9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

BIG BEN: Ovládne Čína svět? (3)

V únoru 2021 britská rozvědka MI6 zahájila vyšetřování dvou stovek britských vědců z více než dvacítky prestižních univerzit za předávání přísně tajných, vysoce průlomových a vojensky použitelných technologií Číně, prostřednictvím čínských „doktorandských studentů“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Vacek 17.5.2021 11:21

Spíš to vypadá, že jako čtenář žijete v minulosti. Čínské výrobky můžete mít i nekvalitní, ale stejně tak top kvalitu za nižší cenu než u konkurence. Ekologické požadavky nastolují a realizují rychleji, než se zdá. A díky automatizaci cena práce není rozhodující.

J. Ptáček 17.5.2021 11:50

Máte samozřejmě pravdu, ale nemluvíte ani o otřesné ekologii, ani o ožebračených a jinak znásilněných čínských otrocích. Pohled by měl být komplexní.

R. Vacek 17.5.2021 11:56

Možná byste se měl podívat jaké tam jsou průměrné mzdy:

https://www.averagesalarysurvey.com/china

J. Ptáček 17.5.2021 12:32

Berte mě, jako osmdesátiletého důchodce, s velkou rezervou, ale mám poznačeny mzdy průměrného čínského zaměstnance v roce 2015 na 3000 až 5000 Kč, dnes je to údajně kolem 8000 Kč. Což může být řekněme 1/3 oproti nám. Pak je cena výrobku nízká. Ale prosím s rezervou!

R. Vacek 17.5.2021 14:11

Zkuste se podívat na video od Slováka, který v Číně žije. A třeba i na další jeho videa z Číny - jak to tam funguje a i jinak spoustu zajímavých věcí:

https://youtu.be/47CNDguDG6k

S. Rádl 17.5.2021 18:35

Pane Ptáček,

já jsem v Číně dvakrát byl v rozmezí 8 let a takový rozdíl se u nás neudál za 50 let.

A co se týká těch mezd, můžete mít pravdu, na vesnici, kde jsou potravinově soběstační to může být. Byl jsem v řadě větších měst a navštívil jsem několik podniků a v mém oboru (farmacie) byly mzdy tamních zaměstnanců o málo nižší než u nás. V Shanghaji jsem na Universitě mluvil s doktorandským studentem, který odmítl nabídku práce u zahraniční pobočky firmy, která mu nabízela roční plat přes 50 tisíc USD za rok s tím, že by si v Shanghaji nemohl dovolit založit rodinu. Čili náklady asi vysoké (hlavně za bydlení), ale po přepočtu vám vyjde plat zhruba 100 tisíc Kč/měsíc pro čerstvého absolventa.

J. Ptáček 17.5.2021 20:06

Díky za informace, takový přístup jako Vy k nim pochopitelně nemám. Něco možná budu muset přehodnotit, ale základní myšlenka, že se přece svět nenechá touto přece jenom diktátorskou, i když ekonomicky prosperující velmocí, v podstatě vydírat, tomu nevěřím. Vždycky to funguje tak, že obě strany jsou nakonec na sobě závislé, musí spolupracovat a jedna bez druhé nebude prosperovat.

J. Matuška 17.5.2021 12:48

Ad 11:21 R^!

S. Rádl 17.5.2021 18:26

Opravdový blábol. Až se odvážíte do Číny jet, vezměte si diazepam, aby vás to neporazilo.

1. Vyrábí většinou výrobky od šuntů po špičku, není jejich vinou že naši dovozci nakoupí to nejlevnějčí, tedy často šunt.

2. Platy ve velkých městech jsou větší než průměr u nás, pravdou je, že životní náklady obvykle také.

3. Nové továrny jsou ekologicky velice šetrné a na ekologii dávají v současnosti neuvěřitelné peníze. nenaskočili ovšem na bláznění s uhlím a snaží se ho ekologicky co nejšetrněji využít. Tím neříkám, že nemají zastaralé provozy nešetrné k přírodě. Mají ale politiku, že je postupně zavírají, než aby do nich investovali bez velkého efektu ohromné sumy.

4. Jen na okraj. U nás se už léta mluví o rychlovlacích. V Číně začali se stavbou tratí a výrobou rychlovlaků v roce 2005. Teď mají 30 tisích km a dalších 30 tisíc ve stavbě či projekci. A jezdí rychlostí 350-400 km /hod.

V. Cícha 17.5.2021 9:23

Povolený rozvoj kapitaůismu v Číně dostane na lopatky celý kaptalitický svět. Blahé časy, kdy po ulicích Prahy občas prošli modrokabátníci čínští, spíš pro smích než strach. A dnes? Kampak se to dopackal ten náš rádoby dokonalý svět!

P. Černý 17.5.2021 11:51

Strach jde už z porovnání úrovně a podstaty vzdělání v Číně na Západě. Taoismus a konfucianismus v porovnání v konzumentarismem, který je spíš pokrytecký a zkorumpovaný než liberální. Dobrý filozofický základ a solidní sociologicke vzdělání v porovnání s báchorkami o svobodných tržních silách a o bezpracné tvorbě hodnot z ničeho... Jak tohle může asi tak dopadnout?

S. Rádl 17.5.2021 9:09

Je hezké mít svůj názor, také se občas hodí přemýšlet.

Co se týká těch čínských doktorandů a postdoků, je jich plno nejen v Evropě, ale i v USA, včetně soukromých firem. Ono je to těžké sehnat kvalitního amerického studenta přírodních věd, zatímco studentů humanitních věd je plno. Nu a tak si univerzity a firmy vybírají kvalitní studenty z jiných zemí, hlavně z Číny, ale i z Ruska nebo Česka. Nedomnívám se, že by většina z nich byla špiony, ale samozřejmě know-how si do Číny přivezou, tedy pokud se vrátí.

Co se týká fentanylu, jsou informace opět zkreslené. Fentanyl zavedla v 50. nebo 60. letech belgická firma Janssen a je to celosvětově používaný (ale kontrolovaný) lék. Jako všechny opiáty se nevyhnul zneužívání, je silně návykový. V USA je část problému v tom, že je používán v US Army k tišení bolesti raněných vojáků a u bojových jednotek ho má každý voják u sebe. Samozřejmě u řady z nich se po použití objeví návyk. Navíc k opioidní krizi v USA přispelo to, že byla uvolněna preskripce dalšího opiátu oxykononu (Oxycontin), o kterém výrobce Purdue Pharma tvrdila, že není návykový (opak je pravdou). Čili na "výrobě" závislých se Čína nijak nepodílela.

Problém nastal poté, co se na fentanyl zaměřila mexická drogová mafie, která mimo heroin začala do USA uspokojovat i poptávku po fentanylu. Nu a kde ho vzít? Nejjednodušší bylo ho získat z ilegálních výroben z Indie a hlavně z Číny. Trochu znám situaci farmaprůmyslu v Číně a domnívám se, že žádná opravdu farmaceutická firma se k tomu v Číně nesníží. Oni mají mnohem lepší zisk z oficiálních léčiv a případné postihy by pro firmy i vlastníky byly doslova likvidační.

J. Matuška 17.5.2021 12:50

R^!

J. John 17.5.2021 8:48

Stále platí bolševické „Kapitalista prodá i provaz, na kterém ho oběsí“.

„Manchester takto dodal Číně některé technologie použitelné v jaderném zbrojení a špehovací systémy, jichž Čína používá v ovládání koncentráků“. Británie je ve špiclování obyvatel ještě dále. Viz Londýn, kde neuděláte krok bez dozoru kamery.

Nejvíce informací uniká z počítačů a jelikož skoro všichni používají Windows a Office, tak americký špion ani nemusí vstát ze židle a dostane se k informacím z celého světa. Nebo si myslíte, že v povinné aktualizaci pro tento účel občas nedoplní nová zadní vrátka?

„...A biotechnologie, jejíž čínský vývoj a použití teprve nedávno zjistila americká rozvědka.“ K tomu by měl autor dodat, že USA poskytly Číně finanční pomoc na zkoumání virů, např. na laboratoř ve Wu Chanu.

„...čínský model „dynamického, proaktivního, schopného a strategického státu“ se stane vzorem právě pro ony rozvojové země, které pamatují jen dva typy vládnutí: totalitní komunismus a totalitní islám. Ty si s největší pravděpodobností zvolí model čínský, spíš než evropský...“ A není to lepší volba než BLM, lgbtx, islám, genderismus, neomarxismus a další zvrhlosti propagované v euroamerické současnosti?

Covidová epidemie odhalila neschopnost EUrovůdců ukončit epidemii. Návod měli v čínském řešení. Stačil měsíční lockdown po celé EU, čímž by klesla virová zátěž a pak už jen stačilo hlídat hranice. Je vidět, že v „demokracii“ se dá i na epidemii vydělat, takže neschopností politiků to asi nebylo – spíš všehoschopností v zájmu maximalizace osobního zisku. Dnes už se ví, že ivermectin je účinné a velmi levné antivirotikum, ale to by kazilo zisky, takže je u nás nedostupné v lékárnách. Možná příští rok zakáží prodávat i aspirin a nabídnou „nový lék“ za desetinásobek ceny.

F. Navrátil 17.5.2021 8:42

Čína je ekonomickým a vojenským protivníkem číslo jedna. Proto je obtížně pochopitelné, že USA a EU se snaží posílit Čínu tím, že Rusko tlačí do čínské náruče. Zápas patrně vyhraje ten, kdo spojí své technologie s ruskými zásobami surovin a produkcí potravin.

J. Matuška 17.5.2021 12:55

Ad 8:42 Vhánění Ruska do náruče Číny je především omyl USA... To se potvrdí, pokud Německo NS2 zprovozní!

V. Církva 17.5.2021 5:53

No jo no. Kapitalismus je decentralizovaný a evropský liberalismus ve vědění a průmyslu, zatím pořád velmi liberalizovaný (teda vyhazování ze škol už existuje, ale z důvodů prohřešků proti gender, rasismu atd.).

Proto rčení komunistů "Prodají Vám i provaz na kterém je oběsíte" je velmi blízko pravdy.

R. Langer 17.5.2021 8:46

Vtip je v tom, že i ten provaz vám dnes prodají ti komouši z Číny... :-(