3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

VĚDA: Zhatí klub skeptiků Sisyfos léčbu covidu?

Jak se Český klub skeptiků Sisyfos postavil proti možnosti pacientům s covidem-19 předepisovat léčivo ivermectin, jehož věhlas k nám došel ze Slovenska, načež řadoví občané u nás začali podepisovat petici za jeho dovoz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rádl 5.3.2021 15:29

Mne vůbec nevadí propagace léčiv, které se snaží v rámci repurposingu zavést k léčbě covid-19. Uvádí se, že už bylo v rámci repurposingu covidu zkoušeno 1300 léčiv a je značná pravděpodobnost, že něco by zabrat mohlo. Na druhou stranu si nemyslím, že v současné době je toho známé tolik, aby mohl být ivermectin považován za spásný lék.

A s tou jeho neškodností to asi platí pro monoterapii, ale u pacientů užívajících léčiva v jejichž metabolizaci se uplatňuje cytochrom P450 to už není tak jednoznačné, a zvláště samoléčba by mohla přinést více škody, než užitku. Chápu, že vy samoléčbu nepropagujete, ale někteří lidé ano, a to dokonce pomocí veterinárií určených pro injekční použití...

K. Wágner 5.3.2021 15:27

Rodinného domku. ;-)

K. Wágner 5.3.2021 15:25

Možná, že "v rozvojových krajinách sa bežný človek ťažko dostane k spektru liekov, ktoré denne hlce bežný penzista u nás", ale u nás v Evropě je ivermectin k dostání, např. v sousedním Německu, jako Scabioral, užívaný k léčbě svrabu, který vyrábí společnost InfectoPharm. K dostání je i Huvemec, vyráběný v Bulharsku. Tedy i v Evropě je známa interakce s léky, "ktoré denne hlce bežný penzista u nás". ;-)

S. Rádl 5.3.2021 15:21

Pokud neberete jiné léky, které by interagovaly s enzymem cytochrom P450 , což je dost časté.

K. Wágner 5.3.2021 15:17

Podle profesora Petra Husy z Kliniky infekčních chorob FN Brno je pro potlačení viru potřeba stonásobek běžné dávky ivermektinu. Co na to říká prof. Pavol Török : „Bylo by vhodné, aby pan kolega četl také jinou literaturu než infekční nemoci a z jedné studie nedělal Evidence Based Medicine (EBM), tedy lékařství založené na důkazech. Na klinice od začátku nemoci aplikujeme podle závažnosti stavu 0,2 až 0,3 mg/kg a je to vysoce účinná dávka.“ Zde více o zkušenostech ze Slovenska:

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/torok-resime-jen-preziti-lekari-na-sebe-musi-vzit-odpovednost-40352939

L. Novák 5.3.2021 14:41

Žvanit by neměli Babišovi věrní negramotní pitomci jako jsi ty.

O. Rychlík 5.3.2021 14:40

Pane Kuhaji, je opravdu mnoho věcí, které v medicíně jasné nejsou, ba dokonce se domnívám, že takových věcí a souvislostí je mnohem více než těch dosud známých. Ovšem princip zkoumání je založen na poznávání souvztažností příčin a následků, ověřování dostupných hypotéz pokusy, které jsou-li prováděny za stejných podmínek musí dávat stejné výsledky. A nic z toho provedeno nebylo. Podávání ivermectinu, sice pozitivním, ale v podstatě jinak zdravým jedincům, nedokazuje vůbec nic. Rovněž tak poukázání na in vitro pokus, kdy ivermectin devitalizuje SARS CoV-2 je ptákovina, protože virus devitalizuje kde co ( díky lipoproteinovému obalu, který koronaviry mají) a za 40 hodin mimo buňku bude devitalizován i sám. Mimochodem výborně na koronavirus zabírá mýdlo a jakékoliv detergenty. Jen doufám, že to kvůli tomu někdo nezačne zkoušet jako léčivo.

L. Novák 5.3.2021 14:39

Četl jsem o jednom českém vědci, který si do střev záměrně nasadil tasemnice, aby mohl provádět sám na sobě výzkum týkající se imunity. Idea zněla přibližně tak, že tasemnice lidskému tělu možná pomáhá (laicky řečeno) v posílení imunity. Nevím, jak ten výzkum dopadl a jaké přesné cíle z odborného pohledu sledoval, ale to odčervení nemusí být jednoznačně pozitivní svými dopady. Samozřejmě, že z hlediska zábran šíření parazitů v populaci a přenosu na okolí je věc jasná.

P. Moravčík 5.3.2021 14:24

Či a v koho evolucionisti veria či neveria, netuším. Mám dojem, že Grygar je katolík. Ale pri práci dôsledne oddeľuje svoj duchovný svet od duševného. Preto sa jeho práce dajú čítať a v svojom odbore nepletie do riešení Boha. Na rozdiel od Stephena Hawkinga, ktorý ma dosť zarazil poznámkou po konštatovaní o náhodnom vzniku nerovnomernosti v yleme, vedúcom k vzniku protohviezd v zmysle, že to možno bolo náhodné, ale čo ak? Že by Boh? Pravda je, že sa od tohto výkladu neskôr úplne dištancoval. Ak vedec svojej osobnej viere nedovolí ovplyvňovať výsledky jeho práce a viera nepletie do vedy, tak to do určitej miery ide.

K. Wágner 5.3.2021 13:45

Pane docente, nikdy jsem se nebránil konstruktivní kritice. A pokud jste se zabýval výzkumem antibakteriálních léčiv a nenarkotických analgetik, jistě patříte k odborníkům a máte k tématu co říci. I ve Vámi zmíněném článku se říká, že „k pochopení účinků ivermektinu na další klinicky relevantní výsledky mohou být zapotřebí rozsáhlejší studie“. Jinak ale jedna laštovka jaro nedělá, názor na prospěšnost (nejde tu o zázraky) tohoto léčiva samozřejmě změním, až o tom budou informovat naši lékaři po zkušenostech z praxe. Zpočátku se také předpokládalo, že se léčba rekonvalescentní plazmou hodí především pro pacienty v pokročilém stadiu nemoci, což byl tak trochu mylný předpoklad: „Dnes víme, že čím dřív se krevní plazma podá, tím lépe,“ jak říká Miloš Bohoněk, primář hematologie Ústřední vojenské nemocnice v Praze. K použití Ivermectinu pro léčbu nemoci COVID-19 chyběla data, dosud tak nebylo možné ho k této léčbě ani doporučit ani nedoporučit, situace se však může změnit, neboť SÚKL se ivermectinem už zabývá, ivermectin byl už rozvezen do 35 nemocnic, projevujících o tento přípravek zájem. Ale zkuste si, prosím, poslechnout alespoň některé slovenské kapacity, na jejichž pracovištích se ivermectin pacientům podává, nebo alespoň kontaktujte primáře Rezka z I. interní kardioangiologické kliniky FN u sv. Anny v Brně.

V. Čermák 5.3.2021 12:53

Lékaři léčí a vědci bádají a lékařům by do toho neměli žvanit, zvláště, když jde o život. O to méně pak Sisyfos. Mimochodem očekávám nalepení Nováckého Hovínka...;-D

S. Pavuk 5.3.2021 12:52

Keď si niekto zadováži psa či mačku, je bežné, že ide k zverolekárovi a dá svojho miláčka odčerviť. Myslieť si, že ľudské telo nemôže z princípu obsahovať parazity je naivné. Ivermectin, ako bolo konštatované, je starý, osvedčený a bezpečný liek proti parazitom. Jeho účinosť v boji proti covidu je najmä na začiatku choroby. Môže to súvisieť s tým, že zlikvidovaním parazitov v tele človeka sa imunitný systém môže viac sústrediť na boj s chorobou. Hlavný nedostatok Ivermectinu je ten, že je skoro zadarmo. Ako som sa dočítal, v Egypte jedna dávka stojí v lekárni po prepočte pol eura.

L. Novák 5.3.2021 12:49

Jeden čas se kdysi prodávaly žárovky na různé provozní napětí, a ty na 220V (?) montované do 240V při kolísajícím napětí měly významně kratší dobu života...:-)

V. Čermák 5.3.2021 12:47

Moje otázka byla, V Jakého Boha evolinista věří...;-D

V. Čermák 5.3.2021 12:45

A Hovínko lepíííí;-D

V. Čermák 5.3.2021 12:42

Příště mluvte raději výhradně za sebe Járo Rojšlů...;-D

J. Zeman 5.3.2021 12:40

Mě taky praskaly, někdy vysloveně vybuchovaly žárovky v bytě. Duchy jsem ale jako původním povoláním elektrikář nepodezříval a proto jsem pak celkem rychle zjistil, že prasklý keramický spodek objímky staré šroubovací pojistky způsobuje při vibracích z kolem domu projíždějících tramvají jiskření, které pak přes naprosto nevhodně stočené kabely v té elektroskříni indukuje do sítě ve špičkách až 900V. Pojistky jsem vyměnil za jističe, cívky z kabelů odstranil a od strašidel je klid. ;-)

L. Novák 5.3.2021 12:31

Bludné proudy? :-) V zásuvkách bytového domu? To jsou vjeci... :-P

L. Novák 5.3.2021 12:21

No vidíte, a v komentářích článků NP zase najdete výjimečnou koncentraci blbů... :-P

L. Novák 5.3.2021 12:19

Tak Babišův chvost blbtoš Čermák už se se*e i do medicíny a vědy?8-o

L. Novák 5.3.2021 12:16

Vědecké poznání bere vážně důkazy a reprodukovatelné postupy, ne tvrzení. A skeptici sdružení Sisyfos jistě tyto principy dobře znají a ovládají. ;-)

J. Rojšl 5.3.2021 12:14

Máme velkou ale opravdu velkou smůlu na prezidenty - prej "móc chytrý" Milouš Zemanů se hrabe do epidemiologie a proto objednává čínský a ruský neschválený injekce a prej úplně nejchytřejší "klimakterik" Venca Klausů je zase vynikající na to světové "klíma" ..

Jó, jó, dobře jsme si vybrali !:-/

J. Fráňa 5.3.2021 11:44

Těžko se popírá tvrzení lékařky z Bratislavy a lékařů z Brna, že to prostě zabralo. Já být pacient, kterému hrozí reálně smrt, tak na studie kašlu. I s ohledem na fakt, že mi po podání tohoto léku téměř nic nehrozí a maximálně na tom budu stejně špatně jako předtím.

A. Hok 5.3.2021 11:04

V minulém roce se velké naděje vkládaly do hydroxychlorochinu. Bylo to na základě studie z Číny, jednoramenné studie z Francie a mnoha kazuistik. Také se objevovaly názory že by se nemělo čekat na další data a lék ihned podávat. Někde se i podával. Randomizované, zaslepené studie na relevantním souboru pak ale ukázaly že léčba hydroxychlorochinem nepřináší výhody oproti kontrolní skupině.

Je tedy potřeba se na tato data dívat skepticky a mimo klinické studie opravdu používat pouze léky s dokumentovaným účinkem. Jinak klameme sebe i pacienty.

P. Moravčík 5.3.2021 10:51

Niečo podobné o hydrochloroquine, ale dnes sa už o tom skoro nikto nebaví:

https://hcqmeta.com/

Alebo iný názor na validitu štúdií o ivermectíne:

https://www.news-medical.net/news/20210201/Ivermectin-may-not-be-the-e28098silver-bullete28099-antiviral-against-COVID-19.aspx

Je to zložité. Komu veriť?

K. Wágner 5.3.2021 10:37

Pane Písaříku, že výsledky výzkumu neznáte, neznamená to, že tato kauza nebyla objasněna bludnými proudy. Žádný zázrak, žádná strašidla, nikdo si sám zásuvky nezapaloval, ale šlo jen o to, co je některým vědcům z ČVUT známo.

S. Rádl 5.3.2021 10:36

Samozřejmě, že pokud se provede metaanalýza studií hlásajících nějaké tvrzení a publikoje se to, můžete o tom tvrdit, že je to novější studie. Ve skutečnosti musí vycházet ze studií starších, takže minimálně toto vaše tvrzení není správné.

P. Moravčík 5.3.2021 10:36

Viera v Boha mu asi slúži na iné účely ako na vysvetľovanie problémov kozmogónie.;-) A tak by to malo byť.

P. Moravčík 5.3.2021 10:33

Tiež sa obávam, že ľudia hľadajú niečo, čo by s touto situáciou urobilo poriadok. Zúfalá situácia vyžaduje zúfalé postupy. Ale bol by som naozaj rád, keby sa potvrdil vysoký účinok lieku. Zatiaľ som skôr opatrný skeptik.

K. Wágner 5.3.2021 10:32

Něco novějšího: Ivermectin is effective for COVID-19: real-time meta analysis of 43 studies. Covid Analysis, Version 42, Mar 5, 2021 : https://ivmmeta.com/