15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

BRUSEL: Začalo to šipkami na silnicích

Pomalu se blíží kulaté výročí našeho vstupu do EU. Tuto organizaci média překřtila na „Brusel“ a tento se činí. Česko díky Bruselu zažilo nejeden vášnivý spor a začalo to šipkami na silnicích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 27.10.2023 13:44

Ceterum autem censeo unionem europaeam esse delendam!

L. Beneš 27.10.2023 11:10

Ukazuje se tak, že Václav Klaus svým postojem k Lisabonské smlouvě trefil hřebíček na hlavičku. A kdopak nám to tehdy organizoval akce, jež měly za cíl donutit Klause k odstoupení z jeho funkce, podle nichž měl být Kalus hospitalizován v psychiatrické nemocnici? Vzpomeneme si na něho?

L. Harvánek 27.10.2023 12:28

Jmednovitě už ne, už tehdy to byly nejen politické nuly. Ale angažování se bylo užitečným způsobem jak se zviditelnit a dostat výše na politickém žebříčku. Protože o kom se nemlucí a nepíše (byť i negativně), jako by nebyl.

J. Kulheim 27.10.2023 20:07

Lékař Hnízdil vyjádří u Krause obavy o duševní zdraví prezidenta- "Měli jsme s kolegy upřímné obavy, zda to jeho chování nesouvisí s nějakou poruchou a obáváme se, že ano. Nakonec jsme došli k názoru, že mu není pomoci.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/lekar-jan-hnizdil-v-show-jana-krause-vaclav-klaus-ma-psychickou-nemoc.A110128_132151_lidicky_nh

Martin Jan Stránský, politik řadící se k okruhu příznivců exprezidenta Václava Havlam. psycholog Slavomil Hubálek.

Hnízdil také sehnal vyjádření několika lékařů a připravil i pracovní verzi návrhu zbavení způsobilosti.

L. Beneš 28.10.2023 8:49

Celostní lékař zahnízděný kdesi v Dobřichovicích se ocitl sám jaksi mimo. Už ani v té ČLK ho nechtějí.

P. Diviš 27.10.2023 9:42

Dodám další novinku z dílny soudruhů a soudružek v Bruseli: Právo na opravu. Záhadné opatření, mající zajistit, aby každý vehement, jehož oprava se nevyplatí, byl opravitelný. Tedy aby někdo držel a vyráběl díly na opravy, které se nevyplatí. Díly na opravy, které se vyplatí, pochopitelně servisy drží i bez EUnijních nařízení. Výsledek, zdražení zboží, pochopitelně nezaplatí bruselní soudruzi a soudružky, ale zákazníci.

V. Kolman 27.10.2023 11:45

Nesouhlasím s vámi pane Diviši.

To nařízení EU o opravitelnosti má například zajistit to, abych nemusel vyhodit funkční a jinak bezvadný fén na sušení vlasů jenom proto, že se mu poškodila (přelámala) síťová šňůra a fén je vyroben tak, že nejde bez poškození rozebrat!!!!!!

U rozebíratelného fénu stačí tento rozebrat, síťovou šňůru o pár centimetrů zkrátit a fén funguje dále, což zvládne průměrně zručný technik během krátké doby.

Výše napsané není šedou teorií, to je reálná skutečnost, se kterou jsem se setkal. Nechte občany, ať se sami rozhodnou, které výrobky se ještě vyplatí udržovat při životě a které již pro "morální zastaralost" už definitivně vyřadit z provozu!!!!!!

R. Langer 27.10.2023 11:52

V tomto s vámi rozhodně souhlasím.

P. Diviš 27.10.2023 17:32

Jo, to přesně chci, Nechat občany i výrobce, aby rozhodovali. Je jen na vás, jestli si koupíte fén za půl darma, který lze obtížně opravovat, nebo dražší, rozebiratelný. Dtto jiné výrobky.

Bez ohledu na to, že nejsa "digitální", mám ručičky, bych opravil i tu ten vámi popsaný kabel.

R. Langer 27.10.2023 11:53

Jak vypadá zboží, které se "nevyplatí opravit"? 8-o

J. Jurax 27.10.2023 13:53

To je zboží, u něhož je cena opravy dané poruchy srovnatelná s cenou nového zboží téhož účelu a kategorie.

Je fakt, že mnohý tovar je vyráběn tak, že je opravitelný obtížně až vůbec i u poruch celkem banálních. A že je vyráběn s ohledem na kšeft - aby se pokazil raději dřív, aby bylo třeba koupit nový a výrobce víc prodal a prosperoval. Musí však přežít záruční dobu.

P. Diviš 27.10.2023 17:33

Byl jste rychlejší.

Průser je, že mnohdy i dražší výrobky moc nevydrží a opravovat nejdou, ale toho nás směrnice nezbaví, ta jen zdraží ty levné.

L. Harvánek 27.10.2023 12:31

Zdražení? Jak se praví v jednom slovenském vtípku o bačovi: Naozaj to tak zvonku vyzerá. Komu to pálí, ví, co mám na mysli.

J. Jurax 27.10.2023 14:06

Nesouhlas. Pan Kolman to popisuje po mém soudu výstižně.

Zrovna nedávno se mi povedlo rozdělat mlýnek na koření, jenž vrčel, ale nemlel. Protože převod bylo plastové ozubené kolečko, které se po čtyřech letech (patrně plánovaná životnost) ožďudlalo. Haléřová položka. Vyměnit se dá, sehnat se nedá. Takže vyhodit a koupit nový. Naštěstí mám doma mlýnky dva - tomu druhému hned po záruce odešel motorek a já jej moudře uchoval na náhradní díly.

P. Diviš 27.10.2023 17:35

Znám. A vy doufáte, že se to směrnicí zlepší? V tom množství výrobků a typů? Já tak optimistický nejsem.

J. Jurax 27.10.2023 20:52

No, nedoufám.

M. Zasazabanovaný 27.10.2023 8:52

Podľa mňa je bruselská EU nereformovateľný žalár národov. Iba odchod je reálne riešenie tejto hrozby:

Tak nám to právo veta chce Evropský parlament opravdu zrušit. A nejen to. Opravdu si ještě někdo myslí, že toto se dá reformovat? A jak asi? Nikdy k tomu nebude vůle a už ani možnost. Budeme to, co z nás staří dobří Němci chtěli vždycky mít.

Tedy zatím jen Výbor pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu (AFCO). Ten včera tento Němci a Francouzi připravený dokument odhlasoval. A víte co nám v něm připravili? Faktické otroctví k čemukoliv, pro co se oni rozhodnou. K čemukoliv, co bude výhodné pro Němce a Francouze. Tyhle „smlouvy“ výslovně navrhují zrušit členským státům právo veta a předat jejich další kompetence do Bruselu. A to zcela základní a životně důležité věci jako jsou hranice, obrana, zahraniční politika, měnová politika, energetika a další. Ještě vám přijde srovnání se Sovětským svazem na věčné časy přehnané?Budou řídit úplně všechno. Zdravotnictví, školství, průmysl, cokoliv na co si vzpomenete, nebo si vzpomenou oni. Budou nám vnucovat, co máme dělat a jak máme myslet. Pamatujete na rok 68 a bratrskou pomoc? Budou ovládat represivní složky, které už nebudou naše. Proč myslíte, že to chtějí? Co se asi stane? Máme být levná pracovní síla, nic víc. A ne, to není fikce. A nevěřte nikomu, kdo bude plácat v televizi, že se to nestane. Ono se to totiž už děje.

https://web.litterate.cz/tak-nam-to-pravo-veta-chce-evropsky-parlament-opravdu-zrusit/

P. Pospisil 27.10.2023 10:00

1. protiřečíte si už v první větě: žalář, ze kterého se dá odejít (jak doporučujete) není žalářem.

2. ať počítám jak počítám, Německo s Francií má v EP 175 hlasů. Když připočtu Benelux, který je pro každou progresivistickou zhůvěřilost, pořád je to 231 hlasů a to nestačí.

M. Zasazabanovaný 27.10.2023 10:31

No, to sa vám tak zdá, lebo mreže tohto žalára ešte nie su doť husté, takže sa dá prešmyknúť von. Ale ľudia "za mrežami" sú mediálnou propagandou presvedčení, že vonku by pomreli. A tak sedia a čakajú na "reformu" Bruselu. A keď už budú mreže dosť husté, a právo veta tomu veľmi napomôže, tak potom bude neskoro nariekať nad dotvoreným "žalárom národov", z ktorého sa nedá ujsť.

Bod 2 - na základe vašej argumentácie je jasné, že nechápete, aký zmysel má právo veta. A prečo zavedené do európskej legislatívy.

F. Navrátil 27.10.2023 8:47

V této turbulentní době, kdy se jedná o dalším osudu euroatlantické civilizace nemá Brusel vážnějších problémů, než je starost o druh záchodů, do kterých budou vyměšovat LGBT72+ a také dohled na pěstováním domácích zvířat včetně zlatých rybiček a strašilek. Samozřejmě i zde existují vážné problémy, jak legislativně zastřešit ochranu myší, pavouků a štěnic, které se v domácnostech zdržují bez vědomí majitele nemovitosti. K problému živočišných squtterů bude zřejmě svolána sociálně právní komise, která bude rozhodovat bez práva odvolání.

Z. Velínský 27.10.2023 8:42

Tak trochu s panem Bartoněm souhlasím, že se EU utápí v kodifikování pitomostí a kvůli tomu se nedostane k řešení podstatných věcí. Tak trochu, ale zdaleka nepřijímám jeho postoj. Proč? Protože kodifikování velké věci nemůže přeskočit vyřešené, hotové a uzavřené, "pitomosti".

Před 10-15 lety jsem byl účastník dvou EU projektů. To obsahovalo mj. časté zasedání výboru, návrhy, hlasování, byrokracii. Tehdy jsem zažil šok z toho, jak nesmírně efektivně dokázali Západoevropani zprocesovat onu byrokracii a během několika hodin dojít k závěrečnému znění nových rozhodnutí. Zatímco Východoevropani, vesměs všichni, byli schopní podávat různé zajímavé flexibilní návrhy, ale vesměs nepředjednané, nedohodnuté, nepodložené a vesměs ve fázi zajímavé myšlenky. Než by se některý z takových návrhů byrokraticky zpracoval do podoby usnesení, trvalo by to půl roku. Nepohnuli bychom se z místa. Nakonec by nebylo nic.

V tom to asi celé je, páně Bartoňovo, páně Klausovo, a většinově českého pohledu na fungování EU. Pan Bartoň vypíchl fakt, že když ČR do EU v roce 2004 vstupovala, dokumenty byly v některých detailech jiné, než v roce 2007. Nepochopení v tom, že změny už byly v roce 2004 "na cestě", už byly předjednávány. Nepochopení v tom, že schválené nařízení není alfa a omega navždy, ale že se o něm neustále jedná a mění se podle měnících se potřeb. Nepochopení v tom, že žádná změna se neprovádí smetením existujícího ze stolu a radikálním nahrazením, ale s ohledem na stávající normu, zajištěním kompatibility s předchozí dohodou a přesnou kodifikací, aby to bylo vymahatelné. To je spousta byrokracie, spousta jednání a poslouchání názorů ostatních, opravdu efektivní práce s cílem, aby dosažený dokument byl přijatelný kompromis pro všechny.

Pokud někdo neumí jasně formulovat své výhrady, pokud neumí předložit lepší variantu a získat na svoji stranu většinu ostatních, není to chyba ve fungování EU. Je to chyba chaotika, který se ještě nenaučil fungovat ve společném orgánu EU.

F. Navrátil 27.10.2023 8:49

Máte pravdu. Zatímco východoevropané předkládají realistické návrhy, bruselané předkládají a schvalují byrokraticky perfektně zpracované nesmysly.

Z. Velínský 27.10.2023 9:27

Jádro pudla je v tom, že realistický připadá návrh každému ten jeho, když ho předkládá. Co chci vypíchnout je, že realistický návrh není tím, že se předloží. Ale že se projedná s ostatními, vyslechnou se důvody jiných, proč a v čem jim to nevyhovuje, dohodnutí jak dosáhnout nového s ohledem na pohledy ostatních, a to vše se zpracuje do jednoho finálního návrhu, o kterém se dá hlasovat. Tak vypadá realistický návrh.

J. Ticháček 27.10.2023 15:18

Takže podle Vás

Je vpořádku, že se nějaká skupina dohodne předem o tom, co chce prosadit. Ale už není v pořádku, že někdo jiný má nějaký jiný názor, že podá návrh, o kterém hloupě doufá, že by o něm mělo být jednáno.

Takže platforma, která je určena k tomu, aby bylo jednáno o návrzích všech stran má vlastně sloužit k tomu, aby potvrdila to, co si předjednali a domluvili někteří z jejich členů.

Tím jste mi osvětlil spoustu věc, které mi již léta vrtají hlavou.

J. Majzlík 27.10.2023 9:27

Západ jako geopolitická jednotka dospíval do dnešní, poměrně soudržné podoby po staletí. Proto je schopen se někdy i ke své škodě dohodnout poměrně rychle na nových, překvapivých, na první pohled elegantních způsobech řešení nově vznikajících problémů, aniž by byl schopen dohlédnout na důsledky svých rozhodnutí. Tato mentalita je podložena jeho úspěšnou minulostí.

Před vstupem do orgánů EU jsme se měli my ze středovýchodu trochu nadechnout, narovnat si páteř, odnaučit se žmoulat čepici ve zpocených dlaních a při trošce skromnosti předvídavosti si uvědomit, že vstupujeme na půdu protřelých počtářů, nikoliv do péče charitativního sdružení paní a šlechtičen západní Evropy. Smutné, že ti, kdož naše nadšence před možnými úskalími vstupu do EU varovali, jsou i dnes znevažováni. Realistům vlastně "véčkaři" kladou za vinu, že se jejich naděje, spojené se vstupem do EU nenaplnily.

P. Diviš 27.10.2023 9:48

Problém je, že ta spousta byrokracie, spousta jednání a poslouchání názorů ostatních, opravdu efektivní práce s cílem, aby dosažený dokument byl přijatelný kompromis pro všechny je zhusta zbytečná, až škodlivá. Čím více peněz proudí z členských států do Brusele a odtamtud zase zpět (v lepším případě), tím více příležitostí ke korupci, přiživování různých poradců a kontrolorů, tím více moci jakýchsi úředníků cestou, majících své osobní zájmy ...

Je chyba EU (asi neodstranitelná), že se nezabývá jen podstatnými věcmi (no, možná je to spíš štěstí), zato se utápí ve spoustě pitomostí.

F. Žůrek 27.10.2023 7:24

Budu mluvit jen za lidovce (KDU-ČSL).

Tato politická strana je zajisté zcela v těžké krizi. O tom nemám žádné pochybnosti. A kdy to začalo? Hned před prvními volbami již v roce 1990!

Takže.

Jan Ruml v televizi označil předsedu ČSL (tehdy ještě byla ČSL) za spolupracovníka s STB. A to lidovce (po prvé) značně poškodilo...

A od té doby se lidovci ještě pořád stále ještě nevzpamatovali...

Přišel na scénu Josef Lux. Potom jim v listopadu 1999 odešel... natrvalo. Již asi neměl sil lidoveckou politiku utáhnout..... Po něm Jan Kasal na obtížnou funci neměl, tak přišel Cyril Svoboda, přišel Miroslav Kalousek, přišel Jiří Čunek, přišel opět Cyril Svoboda (a KDU-ČSL vypadla z PS r. 210!), přišel Pavel Bělobrádek, přišel Marek Výborný a přišel naposled Marian Jurečka...

A máme... SPOLU. Výmysl M. Kalouska.

A již závěrem... Lidovci na otevřené politické scéně... nu, nejsou! A lidovci odhadem mají... tak dvě procenta... (Nu, ve volbách by získali asi... čtyři procenta, ale to již jim... nestačí...).

Lidovci na takovou... příšernou... politickou... scénu... nejvíce doplácejí...!!

J. Majzlík 27.10.2023 8:29

Lidovci byli a stále jsou prostřednictvím svých vlivných, jakoby nepolitických osobností, jednou z dominantních sil, ovládajících prostřednictvím médií a dalších prostředků veřejné služby chod naší společnosti. Pokud se jim nedaří, pak jsou ochotni sestavit i se svými ideovými odpůrci neuvěřitelnou, opět nepolitickou formaci, ovládající desítky let chod státu kraje či města. Lidovci nedoplácejí, lidovci sklízí.

F. Žůrek 27.10.2023 14:05

Souhlasím s Vámi. Síla lidovců je především v komunální politice. To vidíme například u pana senátora Jiřího Čunka na Vsetíně. On je zde dobře zakotven a pokud se rozhodne pokračovat, tak obstojí. Ale Praha o něj... nestojí

F. Žůrek 27.10.2023 14:05

Souhlasím s Vámi. Síla lidovců je především v komunální politice. To vidíme například u pana senátora Jiřího Čunka na Vsetíně. On je zde dobře zakotven a pokud se rozhodne pokračovat, tak obstojí. Ale Praha o něj... nestojí