24.9.2023 | Svátek má Jaromír


Diskuse k článku

ZDRAVÍ: Syndrom vyhoření – skrytá epidemie 21. století

Syndrom vyhoření (anglický termín je burn out syndrom) je mnohem častější, než si myslíme. Mezi jeho projevy patří pocit vyčerpání, emoční oploštělost, potíže s koncentrací a potíže v rozhodování. Ekonomické důsledky jsou fatální jak pro jedince, tak i pro společnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Severa 6.8.2021 13:58

Nejhorší je, že se někteří vyhořelí politici stále drží svých funkcí, i když již v nich vyhořeli i jinak.

Š. Hašek 6.8.2021 9:57

Čas k dílu ... čas k jídlu.

Za mého dětství se to více vědělo, věděli to lékaři i občané s pěti třídami.

Mezi kamarády, kolegy, se moc "nenosí to vyhoření". Jednak znají přísloví a jednak si asi včas všimli, že "s nima práce a starosti začaly fest mávat". A měli třeba někoho, kdo jim včas poradil!

Vysokoškolák by s tímhle "prohořením" vylézti neměl. Ještě stále se domnívám, že vysokoškoláci by měli radit, čeho se máme vyvarovat. A teď v tom sami hodně lítají.

Vyhoření si způsobí nakonec každý sám sobě!!! A neměl by se moc vymlouvat a házet to na druhé. Prostě neuměl ono "čas k dílu a k jídlu". A vykašlat se na přesčasy a "flexibilitu".

Zkráceno.

Za chvíli bude vytvořeno na sto nových "nemocí". A ti "nemocní" možná budou "hrdiny nové doby".

F. Navrátil 6.8.2021 9:13

Se syndromem vyhoření jsem se setkal u některých spolupracovníků a myslím si, že jeho podstatou není přemíra práce a zodpovědnosti. Spíše je důsledkem bezvýchodnosti, bezcílnosti a pocitu zbytečnosti vykonávané práce. Domnívám se, že syndrom vyhoření není záležitostí pouze zaměstnání, ale jakékoliv činnosti nebo vztahu.

Š. Hašek 6.8.2021 10:01

Určitě!

Vyhoření je důsledkem "neustáleho hnaní koně"!!! Aniž bych mu dal oddech, oves a ochladil ho plavením v rybníce.

Říkala mi to babička. Jinými slovy taky můj lékař. A stačí včas číst parte mladších. Někteří se chtěli strhat .... až vyhořeli. Skrz naskrz.

J. Pokoutný 6.8.2021 8:51

Jako syn lékaře bych měl připomínku k těm lékařkám: otec pracoval jako primář v malé okresní nemocnici, se třemi kolegyněmi, vesměs mladších a s mladšími dětmi (byli jsme se sourozenci na gymnáziu, resp. VŠ). V práci se vyskytovaly většinou dvě, zbylá se starala o děti. Odsloužil pravděpodobně 50% a více nočních služeb, o víkendech nemluvě. Pokud se situace extrémně nezměnila, chápu, že lékařky, které odslouží ročně statisticky významně méně služeb, mohou rovněž méně trpět VS.

S. Zemitý 6.8.2021 7:38

Úprava pracovních podmínek ? Was ? Má-li MUDr v čekárně 100 pacientů, musí vyšetřit 100 pacientů, evebtuálně se jim o vyšetření postarat. Co kdyby měl některý smrt na jazyku ? Snížit rozsah papírování ? Jmenujte obor, ve kterém se otravně nepapíruje. O tendenci zajisté darmo mluvit. Lepší právní zajištění ? Co tím chce básník říci ? Ví, že zatímco průměrně kvalitní advokát vyseká doktora z 60% jeho průšvihů, ten špičkový z 90%, a proto doporučuje lékařské komoře, aby je svým členům zajistila ? Lepší finanční ohodnocení znamená podle mého laického úsudku omezit se na klientelu, která platí keš, eventuálně na klientelu z nějaké nóbl pojišťovny, jež to ovšem musí vyssát ze svých pojištěnců; ne snad ?

Já vzpomínám na San Francisco a Dr. Julínka, jenž se pokusil finanční situaci zdravotnictví vylepšit pitomými 30 káčé ... Společenská prestiž: Tady nerozumím, a) co přesně tím autor myslí: aby pacient vstupoval v předklonu ? b) kde a jak si mají prestiž lékaři zajistit ? Piktogramem v pasu zlomeného pácoše na dveřích ordinace ?

Lze vyhoření vyléčit natrvalo, nebo recidivuje ? Nepotřebuje lékař dovolenou v délce nikoli 1/12 roku, ale řekněme 1/4 roku ? Jenže pak by musel stát provozovat o dost víc lékařů, že ? Ale kde je vzít ? Zakázat mladým, aby utíkali na Zlatý západ ? Vzdělávat jich výrazně víc ? Co by to stálo ? Ostatně provoz systému by se tímto opatřením také prodražil, že ? Jo a ti, kteří měli slinu jít za lepším, ale nemohli by, byli by citlivými, vnímavými lékaři ?

Suma sumárum: ten problém zdá se mi řešitelným nesmírně těžce býti. Mimochodem - kdyby se podobný průzkum udělal u těch nejníže postavených úředníků v terénu, počínaje těmi na referátech životního prostředí, přes stavební úřady a konče úřady práce a sociálkami, těch vyhořelých by se našlo hodně i tam, že ? Obecné řešení jistě existuje: budou-li všichni z nás zdrávi, chápaví, ohleduplní a slušní, je celý národ ... bez stresů a zdráv. Což se nestane.

T. Pospěch 6.8.2021 8:53

Velmi dobře napsáno. Bez zdravotníků se neobejdeme, to ví každý. Ale bez popelářû, elektrikářů, vodařû, řidičů atd. taky ne. Jsou nezbytní, pro mě mají stejnou prestiž.

L. Turek 6.8.2021 7:25

Bylo to v lékařství někdy jinak?