1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

ESEJ: Sekularizace ve světě islámu

Milí čtenáři, když jsem dopsal poslední článek pojednávající o tom, že islámský svět se modernizuje zevnitř, pravil jsem ke své ženě: „A teď uvidíš, jakou dostanu od některých čtenářů čočku!“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ś. Svobodová 10.2.2022 11:30

Sekularizace islámu je myslím nemožná. Muselo by dojít k oddělení etiky od práva, které ale v Koránu tvoří jeden celek. Oddělení náboženství a práva by znamenalo zánik Koránu. Na něm stojí celá jejich civilizace. Korán lze vykládat všelijak, radikálně i volně, ale vždy to musí být v jeho mantinelech. Těžko pak ale hovořit o sekularizaci.

P. Han 10.2.2022 15:09

Sekularizace náboženství je protimluv. Jde o sekularizaci obyvatel.

V. Církva 10.2.2022 19:46

Jasně, myslím, že paní Svobodová mohla mít na mysli dochovní a politické aspekty islámu. Taky mám pocit že nejsou v koránu oddělitelné. A to je problém islámu, bez koránu není islám.

Pokud chce člověk žijící a vychovaný jako muslim věřit v Boha má možnost věřit a ignorovat části koránu, pak je ale otázka jestli je muslimem, nebo věří v korán, ale pak nevím jestli věří v Boha.

No a ve světě se chová podle toho.

J. Uzel 10.2.2022 8:36

Vaše vývody působí logicky, ale logika pro Araba není argument.

J. Pankovic 10.2.2022 8:45

R^:-)

Z. Lapil 10.2.2022 13:41

Logika není argument pro leckoho, ale podle mě to není důležité. To, o čem pan Kechlibar píše, se neděje, protože si to někdo vybral. Prostě se to stane.

Možná něco jako móda. Najednou se všichni zcela svobodně rozhodnou chodit v červených botách.

Nebo možná aktuálněji: jel jste někdy poslední dobou vlakem? Třetina až polovina viditelných(!) lidí respirátor nějakým způsobem šidí. Opravdu mě nenapadá, jak tomu zabránit; jen prosím - nehledejte v tom můj názor, jestli je to dobře nebo špatně.

V. Církva 10.2.2022 8:15

Jeden velký omyl pan Kelichbar opakuje. Jistě, že modernizace může islám vyhubit zespoda. Ale duchovní aspekt budou lidé potřebovat. Náboženství není droga nebo jen nástroj k ovládání mocnými. Škoda že pan Kelichbar nedělal alespoň jogu, nebo Taj Cchi, zdá se že se o duchovní věci nikdy nezajímal.

Můžeme si říct, že hodně extrémů v církvi je přežitých, i kdyby celé křesťanství, že současná náboženství jsou zastaralá. I kdyby, duchovní svět je jako fyzika, prostě tu se svými principy a zákony je. Je záhodno se místo islámu věnovat třeba budhismu, nebo taoismu, ale pokud lidé odstoupí od židovství nebo křesťanství, nějak se budou muset srovnat s duchovním světem. A na moderní společnosti sebevražedná dekadence, woke kulture ukazuje, že Západ nejede v souladu s božskými principy, proto funguje čím dál hůř.

Islám nejde jenom nahradit materialismem a křesťanství už vůbec ne. Co se týká chyb evropské kultury, to nejsou jen wokisté. V Evropě padá ekonomika, sebevědomí, zadlužuje se. dřív nás na Západě fascinovala rychlá auta (elektromobily teď kupují od Číňanů), bohatství (to upadá), filmy s krásnými ženami a svobodným humorem - to už skončilo v USA teď, moderní počítače, elektronika (tak pak by byla vzorem Čína), možnost podnikat (to Západ má, ale komplikován0 zákony a dotacemi co seberou pracháči)

Zkrátka, v článku není největší chyba že se islám rozpadne zespoda, ale že si myslí, že se dá žít bez souladu s duchovním světem a jeho principy. Troufám si tvrdit že za rozlézáním islámu v Evropě je právě opuštění křesťanství bez náhrady něčím ekvivalentním nebo lepším.

I. Schlägel 10.2.2022 9:25

Ústup od náboženství a pokles počtu věřících je v euroatlantické civilizaci realitou. Čeká to i mnohé islámské země (ty bohatší), některé možná nikdy (ty chudé, se středověkým kmenovým uspořádáním). Rozhodně lze tvrdit, že přibývá lidí, kterým je duchovní rozměr života převyprávěný některým z náboženství vcelku u zadele. Jsou i jiné, přitažlivější metody, jak živit duchovno.

L. Harvánek 10.2.2022 10:23

A promyslel někdo důsledky, které to přinese? A které přitažlivější metody živení duchovna máte na mysli? Člověk je ze své podstaty tvorem materialistickým a myslícím na svůj vlastní prospěch. Smyslem duchovna je tohle materiální založení korigovat.

P. Diviš 10.2.2022 10:28

Promýšlet můžete, ovlivnit těžko.

L. Harvánek 10.2.2022 15:13

A v tom je ten problém: napřed se jedná a teprve pak přemýšlí.

V. Církva 10.2.2022 19:23

R^

V. Církva 10.2.2022 19:38

Člověk může ovlivnit hrozně moc věcí. Musí ale chtít.

I. Schlägel 10.2.2022 10:57

Ano, materialistickým tvorem jsou zejména církevní hodnostáři dobře živení svým "výjimečným a nezastupitelným přístupem k samotnému bohu" a chránění tak zhusta doživotně klackem, kterým téměř bez odporu mohou mlátit své ovečky dle libosti. Nebo snad máte pocit, že život v zemích řízených echtovními církevními hodnostáři je snesitelnější než ve "zkažené, konzumní západní společnosti"? Přitažlivější metody duchovna? Koníčky, studium, cestování, jóga, sport,... Je to málo? Tak se dejte na modlení. Je to bezpečné a nikdo Vás neeliminuje, pokud z té víry zběhnete k jiné nebo k žádné. Tedy, jak kde, že.

V. Církva 10.2.2022 19:30

Tak možná to tak s preláty bylo, možná trochu je, pravda za komunistů se to takto říkalo.

Ale znovu, i kdybychom odstranili řekněme přežitá náboženství, Ducha Svatého tím nezlikvidujeme, jen se od něj "odpojíme". Některé koníčky, sport, studium částečně možná s Duchem Svatým "spolupracují".

To je ale málo. Ano modlitba, meditace je potřebná až nutná. Jenže platí, že tam kde se modlí dva nebo tři jsem já (Bůh) s nimi. Takže i soukromá modlitba je málo.

Bez náboženství i kdyby bylo křesťanství přežité to prostě moc nefunguje.

J. Jurax 10.2.2022 23:57

Funguje.

V. Církva 10.2.2022 19:36

A to je právě ta chyba. Možná jsou lepší metody sepjetí s Bohem než křesťanství, možná i přitažlivější. Dalo by se i nějak pochopit, že lidé opouští křesťantví pokud mají něco lepšího. Ale je třeba aby je lidé ty jiné metody praktikovali. To se sice v Evropě taky děje, ale dost málo.

Nedopadne dobře, když lidé opouští Boha.

O. Vašíček 10.2.2022 17:16

Víra definovala, mimo jiné, hlavně morální "zákony" soužití v nějaké společnosti.

Přitom morální chování nemusí být, vyloženě, součást víry. Jsou lidé, kteří jsou čestní a morální aniž by byli věřící. A naopak, spousta věřících nemusí být "dobrým člověkem". Stačí se vyzpovídat, 20x zdrávas, případně nějaká finanční podpora opravy kostela (u katolíků) a jedeme dál v nastalém trendu.

Tím chci říct, že víru můžu "vnutit" a s tím i nějaké příklady morálního chování, ale "dobrého člověka--ů musím vychovat. Pokud nepředám dětem základy čestného chování, tak víra nepomůže.

Ale ano, jsou lidé, kteří můžou cítit "duchovní" prázdnotu a musí nahradit "dohled shůry". Záleží v čem jsem byl vychován a jaké hodnoty hledám.

V. Církva 10.2.2022 19:55

Víra není jen morálka i když víra morálku implikuje. Takže vírou minimálně křesťanskou se člověk "dobrým člověkem" stává.

To co popisujete věřící křesťan a "špatný člověk" je protimluv i když to tak někdy nevypadá. I mezi lidmi co chodí do kostela je totiž spoustu nevěřících a žádný člověk není dokonalý a úplně věřící křesťan.

Ale je pravda, že kromě osobních setkání s Bohem chování souvisí i s výchovou a zase jsme i takoví co myslíme že vychováváme věřícího křesťana a nevychováme ani slušného člověka...

O. Vašíček 10.2.2022 23:15

"To co popisujete věřící křesťan a "špatný člověk" je protimluv" - to nemusí být pravda. Pokud je někdo vychován jako věřící a silně se drží "dogmat" může páchat amorální činy v širším kontextu i když budou "omluvitelné" vírou. Myslím, že je dost příkladů věřících vrahů.

Opačně, můžu být silně morální člověk s vysokým cítěním pro čest a přesto nemusí být věřící.

Víre - nerovná se - "dobrý člověk". Ale ano, ve většině náboženství je nějaký morální kodex zakořeněn. Jak jsem psal výše.

V několika náboženstvích je "správné" zabít manželku při podezření z nevěry. Takový člověk je považován za "dobrého" a bohabojného. V našem kontextu je to zavrženíhodný vrah.

Takže záleží na tom, jaký příklad a jaký výklad předám svým dětem. Jak je naučím porozumět světu a jak se chovat k okolí. Co si vzít jako kladný příklad a co považovat za nepřijatelné. Zda to bude ve jménu nějaké víry nebo bez ní není tak důležité.

J. Brunner 10.2.2022 23:26

R^

H. Lukešová 10.2.2022 7:18

Tak před dvěma dny Írán otřásl případ další brutální vraždy mladé dívky. Její manžel svou 17 letou "manželku", kterou si vzal ve 12 letech zavraždil spolu se svým bratrem z důvodu údajné nevěry. Uřezal ji hlavu a s tou pak hrdě chodil po jedné z íránských ulic...

Co na to lidskoprávní organizace, feministky, "bojovníci za lidská práva"? Pouze je zajímá Stát Izrael, kterému vyhlásili diplomatickou válku proti samotné jeho podstatě a existenci...

V. Církva 10.2.2022 8:23

Tak on i v Iránu bude souzen a bojovníci za práva žen i v Iránu bijí na poplach.

Problém je, že zatímco toto je proti křesťanství a naše kultura to považuje za odporné, islám toto nebrzdí, zvykové právo dokonce vyžaduje že vlastní rodina nevěrnici potrestá smrtí a islám píše o kamenování nevěrnic.

Pak se nemůžeme divit, že bude hodně polehčujících okolností a ten šílenec co si vzal 12 leté děvče a urazilo ho, že od něj odešla nebude třeba ani odsouzen a část lidového mínění ho podpoří.

Máte pravdu to je islám a u židů prakticky nemožné (i když kamenování kdysi v židovství bylo), v křesťanství naprosto proti Novému Zákonu.

P. Dostál 10.2.2022 8:46

A jak by na to měl kdo reagovat? Jak soukromá vražda v Íránu souvisí se Státem Izrael? Ona upřímně ani diktatura ajatoláhů v Íránu nijak nesouvisí s tím, že Izrael provozuje apartheid. Nicméně tady můžete argumentovat tím, že podpora Íránu palestinským Arabům nutí Izrael dělat ošklivé věci. Ale určitě ho k tomu nenutí ma.or, co v Íránu zabije manželku.

H. Lukešová 10.2.2022 8:58

Stát Izrael neprovozuje aparteid, je to svobodná země, kde všichni jeho občané Židé, Arabové, drúzové a další a všechny náboženské menšiny, tj. vyznavači judaismu, křesťanství a islámu, ženy s muži mají stejná práva.

Izrael je jedinou demokratickou a svobodnou zemí na Blízkém východě a proč ti levičáci z neziskovek se nezaměří na země, kde jsou skutečně porušována lidská práva, na Írán, Saudskou Arábii, Jemen, Sýrii a Palestinskou autonomii?

Jedná se jen o ryzí výron antisemitismu ze strany levičáků z neziskovek. Nic víc, nic míň. Týrání žen a potlačování náboženských menšin je v islámských zemích jevem velmi rozšířeným.

Křesťanské komunity, kdysi rozšířené, hynou rukou islámských bojovníků. Ukažte mi jedinou demokratickou islámskou zemi, která by se v míře svobody vyrovnala Izraeli. Žádnou takovou nenajdete.

F. Svoboda 10.2.2022 9:39

R^R^R^

L. Severa 10.2.2022 10:20

Přesně !!!

I. Schlägel 10.2.2022 9:34

Evidentně netušíte, co je to apartheid, ani jak se "provozuje". Ale máte "názor". To se vážně cení. Mimochodem tenhle způsob vraždění v Iránu velmi souvisí s iránským (ortodoxně islámským) režimem. Já vím, už je na Vás těch informací trochu moc. To dáte, chasníku.;-D

R. Tesařík 10.2.2022 10:16

Á, pán je z TI...člověče, to je strašná mňága, co jste zplodil.