20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zephir 15.12.2009 10:12

Re: Problém příspěvku vidím v tom

že pan Petr je sám vědec a tedy osoba specializovaná právě na nezkreslenou, vyváženou a objektivní interpetaci faktů. Je možné, že zde prezentuje své osobní názory jako soukromá osoba, ale v hlavičce má uvedeno, že je vědcem, což mu mj. zajišťuje přednostní prezentaci na titulní straně portálu LN - tudíž reprezentuje i styl práce části vědecké veřejnosti.

Z právního hlediska je takový přístup nenapadnutelný - ale po odborné stránce demonstruje nekompetenci k řádnému vykonávání profese. Pokud vědec profesionál kombinuje informace v populárních článcích zavádějícím způsobem - kdo mi zaručí, že nebude manipulovat informace i ve svých publikacích, kde se na to přijde až za mnoho let?

Je hezké, že se snažíme vést politiky k morálnímu a profesionálnímu chování - ale proč vlastně čekáme, že s námi nebudou manipulovat, když se sami chováme stejně? Podobný přístup škodí i samotné vědě, protože si lidi zákonitě položí otázku, proč by měli financovat své vlastní manipulátory?

R 15.12.2009 10:27

Re: Problém příspěvku vidím v tom

Včely většinou tanečky ignorují, to je pravda.  Pravda je ale taky, že včelstva orientaci včel na zdroje sladiny  přes mechanismus včel hledaček a potom přes tanečky těch hledaček  a další věci masově využívají.

R 15.12.2009 9:47

Autor nedočetl to o těch tanečcích až do konce.

Vlastní tanečky jen určují směr a vzdálenost. Možná ještě důležitější jsou ale vzorky potravy, které včela při tanci rozdává.  Ty jsou včelami kolem tančící včely hodnoceny a podle jejich atraktivity se každá včela rozhodne, jestli po tento den nebo po převážnou většinu dne vyletí ukázaným směrem a na ukázanou vzdálenost a bude sbírat jen tuto sladinu této vůně nebo jestli se nechá zlákat jinou tančící včelou z jiného zdroje nebo nebude dělat nic. Vlastnost včel se rozhodnout pro jeden zdroj potravy a sbírat sladinu jen z něho neboli u květů opylovat jen květy jednoho druhu se nazývá flórokonstantnost  a podstatně zvyšuje efektivitu opylování včel ve srovnání s jinými opylovači.  Taky z toho vyplývá, že když přijde včela hledačka pozdě, kdy už ostatní včely jsou rozhodnuty, tak i když má sebeatraktivnější sladinu, nechá se na ni zlákat jen málo včel. Podobně když přijde badatel ke včelám pozdě.

Tanečky jsou jednoznačně funkční a pro včelstvo jsou jejich orientační možnosti potřebné pro zdroje sladiny vzdálené více než nějakou stovku metrů.  Na větší vzdálenost si včela nemůže dovolit zdroj hledat, musí letět přímo nejkratší cestou, aby spotřebovala méně než kolik nabere. Takhle mohou včely využívat zdroj sladiny až 5 kilometrů daleko, úplně běžně 2 - 3 kilometry daleko od úlu. A v  dnešní krajině, kde jsou rozsáhlé plochy trvale nebo přechodně bez včelí snůšky, jako jsou smrkové monokultury, herbicidy obhospodařovaná pole, každý týden sekačkami hoblované trávníky, rozsáhlé betonové, asfaltové a zastavěné plochy atd a zdroje pro včely jsou mnohem více bodovější než dříve je taková schopnost orientace podstatně důležitější. Kromě toho vzdálenost, kterou včela dokáže za svůj život uletět je konečná, byla určena asi na 800 kilometrů. To je na vzdálenost  do těch 2 - 5 kilometrů od úlu, na kterou včely dokáží využít zdroje snůšky, poměrně málo.

R 15.12.2009 10:17

Re: Autor nedočetl to o těch tanečcích až do konce.

Včelstvo tedy musí "dělat" tak, aby jejich včely létaly ke snůškám rovnou tam a zpátky bez nějakého cikcak hledání. Protože spotřeba na výchovu jedné včely je stále stejná, ale množství sladiny, které včela za svůj život do úlu donese, bude obrovsky rozdílná podle toho, jestli včela letí cikcak a hledá nebo jestli letí rovnou tam a zpátky.

Kromě toho včelstva žijí už desetiletí až staletí v "tržním" hospodářství, kde ti se slabou produktivitou končí. Včelstva, jejichž včely nevyužívají orientaci dle včelích tanečků, donesou málo medu a proto jsou včelaři z chovu vyřazována. A protože let včel nejde nijak ohraničit a včelí samečkové, trubci mají dolet až 15 kilometrů, neexistuje, aspoň u nás ne, oblast, kde by přežily původní, "málo produktivní" včely, geny těch šlechtěných se rozšířily v podstatě všude.

Slávek 15.12.2009 9:46

Bože to je ale blbost

, že potraviny přepravené  přez půl zeměkoule jsou záchranou ovzduší.

m.l. 15.12.2009 10:02

Re: Bože to je ale blbost

Chyba autora, že neuvedl náklady či měrnou spotřebu pro druhy dopravy o kterých mluví.

Pepek 15.12.2009 11:12

Re: Bože to je ale blbost

Nemusí to platit obecně, ale ve spoustě případů je to tak, jak popisuje autor. Obyvatelstvo EU a USA již není schopno dělat cokoli levněji ( čti s menším výdajem energií a tedy i CO2) než méně zhýčkaný zbytek světa. Možná v oblasti hi-tec, mezi které ale výroba potravin rozhodně nepatří.

Alrgik 15.12.2009 9:44

Ach jo

A z té lodi se to do krámu dostane jak? 12ti litrovým americkým autem. Takže tam pořád máme navíc tu dopravu lodí ;-D;-D;-D

Navíc local food nebo jak to nazýváte pro mě znamená, že si zajdu ke svému zemědělci pro maso a zeleninu. Pravda pro tu rýži ne ;-);-) 

m.l. 15.12.2009 9:37

Jediná možnost jak zabránít zbytečnému transportu jídla

je nechat globální ekonomiku ať se pěkně globalizuje. Čím dříve se sjednotí životní úroveň lidí po celém světě, tím dříve přestane být výhodné na pěstování rýže najmout barmského místo amerického sedláka :-)

Ludva 15.12.2009 9:41

Re: Jediná možnost jak zabránít zbytečnému transportu jídla

A do úlu jim nasadit Paroubka - to by je tanečky přešly.:-D

R 15.12.2009 10:22

Re: Jediná možnost jak zabránít zbytečnému transportu jídla

Chtělo by to zas domluvit export volů. Jenže tentokrát by to muselo být podstatně dál než do Německa, dneska jsme s Německem jedna EU. 

ludva 15.12.2009 11:24

Re: Jediná možnost jak zabránít zbytečnému transportu jídla

Jen jsem se přizpůsobil zdejšímu mainstreamu. Každý prostě nedokáže ironii pochopit.

Ludva 15.12.2009 9:22

Kdoví, jak to je

Třeba si zatancují jen tak pro radost, že mají dostatek jídla. Jako u lidí.:-D

sun 15.12.2009 9:09

Lokální jídlo

Autor jednoduše lže, jako když rudé právo tiskne. Asi moc kouká na americké filmy, který farmář měl naposledy v autě 12tilitrový motor? I ten barmánec musí mít "nad sebou" hromadu nákupčích, distributorů, skladníků, logistiků, řidičů, námořníků, údržbářů a kvanta manažerů, na které ovšem (v rámci vylhané konstrukce) elegantně zapomeneme...

vltava 15.12.2009 9:29

Re: Lokální jídlo

Nedávno jsem viděl v TV dokument o převozu rajčat ze Španělska (foliovníky kam oko dohlédne, pěstováno hydroponicky na skelné vatě) do Vídně. Cena dopravy představovala prý max. 1% nákladů.

R 15.12.2009 10:36

Re: Lokální jídlo

Viděl jsem něco podobného. 25 tisíc hektarů skleníků v jednom údolí. Mám takový pocit, že vystavených z dotací EU, které proudily do Španělska před takovými 15 roky. Vysoká intenzita produkce, neb ty rajčata, pokud to tam byla rajčata, jsou tyčková několik metrů vysoká.  Jestli to je tak, jak si to myslím, EU vrazila prachy do španělských skleníků a tím odsoudila ke krachu klasické pěstitele rajčat v ostatních zemích EU, snad kromě středomořských států.

m.l. 15.12.2009 10:56

Re: Lokální jídlo

Klid, to je jen dočasné. Všechny tyhle skleníky čerpají podzemní vodu. Když začaly byla průměrně v 5 metrech, teď už je ve 30 a čerpá se pořád dál...

Haui1 15.12.2009 13:22

Re: Lokální jídlo

Problém je v tom, že taková rajčata jsou bez chuti a bez zápachu :-(

Han 15.12.2009 15:07

Re: Lokální jídlo

Souhlas, ještě horší jsou ty z Holandska, ty nemají ani to slunce. Nechápu jak to mohou lidi žrá... jíst.

jk 15.12.2009 22:38

Re: Lokální jídlo

Ovšem chuťově se ta jižanská rajčata nedají s těmi našimi ze zahrádky vůbec srovnot. A slupka musí být pevná, aby to přežilo dopravu. Vše musí být mírně nedozrálé a banány zcela zelené, aby neschnili před datem prodeje.

m.l. 15.12.2009 9:34

Re: Lokální jídlo

Ale no tak... Proč by to nemohlo být možné? Už v základní škole se učí, že lodní doprava je nejekonomičtější a automobilová nejméně ekonomická :-)

Naopak lidi je nutno zanedbat i s jejich ledničkami. Samotná existence farmářů, nákupčích, překupníků, podvodníků a příživníků na ekologické stopě výroby rýže nic nezmění protože ti lidé existují tak jako tak.

honzak 15.12.2009 6:56

tanečky ekologismu

ukazují také směr - a sice ke zdroji peněz, které lze beztrestně vysát a uložit do vlastního úlu ekologistických šéfíků.

Ta příroda je úžasná!

hanq bukowsky 15.12.2009 5:29

autorův vzkaz: nic nedělejme, neb nám to vyhovuje

ovšem kromě reforem pro reformy, neb na těch se dá dycky dobře vydělat

Chris Kelvin 15.12.2009 0:14

S těmi včelami je to trochu jinak

Včel totiž existuje více druhů a žijí v různých přírodních podmínkách. Ale všechny asi mají společného předka, u kterého se tyto tanečky kdysi vyvinuly jako zcela funkční metoda orientace. Dodneška fungují (a jsou nutné pro přežití) u divokých pralesních druhů, kde se potrava vyskytuje časově a prostorově omezeně - typicky vykvete strom, kvete několik hodin, a odkvete. Takže celé společenství musí tento strom najít. Za půl dne už kvete jiný strom jinde. V našem mírném pásmu je situace zcela jiná - ať letíte z úlu na kteroukoli stranu, vždy narazíte na něco kvetoucího a kvete to po delší dobu. Není tu taková konkurence. Takže tanečky mírně zdegenerovaly a přestaly plnit svou funkci. Nepochybuji však o tom, že při radikální změně přírodních podmínek by působením přírodních zákonů zase svou původní funkci nabyly.

No a takhle je to s většinou podobných článků tady na Psu. Čili toho amerického farmáře, obklopeného jeho elektrospotřebiči, budeme muset zamordovat, aby fungovala autorova logika.

Petr 15.12.2009 0:26

Re: S těmi včelami je to trochu jinak

To se asi mýlíte. Aby fungovala autorova logika podle Vás, tak bychom museli zamordovat hnutí "local foods". No a takhle je to s většinou Vašich podobných příspěvků tady na Psu.

Chris Kelvin 15.12.2009 0:39

Re: S těmi včelami je to trochu jinak

Zkuste si to přečíst ještě jednou a pak se hoooooooooodně zamyslet :-)

hanq bukowsky 15.12.2009 5:30

Re: S těmi včelami je to trochu jinak

další zblbnutý režimem?

R 15.12.2009 10:40

Re: S těmi včelami je to trochu jinak

Včely u nás jsou  nějakých 100 - 150 let šlechtěné na výnos medu. A k dobrému výnosu medu je orientace, aby včela nelétala náhodně, ale přímo ke zdroji, podmínkou. A zdroje jsou u nás bodové ještě ve větší míře než dříve.