29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

DIPLOMACIE: K zastávce Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu

V úterý 2. srpna jsme sledovali drama na Dálném východě. Přistane šéfka Sněmovny reprezentantů na Tchaj-wanu, anebo její Boeing C-40C zamíří dále k severu do Soulu? Na své si přišli (či spíše nepřišli) i letečtí spotteři.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kuhaj 4.8.2022 13:34

R^

J. Požárová 4.8.2022 9:48

Režim v Číně odsuzuji. To mi nebrání v tom,abych odsoudila i návštěvu Tchaj-Wanu Pelosiové. Je na čase,aby se USA soustředily na své problémy a přestaly vyvážet demokracii do celého světa. Je to jen exhibice moci.

V. Kuhaj 4.8.2022 9:52

Asi tak! R^

R. Meišner 4.8.2022 9:29

autor umi rozesmat--pry vyssi moralni princip.....ano, Pelosi je opravdu etalonem moralky,, skoro jsem se zakuckal. ale dost, jdu delat neco uzitecneho...8-o

M. Valenta 4.8.2022 9:54

Že se návštěva Pelosi na Tchaj-wanu nelíbí čínským soudruhům a panu Meišnerovi je celkem pochopitelné. Ovšem odsouzení něčí morálku bez uvedení jediného argumentu naopak svědčí o pokřivené morálce Meišnrově.

A. Renjascu 4.8.2022 9:16

Opět podivné dedukce autora, když se pustí do jiného tématu než je Izrael.

1) zabudovat do článku o Taiwanu nezúčastněného Zemana již vyžaduje velkou umanutost touto osobou a vydávat politické přátelství za nějaký skutečný vztah vyžaduje notnou dávku fantazie. Snad bude autor spokojen až bude na "trůnu" nějaký zdravý a slušný antisemita bez politicky ideově nevhodných přátel.

2) zvědavost, zda Pelosi najde odvahu k návštěvě Taiwau je zvláštní druh zvědavosti. USA se v historii na podobné věci nikdy moc neohlížely a Čína je oproti USA vojenský trpaslík a ještě dlouho bude. Čili zastrašovat můžou jedině USA Čínu - či kohokoliv jiného - ale určitě na Čína USA. Rizika pak z toho neplynula vůbec žádná, která (jak se již dříve ukázalo) nebyla ani v případě našeho bezvýznamného Taiwance. Jediné co by mohlo zafungovat jsou korupční vztahy Bidenovcú s Čínou, ale je otázka, zda si Biden ve svém stavu něco takového vůbec uvědomuje.

3) Připomínat Chamberlainovské ustupování diktátorům a chválit Pelosi za větu, která jí nic nestála je taktéž prázdné mlácení trávy. Tajwan uznává 23 států světa, ale USA ani žádná západní demokracie mezi nimi kupodivu není. Dokonce ani náš Taiwanec neobjíždí země EU a nevyhýbá své kolegy ku mezinárodnímu uznání Taiwanu. Dokonce ani naše slavná pětikolka, která se tak srdnatě bila za našeho Taiwance tuto zemi navzdory pohodlné většině v PS ještě neuznala a ani nejsou zprávy, že by o tom aspoň uvažovala a dokonce i ty slavné USA doposud neuznaly samostatnosty nezávislost a naprostou svrchovanost Taiwanu. Skoro to vypadá, že tato země slouží jen jako nějaká páka na čínský režim či jako prostředek vnitropolitických hrátek, ale skutečný osud Taiwanu je všem těmto výletníkům i jejich komentátorům zcela ukradený.

A. Renjascu 4.8.2022 9:19

...země EU a nevyzývá své kolegy ...

P. Diviš 4.8.2022 9:22

1. Si nepochybně je aktérem dění, Zeman ho nepochybně vyhlašoval za přítele a zatím veřejně názor nezměnil. Zdali je přátelství politické nebo jiné je irelevantní, deklarované je.

2. Čína nepochybně vyhrožovala.

3. Viz včerejší komentář. Neuškodí občas Číně připomenout, že invazi na Tchajwan raději ne. Co je a nnení komu ukradené, to nevíte, jen se domýšlíte.

A. Renjascu 4.8.2022 9:39

Čili opět zcela irelevantní komentář bez skutečných odpovědí.

1) internetové přátelství není přátelství, protože jinak je Si přítelem i Trumpa či Merkel.

2) vyhrožovat můžete pokud k tomu máte nástroje a páky na toho, kdo vyhrožuje.

3) ve včerejším komentáři jste nic nevysvětlil a jen jste v podstatě potvrdil pokrytectví a zbabělost západu. A co je či není ukradené, tak to můžete říct v podstatě o každém komentáři a vaše tvrzení pak nemá žádnou větší platnost než tvrzení opačná, protože i vy se jen domníváte. Já se ovšem domnívám na základě desítek let trvající postojů a nečinnosti západu.

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/podcast-kontext-tchaj-wan-cina-si-tin-pching-joe-biden-nancy-pelosi.A220802_135414_zahranicni_imzv

M. Valenta 4.8.2022 10:02

Zeman mnohokrát veřejně deklaroval přátelství se Si.

A. Renjascu 4.8.2022 10:11

Trávili spolu dovolenou? Nebo jej vozil v královském kočáře jako britská královna? Nebo jej snad sám Si označil za přítele, tak jako v případě Merkel?

A. Renjascu 4.8.2022 11:15

A jinak, jak souvisí návštěva Pelosi se vztahem Si Tin vs Zeman? Má Zeman vliv na tuto návštěvu? Vymezoval se proti návštěvě Pelosi?

P. Hák 4.8.2022 10:17

V ČR je zahraniční politika ve vleku vnitropolitických hrátek velmi dlouho - dalo by se říci "od přemyslovského rozkolu na přelomu tisíciletí", ale nějaká intermezza tam byla.

Ovšem posledních 20 let žádnou zahraniční politiku v podstatě nemáme, jde jen o dělání dlouhého nosu na vnitropolitické soupeře. Současná koalice v tom vyniká.

A. Renjascu 4.8.2022 11:05

Souhlasím. Výjimku tvořilo pouze krátké období kolem husitského hnutí a krátce i před ním. I tady však vynikaly vnitřní rozpory. A potom možná pár let z období první republiky, pak už jsme byli opět zapřaženi. A samozřejmě po plyšáku došlo pouze k přepólování, ale zapřaženi jsme dál. Samozřejmě absolutní nezávislost je chiméra, kterou nikdo nedisponuje, ale přeci jen je rozdíl mezi koloniemi jako my a těmi co kolonizují a vedou.

P. Hák 4.8.2022 11:08

Nějakých 10 let po plyšáku to vypadalo nadějně, ale pak k tomu zapřažení skutečně došlo. Servilnost politiků se projevila v plné parádě.

A. Renjascu 4.8.2022 11:29

Jj deset let to celkem šlo, ale již se rozbíhala kolonizace ekonomiky a korumpování politiků popř soudců ze strany kolonizátorů. Třeba takový Rychetský potřebovat pro rozhodnutí, zda je LS v souladu s českou ústavou "pomoc" německého velvyslance a Klaus potřeboval k "dobrovolnému" podpisu pod LS návštěvu z evropského parlamentu a přátelské poplácání po zádech od Cohn- Bendita i vzkaz od Szarkozyho, že když nepodepíše, tak uvidí

P. Hák 4.8.2022 15:41

Klaus se aspoň cukal, dokud mohl. Jiní jim s nadšením udělali, co na očích viděli.

Ještě k té LS apod.: ona je otázka, zda by někteří z těch, co byli tak strašně pro, se o ni tak snažili, kdyby Klaus nebyl proti. Mně někdy přijde, že o konkrétní věc až tak nejde, že jen chtějí být na opačné straně než vnitropolitický soupeř.

Samozřejmě tím nemyslím US/TOP09, kteří jsou eurohujerní z principu. Ale i u nich je za tím asi potřeba naštvat Čechy a vzít jim co nejvíc pravomocí, protože prostě nemají národ rádi.

A. Renjascu 4.8.2022 16:03

Tak Klause chtěli obvinit z vlastizrady z psychiatrické choroby, odvolat, zavřít...i ten slavnej pravičák Vondra hulákal na Klause, že podepsat musí...

P. Hák 4.8.2022 16:41

Docela mne tím Vondra zklamal.

V. Hlad 4.8.2022 17:05

A holýúdskej točitel Hřebejk se snažil jak blázen poslat Klause do šaškecu, vzpomínáte...

P. Hák 4.8.2022 18:16

Režisér Hřebejk má asi (soudím podle jeho filmů) problém s mužskou autoritou, takže vymezování proti Klausovi jde IMHO hlavně z tého strany.

R. Dubravský 4.8.2022 9:02

Vyšší morální princip je hodně drahý. Mohou si jej dovolit jen ti opravdu bohatí. Nás stál (mimo jiné) prodeje statisíců škodovek v Číně.

P. Diviš 4.8.2022 9:11

Nás? Volkswagen!

A. Renjascu 4.8.2022 9:23

Škoda je německá firma a škodovky vyráběné v Číně s námi nemají společného už vůbec nic. Ale propad a vyklízení trhu bylo samozřejmě dost razantní a Taiwanec za svou snahu nezískal vůbec nic.

J. Vágner 4.8.2022 8:37

Nancyn respekt k plodům taiwanske demokracie by ve mě normálně vyvolával slzy dojetí. Kdybych ovšem nezažil vojenský převrat zorganizovany v Turecku, když se nám plody turecké demokracie přestaly hodit. A kdyby po mě někdo náhodou chtěl, abych své tvrzení doložil pokud možno ze dvou nezávislých zdrojů, upozorňuji, že neodpovídám ani těm, co je nepovažuji za idioty.

J. Ganaur 4.8.2022 8:41

;-DSrovnávat Turecko a Tchaiwan....může jen posledně vámi jmenovaný.A to srovnáváte.:-P

P. Diviš 4.8.2022 9:12

V Turecku byly vojenské převraty poměrně časté. Otázka je jen, zda demokracii hájily, nebo ničily. I to, komu se hodily a komu ne.

Idioti ovšem mají jasno.

A. Renjascu 4.8.2022 9:46

Na Taiwanu převraty nebyly, protože tam desítky let byla vojenská diktatura. A jasno mají většinou ti, kteří poměřují věci rozdílnými metry. A to říkám i když bych si přál odstranění Erdogana, ale kdo ví co by bylo místo něj, protože v poslední době jsou tak nějak nové varianty téměř vždy horší než ty staré.

P. Hák 4.8.2022 8:11

Let apní Pelosiové bylo gesto. Na rozdíl od letu pana Vystrčila si ho svět mimo ČR i všiml.

Poselství gesta? Ještě vás nemusíme poslouchat, říká Číně USA. Ovšem z oficiálního kalendáře Taiwan nejdřív vypadl, takže cesta byla tak nějak neoficiální.

Čínské protesty byly zbytečné. Čína do války s USA kvůli tomu jít nechce, takže bylo (analytikům, ne mně, já to jen četl) jasné, že to letadlo nesestřelí. Hrozba má ale smysl, jen když jsem ochoten ji splnit.

Celkově bouře ve sklenici vody.

M. Šejna 4.8.2022 8:04

Dochází vůbec panu Stejskalovi, že Tchaj-wan a ČLR jsou něco jako západní a východní Německo?

Tedy dva státy, ale jeden národ?

A co Korea? Taky budeme proti sjednocení?