všude je takové divné světlo. Není to ani světlo ani tma, ale takové divné pološero z kterého bolí oči. Sám jsem si toho už všiml na sobě a upozornili mne na to i někteří moji kamarádi. Ano. Světlo je nyní jiné, než jaké jsme znali dříve. Je to přímý důsledek "zeleného šílenství" v podobě zákazu klasických edisonovských žárovek. Po loňském zákazu 75W žárovek bude letos následovat zákaz klasických 60W žárovek a krátce potom už budou zakázány úplně všechny klasické žárovky. Pokud vám jejich světlo vyhovuje, tak si rychle nakupte dostatečné zásoby.
Proč jsou vlastně klasické žárovky v EU zakazovány? A jak k tomuto zákazu došlo? Je to docela zajímavá historie. Klasické žárovky jsou zakázány ze dvou základních důvodů: 1. jsou údajně málo efektivní, protože pro výrobu světla využijí pouze asi 5% spotřebované energie, 2. zákaz žárovek údajně povede k úsporám ve spotřebě elektřiny, což sníží emise skleníkových plynů a tím se zamezí globálnímu oteplování. Nedělám si srandu. To jsou skutečně oficiální důvody zákazu klasických žárovek v EU.
Zákaz klasických žárovek byl v EU proveden sice legálním, ale naprosto nedemokratickým způsobem. Komise zákaz navrhla s výše uvedeným zdůvodněním, Rada tvořená ministry životního prostředí to většinově schválila a v Evropském parlamentu byla věc přidělena do výboru pro životní prostředí, který většinou jednoho hlasu rozhodl, že je to "bohulibé" rozhodnutí a že jej tedy schvaluje, aniž by se k tomu mohli v hlasování vyjádřit všichni poslanci Evropského parlamentu. Touto fintou se podařilo zlikvidovat klasické žárovky, které v Evropě skvěle sloužily více než 100 let.
Já osobně jsem pro zákaz klasických žárovek nikdy nebyl a nikdy bych pro takovou zrůdnost nehlasoval. Mám pro to následující důvody: 1. efektivitu žárovek a jakéhokoliv jiného zařízení má posuzovat zákazník a nikoliv evropská plánovací komise. Pro zákazníka je důležitá nejen energetická efektivnost žárovky, ale i její nízká cena ve srovnání s ostatními typy svítidel a také kvalita světla a skutečnost, že je klasická žárovka prakticky neškodná pro životní prostředí. Klasické žárovky by si tak své zákazníky zcela určitě našly. 2. zdůvodňovat zákaz žárovek bojem s globálním oteplováním považuji za černý humor. Proč se nezakážou úplně všechny svítidla a vůbec celá výroba elektřiny? To by přispělo k boji s globálním oteplováním ještě více. Zakázat by se měla rovněž všechna auta, motocykly a jakékoliv spalování fosilních paliv. Absurdita je myslím více než zjevná, ale, žel, tímto směrem se uvažování EU odvíjí.
Před několika dny jsem si přečetl v MF Dnes velmi zajímavý článek o tom, že "němečtí europoslanci chtějí zákaz klasických žárovek zrušit". Zcela pominu fakt, že Mladá Fronta Dnes vždy velmi pečlivě informuje o tom, co si myslí "němečtí europoslanci" a o tom, co si myslí europoslanci čeští, mlčí. I tak je ale posun v názorech německých europoslanců zajímavý, protože právě oni byli dosud zastánci všech zelených euronesmyslů.
Velmi příznačné je jejich zdůvodnění pro záchranu klasických žárovek. Nechali si spočítat dopady tzv. úsporných zářivek na životní prostředí a zjistili, že jsou dramaticky negativní. Tuto studii jsem dosud nečetl, ale o tom, že tzv. úsporky obsahují různé jedovaté látky, přece vědělo od začátku každé malé dítě. Pokud na to ale nyní přišli už i "němečtí europoslanci", tak je to třeba rozhodně přivítat. Jakýkoliv krok směřující k záchraně klasických žárovek bude mít moji plnou podporu.
Autor je historik a politik, poslanec Evropského parlamentu za ODS
Převzato z Fajmon.blog.idnes.cz se souhlasem autora