5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

BERLÍN: Vyvlastněním k zářným zítřkům

Než začneme s celým příběhem, je nutné upozornit na jednu zvláštnost našich západních sousedů: lidí, kteří bydlí „ve vlastním“, je v Německu výrazně méně, než jinde v Evropě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 22.1.2019 13:00

Nedostatek bytů souvisí i s životním stylem.

Dříve se v jednom bytě snesly i tři generace, dnes je plno lidí "single" a obývají byt sami. Na stejný počet obyvatel je tak zapotřebí určitě víc jak pětinásobek bytových jednotek.

Š. Hašek 22.1.2019 14:54

Re: Nedostatek bytů souvisí i s životním stylem.

Určitě.

Bude možnost pozorovat i vzrůstající "moderní" nárokovost "mít střechu nad hlavou", rozuměj bytu o lidskoprávní velikosti a komfortu. Nikoliv lůžka a sprchy na chodbě. Samozřejmě bytu, který zaplatí sousedé (moderněji - zaplatí nějaké bytové ministerstvo/bude zadarmo).

M. Prokop 22.1.2019 16:50

Re: Nedostatek bytů souvisí i s životním stylem.

No, snesly ...

Musely snést, obvykle konfliktně.

J. Jurax 22.1.2019 20:28

No, krátce po svatbě jsme žili tři generace v malém dva plus jedna. Naštěstí ne dlouho ... ono z nezbytí se snesete, ale je to náročné - dodnes vzdávám dík té nejstarší generaci, že nás tam nechala přežít ... družstevní byt prý bude možná už za pět let (moje paní byla v družstvu již deset let, od svých dvanácti, já byl v městečku tehdy okresním přivandrovalec). A pak jsem musel upsat na deset let za podnikový minibyt 2+1 a pak, abych mohl jít za lepším zaměstnáním, musel jsem družstevně svépomocně stavět.

Dnes je to přese všechno jednoduché - půjčky, hypotéky, a mimo velká města jsou byty docela finančně dostupné.