2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Strach z prachu, děs z dusíku

Příběh zákazů vjezdu dieselových motorů do center německých měst vzal nečekaný obrat. Přes sto plicních lékařů podepsalo výzvu bývalého předsedy Německé společnosti pro pneumologii, prof. dr. Hanse-Dietera Köhlera, která se staví proti dosavadnímu konsensu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Houžňák 26.1.2019 11:30

To je pravda, kdo nemá v únoru na stole jahody,

je socka a brzo chcípne.

Š. Hašek 26.1.2019 13:25

Re: Včera jsem pozoroval

Máte bujnou fantazii. A chytil jste se jak hladová štika, stačí jméno ...... začínám na sebe být hrdý.

Ostatně jsem čekal, že z mé poznámky o kysaném zelí z Moravy uděláte povídku o Husákovi a mojí stranické legitimaci. Ještě se neozval pan Fridrich, že i Rusové mají rádi zelí.

Ale nepopiratelným faktem je, že za Novotného jsem často z nákupu nepřinesl nic! Nic! Nic! Přišel jsem s prázdnou. A tak jsme se večer celá naše rodina (a celý dům) sešly na pastvě. Já měl na sobě pionýrský šátek.

M. Baloun 26.1.2019 8:28

A popravdě, pojem nepřijatelná výzva zní děsivě

to teda rozhodně zní! Když jsem kočil v roce 2010 studium na VŠ, tak nikoho jaksi nenapadlo diskutovat o tom, jestli K. Popper s jeho principem falzifikace paradigmat (nutnost vystavovat stávající paradigmata zkouškám, a když neobstojí nahradit je novými) nikdo nepolemizoval. F. Fukuyama psal o kognitivní intoleranci jako o základním znaku západního myšlení a ejhle, vědu jak se zdá i u nás začíná pomalu nahrazovat víra!

J. Lepka 26.1.2019 11:25

Re: A popravdě, pojem nepřijatelná výzva zní děsivě

Nedivte se, není přece možné víru zcela eliminovat, to zjistil už jistý Uljanov, proto se pokusil víru v cara nahradit vírou ve všemocnou stranu. Pak umřel, takže ani on se nedozvěděl, jak se spletl. No a jestliže u nás byly cca dvě generace vymýváním mozků přesvědčovány o správnosti všeho, co strana vyplodí, je zřejmé, že tato víra musí být substituována zase vírou, tuplem když hloupoučké bezmozky kdekdo ubezpečuje o správnosti jejich omylů. Viz např výrok jisté zelené, nesmírně pokrokové svazačky (bohužel neověřený, ale jak říkával můj otec : pokud to není pravda, je to skvěle vymyšleno.):"Já se na tu televizi budu klidně dívat i při svíčkách."

J. Roškota 26.1.2019 7:41

není nad empirii

jistě je možné předlouze diskutovat a hledat hranici škodlivosti té či oné substance. Podle mého se stačí v létě projít v Praze Žitnou nebo Legerovou ulicí a pochopíme, že toto je místo kde by se s emisemi výfukových plynů něco mělo udělat.

Osobně se domnívám že cílené, lokální zákazy vjezdů naftových aut je velmi racionální a účelné opatření. Stejně tak omezení automobilového provozu v centrech měst.

V. Kotas 26.1.2019 8:03

Re: není nad empirii

Jo, ale všeho moc škodí. Co takhle vystěhovat parlament, Senát a pár dalších institucí, hypersuper márketů na okraj Prahy k tomu jejímu " slavnému " okruhu. Hned by bylo v Praze čistěji.

P. Rada 26.1.2019 10:45

Re: není nad empirii

Ten nápad vystěhovat administrativní centrum mimo velkoměsto se ujal např v USA.

Jiným nápadem je ale rozvíjet města tak, aby se stala vhodnější pro život. I v podmínkách ČR jsou rozdíly až propastné:

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/kvalita-zivota-porovnani-mest-v-cesku/r~6b56f4ec6b2511e892700cc47ab5f122/

J. Lepka 26.1.2019 11:30

Re: není nad empirii

Netřeba diskutovat, stačí de podívat, kde je v Praze nejstarší a stále funkční hasičárna, ano, mezi vámi jmenovanými ulicemi a stačí si uvědomit, kudy v případě potenciálního poplachu pojedou a hlavně, motory jejich aut (překvapivě převážně naftové) zdaleka nepracují v optimálních teplotních režimech.

A včíl babo raď!

K. Drábek 26.1.2019 11:35

Re: není nad empirii

Když se projektant severojižní magistrály díval z Národního muzea na své dílo, zeptal jsem se ho, jestli už si ji projel a jak je spokojený. Odpověď byla vyčerpávající:

"Autem nejezdím, nikdy jsem neměl ani řidičský průkaz"

R. Vacek 26.1.2019 6:43

Hormeze

Výzkumy nejsou schopny podchytit vliv nízkých úrovní "škodlivin", proto se zpravidla předpokládá, že škodlivost lineárně klesá s poklesem škodliviny. Přitom víme, že to není pravda. Zabývá se tím teorie Hormeze https://cs.wikipedia.org/wiki/Hormeze . U některých škodlivin dokonce víme, že jejich určitá koncentrace je pro organismus prospěšná a jak nižší, tak vyšší koncentrace škodí. Proto máme lázně Jáchymov, kde se léčí radonovou vodou, neboť nízká úroveň radioaktivity zvyšuje imunitní reakci organismu. A u některých chemikálií tuto vlastnost víme zcela přesně, protože jejich malé množství nezbytně potřebujeme k životu. Těm nejznámějším říkáme vitamíny, kde třeba vitamín A se stává ve vyšší koncentraci toxickým.

L. Novák 26.1.2019 7:13

Re: Hormeze

Zásadní význam má i synergie v působení různých, na sobě původem nezávislých vlivů. Dobře známé je např. spolupůsobení pravidelné konzumace alkoholu, kouření, a k tomu zátěž emisemi z výrobních procesů (hutní výroba, zpracovatelský prům., těžba uhlí a jeho zpracování atd.). Oddělit z toho jeden jediný faktor a stanovit jeho podíl na výsledku (poškození zdraví), je velmi obtížné, ne-li nemožné. Přidáte-li k tomu ještě třeba častou konzumaci uzenin, je jasné, že zabývat se hraničními koncentracemi prachu v ovzduší už může vyvolávat úsměvy na tváři poučených. Teď se k tomu přidává zelená propaganda s "mikroplasty", kde nejsou prokázány žádné negativní účinky vyplývající z jejich výskytu v přírodě...

Protože už taky něco pamatuji, musím konstatovat, že emisní zátěž, s níž jsme se denně setkávali za komunistické totality, zejména ta energetická a průmyslová, byla řádově mnohem vyšší než v současné době, kdy znečištění v tehdejším rozsahu přestalo existovat. I emise ze spalovacích motorů jsou mnohem nižší, protože např. autobusy městské dopravy jezdí na plyn a jejich kouřivost je v porovnání s katastrofickou úrovní autobusů KAROSA se vznětovými motory mizivá. Z tohoto pohledu mi dnešní šílenství zelených aktivistů připadá jako náboženský fanatizmus, který nic dobrého nikdy nepřinesl. A nepřinese ani novým generacím, které nemají z minulosti žádnou zkušenost.

R. Vacek 26.1.2019 8:21

Re: Hormeze

Kdyby zelení žili v začátcích průmyslové revoluce, v době londýnských jedovatých mlh, tak by zakázali pálení uhlí a žili bychom stále v idylické předprůmyslové době. A tam vede i jejich dnešní snaha, která vede k tomu, že ani nejrozvinutější ekonomiky nejsou schopny přehnané ekologické nesmysly finančně utáhnout.

J. Schwarz 26.1.2019 15:48

Re: Hormeze

Jde o úkaz, kterému soudruh Stalin říkal "zostřování třídního boje v podmínkách socialismu". Ekologičtí aktivisté běsní tím více, čím je životní prostředí čistší. Jde o čirou hysterii.

L. Novák 26.1.2019 6:25

Problém je, že nevzdělaní zelení aktivisté typu Rada

mají problémy s obyčejným pravopisem, ale zato strkají nos do problematiky, které nerozumí a rozumět nemohou. Jenom si někde vygooglují to, co se jim právě hodí do krámu (obvykle ty odkazy ani nečtou, takže se často obsahově míjejí), a vylepí plakát...

Třesk! Plesk! Rada radič poraděnko...

P. Rada 26.1.2019 2:31

Ekologie a autorovy pošklebky "dobru".

Pošklebky by si autor cílící do vědně zaměřené rubriky ekologie mohl odputit pokud by ho skutečně zajímalo vědění a nebylo vedlejším cílem dokonce to málo co víme znevažovat.

Sám si totiž vybral komentáře účelově a v celém článku např neuvádí rozdílný vliv různě velkých frakcí prachu. Je to sice zmíněno v odkazech ale v obecných komentářích na ně už ne. Částice prachu přitom mají rozmanitou podstatu i značně rozdílnou velikost až po ty ultrajené a proto i různé dopady. Mnohé ještě skutečně není dost proskoumáno (https://ostrava.citi-sense.eu/Portals/45/Zdroj%20informac%C3%AD/Vyznam_mereni_ultrajemnych_castic.pdf?ver=2015-05-22-112602-797).

Jeho otázky kde leží rozumná hranice se snaží vypadat nezaujatě - ale už úvodem ač sám kritizuje emocionalitu používá velmi emotivní obrat "strachu s prachu děs s dusíku". Vyznívá to tedy spíše tak, že ho stav ovzduší a jeho dopady na zdraví populace mnoho nezajímá ale rád by posvětil, že je rozumější dělat si, co je komu libo.

Osobně mám ale konkrétně také za to, že projevy smaradu a hluku ze spontálních silvestovských ohnostrojů nejsou meziroční oslavou rozumového vývoje druhu homo ale spíše projevem jeho pokračující arogance vůči životnímu prostředí.

M. Mikulec 26.1.2019 4:04

Re: Ekologie a autorovy pošklebky "dobru".

Za aroganci vůči životnímu prostředí považuji ničení malého podnikání, místní výroby a pěstování a nástup nadnárodních monster, co nám vozí (nejen) základní potraviny kamiony ze vzdáleného zahraničí. To je tedy úlet. Pak ma byt na silnici místo pro osobní auta a čistší vzduch? To se popírá.

V. Kotas 26.1.2019 6:17

Re: Ekologie a autorovy pošklebky "dobru".

Nelze zapomenout na letecký provoz, který každoročně roste ( jen nad ČR to bylo zase o 7%, proti předchozímu roku )a jeho exhalace jsou opomíjeny.

J. Nový 26.1.2019 6:47

Re: Ekologie a autorovy pošklebky "dobru".

Pane Rado, cítím s Vámi, ale veřejně publikující člověk by měl umět pravopis

P. Rada 26.1.2019 10:14

Re: Ekologie a autorovy pošklebky "dobru".

Cítím pane Nový podobně s Vámi. K verbální diskusi ale pravopis prakticky nepotřebuji a naopak veřeně v pravém smyslu nepublikuji. To bych sám bez jazykového korektora opravdu nezvládl podobně jak postižený kulháním by se nemohl objevit na ulici aniž by si toho někdo všimnul.

Zkuste prosím ve smyslu "dobra" ke kterému může vést vzájemné porozumění, dislektické odchylky od normálu tolerovat třeba podobně jak projevy koktavého kterého navíc postihuje kouř a prach.

R. Langer 26.1.2019 10:49

Re: Ekologie a autorovy pošklebky "dobru".

Nelži zase, Zelený sedmilháři!