19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

CENZURA: Spor Missouri versus Biden

Státní zástupce státu Missouri obviňuje federální vládu, že její nejvyšší představitelé spolupracovali se sociálními sítěmi a dalšími BigTech firmami, jako je například Google, na cenzuře nepohodlných názorů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Spálený 2.2.2023 23:21

Tak algoritmy mají schopnosti a výkon, ale nemohou mít životní zkušenosti a svědomí. Nevyhnutelně se tak při řízení toku názorů lidí musí začít chovat psychopaticky, neznají míru. A stejně nevyhnutelně jejich nasazení začne přitahovat podobně postižené administrátory, takže se jejich funkce nedá dlouhodobě ručně usměrnit.

R. Holub 2.2.2023 23:50

P. Spaleny, mate pravdu, to je problem ktery Roger Penrose nazyva neschopnosti algoritmu (a tudiz AI) porozumet o co jde bez "zivotni zkusenosti...". Penrose se snazi (i kdyz s nim mnozi nesouhlasi) prokazat ze to souvisi s Godelovym dukazem ze i kdyz je neco pravda neni mozne to dokazat matematicky. Coz asi znamena ze nas myslici mozek je jaksi mimo (nadrazen?) kompjutrum, a ze tudiz kompjutry nebudou mit vedomi. Jsem zvedav jak tohle vsechno dopadne.

M. Pivoda 3.2.2023 21:09

Jak to dopadne?

Každá silná technologie je dvousečnou zbraní (double-edged sword). Pravděpodobnost zneužití silné technologie je ale asi vyšší, než pravděpodobnost pozitivního využití.

M. Pivoda 2.2.2023 16:51

Ptákovina.

Je z toho případu ale vidět, že počítačové algoritmy nestačí na mazané šiřitele falešných zpráv.

Už i algoritmus je jakási forma umělé inteligence (AI), ale přes stávající strojové učení vede cesta jen k nižší formě inteligence.

J. Hrazdil 2.2.2023 18:28

Tento clanek je o protiustavni cenzure, nikoliv o algoritmech.

Z pravniho hlediska je jedno, jestli svobodu slova omezujete pomoci urednika nebo pocitace.

Z clanku rovnez vyplyva, ze tzv."nepohodlnost" urcitych informaci vedla k rozlicnym formam cenzury techto informaci.

M. Pivoda 3.2.2023 21:03

Ten článek je o obojím, jak o lidském selhání, tak i o lidském spoléhání se na algoritmy.

Na blogu údajného sci-fi spisovatele, Ondřeje Neffa, bych předpokládal diskusi k oběma tématům. Obě témata jsou důležitá. A do budoucnosti? Existuje trend, že technologie postupně vytlačuje lidi z jejich dosavadních aktivit. A ten trend je nezastavitelný, i když strojové učení ještě není v té výkonnější podobě, (ale nebudu to zde rozvíjet).

Tou budoucnost ale diskutující Hrazdil nechce slyšet.

M. Horsky 6.2.2023 4:13

Presne tak. Protoze americkemu zakonodarstvu ustava vyslovne zakazuje vydavat zakony co svobodu slova tisku omezuji, americka vlada ktera se pokusi to udelat skrze svou vykonnou moc (urednictvo, narizeni) jedna proti-ustavne, neb zadny takovy snemovna nevydala a vydat nemuze - i kdyby pro to 80% zakodarcu hlasovalo.

J. Pospíšil 2.2.2023 15:40

Ono se stačí podívat na výpotky našeho současného ministra vnitra a jsme téměř na stejné lodi.

P. Molík 2.2.2023 13:40

Anticivilizační trend z USA se k nám tlačí všemi páchnoucími kanály, třeba přes vedení EU. USA pod taktovkou politického hochštaplera Bidena a spol. již přestávají být avangardou pozemské civilizace. A bude bohužel hůř.

F. Navrátil 2.2.2023 8:08

Je dobře, že víme, jaké bitvy se vedou v USA kolem snahy o cenzurování. Ale škoda, že se nevede diskuze kolem snahy o cenzurování, které už provádí nebo se chystá provádět fialová vláda.

O. M. 2.2.2023 9:29

Ale to víte, že se vede, jen ne tak urputně.

Chcete-li toto téma "zvednout", napište pár e-mailů do redakcí několika českých novin, ty nemajitelovy se toho určitě rády chytnou.

R. Langer 2.2.2023 7:12

No, je docela veselo, jak je vidět...