21.2.2020 | Svátek má Lenka


Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 64, poslední: 18.1. 2020 11:41, přehled diskusí

P. Rychetsky 17.1.2020 20:20

Nedava to smysl. Sam rikate, ze demokracie by se v Iranu prosadila, kdyby rezimem neco zatraslo. A kdyz se s nim USA snazi poradne zatrast pomoci sankci, ktere maji sanci, ze diky dalsimu zbidaceni rozpali Irance dobela proti rezimu, tak skuhrate at to nedelaji. Kdyz tedy, podle vas, zapadni zeme prispejou k podpore Iranu a jeho legitimizaci, jak presne tedy dojde k otresu rezimu?

Z toho mi plyne, ze jste neserioznim analytikem a jen hodlate prosadit odstraneni sankci. Ne kvuli Iranu, ale kvuli pomoci Rusku, ktere je diky svym vsivarnam v podobnem sankcnim rezimu. Klaus za takovou propagaci dostane odmenu a IVK osmnacty plat, ci co.

J. Jindra 17.1.2020 20:43

No to je úžasné, k jakému nelogickemu blabolu Vás vede nenávist ke Klausovi, IVK atd. Kdyby jste přemýšlel o napsanem textu, tak by jste měl pochopit, ze otevreností a spoluprácí se světem by iranska společnost, uz nyní dost demokratická a sekularizovaná, jeste vice opouštěla islám a modernizovala by se. Moc ajatolahů by mohla pomalu ustupovat, kdežto pri sankcich a útocích se lidi semknou k obraně.

P. Rychetsky 17.1.2020 21:26

Lidi s demokratickymi a sekularizacnimi tendencemi maji dost rozumu na to, aby poznali co delaj jejich terorizujici mullahove. Tedy ze misto aby vyuzili prirodniho bohatstvi k prosperite spolecnosti, tak akorat za ne vyrabeji valky a teror, ktere jim navic privodi sankce zapadniho sveta. Pro ty polochytre (skoro chytri uz davno emigrovali) neni tezke vymyslet, ze Chomejni je nepritel naroda. Spis se ho zbavi, kdyz se rozhodnou, ze diky sankcim a Chomejnimu se maji porad hur. Kdyz budou v bezsankcnim rezimu diky prodeji ropy jakztakz prosperovat, tak jejich motivace setrast mullahy za cenu smrti ci dlouholeteho vezeni bude minimalni.

Obama zrusila sankce na Kube a nepohnulo to s nima ani o milimetr. Vsichni Kubanci takydobre vedi kdo je nepritel, sankce nesankce, jen s nim nemuzou nic delat. Ja jsem taky dobre vedel, pakarna prichazi od bolseviku a ne od USA, ktere omezily export cipu.

K. Křivan 17.1.2020 19:56

Zlatý rezavý pohlaví !!!!

V. Církva 17.1.2020 17:49

S lecčíms v článku se dá polemizovat, ale nejhezčí na článku je porovnání iránského vedení ajatolláhy s evropskou soudcokracií. Tady naprostý souhlas. Ta si s ajatolláhy skutečně nezadá a je součástí destrukce Evropy. Jde o náboženství bez Boha.

V. Církva 17.1.2020 17:28

Určitě dobrý článek, protože se na Irán dívá z méně obvyklého pohledu. Souhlasím, že sunnitské despocie s výjimkou Turecka jsou méně demokratické a "demokratizovatelné" než Irán. Přesto bych některé části článku zpochybnil. Především, nejsem si jist že Islám už ze svého základu dokáže být kompatibilní se svobodou a demokracií. A můžu se mýlit, ale nejsem si jist jestli ajatoláhové neberou ústupky Západu jako slabost. Ono se tvrdí, že Solejmání opravdu podporoval co se děje v Jemenu, teroristy kteří zničili saudské ropné věže, problémy v Libanonu, ale zcela určitě Hammás. Pak by bylo zabití Solejmáního ospravedlnitelné. Jinak za československý komunismus bych souhlasil, že kdyby nás američané nestrašili potencionálnímy útoky, opustili bychom ho mnohem dřív. My ano, ale to se určitě nedá napsat o Stalinismu a je otázka jestli by to "zvládl" Chruščov nebo Brežněv.

Některé kapitoly Koránu jsem párkrát "projížděl" a myslím, že problém už je v Islámu od počátku. I když je i o velkorysosti, není o sebeobětování a lásce k nepřátelům. Pokud i takové náboženství jako křesťanství, jehož zakladatel se obětoval pro svět a žil v celibátu, bylo zneužito a lidi tak málo "humanizovalo", jak má asi fungovat kniha kde se píše "zabíjejte nevěřící", zakladatel měl několik žen a ty se musely zahalovat. Autor článku píše o tom, že Islám zabrzdili mongolské výboje. Něco na tom bude protože Islám se "nabíjel" výboji. Když nebylo kam a napadli, je, muselo dojít ke kolapsu. Tak to alespoň vidím já.

F. Houžňák 17.1.2020 19:16

Veškerá "velkorysost" a podobné partie v Koránu, kde se mluví o "lidech", se samozřejmě vztahují jenom na muslimy a ne na nás, nevěřící psy. Základní zásada a příkaz Koránu je "Pobijte všechny nevěřící psy a přivlastněte si jejich majetek".

A. Hrbek 17.1.2020 20:43

Židé se každý den modlí za zničení křesťanů.

Každý Hebrejec, který nezabije Nežida, pokud se mu k tomu naskytne příležitost znesvěcuje příkaz.

Židé nesmí podle zákona nikdy ustat se snahami o vyhubení křesťanů a pokud se jim to nepodaří železem, mají to zkusit zlatem.

F. Houžňák 18.1.2020 11:32

Nelži, antisemito smradlavej.

K. Lhotásková 17.1.2020 14:08

Článek je pro mne přínosem, trochu mi vyjkasnil některé souvislosti, ale mám k článku ještě dvě otázky:

a) z čeho soudíte, že vyhrocování konfliktu (Solejmání, sankce) Írán vnitropolicky posiluje? Zdá se mi, že to protiřečí názoru, že „režim limitované demokracie, prolezlý korupcí a nekompetencí přispěl k sekularizaci širokých vrstev společnosti, diskreditaci islamismu jako vládnoucí politické ideologie a k rozmachu přirozených sympatií široké veřejnosti vůči Západu“.

b) z čeho v Íránu pramení nenávist proti Izraeli? Jde o „osobní“ postoje vedoucích osob teokratického režimu (Chomejní apod.) přenášených jimi do oficiální politiky, nebo o nějakou širší myšlenku ze základů muslimské víry (zdá se, že nenávist vůči Izraeli nesouvisí s odnožemi, tedy přímo s šíity a sunnity)?

Děkuji Vám za objasnění.

Karla.

F. Houžňák 17.1.2020 14:16

Nenávist proti Izraeli (a všem Židům) pramení z islámu a oprávněného komplexu méněcennosti jeho vyznavačů.

K. Křivan 17.1.2020 19:43

To jste napsal hezky. Oprávněný komplex méněcennosti.

Doktor povídá pacientovi: "Mohu vás pane uklidnit, Vy nemáte komplex méněcennosti. ....

Vy jste méněcenný. "

V. Církva 17.1.2020 17:04

Co se týký at b) rovněž jsem si tuto otázku položil. Právě tento fakt mne až tak moc nepřesvěčuje že by Irán nebyl nebezpečím. I když je pravda že nejvýraznějším rozdílem mezi křesťanstvím a židovstvím je "oko za oko" proti "miluj bližního". Což by se týkalo i toho a). Osobně si myslím, že po smrti Stalina mohl komunismus skončit dřív nebýt vyhrožování Západu jadernými zbraněmi ale pouze embarga. Křesťanství neustupuje zlu ale ani nevyhrožuje a neslibuje odplatu. Je to o důslednosti, ne o agresivitě. Takže souhlasím že zásahy Západu v Lybii ale i druhá válka proti Iráku neměly být a podobně je vyhrožováno Iránu. Ale zároveň si myslím že Iránu je potřeba postavit mantinely. Myslím, že komunismus nebyl ani tak uzbrojen jako spíš "uembargován".

Přesto nemusím mít zcela pravdu, jak Islámští vůdcové tak ti Ruští by nedostatečné vyhrožování mohly brát jako slabost. Stejně jako Evropa nevidí rozdíl mezi budováním útočné armády a armády obrané. Buď prostě zbrojí nebo nechají armádu v rozkladu.

F. Houžňák 17.1.2020 19:23

Ale zásadou židovského náboženství není "oko za oko", ale "Co sám nechceš, nečiň jinému". Vámi zmíněná zásada totiž značí, že trest má být úměrný provinění, a nemá to být krevní msta či něco podobného, kdy trest je daleko drastičtější než provinění. Tedy pokrok. Mnozí to však zcela ahistoricky uvádějí jako "důkaz židovského barbarství", stejně jako vy. Podívejte se tuná: http://bible.patroni.cz/index.php?id=2100 .

J. Paleček 17.1.2020 21:45

Pane Církvo, největší rozdíl spočívá v tom, že křesťanství a částečně i islám jsou v podstatě postavené na tom že nevěrce, mečem nebo slovem přivádějí na svojí víru. Judaismus je postaven na exkluzivitě a nevěrec je prostě nečistý, bez možnosti se stát plnohodnotným věřícím.

F. Houžňák 18.1.2020 11:41

No ale to si odporujete. Samozřejmě že můžete přestoupit na židovskou víru a stanete se tím "věrcem". Ale nikoho k tomu nijak nenutí, naopak to kandidátům ztěžují,

J. Jindra 17.1.2020 20:51

Na Vasi první otázku autor v podstate odpověděl - ty útoky a sankce národ mohou spíš sjednotit k obraně. Kromě toho věřící část obyvatel v tom vidí i útok na islám.

L. Písařík 17.1.2020 13:16

Povšiměte si, že vyspělé civilizace byly ničeny především hordami z východu. Výboje opačným směrem se občas setkaly s úspěchem, avšak nikdy na dlouhou dobu. I náš nenáviděný král Zikmund - liška podšitá - strávil život odrážením osmanských hord, občas i jejich uplácením. Považuji za jeho vysokou zásluhu to, že jsme jací jsme.

F. Houžňák 17.1.2020 19:39

Ano, to taky říkám, věčná škoda, že Zikmund, liška ryšavá, prohnaná, necísařoval resp. nekráloval po tatínkovi místo toho opilce a děvkaře Václava. Sice pár let by to asi musel vzít nějaký regent, ale stejně. Asi to jinak nešlo, ale neméně prohnaného otce vlasti by určitě něco napadlo, jak to zaonačit. Na druhé straně, jak to měl vědět, že ano. Pěkný důkaz toho, k čemu vede rozmazlování dětí.

L. Písařík 17.1.2020 22:01

Václav měl své chyby, možná hodně chyb, ale vezměte v úvahu, že mnohé stavební a organizační projekty založené jeho otcem, byla dokončeny až za Václava. To také vyžadovalo úsilí a zabezpečení plynulého toku financí. Nebyl zase jen špatný panovník, a skutečně nevím, co udělal historikům, že jej tak špatně vylíčili. Jiný příklad. Přemysl Otakar II,král železný a zlatý, padl na Moravském poli, které ztratil. Pokud se tam dostanete, podívejte se jak krásná a úrodná je to země. A na mapě zjistíte, kolik dalšího území ještě ztratil. Bojoval s Habsburkem místo aby jednal a stejně se nakonec jejich děti vzaly - nebylo lepší vyjednávat? A přesto ho historici dodnes vynášejí.

F. Houžňák 18.1.2020 11:37

Jistě, hodnocení "starých" je obtížné a nemělo by se přehánět, nebyli jsme u toho. A kronikáři zhusta toho pomlouvali, onoho chválili, jak se jim to zrovna hodilo do krámu, viz za všechny Nero. Ale ze Spěváčka jsem tohoto dojmu nabyl. Václav "žil" z toho, co vybudoval a jemu zanechal tatínek. Ale těžko soudit, to máte recht. Přesto je toho Zikmunda škoda.

P. Kubáč 17.1.2020 11:48

Hezký článek. Že Peršani v Iránu jsou civilizačně výše než Arabi kolem je vidět i z mého laického pohledu, ale detailnější rozbor proč a jak to je - je poučný.

Druhá poznámka - když Institut Václava Klause napíše, že voda teče shora dolů - najdou se u nás lidi, kteří začnou tvrdit opak.

M. Krčmář 17.1.2020 9:42

Jen aby to zase nedopadlo jako vždycky, když jsme to mysleli dobře. Z jistého pohledu to vypadá, že mají víc sebereflexe než my.

M. Krátký 17.1.2020 9:22

co diskutér to trochu jiný názor - podstata ale zůstává - už toho máme všichni dost - hezký den R^R^R^

P. Dvořák 17.1.2020 9:30

Jak říkáte, takhle by to dál nešlo. "Co diskutér to trochu jiný názor." Tak takhle ne, holoto! Pěkně vás srovnáme do řady.

Ale koho myslíte tím "my", tedy vlastně vy všichni, kteří toho máte dost?

M. Krátký 17.1.2020 11:32

já neútočím na nikoho - konstatuji jen, že celý svět je rozbordelený a nám starejm diskutérům už dochází síly to vydržet - i když si myslím, že bych ještě SA 58 dokázal ovládat - ale běžet s ním déle než minutu už ne - hezký den R^R^R^

P. Dvořák 17.1.2020 11:48

Tak tak. V tomto smyslu také obhajuji domobranu, protože "radílci" přijdou s nápadem, že prý se máme zapojit do aktivních záloh.

Jenže aktivní zálohy prodělávají i polní výcvik, což při obraně našich domovů ne vždy bude třeba. Typickým příkladem z těchto dnů je, jak policie (myslím někde ve Středočeském kraji) absolutně nezvládá jakýsi gang vykrádačů bytů a domů.

M. Valenta 17.1.2020 9:08

Pane Weigele, Vaše přednáška je zbytečná neboť většina z nás tyto informace zná. A na rozdíl od Vás také ví, že vedení Iránu chce stále vymazat Izrael z mapy a k tomu potřebuje atomovku nebo si k němu alespoň proklestit cestu po suchu.

R. Brzák 17.1.2020 12:43

pak je nutno ocenit Váš přehled - já se dočetl mnoho podrobností, které jsem neznal.

S Vaší druhou větou souhlas.

Přesto tvrdím, že je něco pravdy i na Weiglovu tvrzení o obchodu s tímto režimem - tedy přesněji, měli bychom obchodovat co nejvíce s jednotlivými íránskými obchodníky (pokud možno mimo dohled íránského státu).

A samozřejmě likvidovat všechny takové lidi, jakým byl Solejmán...a to vždy a všude, kde na ně lze dosáhnout!

M. Valenta 17.1.2020 13:51

Neříkejte mi, že jste nevěděl, že Iránci nejsou Arabové a jsou šíité a že tam žijí Kurdové a spol ......