2.12.2020 | Svátek má Blanka


Diskuse k článku

BLÍZKÝ VÝCHOD: Jak Turecko válčilo s Kurdy

V kontextu současné invaze Turecka do Sýrie bude dobré si zde připomenout některá našimi novináři „pozapomenutá“ fakta, o kterých jsem v říjnu 2016 informoval čtenáře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Klepetko 13.10.2019 11:36

Rychlé soudy často vedou k velkým chybám v úsudku... Prosím, přečtěte si tento zajímavý rozbor situace:

https://1url.cz/CMc4H

Je nesmírně zajímavý tím, že končí rokem 2016: v té době Kurdy podporovalo Rusko i USA, a ti Kurdové si mohli zvobodně zvolit, koho si vyberou za hlavního spojence ve svém boji... Mně z toho všeho vychází, že Kurdové nebyli "spojenci USA v boji proti Islámskému státu", ale naopak že Kurdové byly Daeší brutálně napadeni, bojovali proti němu za svou zemi (jak správně říká Trump), a Američani si jen ze dvou sil, které mohly proti Daeší bojovat - (al Asad a Kurdové) vybrali za svého spojence právě ty Kurdy, protože Asadovi nepřáli nic dobrého. A Kurdové s tím nejen souhlasili, ale s tím Asadem se nadále už ani moc nebavili a rozhodli se být raději pod protektorátem velmi vzdálených Američanů, než se nějak dohodnout s Asadem na nějaké autonomii!

A nyní sklízí Kurdi plody své špatné volby a Trump čelí důsledkům špatných rozhodnutí Obamy! Dobrá, Kurdové stáli v boji proti Daeši na straně všech nelidožroutů, ale Daeš byl poražen, al Asad se upevnil, takže co teď po tom Trumpovi vlastně chceme dál? Aby podporoval národní emancipaci "kurdského spojence" proti Iráku, Iránu Turecku i Sýrii současně? To se nezdá být možné bez velké krve a vypovězení strategicky důležité smlouvy o vojenském spojenectví v rámci NATO s Tureckem! A výsledek? Rusko bude mít na své straně Irák, Írán, Turecko, Sýrii, kdežto Amíci budou bránit nově vznikající Kurdský stát po celém perimetru? To chceme? Ve jménu "vyššího principu mravního"? Velkou krev v celém regionu?

Kurdy nečeká nejspíše nic dobrého. Ale za jejich utrpení může spíše Obama než Trump, ale i jejich vlastní strategická chyba - příliš dlouho váhali se svým příklonem na stranu legitimní vlády Sýrie! My v Evropě teď můžeme jen (správně) apelovat na Erdogana, aby co nejvíce omezil civilní ztráty. Ale i my sami můžeme za to zpackané Arabské jaro a jeho důsledky, to nebyl jen Obama!

J. Matuška 13.10.2019 10:39

Turecko má po americké armádě druhé největší vojsko v rámci NATO. Pokud Turecko odejde nebo bude odejito z NATO, může prezidentu Trumpovi negativně ovlivnit jeho opětné zvolení. Jeho slova America First chápu jako rozumný návrat k umírněnému/reálnému izolacionismu. Kurdové se hned tak nedočkají svého státu, navíc jsou i mezi sebou nejednotní. Velmoci je jen využívají pro své zájmy.

Autor v článku podrobně popisuje složitost problémů. Teď mě napadá podobnost s ragbyovým mlýnem. Kurdové jsou ten ragbyový šišatý míč... Řešení v současném chaoticky se měnícím světě mohou vidět jen naivní optimisté. /"Jo, to je politika v praxi." Milan Prokop/

J. Krásenský 13.10.2019 7:49

Naši pokrokoví liberální demokraté jsou zásadoví obránci lidských práv v Rusku a Číně, nesmiřitelnými kritiky jejich agresivního jednání a imperiálních choutek, ovšem jsou velmi shovívaví k Saudské Arábii, která vede otevřenou válku proti Jemenu, k Turecku, které napadlo Sýrii a léta okupuje část Kypru. Zcela pomíjejí katastrofální stav (všeobecných - 1948) lidských práv v těchto zemích a jiných převážně muslimských. Inu není nad mravní integritu.

K. Wágner 13.10.2019 18:32

Něco z příštího článku:

Nutno zde podotknout, že se však nejedná o první tureckou in­vazi do Sýrie. Ta první za­čala v lednu 2018, kdy turecká armáda v roz­poru s mezinárodním právem napadla Kurdy ovládané město Afrín a okolní obce na se­veru Sýrie. Na rozkaz prezidenta Erdogana 20. ledna 2018 turecká armáda s podporou vo­jenského letectva v rámci operace Olivová ratolest začala intenzívně ostřelovat a bombardo­vat město i jeho okolí, přičemž turecké letectvo bombardo­valo i nemoc­nici. V neděli 18. března 2018 pak turecká armáda spolu se Syrskou svobodnou armádou (FSA) obsadila centrum města Afrín. Mluvčí tureckého prezidenta následně prohlá­sil, že se tato oblast pod správu Sýrie už nevrátí. Tudíž se nejedná o pouhou okupaci, nýbrž o anexi. Ta se od dočasné vojenské okupace liší tím, že anektované území se začle­ňuje do území a správy anektujícího státu.

J. Frček 13.10.2019 6:48

Kurdové jsou v tom sami. Čtu, jak politici planě tlachají, svolávájí schůze, ale žádná rychlá pomoc Kurdům nepřichází. A oni denně umírají. Liga arabských států také odsoudila osmanskou invazi. Ale to je tak asi vše. Ani Arabové Kurdům nepomůžou. Celý svět přihlíží etnickým čistkám, které provádí turecká armáda na území jiného státu. V sobotu označili Kurdové na demonstraci v Německu za teroristu. Já ho vnímám jako islamistického teroristu. Kousek od nas je kebab bufet. Turci vyvěsili vlajky a celý víkend chlastaj a slaví válečné vítězství nad Kurdy. Je mi z nich na blití. Mám chuť je pozvat na koktejl, ten molotovův... Bože, jak já ty mohamedány nenávidím...

K. Wágner 13.10.2019 18:35

Podle posledních zpráv dnes překvapivě volala Angela Merkelová Erdoganovi a požadovala po něm, aby okamžitě zastavil invazi do Sýrie.

J. Kanioková 12.10.2019 18:22

Perfektní článek, díky. Ty jednotlivé informace znám, jen z mnoha článků. A tady je to v celku, díííky :)

Erdogan je zrůda ! A Kurdům moc přeji jejich vlastní stát a konečně štěstí..

Zajímavé solidní články k tomuto tématu píší Markéta Kutilová a Lenka Klicperová.

Turecká invaze připomíná situaci před druhou světovou válkou, hodnotí Kutilová s Klicperovou - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/turecka-invaze-pripomina-situaci-pred-druhou-svetovou-valkou-hodnoti-kutilova-s-klicperovou-80465

Novinářka Klicperová vyzývá české politiky: Zastavte Erdogana, páchá válečné zločiny - https://www.expres.cz/zpravy/klicperova-lenka-turecko-syrie-valka-erdogan-armada.A191010_141315_dx-zpravy_lare

Š. Hašek 13.10.2019 13:56

Já jsem taky občas vytočený .....

Erdogan není zrůda, Turecko je země, před kterou šéfíci NATO strachy čůrají ..... Docela zajímavé, že?

Inu politika velmocenská .....

A na rovinu - budeme spolupracovat s Ruskem/Putinem .... nebo s Erdoganem???? Já v tom mám svoje občanské jasno. Teď jde o to, jestli ten mladíček. Ministr ČR, vod ČSSD, jméno mi nějak vypadlo. ......Jestli on má také jasno.

J. Jurax 12.10.2019 17:08

No jo, no ... Kosovo šlo, ale Kurdistán nejde. Turci si tam pořádek udělají a nikdo jim do toho nemá co kecat. Nepřišel čas si zase humanitárně zabombardovat?

Jenže Turecko je velké, lidnaté, má tuším pátou nejpočetnější armádu na světě a druhou nejpočetnější v NATO (po USA) a koupilo si ruské systémy S-400, to by nebylo maličké bezbranné Srbsko, že ...

No a taky je naším spojencem v NATO.

Takže Kurdové byli využiti tentokrát proti IS jako kdysi proti Saddámovi a teď mouřenín vykonal své a může jít, zase jako kdysi.

J. Kanioková 12.10.2019 18:23

Ano, Kurdové jako lidský štít

M. Prokop 12.10.2019 22:19

Jo, to je politika v praxi. Nic mně líbivého, takže politiku raději komentuji, než abych se snažil ji dělat.

Někdo příležitost dostane a využije (Polsko, ČSR, později Pobaltí, Chorvatsko, Kosovo, Gruzie, někdo jen tak napůl (Ukrajina, Bělorusko), někdo vůbec. Kurdové si za to zčásti mohou sami (nejednotnost), zčásti prostě tu příležitost nedostali. Svět není spravedlivý.

J. Dvořák 12.10.2019 10:47

Nemluvme o hanbě NATO, ale o potřebě vyloučit Turecko z NATO (a přistoupení k EU). Žádný islámský (muslimský) státe v současné geopolitické situaci nemůže být v NATO. Dočasná spolupráce s takovými státy (SA, ...) musí být na principu vzájemného zničení protivníka (Šíité vs. Sunité). Jediným spojencem v oblasti je Izrael (který je ochoten Kurdy podporovat).

J. Jurax 12.10.2019 17:08

Ano.

M. Prokop 12.10.2019 22:21

Každá záležitost má jednoduché, rychlé a dokonale špatné řešení. Napadlo vás někdy, co by následovalo po vyloučení Turecka z NATO a jasném odmítnutí EU?

I. Kellner 13.10.2019 1:52

Da!

:-)

P. Kmoníček 13.10.2019 9:32

Tak daleko Dvořákové nepřemýšlejí.

J. Dvořák 13.10.2019 10:45

Principiální řešení něco stojí. Rusko by s Tureckem štěstí neudělalo. Má svých muslimů dost.

J. Sedlář 14.10.2019 8:57

Asi něco jako po tvrdem brexitu ? A pokálí psa ?

J. Frček 12.10.2019 10:23

Je smutné, že členský stát NATO vtrhnul do Sýrie a vraždí tam Kurdy. A neumírají jen vojáci, ale i civilisté. A svět jen žvaní... Proč tam OSN nepošle modré přilby, aby tomu vraždění zabránili? Jako voják v záloze a občan členské země NATO se hluboce stydím, že politici a naši vojáci angažovaní ve velitelské struktuře v NATO důrazně neprotestují. Jestliže ostatní členové NATO schvalují genocidu Kurdů Tureckem pak je NATO zločinecká organizace.

Š. Hašek 12.10.2019 10:45

NATO je útočný pakt.

Obranný pouze v tom smyslu, že válečný konflikt nesmí (zatím) vypuknout na/nad územím USA.

P. Han 12.10.2019 13:17

To jste to tedy vysvětlil na úrovni VUMLu. Takže naši letci, v současnosti působící v pobaltských republikách, jsou útočníci proti komu?

Š. Hašek 12.10.2019 18:55

VUML jsem neabsolvoval.

Ráno, když vstáváte, bojíte se Ruska?

P. Kmoníček 13.10.2019 9:36

Já ano. A Vy jste VÚML absolvoval, jen nevíte kde, Š.Hašku. A to soudím podle všech Vašich příspěvků. Druhá možnost je, že žádný Š. Hašek neexistuje a pod tímto jménem píše třeba Semelová.

Š. Hašek 13.10.2019 13:50

Slabé. I když určitě od srdce.

Něco k věci, tedy k tomu, že mírotvorce NATO/Turecko "si dělá mír", to by nebylo? Nebylo, protože čekáte, až co řekne televize.

Víte, pane Kmoníčku, tohle jsem slyšel už v mateřské školce. Tehdy byla Kuba, potom zeď soudruhů z Berlína, ...... potom Václav Havel, ach jo.

Nejsem Semelová.

A není to eingentlich jedno, milý brachu, názor přeci má traktorista, učitelka, dotovaný umělec z Prahy, Halík, .......

Vy jste nějak zamrzl u Husáka ........

I. Vermis 13.10.2019 16:44

Rusko se bojí (bálo) radaru - řejmě i radar je útočná zbraň...

M. Prokop 12.10.2019 15:17

Máte ten VUML dobře v paměti, nebo že by to bylo PŠM?

Š. Hašek 12.10.2019 18:57

VUML jsem neabsolvoval, PŠM jo, mám dojem, že bylo vždy v pondělí. Na vojně jsem byl.

Bojíte se Ruska? Já ne.

Chlapci milí, diskutujte, neprskejte.

M. Prokop 12.10.2019 22:24

Spousta lidí zde se nebála ani hitlerovského Německa. Probudili se až pozdě, mnozí z nich ku své škodě. Politická slepota je prostě běžná věc.

I. Vermis 13.10.2019 16:45

Ani sudeťáci se nebálo Německa ...

K. Wágner 13.10.2019 18:38

Z příštího článku:

Při loňských bojích o Afrín, největší kurdské město na severozápadě Sýrie, při nichž zemřelo nejméně 100 civilistů, vojáci Svo­bodné syrské armády (FSA), která dnes opět útočí na Kurdy spolu s tureckou armádou, pá­chali všelijaká zvěrstva: např. brutálně zohavili kurdskou bojovnici, které usekali prsa, neboť ženy podle Koránu nemají právo bojovat. Bojovníci FSA také po tom, co vstoupili do města, vyrabovali obchody a byty, které museli Kurdové narychlo opustit. A lze předpokládat, že se podobně budou chovat i při současné Erdoganově operaci Pramen míru. Tomu již na­svědčují zprávy o tom, že „Syrští povstalci ze Syrské národní armády (FSA), bojující na straně Turků, zabili nejméně devět civilistů, včetně kurdské političky Hevrin Chala­fové.“ Chalafová byla generální tajemnicí strany Budoucí Sýrie (Future Syria) a Brett McGurk, zvláštní americký vyslanec u mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS), její smrt označil za válečný zločin.