29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Od počátku odsouzený ke konfliktu

Kurdské referendum o nezávislosti v podstatě jen znovu obnažilo staronové problémy, se kterými se Irák, který vznikl jako umělý konstrukt po zhroucení Osmanské říše, potýká po celou dobu své existence a dodnes hledá svou státní ideu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Drašner 4.10.2017 16:18

Re: Britům přece o nějaký "irácký národ", Iráčany, nešlo.

Čmoudi, jak je nazýváte, si zejména v Africe dodnes žádné vhodné hranice ani 70 let po ukončení kolonialismu vytvořit nedokázali. Kanadsko-americká funguje od r.1812, anglo-waleská od 13.stol. A třeba v JV Asii, kde kolonialisté víceméně ponechali hranice původních států, se to mele nezávisle na komkoli zvenčí. A mimochodem, kdo myslíte, že stanovoval hranice Gruzie, Arménie, Azerbajdžánu, Katach-, Kyrgyz- a Tádžikistánu, moudrý historiku? O tom, kde se v ruské Sibiři projevují hranice Sibiřského chanátu, kočovných oblastí Jakutů atd.?

V. Novák 4.10.2017 14:19

Britům přece o nějaký "irácký národ", Iráčany, nešlo.

Vždycky si dělali hranice v mimoevropských zemích bez ohledu na místní obyvatele a nejspíš správného imperiálního Brita ani nenapadlo, že by místní "čmoudi" mohli nějakou národnost mít.

Oni byli přece Nositelé Civilizace a též Nositelé Břemene Bílého Muže - a domorodec byl "z půli dítě a z půli běs", jak básnil Kipling.

Koneckonců stejně se zachovali i k ČSR v 38. roce - dohodli hranice s Německem a nějací Čechoslováci měli akorát říct "yessr!"...

P. Vaňura 4.10.2017 11:12

Machiavelli by řekl že Versailleská smlouva byla typickým

příkladem, jak nefunguje kompromis mezi mírností a tvrdostí. Politika Francie byla zkrouhnout Německo tak, aby se už na nic nezmohlo, jak se to stalo po WW2. Britové byli pro mírnost. Ve skutečnosti byli Němci tak zkrouhnuti, aby byli hodně naštvaní ale ne tak, aby se už na žádnou další válku nezmohli!

P. Vaňura 4.10.2017 11:08

Akorát by mě zajímalo, jaké měl mít tento všearabský

stát hranice. A v čem by se lišil od současného stavu. Předpokládám, že by mohl zahrnovat Irák, Kuwait, Syrii, Jordánsko (otázka je, co s Izraelem, pravdou je, že Britové slíbili Palestinu jak Židům, tak i Arabům), možná i Libanon. Saudská Arábie byla už předtím fakticky nezávislá.

Když se na to podívám, byl by všearabský stát stejně nesourodý, jako Irák.

ALE Kurdistán by tehdy mohl skutečně vzniknout, jenže nevím v jakých hranicích. Určitě by nezahrnoval Iránské Kurdy a dost těžko Kurdy turecké.

P. Lenc 4.10.2017 9:33

Re: Versailleská smlouva

Roli Beneše bych nepřeceňoval, ale role Clemencea jste vystihl přesně.A Angličané byli více méně ve vleku Francouzů.Nelze opomenout Američany, kteří si po "plodném"jednání pod taktovkou Francouzů znechuceně umyli roce a odjeli.Pozdější USA izolacionismus byl jen důsledkem této evropské politiky.

A. Alda 4.10.2017 9:03

Versailleská smlouva

byla jednou z největších tragédií lidstva.

Angličané, jako dobyvačný a panský národ, vycházeli ze svých zkušeností z jiných částí zeměkoule, které ovládali. A protože byli povýšení, pohrdaví a negativně rasističtí, A k tomu ten namyšlený intrikán Clemenceau... Mnohé národy měly velkou smůlu, že neměly ve Versailles svého Beneše!