9.7.2020 | Svátek má DrahoslavaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: Počátky symbolického myšlení a jeskyně BlombesŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 18, poslední: 2.1.2010 20:47, přehled diskusí

Omluva za důežitý překlep:
Autor: autor Datum: 2.1.2010 20:47

Omlouvám se, ze nepozornost, ale v názvu (ale i v textu) jsem uvedl nepřesný přepis názvu naleziště - správně má být BLOMBOS.

Autor.

Konečně vědecký článek:
Autor: Ludva Datum: 31.12.2009 14:51

Žádné spekulace, jen fakta. Takto má vypadat věda. Rozumný člověk si to může porovnat s těmi kreacionistickými bláboly.

Kdysi jsem zažil kulturní šok,:
Autor: Ivan Nový Datum: 30.12.2009 13:43

to když ve filmu o Zdeňku Burianovi, ukazovali jak sbírá na poli kameny, prehistorické plastiky, a když ten nalezený kámen očistil,  byl to najednou reliéf hlavy, který připomínal neandrtálce. Ostatně i Bible zná příběh Kaina a Abela.

Re: Kdysi jsem zažil kulturní šok,:
Autor: Sumo Datum: 30.12.2009 15:17

Říká se tomu povrchová, nebo sběrová archeologie, daří se jí na místech trvale a relativně hustě osídlených s vysokou mírou polí, a tj, trvalé hluboké orby.

Re: Kdysi jsem zažil kulturní šok,:
Autor: Ivan Nový Datum: 30.12.2009 15:25

Ano, ale o to mi nešlo, spíše mi to zbouralo školní a naivní představu přimitivního neandrtálce, neandrtálce spíše zvířete než člověka.

priklad v moderni historii:
Autor: V Datum: 30.12.2009 11:26

dukazem fluktuace a i docasne, ci uplne ztraty vydobytku civilizace je Starorecka civilizace. Ta se vyznacovala vysokou mirou symbolickeho mysleni a do te doby naprosto nemyslitelneho kulturniho vyvoje a presto to vse prakticky vymizelo na cela staleti a dochovaly se snad jen stripky a i ty mely velky dopad, zejmena na nasi Zapadni kulturu.

Jeste ale nebylo receno posledni slovo a je mozne, ze Zapadni civilizace skonci popelem a ze i to co z te Starorecke civilizace bylo zachraneno prece jen prijde nakonec vnivec a vse bude jednou zase pracne objevovano. To je uplne docela dobre mozna historie nasi budoucnosti.

Re: priklad v moderni historii:
Autor: Pedro Datum: 30.12.2009 13:47

Ano, zřejmě to tak dopadne. "Vše už se jednou stalo a zase se stane" - to cituji z Battlestar Galacticy. A jako střípky těch znalostí ze starověku se zachovaly díky tomu, že je novověku předala islámská kultura (nepíši arabská - třeba takový Avicena -ibn Siná nebyl Arab), tak jednou nějaké nové civilizaci bude po temnu, které tady za 2 - 3 gnerace nastane (až po celé Evropě budou stát minarety a kostely se zbourají) je znovu předá islámská kultura.

Re: priklad v moderni historii:
Autor: Ivan Nový Datum: 30.12.2009 13:48

No naše civilizace už žije svým životem v Japonsku a Číně, Indii, USA. O tu bych se nebál.

Re: priklad v moderni historii:
Autor: Ostravák Datum: 30.12.2009 17:14

Jen bych připomenul, že ještě ve 13 století vítali křesťané v Syrii Mongoly jako osvoboditele. A to už v Itálii nastupovala renesance. Takže je otázka, kdo ty poznatky zachoval.

Ani tehdejší muslimští panovníci nebrali ten islám (pro sebe, ne pro lid), tak vážně, jako dnešní fundamentalisté, jejich letohrádky byly třeba vyzdobeny obrazy polonahých tanečnic.

Střípky:
Autor: princ Datum: 30.12.2009 19:16

...střípky těch znalostí ze starověku se zachovaly díky tomu, že je novověku předala islámská kultura (?). Střípky možná, ale hlavní objem antické literatury byl zachován pilnými mnichy - opisovači dávno předtím, než muslim pronikl do Evropy (po roce 711 do Španělska, po roce1453 na Balkán - dál se nedostal).

Re: Střípky:
Autor: machi Datum: 31.12.2009 12:39

Těžko říct, ale hodně byly přepisy mnichů z arabských zdrojů a z Východořímské říše. Ale pamatuji se jen na Eukleidovy Základy, které se zachránily hlavně díky arabům. Nutno ovšem podotknout, že jiný arabský panovník zničil dříve spoustu vzácných tisků z náboženských důvodů (na jméno si z hlavy nevzpomenu).

Re: priklad v moderni historii:
Autor: Ivan Nový Datum: 30.12.2009 13:47

No neučinili objev parního stroje, i když byli blízko, a proto jejich civilizace zanikla. Vytvořila tak složité kulturní vazby, kterým neodpovídala produktivita práce a množství energie, které byli schopni vyprodukovat. Copak asi nestihne objevit naše civilizace. Co nás stáhne dolů, to už víme, je to socialismus a s ním spojený etatismus.

Re: priklad v moderni historii:
Autor: V Datum: 31.12.2009 8:44

"neučinili objev parního stroje, i když byli blízko, a proto jejich civilizace zanikla."

Neverim ze je nutno slapat porad rychleji aby se z kola nespadlo, to je zpravidla osud tech, kteri se na kole jeste nenaucili jezdit. Male deti kdyz se uci chodit se take rozbehnou a nabiraji rychlost az to skonci jak to skoncit musi a az pozdeji prijdou na to, ze neni kam spechat a ze chuze se da udrzovat libovolne dlouho.

Nas problem vubec neni objevit neco noveho, co by nas spasilo, ale naopak objevit to stare, ktere uz existovalo a ktere stalo u zrodu nasi Zapadni civilizace a jak jste napsal, socialismus a etatismus to urcite nejsou. To jsou jen zastarale kmenove formy souziti, ktere mely sve misto naposled nekdy v praveku. Nase civilizace se 'nove zrodila' v obdobi Renaissance a jejim hlavnim rysem byla individualizace lidskeho snazeni, jejimz dusledkem pak byl pokrok do te doby nemyslitelny a vyustilo to do vrcholne formy americkeho kapitalismu osmnacteho a devatenacteho stoleti.

Od te doby je to 'nove zrozeni' na ustupu a i kdyz technologicky pokrok dodnes tak nejak stale funguje, duch renaissance, tedy posun od skupiny k jednotlivci je nejen zastaven ale dokonce zvracen zpet a je jen otazkou casu, kdy i ta technologie bude zavrzena a propadneme se postupne do chaosu a totalitnimu vladnuti (islam tu nezvitezi, ten jen znici stavajici struktury, ale nebude zde na Zapade zivotaschopny.)

no, mam o - jak vy pisete "starorecke civilisaci" - nastudovano docela slusne kvantum vedecke, faktograficke literatury; vy si ten svet ponekud idealizujete ...:
Autor: MISHA Datum: 2.1.2010 5:11

vysoka mira symbolickeho mysleni? hm, jak kdy ... a vzdy to byla zalezitost pomerne uzke skupiny lidi; kteri nezaujali ty, kteri rozhodovali; to byl pocatek jejich neuspechu a neuspechu tehdejsi formy "symbolickeho mysleni"

a ty stripky ... no jiste; nutno ale konstatovat, ze ty stripky byly z valne miry zachovany az fanatickou virou nekolika generaci opisovacu-mnichu ve slovo;

velmi pěkné:
Autor: www racek Datum: 30.12.2009 1:07

řekl bych. škoda že je toho zde tak málo. snad pan petr ...:-D

Re: velmi pěkné:
Autor: autor Datum: 30.12.2009 13:55

Článek je zaměrně článečkem, neboť je určen pro internetové čtení. Jistě by šlo popsat mnoho dalších dokadů a polemik na téma, kdy to "začao ...". Snad někdy příště vyberu něco jiného zajímavého, snad na to budu mít čas.

Re: velmi pěkné:
Autor: autor Datum: 30.12.2009 13:58

Omlouvám se, 2x mi vypadlo písmeno "l".

PS: Mohu se zeptat, jak jste to myslel s tím "snad pan Petr..." ?

Re: velmi pěkné:
Autor: Ivan Nový Datum: 30.12.2009 14:28

Velmi pěkný článek. Děkujeme.