Diskuze
EGYPT: Dilema demokracie a demokratů
Děkujeme za pochopení.
B. Rybák
Jde o dilema mezi vojenskou vládou a teokracií
Protože muslimské náboženství úplně ovládá život jednotlivce (koránem) i "život" státu (právem šaría) neexistuje v něm respekt k občanským svobodám (např. svobodě projevu) a není v něm proto udržitelná (západní) demokracie.
Za situace, kdy města jsou převážně sekulární a ostatní části převážně muslimské je dlouhodobým řešením pouze vojenská vláda. Ani ta ale nedokáže odstranit tamní bídu.
I. Teren
Akademicke uvahy o nicom
Hra na policajta demokracie prakticky znicila USA. Dlzoby tejto krajiny "neobmedzenych" moznosti su neskutocne. Jedna sa o trakmer 17 trilionov, ked sa nezapocita socialne poistenie a dlhy miest (Detriod, L.A...) Cifra vyskoci na 100 trilionov...)) V kajine je 7.6% nezamestnanost - oficialne, v skutocnosti asi 2 nasobne. 46 milionov obyvatelov je na welfare (zobracenky na jedlo a ubytovanie).
J. Kanioková
"Kdybychom se měli vrátit k původní otázce, čím je tak cenná Němcová v současném kontextu musíme si odpovědět dvojím způsobem."
tak je to srozumitelnější - http://jdem.cz/v4r77
Na obou stranách Atlantiku jedeme s kopce, řeči o utahování opasků to jen tak, aby řeč nestála... Ale dojde na to..
J. Kanioková
Arabská skupina pro lidská práva (ANHRI)
tvrdí, že mají zdokumentováno zabití 154 Egypťanů během vlády prezidenta Mohameda Morsy, což představuje období jednoho roku a tří dnů. - http://jdem.cz/3frk6
V. Bok
Re: Arabská skupina pro lidská práva (ANHRI)
Obávám se, že tohoto počtu dosáhneme teď za první týden. A co bude za druhý?
P. Pruner
samá špatná řešení
Egypt je přelidněnou zemí se špatným hospodářstvím. Nová vláda má před sebou spoustu těžkých úkolů jak zajistit obživu lidem a rozšířit exportní možnosti. Nově nastolený režim je menším zlem než Muslimské bratrstvo, je i menším rizikem pro nějaké vojenské dobrodružství. Je typické, že sympatizant muslimů pan Obama podporuje Muslimské bratrstvo a hrozí pozastavením americké pomoci.
Je otázkou kolik lidí osloví radikální islamisté, pro ně by legitimním cílem byli i turisté a to by byla těžká rána pro příjmy Egypta.
J. Kanioková
Sympatie Obamy k MB... ? Zákon..!
Zákon praví jasně: pod zákonem z roku 1985 americká vojenská a ekonomická pomoc musí být ZASTAVENA, pokud je legitimně zvolená vláda svržena armádou.
Spojené státy každý rok přispívají zhruba 1,3 miliardou dolarů, z celkových 1,5 miliard Egyptu, pokrývají asi 80% cenu za materiál a vybavení pro egyptskou armádu.
Čímž netvrdím, že Obama miluje egyptskou armádu, nejspíš jde o - 1. obavy z válečného konfliktu v tamním regionu či alespoň omezení možností pro teroristy, a 2. motivací též odbyt pro americké firmy
J. Kanioková
Ono je dost těžké objektivně zhodnotit tamní situaci...
Nespokojenost tam má víc příčin, ale PŘEDEVŠÍM EKONOMICKOU! Egyptská libra oficiálně ztratila kolem 22 %, míra nezaměstnanosti vzrostla na 12,7 % v 2012, z 9 % v roce 2010. Inflace stoupla na 10,9 % podle MMF. Rozpočtový schodek dosáhl 11,7 % ve fiskálním r. 2012.
Chronické nedostatky benzínu a přerušování dodávek elektřiny. Bývalý ministr financí radí vládě zjistit důvody, které vedly k uzavření 4,5 tis. továren. Kromě turistiky a Suezu téměř nemá zdroj deviz, tudíž není za co dovážet, zadlužení stoupá. Chleba je tam naprosto zákl. potravinou a spotřebu pšenice řeší více než z poloviny dovoz.
MB je přes ekonomiku něco jako naši socialisti a navíc amatéři. Také pořád mluví jen o "sociální spravedlnosti". Tudíž to jde od 10 k 5. Odpor egyptské veřejnosti k první demokraticky zvolené hlavě státu začal narůstat v listopadu 2012. Mursí tehdy vydal prozatímní ústavu, v níž si rozšířil vlastní pravomoci, aby mohl společně s jejich pomocí prosadit novou ústavu podle svých představ. Po několika dnech opozičních protestů ale souhlasil s omezením svých pravomocí v prozatímní ústavě. Další vlna nevole se zvedla znovu na konci zmíněného listopadu, kdy ústavodárné shromáždění schválilo Mursího ukvapenou verzi ústavy i přes nesouhlas liberálů, sekularistů a koptské církve.
Odpor egyptské veřejnosti k první demokraticky zvolené hlavě státu začal narůstat v listopadu 2012. Mursí tehdy vydal prozatímní ústavu, v níž si rozšířil vlastní pravomoci, aby mohl společně s jejich pomocí prosadit novou ústavu podle svých představ. Po několika dnech opozičních protestů ale souhlasil s omezením svých pravomocí v prozatímní ústavě. Další vlna nevole se zvedla znovu na konci zmíněného listopadu, kdy ústavodárné shromáždění schválilo Mursího ukvapenou verzi ústavy i přes nesouhlas liberálů, sekularistů a koptské církve.
Proč musel odejít egyptský prezident Mursí - =60194820]http://zpravy.ihned.cz/?p=013A00_d&article[id]=60194820
J. Kanioková
uff... nefunkční odkaz, oprava -
=60194820]http://zpravy.ihned.cz/?p=013A00_d&article[id]=60194820
R. Brzák
re: pan J. Kovaříček Datum: 06.07.2013 09:49 "V Čechách to ale neplatí, tam ani genrálové ani občané nemají demokratické myšlení v genech."
Vojenský puč je v zemi, která směřuje k demokracii, vždy špatně. Otázka je, kam Egypt směřuje. Argumenty, že se Mursí vždy držel demokratických principů, neobstojí, pokud je v jeho zemi například utlačována či nebojme se to říci přímo likvidována křesťanská (koptská) komunita. Islám je z principu nedemokratický. Zaváděním "práva" Šaría se demokracii rovněž nedostanete. Z tohoto hlediska je lépe, když se armáda rozpomněla, kdo ji platí (USA) a učinila dočasně islamizaci Egypta přítrž.
K Vaší poznámce o genové výbavě Českých generálů - jakkoliv nelze uvažovat o genové výbavě pro demokratické myšlení (neb demokratickému myšlení se člověk učí od rodičů, učitelů a vzorů), to, že armáda v osmačtyřicátém nezasáhla by Vaší perspektivou viděno vypovídalo spíše o jejich demokratičnosti - ať už se nám to líbí sebeméně.
J. Kovaříček
Re: re: pan J. Kovaříček Datum: 06.07.2013 09:49 "V Čechách to ale neplatí, tam ani genrálové ani občané nemají demokratické myšlení v genech."
Ano, pane Brzáku, dobrá poznámka, souhlasím s Vámi. Tu poznámku o genetickém vybavení generálů jsem myslel trochu nadneseně. Mea culpa. Přeji Vám hezký den.
G. Klimscha
EGYPT: Dilema demokracie a demokratů
Pane Stejskale,kdo vám nakukal,že Egypt je demokratický?
J. Novotný
Realisticky
a obecně: pakliže se k moci dostávají lumpové, kteří zaručeně povedou zemi do zkázy, je účelné, když zakročí armáda. Věc má, kromě nedemokratičnosti a nezákonnosti takového kroku, jeden háček. Aby totiž tito noví a dočasní vládci, až sjednají pořádek, odevzdali moc zpět. Například Pinochet to udělal, ale jiní nikoli: je to vždycky riziko a vždycky jednoduchá volba. Nezakročit - a mít zaručeně darebácký režim, nebo zakročit, a mít potom možná zase někdy demokracii ...
M. Kosejk
Re: Realisticky
Pinochet reagoval na zcela konkrétní kroky vlády Salvadora Allendeho, které byly v rozporu s demokracií i lidskými právy.
Co tak strašného udělal Mursí, netuším. Demokratické principy respektoval, nekradl (neznárodňoval majetky), nevyvolával třídní nenávist, nesnažil se násilně potřít opozici a svobodu slova, neobracel se v zahraniční politice primárně na diktatury, ale spolupracoval s USA i s Izraelem... I to posílení prezidentských pravomocí si nechal demokraticky schválit....
Velká chyba, co udělala armáda - jen otevřela stavidla možností pro opravdovské islámské radikály. Většina egyptské populace teď jistě cítí velkou nespravedlnost.
J. Kovaříček
A co u nás?
Nejen v Německu, ale i v Československu měla armáda zasáhnout v roce 1948 a poslat Gottwaldovy kluky tam kam patří. Jenže český národ má své komunisty rád a proto si je i nadále drží. Za presidenta si zvolili bývalého komunistu, v Bruselu také representují stát komunisté!!!
Vojenský puč nemusí být nezbytně špatný. Pinochetův režim nebyl nějak laskavý, zachránil ale Chile před děsem komunismu. V Thajsku zasáhli generálové, když ministerský předseda Taksin, opojen bohatstvím a mocí, chtěl nahradit krále. Atd. Jistě, vojenské režimy jsou problematické, je však žádoucí porovnat je s těmi ideologicky totalitními, především komunistickými. Ve většině případů generálové stabilizují poměry a potom vrátí občanům možnost demokratické volby. V Čechách to ale neplatí, tam ani genrálové ani občané nemají demokratické myšlení v genech.
R. Brzák
Re: A co u nás?
Vojenský puč je v zemi, která směřuje k demokracii, vždy špatně. Otázka je, kam Egypt směřuje. Argumenty, že se Mursí vždy držel demokratických principů, neobstojí, pokud je v jeho zemi například utlačována či nebojme se to říci přímo likvidována křesťanská (koptská) komunita. Islám je z principu nedemokratický. Zaváděním "práva" Šaría se demokracii rovněž nedostanete. Z tohoto hlediska je lépe, když se armáda rozpomněla, kdo ji platí (USA) a učinila dočasně islamizaci Egypta přítrž.
K Vaší poznámce o genové výbavě Českých generálů - jakkoliv nelze uvažovat o genové výbavě pro demokratické myšlení (neb demokratickému myšlení se člověk učí od rodičů, učitelů a vzorů), to, že armáda v osmačtyřicátém nezasáhla by Vaší perspektivou viděno vypovídalo spíše o jejich demokratičnosti - ať už se nám to líbí sebeméně.
M. Kosejk
jaké dilema?
Demokracie je forma vládnutí. Ale už jsem si uvědomil, že velká část lidí vlastně netuší, co je to demokracie. V tomto případě skoro všichni Evropané dávají rovnítko mezi našimi evropskými liberálními hodnotami a demokracií (a proto také tvrdívají, že demokracie je s islámem neslučitelná). A to je hloupost - jak říkám: demokracie je forma vládnutí. Je to taková naše arogance, kdy jsme přesvědčeni, že jen naše hodnoty jsou ty správné - a tak mají platit všude po světě. Jak trvám na tom, aby tady v Evropě imigranti respektovali naše ústavní a morální zvyklosti - tak zároveň respektuji, že mimo Evropu mohou mít lidé jiné názory na to, jak má být spravována jejich vlastní společnost.
Pokud se demokracie demokratickými prostředky (volbami) rozhodne, že stát má akcentovat islámské hodnoty - tak to JE demokracie, ať si každý říká, co chce. A pokud jsem si povšiml, tak Mursí téměř příkladně respektoval demokratické principy. To už ovšem nejde říct o armádě a o opozici, které se rozhodly ignorovat většinový demokratický názor Egypta.
A mimochodem - právě drahá a mocná egyptská armáda je příčinou drtivé většiny současných ekonomických problémů Egypta.
J. Kanioková
Jenže tu armádu z většiny financují USA
A ač s vámi hodně souhlasím, přesto si myslím, že jsou v životě situace, kdy je hrůzný konec lepší, než hrůza bez konce (uznávám, že je to expresivní vyjádření, které většinou užívám ve vztahu k EU), ale ono to často platí i v jiných oblastech..
Jakkoliv je to příšerné, neodsuhuji použití atomovky v Japonsku, neodsuzuji Pinocheta a jestli to egyptská armáda dovede k solidnímu řešení, taky neodsuzuju.. i když se v tom jeví dost křivd..
Jestli se nikomu v Egyptě nepodaří rychle změnit ekonomický trend, bude průšvih na pokračování...
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz