Diskuse
VĚDA: Zachraňte BIO!
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
J. Kanioková
Bio je dnes především kšeft, kterému nevěřím
Chápu, že se dřív chemie v zemědělství nevyskytovala, ovšem snězené ovoce či zelenina, v podstatě i s "hlínou" rovnou do pusy, měla taky rizika. Přesto byli lidi zdravější. Vypěstovali si v těle protilátky. Dnes jsou mnozí ochraňování do takové míry, že přijde kalamitka a hup, je tu epidemie.
Mám pocit, že lidstvo stále víc pracuje na svém zmaru, pokud reaguje na všelijaké alarmisty.
J. Anděl
bio
No... já se na to dívám z druhého břehu, ovšem mohu se s autorem naprosto shodnout v tom, že všem myšlenkám (tedy i té bio) vždycky prospívá průběžná racionalizace a oprošťování od hloupostí či zjevných špatností (pochopitelně bio je jen pojem, kterého se mohou chápat různě mravní jedinci a organizace).
Snad proto, že nejsem ortodoxním fanouškem bio (byť ve vyhrocených diskuzích jsem se do této pozice nechal trochu natlačit, takže to vypadá, že ano), nepodobal jsem se v ničem švýcarskému známému autora, nepanikařil jsem, neděsil se okurek (co kdyby náhodou), neměl jsem pocit, že bůh otřásá na svém trůnu. A rozhodně, rozhodně nejsem anorektikem. Značkování a posuzování druhých (jsou to šílenci, anorektici, nemocní lidé) nepovažuji za kultivované, možná existuje pár takových případů, ovšem je třeba to na druhé straně spektra porovnat s lidmi obézními, s vysokým tlakem, poškozenými játry a ledvinami špatným jídlem (nejde o to, že nebio), alkoholem atd.
S názorem, že chemická ochrana je cosi jako hygiena, nemohu souhlasit, ale neupírám tržnímu prostředí, aby prodávalo chemicky ošetřené i bio produkty a nechalo na zákaznících, jak se sami rozhodnou. Stejně tak mi přijde bez pořádného vysvětlení laciný názor, že "bio nerovná se zdravý". Ona je to naprostá pravda, ale v souvislostech se to až příliš snadno překlápí do "bio rovná se nezdravý", což už je pitomost. Je to podobné, jako kdybychom provedli tuto úvahu: horský vzduch nerovná se zdravý, když tam dojde třeba k havárii chemičky nebo když tam člověk zajde do zakouřené hospody (což dává smysl) a z toho dospěli k závěru, že horský vzduch je nezdravý a jezdit na hory může jen psychicky nemocný člověk.
J. Anděl
ošemetná přirovnání
K příkladu o horách, ještě bych to z jiného úhlu pohledu přirovnal k nějakému prameni v horách. Může to být nesmírně osvěžující, čistá voda, nesrovnatelná s žádnou vodou z vodovodu ani balenou. Ale také mohl někde výše chcípnout medvěd a ta voda může být jedovatá. Není to moc pravděpodobné, ale stát se to může. A vedle toho můžeme postavit vodu z čističky, která nám teče třeba v Praze z vodovodu. A do třetice tam můžeme postavit balenou vodu s etiketou "kojenecká".
Pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodnu pít vodu z pramene v horách, podstupuji jisté riziko. Ale co s tím chcete udělat? Zakázat to, všechnu vodu čistit a/nebo balit a postihovat lidi, kteří si s kanystrem jezdí k vyhlášenému prameni? Lidé mívají tendenci činit takováto administrativní opatření.
Někde jinde pak stojí ty balené vody s nápisem "kojenecká". Můžete té značce naprosto věřit a domnívat se, že je kvalitnější, než ta z vodovodu. Můžete věřit tomu, že to je jen komerční trik a že je úplně stejně kvalitní, ne-li horší než voda z vodovodu. Můžete si také všimnout, že i mezi tzv. kojeneckými vodami je kvalitativní rozdíl a hledat tu nejlepší. Třeba si najdete značku, která vám chutná, přijde vám lepší než to, co vám teče z vodovodu, a jste spokojení. A třeba za rok zjistíte, že už to není, co bývalo, a začnete hledat znovu. To je život.
Také nikdy nevíte na sto procent, jestli to nenatočili z potoka, do kterého se vyčůral nemocný medvěd. Nebo že nelípli značku "kojenecká" na vodu nabranou někde pod chemičkou. Zejména u neznámých, neověřených značek. U té z vodovodu víte, že prošla čističkou a splňuje nějaké normy, pokud tedy neměli nějaký prů.ser v čističce, nebo se něco nepokazilo cestou. Jsou ovšem lidé, kterým ta voda z vodovodu nechutná, přijde jim mrtvá atd. Je to podle mě jejich svobodné právo. Můžete to řešit a také nemusíte. Máte na výběr, máte vždy k dispozici vodu z vodovodu a vodu balenou. Názory jsou rozdílné, ale nikdo myslím není omezován ve svobodě volby.
J. Krásenský
Nejlepší bio- je biograf
Generátory na bioplyn jsou idelálním kultivačním místem pro exotické
formy bakterií. Pak stačí pohnojit. Kampak se asi
poděla "Předběžná opatrnost"
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz