6.8.2020 | Svátek má OldřiškaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: A Union Too FarŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 33, poslední: 26.6.2016 21:00, přehled diskusí

Uff..:
Autor: J. Kanioková Datum: 26.6.2016 16:27

Více než 7100 migrantů zachráněných ve Středozemním moři v posledních dvou dnech - http://www.breitbart.com/national-security/2016/06/25/7100-migrants-rescued-mediterranean-sea-past-two-days/

Ano, dobře napsáno! :
Autor: V. Klepetko Datum: 26.6.2016 0:18

Velmi kvalitní text! I já děkuji, je to přesné. Jen mi trochu chybí nějaká pozitivní vize...

A také postrádám ve všech těch úvahách o Brexitu, co se na nás valí ze všech stran, jeden důležitý moment. V jiném dnešním článku nám pan Kremlík připomněl, že po celá staletí ústředním britským politickým motivem byla snaha zabránit vzniku na pevnině nějakého evropského superstátu. Zamyslel se už někdo, co to bude znamenat pro vztah Brusel/Londýn pro nejbližších deset let!? Britové půjdou tvrdě za svým zájmem! Nějaká rychlá integrace jakéhosi tvrdého jádra se jim hodit asi nebude, takže už ten rozvod bude hodně pomalý a spíše bilaterálně laděný... Federální Evropa junckerovského řazení tak bude mít hned dva silné nepřítele: Putinovo Rusko a GB. Teď hodně spekuluji, ale... nespojí se nakonec proti německo-bruselským federalizačním ambicím? A pokud ve Vošáči zvítězí paleokonzervativní Trump? Nehrozí, že by proti Junckerovi vznikla osa Washington/Londýn, která by nějakému exemplárnímu potrestání Britů při rozvodu velmi efektivně zabránila? Opravdu nevím... Vím ale s jistotou, že Jean-Claude Juncker je ostudou Evropy!

Re: Ano, dobře napsáno! :
Autor: V. Klepetko Datum: 26.6.2016 0:22

"ražení" :-)

Re: Ano, dobře napsáno! :
Autor: V. Kusý Datum: 26.6.2016 9:56

O roli Británie bych s Vámi polemizoval, ale že Juncker je ani ne tak ostudou, jako spíš vrahem Evropy, o tom není pochyby.

Re: Ano, dobře napsáno! :
Autor: V. Klepetko Datum: 26.6.2016 11:16

Jsem si vědom, že ty poznámky o možné roli GB jsou kontroverzní, právě proto tak mám tolik otázníků... Osobně jsem z toho Brexitu zklamán, spíše intuitivně a pocitově, než na základě racionálních argumentů. Ostatně, ten Juncker to celé pohřbil právě svými iracionálními a doslova debilními výroky o trestání "dezertérů". Ale tím se dostáváme zpět možné roli GB: myslíte si že si Britové nechají líbit ten nátlak na "okamžitý rozvod" a nechají se ihned "exemplárně vytrestat" podle Junckerových not? Čas a procedury smluvně zakotvená pravidla rozvodu jsou nyní na straně GB, vůbec nepředpokládám že Britové do vyřešení volební šarády v USA začnou o podmínkách Brexitu reálně vyjednávat, proč by to, pro Boha, dělali? Mimochodem, nepozvat Brity na Evropskou radu, když si ještě ani nepodali rozvodovou přihlášku - to je velká křeč, velká urážka! A když se takto začíná chovat i Tusk, tak je to má EU celé předem prohrané, britská diplomacie je prostě schopnější má kvalitnější lidi.

Žadní Junckři :-)))))

Re: Ano, dobře napsáno! :
Autor: B. Rybák Datum: 26.6.2016 11:31

O rychlý "rozvod" ale nestojí ani "Brusel" (Berlín), protože doufá, že hrozba geopolitického rozkladu VB (odchodem Skotska, Severního Irska..), počáteční ekonomické náklady "brexitu", politický aktivismus jeho odpůrců Angličany zastraší natolik, že budou ochotni referendum opakovat!

Re: Ano, dobře napsáno! :
Autor: V. Klepetko Datum: 26.6.2016 11:47

To by bylo logické. Ale v reálu se děje něco jiného:

"Čtyři velké frakce v Evropském parlamentu chtějí vyzvat britskou vládu, aby už nadcházející úterý zahájila jednání o vystoupení z osmadvacítky. Usnesení navržené lidovci, sociálními demokraty, liberály a zelenými by měl parlament schválit v úterý na mimořádném jednání"

"...šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropských společenství se v sobotu na schůzce v Berlíně shodla na tom, že jednání musí začít co nejdřív"

"Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéf Evropské rady Donald Tusk, předseda europarlamentu Martin Schulz a premiér předsednického Nizozemska Mark Rutte ve společném prohlášení v pátek uvedli, že očekávají zahájení rozhovorů o podobě opuštění EU co nejdříve"....

Re: Ano, dobře napsáno! :
Autor: M. Prokop Datum: 26.6.2016 16:44

Pokud to nebude působit ekonomické problémy, nebudou Britové spěchat a Juncker si může ....

"Federální Evropa junckerovského ražení":
Autor: M. Prokop Datum: 26.6.2016 16:42

je hlavně nepřijatelná pro velké eunijní státy a jejich vlády. Někdo by byl "nad nimi" a z toho by dostávaly žloutenku s mrtvicí.

Trump je hlavně pragmatik.

Re: "Federální Evropa junckerovského ražení":
Autor: V. Klepetko Datum: 26.6.2016 17:15

Donald Trump a Boris Johnson jako spojenci - to možná dává smysl, Trump by si tím vykompenzoval "ústup z Evropy"... A natřel by to Makrele, kterou nenávidí. To by byl, panečku, "spontánní řád" jak stehno :-). A i mentálně jsou na tom podobně: -)))

Re: "Federální Evropa junckerovského ražení":
Autor: V. Klepetko Datum: 26.6.2016 17:21

Nepřijatelná? Federální kancléřka Evropy by možná s Vámi nesouhlasila: -)))

Re: "Federální Evropa junckerovského ražení":
Autor: M. Prokop Datum: 26.6.2016 20:48

Pokud by nebyl kancléřem nějaký třeba Frantík ...

Re: "Federální Evropa junckerovského ražení":
Autor: V. Klepetko Datum: 26.6.2016 21:00

Ještě je tu v záloze to naše kníže... :-)

:
Autor: L. Popovský Datum: 25.6.2016 21:38

Moc hezky napsáno. Děkuji.

Zahradil:
Autor: J. Kanioková Datum: 25.6.2016 21:01

Prach si začíná po včerejšku pomalu sedat, z Brownova pohybu eurounijních molekul se dá zatím vyčíst zhruba toto:

1. V bruselských institucích začíná dle očekávání definitivně převládat duch pomsty, taková facka se neodpouští. Evropská komise (Juncker) a Evropský parlament (Schulz) budou chít vykopat Británii z EU co nejdříve, vnutit jí nějakou nevýhodnou sérii smluv, zkrátka udělat z ní odstrašující příklad, aby si to každý propříště rozmyslel. Nedá se vyloučit ani neoficiální subverzní podpora teritoriální dezintegrace Spojeného království (pozitivní náznaky směrem ke Skotsku a jeho členství v EU, uplácení přes fondy atd.). Na úterním plénu EP očekávám celkem zuřivé antibritské orgie a nějaké šílené prointegrační usnesení ve stylu "více Evropy". Samozřejmě od Junckera, Schulze nulová sebereflexe a vůbec ne nějaké úvahy o odchodu (btw Schulz by měl končit v prosinci, protože se převoluje vedení EP. Juncker určitě zůstane. K němu ještě dodávám, že plnou odpovědnost za něj má Evropská lidová strana, která ho na post protlačila, a tedy i KDU-ČSL a TOP 09).

2. Střízlivější tón zaznívá z národních vlád, které samy čelí vlně euroskepse vlastních obyvatel a vědí, že voliči se pozorně dívají. Udělat z Británie obětního beránka by se jim mohlo vymstít. Relativně rozumně proto mluví (zatím) Merkelová, pragmatický hlas podle mě zazní z Nizozemí, Skandinávie, střední Evropa by se měla ve vlastním zájmu přidat. Pobaltí a Balkán udělají jako vždy to, co se jim nařídí. Ve Francii Brexitem rozkurážená Le Pen útočí na establishment, který se ovšem tiše raduje z toho, že odvěký rival mizí z klubu a touží mu to ještě naposled "osladit" (kterážto tendence podle mě převládne). Španělsko, Itálie se bojí růstu regionálního separatismu, pokud by uspěli skotští separatisté s odtržením, očekávám od nich zdrženlivost.

Re: Zahradil:
Autor: J. Kanioková Datum: 25.6.2016 21:01

3. Britové by měli zůstat v klidu, nenechat se vyprovokovat Bruselem, dodržet svůj harmonogram a plán. Čím větší hysterie na jedné straně, tím větší klid na druhé straně. Mají pár let čas a čas hraje pro ně, politická situace v evropských zemích se bude postupně měnit a s ní i atmosféra pro vyjednávání. Jejich hesly dne by mělo být "dokud není dohodnuto všechno, není dohodnuto nic" a "dokud jsme neodešli, jsme pořád tady". Je třeba si uvědomit, že Evropská komise a Evropský Parlament se cítí ohroženy, budou kopat kolem sebe a za sebe, za své institucionální zájmy, které se stále více rozcházejí se zájmy členských zemí EU. Proto by Británie měla jednat především s jednotlivými členskými zeměmi. Ty by si měly totiž také uvědomit, že ve "zbytku" EU ted ́ na půdorysu jednání s Británií proběhne mocenský boj o to, kdo v EU definitivně drží otěže - jestli národní vlády nebo Brusel (EK a EP). Lisabonskou smlouvou si vlády nepochopitelně nechaly vydrápnout velkou část svých pravomocí, neměly by tuto chybu ted ́ opakovat.

Re: Zahradil:
Autor: B. Rybák Datum: 26.6.2016 11:16

Přesně tak! "Více Evropy" byla a vždy bude odpověď "zeleného" neomarxistického "Bruselu" (Berlína) na jakýkoli problém. A naše EU-hujerská vláda bude s předstíranou nechutí toto heslo naplňovat!

Vzdor ponížených národů, jehož symbolem je "brexit" je nadějí Evropy!

A too far Brusel? :
Autor: J. Farda Datum: 25.6.2016 18:33

Děkuji, radši se podívám před zdejší radnicí na náš tradiční Vánoční stromek!

Výborně napsáno!:
Autor: L. Novák 475 Datum: 25.6.2016 14:08

Díky!

Re: Výborně napsáno!:
Autor: L. Křivan Datum: 25.6.2016 15:52

Přidávám se !

Re: Výborně napsáno!:
Autor: B. Rybák Datum: 26.6.2016 11:34

Já také!

Ta EU chobotnice se rozpíná nejen od příchodu:
Autor: J. Kanioková Datum: 25.6.2016 13:55

Junckera a na geol. prostoru, ale naprosté zoufalství je, že se rozpíná a devastuje legislativu. Něco jako "prospěšná EU" neexistuje.. Je to jen iluze, protože stále tu jsou zájmy jednotlivých států, ne jednotný zájem všech států. Nic jiného, než jednání o dohodách mezi těmito státy, nezbývá. Pokud přestaneme respektovat bruselský diktát. EU absolutně neplní svou funkci vně a terorizuje nás uvnitř. Je potřebné ji rozpustit, protože reforma je neuskutečnitelná. Je to už stejný stav jako za totáče - jsou ONI, a jsme MY. S čím dál víc rozdílnými preferencemi, se stále se rozšiřujícím příkopem mezi námi a jimi.

Jak Brusel utrácí své peníze, jako kdyby rostly na stromech: Odhalíme, jak evropští byrokraté žijí v ohromném nadbytku - 10,000 vydělávají více než PM je £ 150.000 - přičemž provádějí rozhodnutí, v tajnosti, která ovlivní životy nás všech - http://www.dailymail.co.uk/news/article-3649655/How-Brussels-spends-money-grows-trees-devastating-dispatch-reveal-Eurocrats-live-life-staggering-excess-10-000-earn-PM-s-150-000-taking-decisions-affect-lives-secret.html

Re: Ta EU chobotnice se rozpíná nejen od příchodu:
Autor: B. Rybák Datum: 26.6.2016 12:02

Přesně tak!

Chtěli se zapsat do dějin, tak tlačili na pilu.:
Autor: J. Chaloupka Datum: 25.6.2016 10:35

Možná, že v průběhu dalších dvou generací, kdy by se již učily hlavní evropské jazyky a cestování mladých by bylo normální, možná by nějaká Unie vznikla přirozeně. Bohužel chtěli jí příliš rychle. Jestli Juncker, Merkelová a spol. neopustí svá místo, a obávám se, že dobrovolně nikoliv, bude v Evropě další válka. Pak budeme šťastní, když v USA zvítězí Trump, protože ten ví, co Evropa pro USA znamenala. Latinos by se na Evropu z vysoka víte co?

Re: Chtěli se zapsat do dějin, tak tlačili na pilu.:
Autor: M. Prokop Datum: 25.6.2016 16:35

Základ všeho jsou celeunijní strany a celoeunijní volby. Bez toho je jakákoliv snaha o stát prostě podfuck.

Rozšiřování EU:
Autor: Z. Vydra Datum: 25.6.2016 10:25

o země, které autor zmiňuje má řadu důvodů. Především získání prostoru pro další investice a rozšíření trhu. Současný prostor je v tomto směru již prakticky nasycen a po podepsání smlouvy TTIP se situace ještě zhorší, protože Američané sem nepřicházejí kupovat, ale především prodávat, zejména zemědělské produkty. Rozevírání příjmových nůžek mezi bohatými a chudšími totiž nutně vede ke "spotřebitelské krizi"v západním světě. Zánikem kolonialismu ztratily některé evropské země významný zdroj svého bohatství. Země typu Albánie mohou sloužit jako částečná náhrada bývalých kolonií. Rozšiřování EU na Balkán a východ má rovněž nezanedbatelné důvody geopolitické. A samozřejmě odjakživa vládcové toužili mít moc nad co největší říší. I dnes jsou nepochybně v EU lidé s takovými ambicemi. Jenže dnes nežijeme v dobách krále Klacka a státní slepence se spíše rozpadají než slučují. Megalomanská představa o Spojených státech evropských, řízených direktivně jednou vládou z Bruselu a zahrnujících celou Evropu je zřejmě jen chimérou. Škoda, že se původní koncepce EHS deformovala z podoby hospodářské spolupráce do podoby politického diktátu.

Lépe to snad:
Autor: I. Schlägel Datum: 25.6.2016 9:55

ani napsat nešlo. Bohužel, toto si nepřečte ani strýček Junker v Bruselu, ani strýček Pláteník z Kotěhůlek.

Re: Lépe to snad:
Autor: Š. Hašek Datum: 25.6.2016 10:15

Přesně.

Jo, dost přesné.:
Autor: M. Prokop Datum: 25.6.2016 9:18

A obávám se, už neopravitelné. Ovšem začít znovu bude také fuška.

Tzv. intergrace Evropy není možná. Vždyť jde proti :
Autor: K. Janyška Datum: 25.6.2016 9:10

procesu civilizace obchodem a to je základní a neosobní překážka jejího uskutečnění... Dzp.