26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ANALÝZA: Jak že je to s těmi Kurdy?

Ve středu 9. října 2019 večer zahájilo Turecko v rámci operace Pramen míru pozemní boje na severu Sýrie. Díky tomu se i u nás začalo ve sdělovacích prostředcích znovu hovořit o Kurdech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 15.10.2019 9:24

Jak je to s tím Tureckem v NATO?

Vždyť NATO brání mír na celičké planetě!

J. Ráž 15.10.2019 9:43

Vtip je v tom, že Turecko NATO dnes už na nic nepotřebuje, protože jako zdroj moderních zbraní není jediné. Erdogan může koupit nejmodernější zbraně od Číňanů nebo Rusů a tak hlavní důvod proč se v NATO držel pominul. Evropu drží u krku hrozbou, že do ní pustí migranty, Američany nebere vážně a dnes na celém Blízkém východě, který nesmyslné americké vojenské invaze i destruktivní operace CIA (Arabaské jaro) rozvrátily, není silnější hráč, než Turecko.

A svět se diví, co si to Erdogan dovoluje! Vždyť dělá to samé, co tam dělali dosud Američané: Posiluje vliv Turecka v oblasti a chce získat kontrolu na kurdskými ropnými poli.

M. Prokop 15.10.2019 9:53

NATO bylo Turecku dobré (a Turecko dobré pro NATO) dokud se Turci báli SSSR. Teď mají vlastní imperiální ambice, Ruska se nebojí a o demokracii jim nejde.

Arabské jaro se CIA moc nehodilo.

K. Wágner 15.10.2019 11:14

Na serveru Politico se Robert F. Kennedy, Jr. v únoru 2016 ve svém článku Why the Arabs Don’t Want Us in Syria (Proč nás Arabové nechtějí v Sýrii) zamýšlel nad tím, jak CIA na Blízkém východě svými zákroky podnítila násilný džihádismus jako zbraň studené války. Ve svém článku připomíná pozapomenutá fakta z března 1949, kdy demokraticky zvolený syrský prezident Šukrí al-Kuwatlí ne­hodlal schválit Trans-arabský ropovod, americký projekt určený k propojení ropných polí Saúdské Arábie s libanonskými přístavy, vedený přes Sýrii. A jak kvůli Kuwatlího nedostatku nadšení pro ame­rický ropovod vyvolala CIA v Sýrii vojenský převrat, kdy tehdejšího syrského prezidenta nahradila brigádním generálem Husni al- Za'imem.

Zdroj: https://karelwagner.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=610519

M. Prokop 15.10.2019 12:30

To nám to utíká, od roku 1949. :-P

Během studené války se lumpačilo oboustranně.

J. Kanioková 15.10.2019 20:43

1*

M. Prokop 15.10.2019 9:50

Na celé ne, ale zaplať pánbůh že alespoň na části. On totiž nikdo jiný, natož lepší, není.

V. Klepetko 15.10.2019 10:04

A jaká je tedy celková koncepce? Má NATO vojensky podporovat vznik nezávislého Kurdistánu proti vůli všech zemí v regionu? Jakou za to zaplatíme cenu? Jak by nás mohlo posílit?

M. Prokop 15.10.2019 11:08

Jak tak koukám, tak NATO od Kurdistánu dává ruce pryč. On ten vznik někdo navrhuje, jen tak pro zajímavost?

V. Klepetko 15.10.2019 11:55

Tak to je velmi kvalitně popsané v článku pana Wágnera. V Íráku se pokusili vyhlásit úplnou samostatnost, a ta Rodžava byla také koncipována jako nezávislý stát, s perspektivou budoucí integrace s dalšími kurdskými entitami.

Když si zvoliš za vojenského spojence někoho kdo má podobné plány, tak vlastně napomáháš realizaci těchto plánů. Takže se ptám: jak by posílila NATO obrana nově vznikajícího Kurdistánu po celém perimetru? Proti všem? Není pro nás lepší autonomie Kurdů v rámci Iráku i Sýrie s tím že budeme tlačit na dodržování jejich menšinových práv v rámci těch autonomii? To ale předpokládá dohodu s Bagdádem i Damaškem! Což se teď děje pod tlakem Erdogana, ale mělo k tomu dojít už dříve, a netekla by krev! Co jiného navrhuješ?

M. Prokop 15.10.2019 12:35

"Má NATO vojensky podporovat vznik nezávislého Kurdistánu proti vůli všech zemí v regionu? "

Neslyšel jsem nikoho z NATO ani odjinud. Okecáváš to ale pěkně.

Navrhuji jednání, jen by mne zajímalo, kdo k němu donutí Turky, Asada, Irán, Irák, Rusko, Katar, Saúdy ....

Dokud Kurdistán nevznikne, nebude klid (a je velká otázka, zda by ten klid byl, kdyby vznikl). To asi leckdo ví, když nějaký národ chce svůj stát, obvykle si to nenechá jen tak vymluvit, zvláště pak když se k němu chovají tak, jako Turci v Turecku i okolí. Ale opět, NIKDO, kromě Kurdů, nic takového neprosazuje.

V. Klepetko 15.10.2019 13:35

Takže když vyzbrojíš a letecky/logisticky podpoříš ty Kurdy, kteří proti Asadovi a Islámskému státu primárně bojují za svou nezávislost, tak tu nezávislost nijak neprosazuješ?

Jak jinak bys tu nezávislost chtěl ještě jinak a více podpořit?

Myslím, že v boji s Islámským státem jsme měli od samého počátku podpořit toho Asada, a to pod podmínkou, že udělí Kurdům rozsáhlou autonomii a ochrání je proti islamistům! A v rámci toho podmínit podporu YPG tím, že se dohodnou s Asadem na autonomním postavení Rodžavy v rámci federalizovaného syrského státu. Tím by se současně umenšil vliv Ruska v regionu a v kurdské části Sýrie mohla mít Amerika nějakou trvalou základnu, a byl by v regionu klid.

Místo toho se nasekala celá řada chyb, a Trump neměl moc možností, jak z toho ven, myslím...

P. Hlosta 15.10.2019 9:12

Tam kde teče ropa, je zbytečné čekat vzájemnou toleranci mezi národy. Islám je silou závislý na ropě. Bez hladu Západu po ropě by dávno toto náboženství skomíralo na úbytě. Dále pak prodejci zbraní si Islám vzali jako největšího odběratele běžných ručních zbraní a Islám byl tak vyzbrojen po zuby už nejen noži. Velmocenská politika je plná příkladů, kde účel světí prostředky. Kdo si podržel vliv na islámském území, ten držel ruku na kohoutcích ropy a "vtipně" štval proti sobě tamější národy školíc je ve válce, prodávajíc jim zbraně.

M. Prokop 15.10.2019 8:46

Slušný přehled, díky.

Ptát se Stoltenberga nemá cenu.

Š. Hašek 15.10.2019 9:22

Vy pochybujete o kvalitách náčelníků NATO? No, podívejme!

M. Prokop 15.10.2019 9:55

Já pochybuji skoro o všem.

Š. Hašek 15.10.2019 10:00

V tom připadku souhlas.