1.3.2021 | Svátek má Bedřich


Diskuse k článku

EVROPA: Brexit

V těchto dnech začíná jednání o podmínkách brexitu. Jakkoli je nevděčné dělat v politice jakékoli prognózy, uvažovat analyticky o možných alternativách vývoje je potřebné. Podívejme se tedy, co může nastat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 22.6.2017 21:09

Re: Splácat tolik nesmyslů

Už bohatství blbů typu pana Rudolfa v kontinentální části EU by bylo dostatečným důvodem k odchodu, a to i kdyby Británie byla příjemcem dotací a měla se zbytkem EU aktivní platební bilanci...

J. Schwarz 22.6.2017 21:06

Re: "Nečechu" Schwarzi

No, vzhledem k tomu že GB má vůči EU pasivní bilanci, stačí se patřičně "revanžovat" vývozcům ze zemí EU..

J. Lepka 22.6.2017 21:05

Re: Splácat tolik nesmyslů

Ptej se Ovčáčka, ten ví vše a drží stranickou linii.

J. Lepka 22.6.2017 21:01

Re: Splácat tolik nesmyslů

Evidentně vám, Novák, na VUMlu nevysvětlili, že ani OBSE se tábora míru a socialismu netýká, že?

E. Nichtburger 22.6.2017 19:47

Motivace pro brexit

V blogu se píše: "Hlavním motivem brexitu přece bylo přání omezit volný pohyb pracovních sil. "

To byla možná motivace řady voličů v referendu, ale pro britskou politiku byla a je rozhodující otázka britské suverenity. Jednoduše řečeno, aby v a o Británii nerozhodoval Brusel ale Westminster a aby evropské soudnictví nebylo nadřazeno britskému.

J. Kanioková 22.6.2017 19:27

Re: ......

Brexit začíná: Theresa May plánuje předat záruku pro občany EU žijící v Británii - https://twitter.com/V_of_Europe/status/877686479694245888

J. Kanioková 22.6.2017 19:23

Nerad, ale ...

Juncker připouští, že azylový systém EU je přerušen - http://presstv.com//Detail/2017/06/22/526112/Juncker-admits-EU-asylum-system-is-broken

M. Šejna 22.6.2017 17:51

"Nečechu" Schwarzi

souhlasím s Vámi, že jakmile Britové odejdou, nemusejí do fondů EU nic platit. Leda, že by chtěli mít volný přístup na eurounijní trh. Za to si ale EU nechává zaplatit. Ale to je britská volba, zda chtějí mít volný vstup na trh EU a platit za něj, nebo být vůči EU cizinou stejně, jako Rusko, Turecko apod.

V. Javora 22.6.2017 17:18

Re: Souzním...

Já rovněž.

Z. Lapil 22.6.2017 17:11

Re: pane Payne

Snad jenom drobný, leč právnicky podstatný rozdíl: nejednalo se o odchod Slovenska z ČSFR, ale o rozpad federace. Žádné "zbytkové Československo" nezůstávalo, a tudíž nebylo účastníkem jednání. O dělení rozhodly a dojednávaly ho dva nově vznikající státy.

Dokonce si pamatuju národního premiéra Klause prohlášení, že "v případě nedohody je Česká republika ochotna a schopna převzít všechny závazky Československa".

Pro pobavení: ocitl jsem se v létě po rozdělení v Anglii. Kdosi tam potřeboval poslat dopis do Popradu a vznesl dotaz, do které z nových republik že to má adresovat.

J. Schwarz 22.6.2017 16:17

Re: pane Payne

Co to, "Čechu" Šejno, plácáte? Slováci byli v úplně jiné pozici vůči ČSSR než je Británie vůči EU! Na Slovensko šly miliardy dotací ročně a když Slováci chtěli svou vlastní židličku, prostě jim nikdo nebránil. Nikdo se jim ale nemstil a neházel jim klacky pod nohy. A v Británii nejsou žádné majetky, pořízené za peníze EU, neboť Británie byla po celou dobu svého členství čistým plátcem. A pokud někdo žádá, aby plátcem zůstala i když nebude ůčlenem klubu" je vyžírka a agresivní somrák. Osobně se stydím za veškeré naše politiky tvrdící, že odchodem Británie z EU "přicházíme o část evropských fondů" a tedy by Britové měli i nadále platit? Proč u Boha? Aby zdejší politická garnituře zůstala výše úplatků a rozkrádaček, na které byla zvyklá?

P. Vaňura 22.6.2017 15:57

Pokud vím, o nějaké "výslužce" se vůbec nejednalo

Ale byla tam různá přechodná období a přechodná opatření pro minimalizaci ekonomických ztrát. Jediné skoro šokové opatření bylo rozdělení koruny, k čemuž byly obě strany donuceny tím, že důvěra bank ke společné měně dvou států byla blízká nule a to silně ovlivnilo její kurz. Toto GB nehrozí.

J. Kanioková 22.6.2017 15:15

......

Uniklý dokument obsahuje tajnou vládní studii o dopadu ‚tvrdého‘ Brexitu - http://www.thelondoneconomic.com/news/leaked-document-shows-secret-government-studies-impact-hard-brexit/07/04/

- https://twitter.com/RCorbettMEP

J. Kanioková 22.6.2017 15:07

Doufáte marně..

J. Kanioková 22.6.2017 15:06

Souzním...

J. Kanioková 22.6.2017 15:05

Kristovanoho...

V. Novák 22.6.2017 13:50

Re: Splácat tolik nesmyslů

Nepředpokládám, že byste nechal za sebe odpovídat toho blba Lepku - takže podle jaké smlouvy?

V. Novák 22.6.2017 13:48

Re: Splácat tolik nesmyslů

Zatímco nekomunisti drží Smlouvu o bezpečnosti a spolupráci v Evropě jak svátost oltářní - třeba v Jugoslávii...

M. Šejna 22.6.2017 12:42

pane Payne

mám pocit, že cítíte být víc Britem, než Čechem, protože přesně ovládáte práva Britů ale nikoli jejich povinnosti vůči EU, a na druhou stranu ovládáte povinnosti EU vůči GB, ale nikoli její práva. Nechtěl byste být britským vyjednavačem proti EU?

Jen mě překvapuje, že jste nebyl tak nekompromisní při odchodu Slováků z Československa. Nepamatuji si, že byste tehdy bojoval za práva Slováků, za nutnost dohodnout nejprve nějaké smlouvy o budoucí spoupráci atd.. Tehdy jste coby člen ODS tvrdě prosazoval linii ODS, která by se dala shrnout zhruba takto: "pokud chtějí Slováci odejít, tak ať jdou. My jim ale žádnou výslužku na cestu nedáme, a chceme, aby adešli co nejdříve." Zkuste tuto linii držet i teď v souvislosti s Brexitem, pane Payne.

J. Kombercová 22.6.2017 12:38

Re: Splácat tolik nesmyslů

Protež= Merkelové?

Ale i tak!

J. Lepka 22.6.2017 11:26

Re: Splácat tolik nesmyslů

To je fuk, komunisti všech barev stejně žádnou nedodrží, viz např. Budapešťská deklarace.

V. Novák 22.6.2017 11:14

Re: Splácat tolik nesmyslů

Dle které smlouvy?

A. Alda 22.6.2017 10:44

Britové ať si dělají, co chtějí,

ale my musíme z EU vypadnout co nejrychleji.

Žádný dvouletý proces : konstatovat, že nejsme členy a že plníme, jen co chceme, a že na nepřátelské akty (daně a pod.) jakéhokoli státu z EU budeme odpovídat stejně.

J. Nový 22.6.2017 10:28

Re: Splácat tolik nesmyslů

Nevím proč, ale na Junckera nechce žádný státník ukázat prstem. Nevím, jakým způsobem má všechny pod palcem

J. Nový 22.6.2017 10:26

Jsem pro

"Ovšem v takovém případě by se musela EU znovu založit, což si asi nikdo nepřeje."

.

Já jo, ale samozřejmě za jiných podmínek a hlavně bez Junckera.

V. Javora 22.6.2017 9:56

Jestřábí klika v EU

Jestřábí klika v EU se nutně musí snažit o potrestání VB za brexit. Je totiž totožná s těmi, kdo vlastně brexit zavinili. Jestliže se jí to nezdaří, bude nutně v průběhu procesu odcházení VB odhalena, správně pojmenována, zdiskreditována a nakonec možná i potrestána. Je to hra vabank, kde jakékoliv ekonomické ambice jsou podružné a nemají šanci. Ovšem VB je silný soupeř, ne že není a na její straně stojí i zdravý rozum zbytku EU. Takže já doufám, že výsledkem bude nakonec vytěsnění těch šílenců a ozdravění EU. Jestli pak nakonec VB odejde a nebo se stane vůdčí silou v reformované Unii, se teprve dozvíme. A možná, že docela brzy už podle vývoje toho dohadování.

J. Novotny 22.6.2017 9:48

Re: Splácat tolik nesmyslů

EU se chce nejprve dohodnout na vypořádání, teprve poté na poexitovém uspořádání. Předpokládají, že nulová varianta - neupravené vztahy má pro UK podstatně větší mínus, než pro EU a tak je mohou pod hrozbou toho, že se to nestihne dotlačit k vysokým platbám.

Je to prasárna, protože to dost dobře oddělit nelze, a navíc dohoda na vypořádání nedává garance toho, že další dohodu nebude EU zdržovat. EU by tak tu hrozbu nestihnutí mohla použít vícekrát, jako správný vyděrač.

Průšvih je v tom, že jde o osobní vendetu vedení EU, které selhalo a způsobilo Brexit a státy EU je nedokážou odstřelit. Taktika je to velmi krátkozraká, pro EU budou dlouhodobé vztahy s UK důležité a osobní pomsta tam nemá co dělat.

P. Lenc 22.6.2017 9:47

Re: Splácat tolik nesmyslů

Británie dokazuje na co má dle smlouvy právo.Vy pouze dokazujete své eurohujerství.

P. Hlosta 22.6.2017 8:06

Když on je domovník idiot!

V brexitu je nepříjemné to, že se vrchní domovník celkem zbláznil a má představu, že mu Únie patří. S tím "nájemníci" celkem nic neudělají, pokud také nevystoupí z EU. Po vystoupení z EU si lze představit bilaterální vztahy, kdy se jedná jako rovný s rovným, nebo spíše v zájmu obou dvou jednajících stran a ne nějaká nadřazenost "domovníkova" rozhodnutí.

Směšné, a to doslova, je to, že Juncker je jen a pouze úředník v EU! Ovšem kecy má jako nejvyšší vůdce s diktátorskou manýrou. I ta Merkelka se drží zpátky, protože neví jak dopadnou volby a Makrón měl siláckou řeč k V4 jen jednou a po volbách ještě necek směrem k nám.

Má snad někdo dojem, že v EU vládne demokratický parlament vzešlý z řádných voleb, kdy národy států uvědoměle delegovali své zastupitele?! Pendrek! EU parlament je jen jakési nouzové místo, kam se vecpou všichni doma málo úspěšní, aby tam pak nadále zpívali jen písničku po nich požadovanou, když už jim tolik ojra dávají za nic. Pokud tam vznikla nějaká opozice, pak jakoby jen dělala křoví pro panstvo, aby bylo zdání demokratičnosti.

V každém případě ovšem je "domovník" idiot, protože si myslí, že mu barák EU patří. Až si každý rozebere a svou "unimobuňku" stát odveze, pak se "domovník" doví, že mu zbyla jen jeho bouda, kde už "domovníka" dělat nemůže!

P. Rudolf 22.6.2017 6:51

Splácat tolik nesmyslů

do jednoho článku, to už stojí za povšimnutí.

Británie napřed musí dokázat, že je schopná čestně, při dodržení všech závazků odejít, aby se s ní teprve pak mohlo jednat o tom, jak to bude dál.