3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

VĚDA VERSUS ROZUM: Dvě Nobelovy ceny za dvě opačná tvrzení

Lidé v rozvinutých zemích se nejvíc bojí smrti a nemocí, a proto se nejúspěšnější celosvětové propagační kampaně týkají nemocí, zdravé výživy a různých zdravotních nebezpečí, přičemž se vždy ohánějí názory vědy a vědců.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
C. Berka 2.3.2023 16:40

https://dspace.jcu.cz/bitstream/handle/123456789/33751/Kontroverze_prionove_teorie.pdf?sequence=1

J. Anděl 1.3.2023 20:08

Ani ne. To jsou pojmy, které dost pragmaticky souvisejí se schopností odlišit například poznání od přání a představ, což je nezbytná výbava solidního vědce.

Ale možná máte problém s některými lidmi a to vám zamlžuje věcné uvažování.

P. Princ 1.3.2023 19:52

Článek pojednává o klopotných a klikatých cestách přírodovědy.

Glorifikace, uctívání, pokora, pýcha... to jsou pojmy z arsenálu rétoriky vědy se štítících havlistů.

P. Princ 1.3.2023 19:36

Přesně.

Dále viz Karl Popper.

M. Pivoda 1.3.2023 18:05

Gramatická oprava zveřejněné textu "Zjistěte, prosím, kolik času konkrétně uběhlo, než zmíněný Albert Einstein ..."

Lepší verze: Zjistěte, prosím, kolik času konkrétně uběhlo od doby, kdy zmíněný Albert Einstein ...

M. Pivoda 1.3.2023 18:00

Správná připomínka A. Galby: "... Navíc je model považován za "pravdivý" pokud ho akceptuje dostatečná část vědecké komunity. ..."

Zjistěte, prosím, kolik času konkrétně uběhlo, než zmíněný Albert Einstein "vytroubil" do světa svou teorii relativity (na pouhých cca 6 stránkách matematického textu) do uznání této převratné teorie většinou vědecké komunity?

Wikipedie sděluje: "... Historicky vznikla nejdříve tzv. speciální teorie relativity (1905), jejíž platnost je omezena pouze na inerciální vztažné soustavy. Později vznikla také obecná teorie relativity (1916), která umožnila popis relativistických jevů také v soustavách neinerciálních. Obecná teorie relativity umožnila pochopení vztahu mezi prostorem, časem a hmotou, což vedlo k formulaci Einsteinovy gravitační teorie. ..."

J. Jurax 1.3.2023 14:17

Sakra, patří jinam ... buď blbne redakční systém (androidí rozhraní) nebo já ... :-)

J. Jurax 1.3.2023 14:15

No jo, Wernher von Braun i Sergej Korojlov vyvíjeli rakety ku nesení jaderných náloží. Nicméně jejich práce taky dostala člověka do vesmíru a v případě von Brauna i na Měsíc. A upravená Koroljovova semjorka byla spolu s kosmickou lodí Sojuz devět let (2011 - 2020) jedinou možností dopravy lidí na ISS.

J. Jurax 1.3.2023 14:14

Nojo, Wernher von Braun i Sergej Korojlov vyvíjeli rakety ku nesení jaderných náloží. Nicméně jejich práce taky dostala člověka do vesmíru a v případě von Brauna i na Měsíc. A upravená Koroljovova semjorka byla spolu s kosmickou lodí Sojuz devět let (2011 - 2020) jedinou možností dopravy lidí na ISS.

M. Pivoda 1.3.2023 14:06

Naše poznání reality se vyvíjí.

Není to sice můj obor, ale připomenu, že Nobelova cena byla kdysi udělena i za lobotomii. Tehdy se prořezáváním čelního laloku poškozoval mozek pacienta tak dlouho, až se například se ten pacient začal pomočovat, hlavně by se vyléčila tzv. hysterie (která později byla vymazána z diagnóz kompletně). Odborníci vám to vysvětlí přesněji. Ti zdravotně poškození pacienti by snad měli být posmrtně oceněni za to, že experimenty na svých/jejich tělech bylo dosaženo pokročilejšího vědeckého poznání, pro blaho lidstva.

A brněnský mnich Johan Gregor Mendel dostal kdysi lékařské doporučení, aby začal kouřit a zbavil se tak své tělesné nadváhy.

J. Jurax 1.3.2023 13:50

No a? Mezi těmi cenami je rozdíl třiceti let. Poznání se vyvíjí.

Výpůjčím si citaci uvedenou panem Pivodou níže: "Teorie platí, dokud se nevyskytne anomálie, která do té staré teorie jaksi nezapadá. Tak se následně vytvoří nová, zastřešující teorie, aby do sebe zahrnula i jevy anomální."

S tou výhradou, že nová teorie nemusí být zastřešující, ale principielně odlišná, a že v přírodních vědách se stvrzuje opakovatelným experimentem. A ještě s další výhradou, že do vědy se pletly a pletou ideologie (včetně náboženských), čímž ji výrazně kur√í.

I. Polák 1.3.2023 12:11

Věda bude vždycky trochu tápat a nahrazovat zastaralé teorie novějšími.

Ale uvedený článek je dobrou ilustrací pro všehny bojovníky s dezinformacemi!

V. Petr 1.3.2023 11:41

Pozor, Einsteinova teorie je zobecněním Newtonovy teorie. Pro rychlosti, které nejsou blízké rychlosti světla se s Newtonovými zákony plně vystačí, "relativistické" efekty jsou zanedbatelné.

M. Pivoda 1.3.2023 10:36

Cituji z článku: "... Došlo k paradoxní situaci, kdy dva lidé dostali Nobelovu cenu za vysvětlení jednoho jevu dvěma odporujícími si tvrzeními. ..."

Komentář

Teorie platí, dokud se nevyskytne anomálie, která do té staré teorie jaksi nezapadá. Tak se následně vytvoří nová, zastřešující teorie, aby do sebe zahrnula i jevy anomální. Takto, v principu, vysvětloval teorie řízení dnes již cca rok mrtvý profesor C. M. Christensen z Harvardské školy byznysu, uznávaný guru na inovace.

Prostě lidské poznání reality se vyvíjí. Někteří arogantní občané považují dnešní stav poznání za již konečný (ačkoliv je spíše konečníkový). Jiní občané jsou ale smířeni s tím, že zemřou, aniž by o tomto světě kolem věděli vše. Přiznám se, že patřím do té druhé kategorie občanů.

J. Plzák 1.3.2023 10:09

"impaktované časopisy jsou obecně považovány za nejprestižnější" - důraz na jsou považovány.

I mezi vědci je nespočt podvodníků!

S. Rádl 1.3.2023 8:41

Hezký článek. Na druhou stranu řada Nobelových cen (nemyslím tím míru a za literaturu) byla udělena za objevy, které byly překonány.

L. Hančar 1.3.2023 8:29

Já už v tom mám pár let jasno: věda saturovala, narazila na přírodní, přirozenou bariéru poznatelnosti vesmíru člověkem ( zázračně nadanou nahou opicí, jsme bodem nejnižší entropie ve Vesmíru ). Začalo to kosmickou konstantou, pokračovalo temnou energií a hmotou, kvantovou teorií, sem tam nějaké červí díry a pokus o matematické vysvětlení jednání člověka ve skupině ( ekonomie ). Své jsme si užili při kovidu: vědci už ani nezakrývali, že vědecké výsledky nápadně korelují s granty. Bojím se doby, až se věda zcela zaprodá válečné mašinerii ala Jacob Robert Oppenheimer nebo Vernher von Braun. Ani jeden nezískal Nobelovu cenu, ale jejich vědecká genialita přinesla dokonalý prostředek pro sebevraždu člověka. Věda už dávno nepomáhá, ale škodí. Jdu si demonstrativně vypnout mobil a TV.

A. Galba 1.3.2023 7:37

Článek je moc fajn, musíme ale uvědomit že věda nehledá "pravdu", ale model který neodporuje v daném okamžiku jiným znalostem. Navíc je model považován za "pravdivý" pokud ho akceptuje dostatečná část vědecké komunity. Lidé používají z praktických důvodů modely které již neplatí. (Newton - Einstein).

J. Anděl 1.3.2023 7:16

Článek ani tak úplně neglorifikuje vědu "dnešní" - ten pan Gajduška zkoumal v padesátých a šedesátých letech minulého století a tu Nobelovku dostal v roce 1976.

A i onen jev "změny v uctivého služebníčka mocichtivých politiků" známe i z minulosti. A kde neslouží mocichtivým politikům, nevyvaruje se problému mnohem rozšířenějšímu - lidským slabinám. I vědci (lékaři, právníci, kněží, učitelé......) jsou lidé s lidskými slabinami a žádný obor neexistuje bez lidí.

Takže ideální bude neglorifikovat nikoho a nic z lidského světa.

I glorifikace vědy (či politických ideálů atd.) vychází z lidské slabosti. Zjednodušeně a provokativně podáno - mohou za to ateisté, kteří se nedokázali vzdát podvědomé touhy něco uctívat.

Ovšem ani věda se neobejde bez osobní pokory a je-li sama obec glorifikována nad ostatní, zpyšní.

J. Anděl 1.3.2023 7:07

Výborný článek. Nemůžu posoudit věcnou pravdivost každé části, hodnotím hlavně zaměření.

Mám subjektivní pocit, že dříve býval na NP vyšší poměr takovýchto článků, které se zabývají světem člověka v širším měřítku.

A jakkoliv chápu, že dneska všichni řeší důchody a inflaci, je příjemné narazit na článek, který se věnuje něčemu jinému

R. Langer 1.3.2023 5:44

Přesně tak! :-(

J. Kalíšek 1.3.2023 1:59

Já bych dnešní vědu až tak neglorifikoval. Změnila se v mnoha oborech (klimatologie je zářným příkladem) v uctivého služebníčka mocichtivých politiků, kteří ji za to usypávají drobné. Jak to ve dnešní vědě vře ilustruje například tato přednáška: https://youtu.be/0YsE6OKmYO8