8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Rozdělit Ukrajinu? Koupit si ji?

Politici se obvykle neřídí žádnou teorií či filozofií kromě jedné. Urvat si pro sebe, co se dá. Ekonomická výhodnost pro obyvatelstvo jde stranou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 3.3.2014 22:31

vy to schytáte !

Agentka Kremlu bude nejlehčí urážka.

Díky za chytrý a moudrý názor.

V Bruselu a Washingtonu ale takové určitě nezazní.

Taky nechápu, proč by se měla EU neustále šířit. Už teď je to neřiditelný moloch.

H. Bajerová 3.3.2014 17:25

rozdělit x koupit x svoboda x diktatura

A když už paralely, o kterých se píše i jinde a zmiňuje se Mnichov 1938, tak  po Mnichovu byl v části Evropy realizován "Marshallův plán". Ty státy, které se ho zúčastnily, jsme v bývalém ČSR, dnes ČR a SR, dodnes nedohnali. My nejsme naštěstí v Evropě po válce, ale ekonomická krize nám dává také zabrat. A politika - síla vlivu velkých států, uskupení států, dělení bohatý-chudý, východ - západ. Může Ukrajina dopadnout jako poválečné rozdělené Německo? Má dnešní EU a USA na to, aby zadotovaly celou Ukrajinu nebo jenom její část? Asi ani jedno ani druhé.

Postoj Ruska k Ukrajině? K čemu SSSR přitlačilo politiky bývalého Československa? Změnilo se něco? Rusko má z historie bohatou praxi v tom,  co si myslí o uzavřených smlouvách a jak koná, když si má zajistit vlastní zájmy.

Odmítnutí Marshallova plánu na nátlak Stalina byl hrubý zásah do vnitřní politiky suverénního státu, přičemž se SSSR ve smlouvě s Československem z 12.12.1943 vysloveně zavazoval nezasahovat do vnitřních věcí Československa.

Přijetím Stalinova diktátu se Československo dostalo pod mocenskou sféru vlivu Moskvy a bylo jen otázkou času, kdy se v ČSR demontují i poslední zbytky demokratických principů a svobod a nastoupí cestu "diktatury proletariátu".

+ dnes už asi ne diktatura proletariátu, ale demokracie a svoboda pod vlivem Moskvy pro Ukrajince asi moc velká nebude. A nebo jenom pro některé. Známe to z vlastní zkušenosti.

V. Venc 3.3.2014 13:14

Podnětný článek

Nemyslím si, na rozdíl od autorky, že EU má zájem o pomoc. Jejím cílem je pouze pomoc sobě: získat levnou pracovní sílu, která bude schopna splatit dluhy, (řekněme do 30 let a to i dluhy z EU). Další zájmovou položkou jsou nerostné zdroje a nenasycený trh se 45 mil. obyvatel. Rozdělením země je ovšem “smetana” pryč.

K. Kužel 3.3.2014 14:51

Re: Podnětný článek

Ono to s tím získáním levné pracovní síly není tak jednoznačné. Vzpomeňme, jak dlouho jsme museli po přijetí do euroráje čekat na uvolnění přechodných opatření, která chránila staré členy EU před nežádoucí konkurencí levných pracovních sil a levných výrobků, zejména zemědělských, ze zaostalého Československa.

J. Schwarz 3.3.2014 10:00

To, co se už

nacpalo do Řecka by na "koupi" Ukrajiny bohatě stačilo.  Ukrajinec stále ještě dokáže žít mnohem skromněji než dnešní zpovykaný Řek.  Jen by bylo třeba si pohlídat tamní "oligarchy" - skupinu osob stojící mezi státem a trhem inkasující z každého obchodu svých 20% si žádná země dlouho dovolit nemůže.

V. Venc 3.3.2014 13:19

Re: To, co se už ad Schwarz

Pohlídat oligarchy mohou jenom ještě větší, silnější oligarchové a to si nemyslím, že socialistická Brusela něčím takovým disponuje. Rusko má jasnou výhodu.

R. Langer 3.3.2014 15:34

Re: To, co se už ad Schwarz

Na tom něco bude...

O. Rychlík 3.3.2014 8:56

Tichý předpoklad

K rozdělení pravděpodobně nakonec dojde. Dnes se "hraje" o budoucí hranici. Nejspíš, jako obyčejně, bude hranice vykolíkována podle toho kam bude sahat ruský zábor, kam dojde bota ruského vojáka. Západní Ukrajina na tom spíš vydělá, protože tzv. bohatší východní průmyslová část je jen iluze. Asi taková, jako je u nás průmyslové Ostravsko. Zastaralý průmysl, kvanta nekvalifikovaného obyvatelstva a stále se prohlubující sociální napětí v porovnání s jinými regiony. A ještě jeden nezanedbatelný dopad anexe části území Ukrajiny bude mít: Už žádný stát na světě, který je, či se stane jaderným, se nebude chtít jaderně odzbrojit na základě deklarace uznání územní integrity ze strany velmocí. Pro ně platí: " Smlouvy jsou platné dokud se nám to hodí a ani o den déle!"

J. Šejnoha 3.3.2014 22:34

Re: Tichý předpoklad

Dněpr se nabízí jako hranice. Dokonce dělí zemi i jazykově a historicky.

J. Kostelanský 3.3.2014 8:54

Záujem EÚ je dojemný

Záujem EÚ o Ukrajinu je dojemný, ale určite nejde o dobročinnosť. Ukrajinci síce nie sú bohatí, ale je ich veľa. Po uzavretí dohody s EÚ by sa ukrajinský trh musel otvoriť európskym výrobcom, a tí ukrajinskí by buď skrachovali, alebo by museli byť predané západným firmám, ktoré by do nich investovali a urobili ich konkurencieschopnými. Ukrajina a ukrajinskí politici by si tak bez EÚ "ani neprdli".

Veľmi by ma zaujímalo, aké sú plány EÚ s obrovskými ukrajinskými obilnými lánmi. Keď by na nich začali hospodáriť farmári z EÚ s európskymi dotáciami a vyspelou technikou, stala by sa z toho doslova zlatá baňa (podľa mojich informácií, ak holandský poľnohospodár podniká napr. v ČR, tak dostáva aj dotácie z Holandska). Otázne však je, čo by na takúto konkurenciu povedali francúzski poľnohospodári.

Možno by však ukrajinské obilnice boli použité na produkciu európskych biopalív. :-)

Ako hovorí klasik, peniaze sú vždy až na prvom mieste...

J. Schwarz 3.3.2014 10:09

Re: Záujem EÚ je dojemný

A to by jistě bylo pro běžného Ukrajince strašným neštěstím, kdyby podniky nevlastnili ukrajinští či ruští "oligarchové" ale západní podnikatelé kteří by mohli dodat moderní know how a technologie. A pokud jde o ukrajinské širé lány, ty by mohly konečně dopomoci ke změně tragické evropské "zemědělské politiy" protože na dotace by konečně nebyly peníze.

J. Kulheim 3.3.2014 13:40

Re: Záujem EÚ je dojemný

I když každé srovnání trochu kulhá, připomíná mi dnešní situace na Ukrajině a angažovanost EÚ, situaci při rozpadu Jugoslávie.Situace eskalovala po uznání Chorvatska jako samostatného státu, Německem. Nakonec vše skončilo občanskou válkou, kterou nedokázali sami řešit.

Chápu Ukrajince, že protestovali proti vládě, která byla zvolena demokraticky, ale v průběhu jejího vládnutí se jim vedlo čím dál hůř. Nechápu představitele EÚ, kteří demonstrujícím dávali naději na lepší budoucnost, pokud se k EÚ připojí. Rusko je velmoc a když se to kterékoliv velmoci hodí, tak jakákoliv písemná dohoda se stane cárem papíru. Když se něco nehodí EÚ, tak si schválí papír jiný. Na Ukrajině to skončilo to krveprolitím. Můžeme jenom spekulovat, kdo vystřelil ostrou municí jako první.

EÚ jim, mimo "kvalifikovaných rad", není schopná dát nic. Doufejme, že situace na Ukrajině nebude nadále eskalovat a dojde na nějaké mírové řešení. Pokud by došlo ke konfliktu, tak předpokládám, že ti představitelé EÚ, kteří se na vzniklé situaci podílejí a ti, kteří radili demonstrantům navlečou vojenské uniformy a půjdou bránit ty chudáky, kteří na tom budou ještě hůř.

V. Vaclavik 3.3.2014 14:34

Re: Záujem EÚ je dojemný

Proc k nam nedodal Zapad to know how a technologie, ale stali jsme se pro ne montovnou a regionem kam exportovat?

R. Langer 3.3.2014 15:37

Re: Záujem EÚ je dojemný

Protože ty Západ dodal do neekologické neoteplující se Číny, to se Evropanů netýká... :-P

J. Šejnoha 3.3.2014 22:37

Re: Záujem EÚ je dojemný

a těch biopaliv, co by se tam dalo vypěstit !?

Ukrajinci si jistě rádi za bionaftu připlatí.

M. Stuchlik 3.3.2014 1:18

Proč se rozdělení hystericky bránit?

Protože ruskou pátou kolonu máme i u nás. Po záchraně utlačovaných  rusů na Ukrajině, v Pobaltí a Polsku může Putin přijít zachraňovat utlačované rusy i k nám.

P. Lenc 3.3.2014 8:09

Re: Proč se rozdělení hystericky bránit?

Tak černě bych to v našem případě neviděl, ale skutečností je, že Putin používá Hitlerovu taktiku.A tak jak to ve třicátých letech procházelo Hitlerovi, tak to dnes prochází Putinovi.Otázka je, kolik Mnichovů bude ještě třeba, aby svět pochopil, že ustupovat do nekonečna nejde a co toto pochopení bude stát.A to se netýká jenom Putina.

K. Frauknecht 3.3.2014 8:51

Nevím.

jestli je ta paralela Hitler Putin přesná (Mnichov chybí :-)). Myslím že, chceme-li se držet historie, je přesnější přirovnat východ Ukrajiny k Sudetům, pro jejich separatistické tendence.

Kdyby byla Sevastopol (sídlo Černomořské flotily) v Soči, bylo by asi všechno snazší.

T. Kočí 3.3.2014 8:15

Re: Proč se rozdělení hystericky bránit?

Máte bohužel pravdu. Mám však pocit,že rozdělení je jediná cesta.

Ukrajina patří mezi "krvavé země". Jen aby to nepokračovalo, co začalo se SSSR.

Se Sovětským svazem přišla bída na zem.

T. Kočí 3.3.2014 8:18

Re: Proč se rozdělení hystericky bránit?

Ještě bych dodal. Potřebné změny v ČSSR nastaly až po pádu komunismu v SSSR. Potřebné změny na Ukrajině mohou nastat až po pádu Putinovštiny.

R. Langer 3.3.2014 15:40

Re: Proč se rozdělení hystericky bránit?

Tak vzhledem k předpokladu, že Putin si nechá demokraticky odhlasovat právo na prezidentování až do smrti to bude dlouhá doba... :-(

P. Vaňura 3.3.2014 20:47

Presidentování do smrti si nedal odhlasovat ani

soudruh Ceausescu (ač se o tom v jisté době mluvilo). Ať byl jaký byl, věděl, že před mimořádnými okolnostmi ho žádná funkce neochrání.

B. Rybák 4.3.2014 17:56

Re: Proč se rozdělení hystericky bránit?

Mluvit o 5. koloně již neexistující velmoci a nevidět, že jsme právě teď za pomoci našich politicky zkorumpovaných DEU-hujerů a za potlesku "mnichovanů" možná už definitivně pohlcováni naším odvěkým germánským nepřítelem je mírně řečeno velmi neprozíravé.

Velké národy nikdy nemění své cíle (ovládnout co největší část svého okolí) a v rozmezí přinejmenším desítek generací ani svou povahu. Jenom je zkoušejí naplňovat různými prostředky (nyní je v módě ekonomická válka, ale to už tu také bylo). Pokrok je ovšem nezadržitelný. Montovny zaměstnávající novodobé "nevolníky" jsou momentálně efektivnější než koncentrační tábory. A o tom to je!