2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

ČÍNA: Tři nesmírně obohacující dny

Přiznám se, že se mi do Číny moc nechtělo. Po celá léta jsem nejrůznější pozvání tohoto typu odmítal. Důvodů k tomu byla celá řada.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mařák 18.5.2019 10:02

Prostě třetí cesta

Třetí cesta mezi kapitalismem a socialismem, tedy mezi individualismem a kolektivismem, je to to jediné, co na světě opravdu funguje (EU, USA, Kanada, Austrálie, kupodivu i Čína a podobně) a začíná to konečně docházet i Klausovi.

Š. Hašek 18.5.2019 9:59

Re: Čínská partaj už před lety vydala heslo,

Možná, že by už konečně mohlo těm, třeba těm našim "uměleckoavantgardním myslitelům" docvaknout, že jsou i jiné světy než štrasbrusel ......... .

Václav Havel se asi nějak malinko seknul, ......... když říkal, že je jen jedno univerzálno. Takové to, ehm, pražsko hrádečkovské. Podle Šiklové a Pitharta. Zde uznávám, že malinko jedovaté.

J. Matuška 18.5.2019 9:54

Re: Clanek od pana Klause

Pane Horo, předpokládám, že žijete mimo ČR. Se zájmem bych si přečetl vaše postřehy. Nejste první, kt. o to prosím.

Řadu lidí tady provokuji tvrzením, že 21. století bude stoletím asijským, původně jsem psal čínským... Smysl této provokace je v tom, abychom ́zabrali ́ a svižněji řešili např. problémy, které jsou produktem naší legislativy. Jsem laik, ale číst o tom, jak díky stavebnímu zákonu všechno tak dlouho trvá... Stačí se podívat a srovnat TO s Petřínskou rozhlednou - a jaké naši předci měli prostředky ve srovnání s našimi možnostmi.

Š. Hašek 18.5.2019 9:53

Re: S tím červeným vínem mi to připomnělo příhodu

Budete blízko pravdy ......

Ale jen jestli nás náhodou tady nelakujete/nevodíte za nos! Gazdík řekl, že v Číně se dějí jen dvě věci. Lid umírá a papalášové tloustnou. Prej to sleduje čínským (dřevěno rejžovým) radiopojítkem on line. Poradil mu to Ferjenčík.

P. Lenc 18.5.2019 9:52

Skvělé

a rozumné.Samozřejmně ne pro klausobijce.

Š. Hašek 18.5.2019 9:50

Re: Skvělý článek

Určitě.

F. Houžňák 18.5.2019 9:17

Čínská partaj už před lety vydala heslo,

že zbohatnout není nic proti partajní ideologii. A tak se čínští podnikatelé ukloní u vrbiček, rozdají funkcionářům nějaké to heung-yau a jinak ze všech sil podnikají, nebrzděni kvótami na to či na ono. Nepředstavujte si čínskou partaj jako nějakou husákovskou partaj v Čechách let osmdesátých, v Číně - jak říká náš Číňan - panuje tvrdý kapitalismus a přízeň místní věrchušky má především ten, co dokáže pozvednout místní ekonomiku, aby se tím místní věrchuška mohla chlubit dál. A hlavně firmám místní komunisti do jejich firmování nekecají.

K. Janyška 18.5.2019 9:09

Neznám horší případ vykořisťování člověka člověkem,

než je současná Čína. Všichni ovládaní malí pracují tak nebo tak pro stát a ten je ovládán komunisty, kteří si dělají doslova co chtějí. To je "úspěch" Číny. V HDP na hlavu jsou kdesi na 80 - 100. místě na světě, podle toho jak se to vezme... Dzp.

F. Houžňák 18.5.2019 9:09

S tím červeným vínem mi to připomnělo příhodu

s řasovou biomasou. Environmentálně pohnutí chtějí z řas dělat naftu, jak známo. Ne že by to nešlo, ale těch řas potřebujete spoustu, a když chcete dělat výzkum naveliko, tak nějakou tu tunu potřebujete. Jeden z řasových kolegů se - víceméně pro srandu - poptával u evropských firem, které řasy naveliko pěstují, že by potřeboval týdně tak tunu řas, jestli a kdy mu to můžou dodat. Nabídky byly od dvaceti do dvou set kilogramů měsíčně. Nějací Číňani nabídli pro začátek dvě tuny měsíčně, a že když se zaváže odbírat tunu týdně po dva roky, že se během půl roku na tu tunu týdně dostanou. Tak to holt je, v Evropě velká huba, arogance a nic za tím, Číňani hejbnou zadkem a dodají. Elektronické díly, které mě z Evropy od evropské firmy stojí dvacet dolarů, Číňani dodají během měsíce za tři padesát, okamžitě (z evropského skladu, kde musejí platit různé evropskounijní poplatky) za devět. Když jsem si pro zajímavost objednal jeden od Evropanů (přišel za 14 dní) a několik od Číňanů (přišly za měsíc), zjistil jsem, že ten "evropský" je taky ten čínský, jenom to za těch deset dolarů přebalili do jiné krabičky.

Z. Rychlý 18.5.2019 8:54

Celkem zajímavé čtení.

Čekal jsem však víc, především vysvětlení faktu, že stát bez špetky demokracie (s vládou jedné strany) může tak neuvěřitelně hospodářsky růst.

Že by na tento fakt V.K. neměl názor?? Tomu nevěřím. O co tu jde?

F. Houžňák 18.5.2019 8:50

Ano, v Německu, přední a nejrozvinutější zemi Evropské

Únie a našem vzoru a příteli z nejvěrnějších, je běžné zpoždění vlaků ICE (dálkových expresů) půl až jedna hodina, zhusta i dvě až čtyři. Onehdy jsem jel z Karlsruhe na sever, ICE měl už při příjezdu do Karlsruhe zpoždění přes hodinu. Když jedete z Hamburku do Stuttgartu, skoro vždycky zmeškáte spoj ve Würzburgu, tam má totiž váš hamburský ICE pravidelně 20-30 minut zpoždění. Holt rozvinuté Německo, kam se na něj Čiňani hrabou.

J. Průha 18.5.2019 8:33

Mám podobnou zkušenost. Ale neuměl bych to tak hezky podat.

Snad bych jen doplnil všudypřítomný pocit optimismu a pozitivního očekávání. To je velký rozdíl oproti Evropě. A podle mého názoru mnohem důležitější než aktuální absolutní životní úroveň.

P. Han 18.5.2019 8:23

Moc pěkný článek

Východní Asii mám "zmapovanou" dost dobře, ale do samotné Číny jsem se nikdy nedostal a už asi nedostanu. Jsem rád, že si mohu aspoň něco přečíst, a pan president to umí poutavě podat.

T. Kubín 18.5.2019 7:30

Skvělý článek

Výborně napsané a velice zajímavé

Z. Lapil 18.5.2019 7:14

Re: Zajímavé

Jo. Řekl bych až doušek svěží rosy. Žádné novinářsko bulvární dramatizování, prostě viděl jsem tohle a dělalo to na mě tenhle dojem.

S. Hora 18.5.2019 6:49

Re: Clanek od pana Klause

Je zajimavej a na cteni moc hezky Jinak souhlasim s panem Stirskym do slova a do pismene

D. Stirský 18.5.2019 6:33

Je to hezky napsané. Jde ovšem o postřehy z par dnů. Js v Číně byl asi dnů 10 a je to jiný i stejný svět. I v Pekingu bylo čisto, ale nezapomenu na dvě smrduté tepelné elektrárny u Xianu a na paneláky přímo mezi nimi. A na maličké děti s rozriznutými kaťátky vzadu, aby se ušetřilo za plínky. Sledování lidi a zvláště cizinců bylo běžné již za císařství a až do 18. století neměla Evropa Číně co nabídnout. Tak se platilo zlatem. Neteř tam studovala a říkala mne, že strana je tam brána jako výtah k slušnému postavení. O zvěrstvech Maa jim přednášeli s typickým zdůvodněním “nutné oběti růstu, když se kácí les...”. Pro čínského studenta byl prý neřešitelný problém, řekl-li učitel “a teď chci slyšet vás vlastní názor.” Jen to rýpnuti do Pirátů bych si odpustil. A samozřejmě zcela jiné to bude na venkově.

M. Moravcová 18.5.2019 6:01

Zajímavé

a příjemné čtení. Díky. Naši novináři o cestách našich státních delegací do Číny píší úplně jinak. Tak nějak odporně.