2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Kosmické Přeludy. 28.11.2009 9:25

Zbytečná fata morgána.

Chtěl by upozornit na podobně kuriózní přeludy ze šedesátých let, které byly tisíckrát snazší a přesto se neuskutečnily. Jedná se o tehdy velice populární a autoritou známého oceánologa prosazované vize o urychlené kolonizaci dna oceánů a o krásném rozvoji lidstva v tomto svobodném prostředí. Dnes po tom pes neštěkne. Lidé si krásně vystačí na zemi pod sluncem. Podobně dopadnou vize kosmickýck kolonizací, dalekých kosmických letů atd. Vlastně ne tak úplně . Po nich už dnes soudný pes neštěkne. Zůstanou jen sci-fi koutky v časopisech jako tento, PC hry, filmy a literatura. .

vladimir54 28.11.2009 14:42

Re: Zbytečná fata morgána.

Mésíc na osvícené straně má kolem + 230 celzia. tmavá kolem -190 celzia voda není do teď potvrzená, ten experiment s impaktem, který vyhodil néco měsíčniny do prostoru, se zkoumá a výsledky navalné. Voda teoreticky na  pólech Mésíce ale  technologicky pro posádky na Mésíci nepoužitelná. Mésíc mohl být bombardován ledovými kometamiale nízká gravitace, vákuum, a kinetická energie nárazu komety, vypaŕila vodu do vesmíru...

Machi 28.11.2009 15:48

Re: Zbytečná fata morgána.

Výsledky jsou tentokrát naopak valné. Voda je skutečně špatně využitelná, ale na Měsíc se určitě nevydáme kvůli vody. Té máme na Zemi zatím dost.

Machi 27.11.2009 16:52

Kulka

Pěkný článek, ale 2,5 km/s žádná běžná kulka nelétá a to ani do písku:-).

Běžná rychlost je 0,3 až 1 km/s.

JaS 27.11.2009 13:51

Třeba tam bude i ropa!

Jedna z teorií, jak vznikl Měsíc, je velká bouračka, kdy do Země něco vlítlo a rozdělilo ji na dva díly, ten druhý je Měsíc. Pokud to tak je, pak jde o to, kdy se to stalo - co už v té době na Zemi existovalo. Vědci na tom určitě pracují.

vladimir54 28.11.2009 14:51

Re: Třeba tam bude i ropa!

Mésíc je dítě Země, v časech když Země byla polotekutá s větší hmotností než dnes,

do Země narazila planetka, která svou kinetickou energií vyvrhla žhavou hmotu hmotnosti

dnešního Měsíce. Tím Země dostala točivý moment a gravitační konsatantu 1G. tak

nastali podmínky na pozdější živé organizmy

Lojza 27.11.2009 2:57

Zdroje jsou, voda také je.

Už prý plánují výstavbu bazénu, aby si kosmonauti mohli zaplavat.

cca 27.11.2009 10:52

Re: Zdroje jsou, voda také je.

bazén ne aquapark, plány obšlehnou z Bublavy

ranbow 27.11.2009 1:42

což je ale podstatná otázka

Snaha o prestiž samozřejmě může urychlit opětovné dosažení Měsíce. Člověk na Měsíci opět po možná 50 letech. Snad bude záležet na tom jestli bude mít americkou, ruskou nebo čínskou vlajku. Jenomže co dál? Výdaje na několik izolovaných výletů na Měsíc, s pobytem v hodinách, dnech, jsou snesitelné, vzhledem právě na prestiž.

Ale výstavba základen? Získávání  nejen vody, ale i vzduchu na dýchání a všech dalších základních surovin? Nebo jejich pravidelné dovážení ze Země? V jakém stavu jsou konkrétní plány na tuto etapu? Ekonomické propočty?  Uvědomme si, že například, že žádná z velmocí (kromě USA i Rusko, i třeba Čína,.. ) , které jsou na Zemi bojovat ochotně o každou  sebemenší část  nějakého sporného  území, nevyužily v posledních 50 let šanci  kolonizovat Měsíc. Že by to bylo jen v technických problémech, které se v nejbližších letech podaří zázračně vyřešit???

V 27.11.2009 7:49

Re: což je ale podstatná otázka

ja bych spis navrhnul, aby se na nejaky Mesic vykaslali a namisto toho si dali do poradku ekonomiku, coz znamena prestat se v ni hrabat a vratit se ke kapitalismu, ktery z Ameriky udelal velmoc, a to vcetne privatizace meny, protoze to je uplne to nejzakladnejsi k ozdraveni ekonomiky, nejake solichani nikam nepovede a uz urcite ne ke zbohatnuti tak, aby si mohla Amerika dovolit takovehle projekty.

Ten argument, ze kdyz se nalilo mnohem vice do sanace bank, tak ze muzou klidne nalit nejakych 50 miliard do letu na Mesic, se muze klidne obratit a rici, ze na Mesic se nepoleti prave proto ze se utratilo tolik penez na tu sanaci bank...

meli by letet primo k Marsu, tedy pilotovany let bez pristani na povrchu Marsu s pobytem nejakych tydnu, ci mesicu na obezne draze planety a treba ovladat v realnem case nejake to vozitko, ktere by sebou privezli a nechali pristat na povrchu Marsu, anebo by ovladali ty vozitka co by tam uz byly z predesle mise

az dalsi let by pak bylo mozne uvazovat o pristani kosmonautu na povrchu Marsu, kdyz by byla uz nejaka zkusenost se samotnym letem a pobytem na obezne draze

nechapu ty kecy o Mesici, tam se melo prece letet jen kvuli ziskani technickych zkusenosti s vysadkem kosmonautu a ne si tam hrat na nejake kolonizatory, to je tak obrovska pitomina az to tem dnesnim vedatorum unika

ranbow 27.11.2009 8:21

Re: což je ale podstatná otázka

Ono se 50 miliard zdá hodně, ale připomeňme že onen krátkodobý výlet v roce 1969 stál USA 25 milard dolarů. Včetně 10 letého výzkumu a přípravy, jistě, ale s tím se musí počítat zase.Výdaje  krátkodobé lidské  mise  na Mars se odhadují na 450 miliard.  Ví někdo jaké jsou odhady na výstavbu základen, přípravu prostředí pro kolonizaci? A budem si moct ty peníze navíc tisknout, nebo budou taky něčím podloženy? (vybranými daněmi,  HDP)??  Existují takové studie reálnosti vesmírných projektů??

Stoura 27.11.2009 8:32

Re: což je ale podstatná otázka

Pokud započítáte inflaci, která je od té doby asi 10 násobná, tak cena odpovídá programu Apollo v 60. letech. Tenkrát si NASA ukrajovala z rozpočtu USA 10x větší podíl něž dnes (3-5% proti dnešnímu 0,5%). Studie samozřejmě existují.

ranbow 27.11.2009 8:31

Re: což je ale podstatná otázka

Ehm, jistě chápete, že z hlediska prestiže by let s posádku k Marsu, bez přistání nebylo to pravé ořechové. Právem by druhá strana o pár let později zaplnila titulní stránky novin, a taky údaj v Guinessově knize, a všech učebnicích  svým údajem "První člověk na Marsu".

Jenže, to pořád hovoříme o krátkodobých letech. Pokud budeme hovořit o základnách a skutečném dobývání a kolonizaci cizích těles,asi by to chtělo ukázat na Měsíci, zda je to vůbec reálné. Tím že ten první pokus  přesuneme na Mars, si to jen o pár desetiletí odložíme o o pár stovek miliard podražíme..

Stoura 27.11.2009 8:36

Re: což je ale podstatná otázka

Asi tak. Navíc na Měsíci jsou suroviny, která by bylo reálné těžit a dovážet. Pokud by se podařilo někdy udělat kosmický výtah, nemuselo by to být ani moc drahé (resp. energetická bilance by byla dokonce kladná) Kosmický výtah či jen kolonizace Měsíce by velmi zlevnily i cestu k Marsu.