28.6.2024 | Svátek má Lubomír


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kalina 23.6.2024 7:31

a) "úžasné" přechody v článku mezi střední Amerikou a Amazonií, to je totální hatla patla.

b) ke vzniku jakékoliv říše (i těch indiánských) je zapotřebí násilí na těch co se nechtějí do říše "dobrovolně" zapojit. Pokud nemáte k dispozici rychlý přesun armády musíte vyvinout o to větší zastrašování, aby odlehlejší části dělaly "dobrotu" a poslouchaly. Celkem jedno zda jste Španěl, Mongol, Arab nebo Indián.

c) k občas zmiňovaným přenosům chorob z Evropy do Ameriky jen tolik, že kdyby Indiáni přepluli Atlantik jako první a dobyli Evropu, tak by ty choroby zavlekli do Ameriky oni. A jak to vypadá, tak opačným směrem se nezavleklo nic???? Opravdu? A není náhodou "imunita" Evropanů vykoupená stamiliony mrtvých v době před objevením Ameriky??

T. Diblík 23.6.2024 7:31

Na Wiki je pěkně popsána terra preta. Taky je tam zmíněn Francisco de Orellana, který jako první splul Amazonku a viděl tam ty početné populace původních obyvatel. Napsal o tom knihu, nikdo mu nevěřil.

Využití čistírenských kalů není nic jednoduchého.

K. Wágner 23.6.2024 8:47

Čištění čistírenských kalů (SS) se stává jednou z nejdůležitějších otázek cyklu čištění odpadních vod v Evropské unii. Dospělo se k závěru, že pyrolýza představuje ekologickou úpravu SS poskytující ekologické produkty, zejména biouhel, a proto může představovat řešení z hlediska oběhového hospodářství, sekvestrace uhlíku, imobilizace kontaminantů, snížení skleníkových plynů, hnojení půdy a zlepšení zadržování vody. Pyrolýza SS je typicky doprovázena výrobou pyrolýzního oleje, plynu (syngas) a pevného produktu nazývaného biouhel, pokud se používá v zemědělství. Více zde :

https://link.springer.com/article/10.1007/s12649-019-00679-w

T. Diblík 23.6.2024 9:09

Děkuji. T.D.

J. Dlouhy 23.6.2024 0:02

Diky Bohu, ze tyhle hnusne, krvave a totalitni kultury zanikly. A diky evropskym/spanelskym dobyvatelum, ze k tomu prispeli.

R. Holub 23.6.2024 18:52

P. Dlouhy, je k tomu co rikate dodat ze abrahamovska nabozenstvi odmitla lidske obeti. Ovsem vrazedne boje, zajatce nebrali, to vse je v bibli. Kartaginane (Filistini) praktikovali obeti deti..., obzvlast kruta praktika... Dale, skutecna veda vznikla v krestanske Evrope (Galileo, Kepler,..). Nase civilizace neni perfektni, samozrejme, ale je realativne nejlepsi ze vsech. Proc to nepriznat? Dokonce proc ne byt na to hrdy? Tezko chapat co se v nasi civilizaci ted deje.

A. Šír 22.6.2024 22:49

Nějak mě mate, že v tom dlouhém povídání se jaksi nesystematicky prolíná Amazonie s mayskou civilizací, která ale sídlila úplně, ale úplně jinde - na Yucatánu (+ Guatemala + Honduras). Odtud na jih je Střední Amerika, pak teprve Jižní Amerika, a pod Kolumbií a Venezuelou teprv Amazonie - pár tisíc kilometrů daleko. Mayové (ani Aztékové) nemají s Amazonií pranic, ale pranic společného.

K. Wágner 23.6.2024 8:12

Článek, pod kterým diskutujete, není pouze o Amazonii. Možná jste si nevšiml, že v jeho názvu se nehovoří o amazonském pralese, ale nese název Memento mori z pralesa. Je totiž o komunitách z archeology objevovaných dávných sídel, zarostlých bujnou vegetací, tedy pralesem, z amerického kontinentu. Podobně jako je tomu v Amazonii, objevují na severu Guatemaly mezinárodní týmy vědců pomocí laserové technologie LIDAR dnes množství dosud neznámých staveb mayské civilizace. Například česko-slovenský archeologický tým díky této technologii loňského roku na severu Guatemaly objevil jedno z nejstarších mayských měst, nazvané Yax Balam, které podle archeologů prosperovalo v letech 850 př.n.l. až 150 našeho letopočtu. Takováto dosud neznámá sídla pak vyvolávají dohady o tom, proč vlastně zanikla ještě před příchodem prvních Evropanů stejně tak, jako je tomu u dnes objevovaných dávných ceremoniálních center v Amazonii. Tedy v obou případech jde o „memento mori“ předkolumbovské Ameriky. Dnes už víme o lidských obětech, které ve vyspělých předkolumbovských civilizacích dle historiků a etnografů tvořily součást každodenního života, kdy pak komunity zemědělců neměly šanci vzdorovat válečníkům s krvavými rituály. Ale pokud víte o nějakých důkazech, že oproti deštnému pralesu táhnoucímu se od Chiapas až po jižní část poloostrova Yucatán, o rozloze přibližně 2 miliony hektarů a tedy stále ještě největším v Severní Americe, se v oblasti amazonského pralesa nikdy žádní válečníci s krvavými rituály nemohli neobjevit, dejte sem, prosím, odkazy na původní zdroje. Děkuji.

O. Kaucký 22.6.2024 12:48

Pěkný a zajímavý článek.

P. Nešvara 22.6.2024 9:19

Článek je skvělý, ale mám jednu poznámku.

Španělští konkvistadoři zničili nejednu americkou civilizaci (Inky, Aztéky), ale tato činnost je dokonale popsána jejich kronikáři. Zmiňme třeba knihu "Pravdivá zpráva o dobývání Mexika" Bernala Díáze Castillo Bernal Díaz Del - Pravdivá historie dobývání Mexika I., II. (2 sv.) - Antikvariát Dana Kurovce (dantikvariat.cz) nebo Pravdivá zpráva o dobytí Peru Franciska de Xereze. Pravdivá zpráva o dobytí Peru & provincie Cuzka zvané Nová Kastilie Franciskem Pizarrem (1970) | Databáze knih (databazeknih.cz)

Do Amazonie se vydávali hledat Eldorádu, ale to bylo jezero s poměrně primitivní civilizací. Nicméně při hledání Eldoráda se probíjeli staletou džunglí v místech, kde dnes nalézáme ony ruiny. Dokonce ani v Inckých legendách se Španělé o oněch civilizacích nedozvěděli, jinak by se zcela jistě vypravili je dobýt.

Takže moje poznámka na závěr: Článek dává do souvislosti dobývání jižní Ameriky Španěly v 16tém století. Z výše uvedených důvodů se domnívám, že to není pravda, že Amazonské civlizace zanikly z jiných důvodů a to minimálně staletí před Kolumbem a Pizarrem, takže oblast stihla již před rokem 1500 zarůst vzrostlou džungli a vzpomínka na tyto civlizace se vytratila z kolektivní paměti Inků, pokud se časově vůbec Inkové s těmito civilizacemi setkali. Nakonec víme, že v Latinské Americe byly civilizace již předincké a předaztécké, které zanechaly mnohé památky na svou existenci, ale nikoli obyvatelstvo.

J. Pokoutný 22.6.2024 9:46

K tomu bych dodal, že to, co píšete se týká i mayských oblastí - tam už je dnes proces "autolýzy" po staletích bojů mezi městy slušně zmapován a přinejmenším to vypadá, že po r.1000 Mayové o většinu své civilizace přišli, a to vlastním přičiněním i klimatickou změnou (středověké optimum?). Jinak podle zkoumání zatím jen některých oblastí LIDAREM to vypadá, že při hustotě osídlení je onen úžasný agrolesnický přístup jen zeleným snem (navíc Mayové měli silnice, rozsáhlé rybníky...).

Z. Lapil 22.6.2024 11:35

Ekologicky problém s "civilizovaných krajinou" je ten, že umíme krajinu využívat buď velmi intenzivně (lány obilí, ale i smrkové plantáže a chodbě rybníky typu Chlívek na kapry), nebo vůbec. Výsledkem prvního jsou plochy, jímž ani téměř každodenní péče nepomůže proti splachnuti kdejakým místním slejvákem a vysušení v dlouhých týdnech bez jakéhokoliv porostu. Výsledkem druhého je buš nepřístupná ne jen pro lidi, ale i pro jakehokoliv zajíce nebo opylovače.

Agrolesnictvi, v našich podmínkách spíš extenzivni pasení někdy i exotických zvířat, někdy označovány jako polohospodářský chov, je mezistupněm užitečným jednak jako oáza pro všelijakou žoužel schopnou uvést ty desítky let roundapem a podobnými sajrajty zase do pořádku.

Netroufám si tvrdit, že by tento - napovídá už slovo polohospodarsky - historický způsob uživil třeba jen Čechy v Čechách, ale určitě by rozšířil možnosti.

Osobně když slyším slovo vegetarián, tak dostávám kopřivku, ale přitom jsem ochoten řekněme přes týden jist řekněme čočku s nějakou tou zeleninou a spoustou smažené cibulky a za ušetřené peníze si na neděli koupit Fakt Dobrou Flákotu.

Mmch - ti paseni exoti, většinou primitivní plemena typu skotských náhornich krav mají mj. tu úžasnou vlastnost, že se o sebe postarají i v zimě, pokud tedy dokážete zařídit, aby jim nezamrzla voda k pití.

H. Paculová 22.6.2024 15:11

Asi jste ten článek moc pozorně nečetl, nejspíše Vám uniklo třeba to "komunity zemědělců neměly šanci vzdorovat válečníkům s krvavými rituály, při kterých byly obětovány tisíce válečných zajatců, jejichž srdce byla nabídnuta bohům, zatímco jejich maso bylo zkonzumováno." Pokud vím, konkvistadoři neměli nic společného s aztéckými nebo mayskými krvavými rituály.

Ve skutečnosti je článek o zániku osídlení, zakrytých dnes pralesem, ještě před příchodem prvních Evropanů. Dokonce i ten film Apocalypto, pokud si ho někdy celý pustíte, je o zániku několika malých sídel ještě před tím, než se konkvistadoři vylodili...;-)

D. Polanský 22.6.2024 9:03

Když 1 rok nesáhnete na zahradu, máte z ní malou džungli. Starám se o malou zahradu v zahradkéřské osadě. Souseda již 3 roky nezáhla na tu svoji. Zcela zarostlé romantické místo, hmyz si užívá. A moje zahrádka trpí, jelikož semena plevele od sousedů ji spolehlivě zásobují. Je tam rovněž zahrada, u kraje lesa, kde majitel nebyl již roky. Náletové křoviny z ní udělaly prvaou džungli. A letoční deště úplný zázrak. Již nevidět ani chatu.

D. Polanský 22.6.2024 8:56

V každém případě naše civilizace maká na tom, v Evropě pod vedením Bruselu, aby byla zničena zevnitř.

K. Wágner 22.6.2024 8:54

Jedlý les v Amazonii:

https://www.youtube.com/watch?v=pkpraK2IW8g

V rámci oživování dávných tradic včelařům a jejich komunitám s produkcí medu a opylováním místních rostlin v Amazonii opět začaly pomáhat původní včely bez žihadla. Rodu včel bez žihadla existuje přibližně 500 druhů, řada se jich nachází v Austrálii, v Africe, ve východní a jižní Asii, ale i v Latinské Americe. Vzhledem k široké rozmanitosti rostlinné biodiverzity v Amazonii a neuvěřitelné škále botanických chemikálií, které včely přimíchají do svých medů, není překvapením, že má zde léčivou hodnotu. Mnoho současných studií naznačuje, že tento med od včel bez žihadla má antimikrobiální a protizánětlivé účinky, kdy tyto terapeutické vlastnosti souvisí s hojením ran. Včely bez žihadla nejsou při stavbě úlu vybíravé, je tak snazší jim postavit umělý úl pro manipulaci se včelstvem a zvýšení produkce medu. Jak tomu již jejich název napovídá, včely bez žihadla neštípou a je tak snadnější extrahovat jejich med, pyl a propolis. Tedy se včelami bez žihadla se lépe manipuluje ve srovnání se včelami medonosnými, které se často ztrácejí, při rojení opouštějí svůj úl a jsou náchylné k nemocem. Více o domorodých včelách bez žihadel zde:

https://www.nationalgeographic.com/animals/article/stingless-bees-honey-helping-peruvian-amazon

O. Kaucký 22.6.2024 12:58

Myslím, že léčivost medu i našich včel je známá, otec mého kamaráda (včelař) léčil medem, propolisem a voskem, kde co. Právě propolis je tou důležitou látkou, která se ve stopovém množství vyskytuje, jak v medu, tak ve vosku. Med i vosk musí být přímo od včelaře, protože pokud projdou průmyslovým zpracování, jsou částečně zbaveny právě těch užitečných součástí.

H. Paculová 22.6.2024 15:18

Ano, v lidovém léčitelství se u nás využívá propolis, ale ne med. Avšak propolis včel Melipona bez žihadla, ale i jejich med, je pro léčbu mnohem účinnější. Vzhledem k široké rozmanitosti rostlinné biodiverzity v Amazonii a neuvěřitelné škále botanických chemikálií, to není nic překvapivého.