5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Diamantové jubileum královny Alžběty

V únoru 1998 jsem jako korespondent tehdy ještě existujícího českého vysílání BBC zasílal londýnské redakci zprávy týkající se republikánské konvence, která se konala v Canbeře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Koreis 7.6.2012 19:28

Re: Skládal jsem přísahu.....

Také jsem takto přísahal, i když v Anglii jsem se narodil a protože mám na to papíry, když jsem se po 68 roce rozhodl, že jsem Britem, pochopitelně jsem přísahat nemusel. Po mnoha letech v Austrálii jsem si vzal také australské příslušenství – to už jsem přísahat královně přitom musel.

Co mě ale rozhodilo bylo to, že se potom zpívala australská hymna. To je totiž taková vyumělkovaná skladba, tvářící se vlastenecky, jejíž slova si ale dodnes nepamatuji. Vám, kteří ji také neznáte, stačí si když si připomenete tu neslavnou Píseň práce – té totiž jakoby z oka vypadla! Když se někdy koncem 70 let konalo referendum o tom, jak má znít hymna, volil jsem ze čtyřech nabídnutých možností pro Waltzing Matildu. To je aspoň písnička, kterou celý svět jako australskou zná! Bohužel jsem ale byl v menšině...

S. Rehulka 7.6.2012 12:41

Skládal jsem přísahu.....

.....věrnosti jenom jednou v životě a to Jejímu Veličenstvu Alžbětě II.a Austrálii. To bylo v roce 1971.

Někdo může namítnout : a co na vojně ? Tehdy stálo ve Zvolenu na útvarovém buzerplacu 1500 nováčků, plukovní politruk přečetl přísahu (že budeme bránit socialistickou vlast) a branci měli odpovědět hromadně : Tak prísahám ! Já neprísahal.

Zato jsem přísahal dobrovolně a na Bibli (i když anglikánskou)

jako novoAustralan ! Je pravda, že je zde dost lidí, bez loyality k Britské koruně, ale i bez loyality k Austrálii samé. To je zaviněno špatným výběrem immigrantů ze zemí necivilizovaných a nekřestanských. Neloyální ke koruně jsou i Australané, irského původu, kteří se tím netají. Horší jsou ale ti, s levicovým názorem, kteří by tu jakýmkoliv způsobem chtěli přivést zemi k socialismu. V současnosti ale myslím, že by zdejší republikáni nepochodili !

V. Koreis 7.6.2012 11:11

Vždyť i Amerika se mohla stát monarchií!

Angličané si takovéto oslavy jistě užívají. Ovšem, už takoví Skotové začínají silně pošilhávat po samostatnosti. Tipuji, že i tam dojde k referendu a poměrně brzy. Myslím si ale, že to dopadne podobně jako v Austrálii před 13 roky. Ledaže by si Skotové zvolili svého vlastního krále.

Vždyť i Američané kdysi docela vážně uvažovali o tom, že by ze samostatné Ameriky udělali monarchii a dokonce to i bylo Washingtonovi i nabízeno. Ten ale s díky odmítl.

V. Koreis 7.6.2012 10:56

Ať žije...!

Vivat Jaroslave!

Nezapřeš holt v sobě to moraváctví.

Takže: Ať žije Velkomoravská říše!

T. Kočí 7.6.2012 8:42

Re: Sledoval jsem

Tak tak.Závidím jim systém monarchie i královnu.

P. Kolář 7.6.2012 7:34

Sledoval jsem

s velkým zaujetím,jak se mohou chovat lidé,kteří mají svou zem rádi.Myslím tím Angličany při oslavách zmiňovaného výročí.Lásku ke svojí královně projevovali obdivuhodným způsobem a ona ji přijímala stejně.Britská královna je prvek,který sjednocuje národ.V té obrovské spoustě se nedalo poznat,kdo patří ke které politické straně.Byl to projev svobodné vůle svobodných občanů,kteří si svou zem dovedli uchránit.Ty oslavy by si měli prohlédnout naši politici,aby pochopili,že pod pojmem lid se může skrývat něco jiného než jen stádo voličů,na které je možno hned po volbách zapomenout.

J. Kovaříček 7.6.2012 3:43

Pochyba

Dobrý a zajímavý článek, jak už má Voyen ve zvyku psát. V nějaké budoucnosti se Austrálie jistě republikou stane, jsou tu ale i jiné možnosti. Pokud soudružka Julinka vyhraje další volby může nám tu snadno nastat diktatura. Kam budeme potom emigrovat? Asi na Moravu, lze totiž doufat, že se Moravané odpojí od korupčního vládnutí v Praze a obnoví říši Velkomoravskou.

Nemyslil jsem si, že bych mohl být roayalista, jak tak ale pozoruji svět, mám více respektu k naší královně než ku všem těm šaškům zvaným presidenti. Ostatně nejlépe fungující státy v Evropě jsou konstituční monarchie, které si vedou dobře, s vyjímkou Španělska. Kdyby Řecko či Itálie měly své krále, byly by v takovém hospodářském marastu jak jsou nyní??? Neznám odpověď, ale ostatní království si vedou zdárně. Nejraději mám thajského krále Ramu IX Bhumibola. To je mimořádní osobnost, skromný, o svůj lid pečující, duchovně vyspělý a umělecky talentovaný (muzikant, skladatel, malíř.) Škoda jen, že je starý a nemocný, dynastie Rámů se zasloužila o stabilitu Thajska, okolní země - Laos, Burma, Malajsko jsou na tom znatelně mizerně.

Ať žije král, ať žije královna!!!