4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

ESEJ: Fúze civilizací. Bude zase dobře?

Renomovaný americký dvouměsíčník Zahraniční záležitosti (Foreign Affairs) zveřejnil v minulém čísle (květen/červen 2016) na svých webových stránkách esej Fúze civilizací – argumenty globálního optimismu, podepsaný profesory Kishorem Mahbubanim (68), bývalým singapurským diplomatem, nyní děkanem Národní singapurské univerzity, a Lawrencem Henrym Summersem (62), významným americkým ekonomem, ministrem financí v Clintonově administrativě a též bývalým prezidentem Harvardské univerzity, odvolaným za svůj kritický postoj k uplatňování politické korektnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 30.7.2016 13:05

Nárůst "střední třídy"

v globálu je sice potěšitelný, ale vyprávějte o tom střední třídě v Evropě...

V. Kříž 30.7.2016 12:09

nejsem rasista...

... jen chci žít v naší zemi s těmi, kterým rozumím, vím, co od nich očekávat a se kterými sdílím stejnou civilisaci. Takže vy všichni, co se k nám hrnete (a myslím tím celou Evropu či civilisovaný svět), ať jste jakéhokoliv vyznání či barvy: podle hesla: "já pán, ty pán" si žijte doma v poklidu a stavte hrdě Burdže Chalífy až do aleluja či snášejte trpělivě svoji bídu. A když se k vám náhodou vypravím, budu zachovávat vaše zákony a zvyklosti a nechám se od vás i patřičně oškubat. je pro vás tak těžké pochopit, že očekávám od vás stejný přístup? pokud ano, jen to svědčí o tom, že v naší zemi nemáte co dělat. Ale hlavně, určitě bych se necpal nikam, kde mne nechtějí. Ptejte se těch, kteří se vrátili domů.

P. Princ 30.7.2016 15:08

Souhlas,

jenom podotýkám, že "já pán, ty pán" by nemělo platit jenom tam u nich doma, ale také ve vztahu mezi námi a jimi.

P. Vaňura 30.7.2016 15:22

Ve vztahu mezi námi a jimi KDE?

Host je vítán jen když je pozván a obecně, když má čím platit! Když jsem jel před lety do GB, musel jsem v Doveru ukazovat peníze i zpáteční jízdenku. A příslušný úředník počítal, zda mám dost peněz na den pobytu podle té jízdenky.

P. Princ 30.7.2016 15:54

Re: Ve vztahu mezi námi a jimi KDE?

Jo, taky jsem to zažil. Bylo to ponižující.

V. Vaclavik 30.7.2016 17:57

Re: Ve vztahu mezi námi a jimi KDE?

Presne to jsem take zazil, ale pri vstupu do USA z Kanady a to s Kanadskym pasem (takovy blazen jsem nikdy nebyl, abych veril, ze staci mit 'ridicak'...).

K. Janyška 30.7.2016 9:21

civilizace obchodem je procesem nazastavitelným

a civilizovaným je vždy lépe, než necivilizovaným. Proto se k nám hrnou. A protože necivilizovaní dělají děti jak na běžícím pásu, neboť u nich nefunguje kalkulace v životech, je jich moc a hrozí nám proto velké nebezpečí... Dzp.

R. Morava 30.7.2016 8:52

Pohled z campusu

Na jedné straně je pozitivní že je snad doufejme míň hladu ve světě, víc universit v rozvojových zemích. Určitě bychom měli být víc pozitivní a všímat si těch dobrých věcí. Určitě svět spolupracuje a to je dobře.

Kdybych byl babička z vesnice tak bych tomu i věřil. Jenomže pokud 1)Člověk občas jede na Západ a tam se pořádek a bezpečnost viditelně zhoršují 2) nám statistika říká, že je ve světě už 7 miliard lidí a nezastavuje se to, tak nevím..

Jak tady píšou lidé v diskusích jestli to není jen to co chtějí vidět a nám servírovat politici z týmu Clintonové.

Anebo takový pohled z campusu. Mladý člověk který poprvé zavítá na nějakou universitu v Bangladéši či Arábii a vidí že jsou tam mladí pokrokoví lidé. To je určitě dobře a určitě pozitivem pro tu zemi. Jenomže kdyby zašel za campus viděl by jak matka Tereza bídu mnoha lidí, populační explozi, smrt...

J. Schwarz 30.7.2016 10:09

Re: Pohled z campusu

A v tom tkví problém - ti, co se pohybují takřka výhradně po "campusech" tam vidí "mladé, pokrokové lidi" ať už tato floskule znamená cokoli. Z toho vyvodí, že se s muslimy / černochy, araby / přece dá "rozumně domluvit", vždyť se v menze a na semináři chovají slušně a civilizovaně. Intelektuál si snadno splete universitní prostředí / eventuelně prostředí hotelových řetězců a letovisek ve kterých se konají různé konference a kongresy / a představuje si že se "rozumně domluví " s každým stejně jako s " muslimským kolegou z Cambridge". Nedomluví. Navíc "kolega z Cambridge" se chová a mluví na uvinersitě úplně jinak než doma, v prostředí své rodiny v senegalském Rufisque.

Z. Lapil 30.7.2016 22:38

Re: Pohled z campusu

Dovoluji si jen upozornit, že Váš text a článek se vzájemně nevylučují. Vy píšete (skoro výhradně) o muslimech, autor (skoro výhradně) o Číně a Indii. Takže vlastně píšete každý svoji část "pravdy".

Uvozovky proto: já si o tom myslím, že svět není tak černý, jak myslíte Vy (nejsou na světě jen muslimští teroristé), ani tak růžový, jak píše autor. Přinejmenším: Čína JE komunistická diktatura, sice aktuálně reformní, ale komunistickou diktaturu známe a její reformy známe taky: přinejmenším v Maďarsku 1956 a ČSSR 1968 skončily reformy tristně a perestrojka v SSSR naprostým rozpadem systému. Indie nevím.

J. Schwarz 30.7.2016 8:36

Zkázu a chmury

vyvolává právě ono "splývání civilizací" oslavované autory článku. Jejich střet by měl větší smysl. Jaké " vítězství západních hodnot" má znamenat to, že se lidi chtějí mít líp a mít víc moci? To snad chtějí i lidijedi na Borneu nebo Křováci, jen si nedokázali představit šíři možností jak se "mít líp" a jakou moc je možné získat. Že se zakládají klony renomovaných univerzit v Kataru nebo Indonésii? Nesvědčí to spíš o tom, kam se posunuly ony "úctyhodné instituce" než o přebírání západních vzorů jinými civilizacemi? Autoři jásají nad tím, jak se "Lidstvo" propojuje a roste - to mělo smysl v případě vlastní civilizace / růst / spolu s oslabováním nepřátel. "Světoobčan" považující sám sebe za "součást globalizovaného Lidstva" je svým způsobem sám sobě nepřítelem, protože každý se "mít dobře" podle svých představ nemůže.

F. Kodera 30.7.2016 8:31

Dobrá zpráva pro autora

Dalších 3400 ks zachráněno včera u lybijských břehů, tedy odvezeno do Itálie jako taxislužbou. Rozumí tomu někdo ?

J. Schwarz 30.7.2016 8:40

Re: Dobrá zpráva pro autora

Málokdo. Ale než se to snažit "pochopit" bylo by rozumnější začít vážně debatovat o odchodu z EU, která začíná být v čím dál větší míře spolem šílenců ne nepodobných náboženským blouznivcům z konce prvního tisíciletí.

P. Hlosta 30.7.2016 8:08

Další verze

Další z verzí, kterou bychom měli přijmout, přestože její přijetí nezabrání naší likvidaci, jak nám sdělují islamisté už několik let.

P. Princ 30.7.2016 15:10

...jak nám sdělují islamisté

a havlisté.

K. Kovář 30.7.2016 8:06

Komentovat?

Dlouhý jak lovosice, zkráceně je to asi takhle: víte abych vám řekl, já vám nepovím!

J. Pospíšil 30.7.2016 2:57

Nenadávejte autorovi článku.

Jen nás seznámil s tím, jak ujeté jsou představy mocných elit.

Toto nazírání formuje politiku tzv vyspělých zemí. To, co je v článku bude amplifikováno vládami a medii "našich zemí".

Š. Hašek 30.7.2016 20:24

Re: Nenadávejte autorovi článku.

Přesně!!

Myšlenky Lenina, modernizované. Teď se řeší, kdo je ujetý - zda "elity" - složené většinou z 21 letých konzumentů socialismu na školách, nebo 80% ostatních občanů.

Co Vy na to, soudružko Šiklová?

J. Huml 30.7.2016 1:25

Pukni vzteky...

duta palice. Neco k veci by nebylo?

I. Dekyský 30.7.2016 1:06

Další kandidát

na sluníčkářského hlupáka roku...