28.3.2020 | Svátek má SoňaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: Vrátit Měsíci smyslŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 15, poslední: 4.3.2017 1:39, přehled diskusí

Slint o "Neviditelné ruce" v rubrice VĚDA Neviditelného psa:
Autor: M. Pivoda Datum: 3.3.2017 14:10

Petráček začíná takto: "Kdo chtěl vidět „neviditelnou ruku trhu“, mohl ..."

Petráčkův článek v rubrice "VĚDA" tedy nezačíná vůbec vědecky. A ani dále se člověk nedočte nic vědeckého.

Zbyněk Petráček, který pohotově napíše článek na jakékoliv téma (v tomto směru je Petráček opravdu dobrý!), se zde vyslintal ohledně Elona Muska.

Nebudu ten Petráčkův slint zde korigovat ve všech možných bodech, pouze vypíchnu jeden významný argument v článku o Elonu Muskovi neuvedený, totiž, že inovátor Elon Musk své technologické inovace nepatentuje. Jak je možné, že Musk ignoruje peníze, když ho (dle Petráčka) pohání právě ta všemocná Neviditelná ruka trhu?

Re: Slint o "Neviditelné ruce" v rubrice VĚDA Neviditelného psa:
Autor: V. Vaclavik Datum: 3.3.2017 14:30

Ani on ani vy o tomto terminu nic nevite (neni to nic na nejake to vase 'pohánění'), oba jej pouzivate jen jako hazeni 'argumentacniho blata', kdy se vezme cokoli co je po ruce a kdyz se to prekrouti k nepoznani, tim lepe, vase obecenstvo bude tim vice souhlasne mrucet, ci hykat.

Neviditelná ruka trhu?:
Autor: M. Pivoda Datum: 3.3.2017 16:09

1. Vážený pane Václavíku: O mně teď vůbec nejde. Mne do toho nepleťte, prosím.

2. Neviditelná ruka dle Wikipedie: "The invisible hand is a term used by Adam Smith to describe the unintended social benefits of individual actions. The phrase was employed by Smith with respect to income distribution (1759) and production (1776). The exact phrase is used just three times in Smith's writings, but has come to capture his notion that individuals' efforts to pursue their own interest may frequently benefit society more than if their actions were directly intending to benefit society. ... " Nejdůležitější ale je, jak pojem "neviditelné ruky" v českém prostředí vnímají čtenáři/diskutující - a také autor článku novinář Zbyněk Petráček. Tedy většinou chybně s ohledem na definice ve Wikipedii.

Elon Musk je snílek (ohledně technologických projektů) a současně je to realista (ohledně prostředí, ve kterém se pohybuje). Elon ví, že se pohybuje v americké tržní ekonomice, a v tomto prostředí musí uskutečnit své projekty. (Osobní poznámka: Já jsem se před listopadem 1989 pohyboval v českém tehdejším netržním prostředí a také jsem chtěl uskutečnit jakýsi technologický projekt. A bylo to z mé vlastní/soukromé iniciativy, nikoliv na příkaz Ústředního výboru KSČ. To jen pro srovnání. O mně ale vůbec zde nejde.) Elona Muska nemotivují samotné peníze (nepohání ho). Jsou pro něj jen prostředkem.

Spekulace. Spekuluji, že kdyby Elon Musk se svými technologickými sny býval žil v dobách českého reálného socialismu, asi by komunikoval i s Ústředním výborem KSČ, protože ten tehdy představoval jeho relevantní prostředí. Jinak by své technologické sny nemohl realizovat. V někdejším Sovětském svazu byl například talentovaný informatik/kybernetik Viktor Gluškov, kterému se málem podařilo implementoval internet. http://www.rozhlas.cz/plus/svet/_zprava/jak-v-sovetskem-svazu-malem-vynalezli-internet-nadejny-projekt-pohrbili-byrokrate--1702200

Musk je absolutní génius v tom...:
Autor: B. Graf Datum: 3.3.2017 12:35

...jak dokáže přesvědčit soukromé i vládní investory k tomu, aby mu sypali miliardy dolarů do jeho hračiček, které ovšem jsou krutě ztrátové.

Ale jinak jsou to vesměs moc hezké věci a přeji mu, aby se mu ten oblet Měsíce povedl a taky aby se nějaký Brňák mohl projet trubkou, aniž by k tomu musel jezdit do metropole. :-)

Re: Musk je absolutní génius v tom...:
Autor: B. Uhlich Datum: 4.3.2017 1:39

To není úplně pravda..., ano, díky NASA , které první jeho pokusy platila E.Musk opravdu mohl začít létat do vesmíru. Ale raketu Falcon 9 přivedla firma Space X k úspěšné homologaci a ta teď má docela našlápnuto k zisku. Navíc, pokud se povede zprovoznit kosmickou loď Dragon bude Space X vozit astronauty na ISS.. popř. soukromé turisty do vesmírného hotelu Bigelow.. Co se týká dalšího, to je věcí vložených prostředků a bohužel také fyzikálních limitů..., ty možná budou omezovat podnikání E. Muska víc než ty finanční... :-)

A jaký smysl by to tedy mělo?:
Autor: V. Novák Datum: 3.3.2017 12:15

Kouknout na Zemi?

Re: A jaký smysl by to tedy mělo?:
Autor: R. Gramblička Datum: 3.3.2017 12:35

Asi takový, jako když zajedete do Paříže podívat se na Eifelovku a do Louvru. Prostě to chcete vidět na vlastní bulvy. Tady je k tomu navíc dobrodružství a pořádná exkluzivita - být mezi několika málo lidmi z miliard, kdo viděl zemi z dálky a měsíc zblízka. Mnozí, co se topí v penězích na tohle slyší

Me prijde spis jako tluchuba:
Autor: V. Vaclavik Datum: 3.3.2017 11:22

nez nekdo navracejici Americe jeji byvalou slavu. To si mimochodem muze myslet jen nekdo, kdo nic nevi, na cem ta byla zalozena. Urcite ne na fenomenu hrajicich si 'wonder kids'.

Pokud se :
Autor: P. Lenc Datum: 3.3.2017 10:55

výzkumu a využití kosmu nezapojí především soukromé firmy, tak i ovládnutí nejbližšího okolí naší planety bude trvat v lepším případě desetiletí.A bez měsíce to nepůjde, což vůbec nepochopil Obama, největší brzda pro programy NASA. Zato to velice rychle pochopila Čína a zdá se, že i Indie.Pan Musk je průkopník soukromého sektoru a je pochopitelné, že ho čekají úspěchy i neúspěchy.Držím mu palce.

Pan Musk :
Autor: P. Zinga Datum: 3.3.2017 8:31

vymýšlí hračky pro sobě rovné: rychle a nebývale zbohatlé jedince. Lidstvu to nepřinese nic: ani elektroauto, ani Dragon. Je důkazem pokřivenosti společenského a ekonomického systému. Baťovi, Fordovi a jiným progresivním podnikatelům minulosti se rovnat nemůže.

Re: Pan Musk :
Autor: V. Kolman Datum: 3.3.2017 11:19

Nepřesvědčil jste mě, pane Zingo. Panu Muskovi fandím a myslím, že jde správnou cestou. Vizionáři to vždy měli těžké a vždy byli odsuzováni lidmi bez daru vidět do budoucnosti.

Re: Pan Musk :
Autor: Z. Lapil Datum: 3.3.2017 14:38

Lidstvu to přináší to, že se novátorskými projekty vůbec někdo zabývá. Jasně, když na to přijde, tak oprášíme plány Apollo a letíme, ale upřímně řečeno - za nějakých 900 dní jim bude 50 let a to je tuším kritérium, kdy se otvírají tajné archivy.

Nepřipadá mi důležité, jestli novou raketu staví někdo Ve Prospěch Lidstva nebo prostě proto, že se chce na vlastní oči přesvědčit, že Země je opravdu kulatá. Ve finále tu bude další série vynálezů a osobně nepochybuji, že někomu z těch 7,5 miliardy lidí na planetě se budou hodit.

Napadlo mě, že podobně je to s lyžováním v našich krajích: od dob Hanče a Vrbaty se nejedná o víc než o zábavu (snad kromě pár hajných na Šumavě), ale netroufl bych si tvrdit, že to lidem nic nepřineslo.

Podobně elektroauta: určitě několik tisíc lidí se teď na naší planetě pokouší vymyslet Skvělou Baterii. I kdyby se jim to nepovedlo, budeme si jako lidstvo jistější, že to nejde. Možná časem, až někdo vymyslí - co já vím - suchou vodu, bude možné se k práci vrátit a dokončit ji.

Re: Pan Musk :
Autor: J. Jurax Datum: 4.3.2017 0:11

"Baťovi, Fordovi a jiným progresivním podnikatelům minulosti se rovnat nemůže."

A proč?

A z čeho soudíte při Vašem vzdělání, že lidstvu nepřinese nic ani elektroauto, ani Dragon?

Pan Musk je opravdu člověkem se značným tahem na branku :
Autor: B. Uhlich Datum: 3.3.2017 8:02

...ale někdy si myslím, že jeho mediální výstupy jaksi neodpovídají jeho výkonu. Ano program Space X je vpodstatě nejambicióznější vesmírný program, který se teď rozvíjí, ale myslím, že by byla na místě i určitá pokora. Kosmická loď Dragon do dnešního dne nestartovala ani jednou s lidskou posádkou a nosná raketa Falcon Heavy je vpodstatě stále jen na papíře... tedy nevím nevím. Pokud se do příštího roku zvládnou testy a alespoň nějaké zkušební lety, asi by se to zvládnout dalo, ale já jsem třeba docela skeptický. Já osobně bych považoval za obrovský úspěch, kdyby už letos mohl odvézt Dragon první astronauty na ISS a Američané by se mohli odpoutat od své závislosti na Rusku. To bych považoval za klíčové. Někdy mám pocit, že Elon Musk svými mediálními výstupy si spíš škodí než pomáhá... protože nechce-li dobývání vesmíru opět skončit na mrtvém bodě jako po skončení studené války... myslím, že by bylo vhodné přestat soutěžit, ale spíš trpělivou prací a postupnými krůčky pokračovat k dalším metám. Všichni víme, kam ty přepálené projekty vedly, k totálnímu čerpání a ztrátě původních cílů. Myslím, že Muskovi řadu prvenství nikdo nevezme a rozhodně, pokud nedojde k někým zvratům, má jeho vesmírný program nejvíc našlápnuto k zásadním úspěchům.

Re: Pan Musk je opravdu člověkem se značným tahem na branku :
Autor: I. Novák 763 Datum: 3.3.2017 11:15

Firma Musk. Nemožné ihned, zázraky do tří dnů.