5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

VĚDA: Otcovství staříků je risk

Čím starší otec, tím větší šance na dědičné postižení jím zplozeného dítěte. Z ryze biologických důvodů by proto neměly příliš otálet s rodičovstvím jen ženy, ale také muži. Nad dětmi staříků visí třeba Damoklův meč autismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Roesel 27.8.2012 11:07

Jsou to jen vady?

Asi hloupá otázka, ale nemůže větší počet mutací zvýšit i naději na pozitivní změnu?

J. Stejskal 27.8.2012 16:26

Re: Jsou to jen vady?

To je jistě možné. Ale ta pravděpodobnost....

Z. Kulhánková 27.8.2012 17:59

Re: Jsou to jen vady?

To se děje v případě, že ty negativní mutace, kterých je drtivá většina, nepřežijí, jak tomu bylo ještě před 100 lety. Pokud se ale za každou cenu udržují při životě i ty negativní, které se dál množí, je to pro populaci fatální.

J. Chaloupka 27.8.2012 10:22

Následky nejen společenské, ale i nás něco stojí.

Jestliže dítě zplodí muž kolem 40, je reálný předpoklad, že své dítě uživí do jeho dospělosti. Zatímco otec kolem 60 a více má reálný předplad, že dříve než děcko doroste, odebere se na hřbitov. S tím ovšem souvisí nárok na vdovský příplatek pro matku dítěte a léta vyplácený sirotčí důchod nebo důchody. Neměli by tedy otcové nad 60 let platit vyšší sociální pojištění?

J. Tachovský 27.8.2012 10:31

Re: Následky nejen společenské, ale i nás něco stojí.

Nemeli, protoze do tech 60 let uz zaplatili dost

Z. Kulhánková 27.8.2012 18:03

Re: Následky nejen společenské, ale i nás něco stojí.

Zaplatili úplně stejně jako ti, kdo své děti vychovají sami. Tudíž představují společenskou zátěž. Nemluvě o tom, že jejich děti vyrostou bez podpory rodičů a pravděpodobně i širší rodiny (strýcové a tety už taky budou mrtví), což bude mít negativní vliv na jejich společenské uplatnění.

H. Grúbr 27.8.2012 7:03

Mám pocit, že kompletní sestava naší současné

politické reprezentace byla zplozena cca 80tiletými otci.

Z. Kulhánková 27.8.2012 1:32

Není to jenom biologie

Otec, který zplodí děti kolem třicítky, je v době, kdy  tyto dostudují a hledají uplatnění, na vrcholu své kariéry a má spolužáky, kteří jsou na tom stejně. Je tedy v ideální situaci, aby  svým dětem poradil a pomohl do začátku - anglicky se tomu říká "networking". Naproti tomu otec zplodivší v padesáti má o čtvrtstoletí později už jen své místo u okna kavárny Avion a jeho přeživší vrstevníci jsou na tom stejně.

Děti mladších rodičů jsou na tom tedy lépe nejen geneticky, ale i společensky. A to vůbec nemluvím o tom, že čtyřicetiletý otec si se synem zahraje fotbal a naučí ho lyžovat spíš než šedesátiletý.

Článek je jako vždy skvělý, jenom jsem se chtěla zeptat, jestli se ta genetická postižení přenášejí do dalších generací, tzn. jestli děti starších rodičů mají zvýšenou pravděpodobnost, že předají genetické postižení, bez ohledu na to, v jakém věku se samy stanou rodiči.

M. Hatlák 27.8.2012 8:21

Re: Není to jenom biologie

Genetika negenetika.

To asi není to nejhorší. Sám jsem synem starších rodičů a mělo to opravdu "fantastické výhody": Tam kde mí spolužáci měli tátu, tam já jsem měl spíš dědu. A svého skutečného dědu jsem měl na hřbitově. A moje děti na tom byly stejně. Nejničivější to bývalo o prázdninách. Spolužáci jezdili po dovolených, za prarodičema a my do špytálu. Opravdu krása.

Myslím, že společensky, je to to nejhorší co mohou rodiče dětem udělat. A je to daleko vážnější než ta genetika.

T. Vůjta 27.8.2012 10:01

Re: Není to jenom biologie

Souhlasím s tím, co jste napsal. Není to jenom ta biologie. Dítě má vyrůst mladým a ne starým rodičům. Starší lidé nejsou pro rodičovství již mentálně vhodní. S moderní medicinou se asi dá zvládnout ledacos, ale řekl bych - pouze tělesně. S mentalitou člověka se patrně moc hýbat nedá. Evolučně jsme připraveni na rodičovství v určitém věku a podle toho bychom se měli řídit. Společnost nás sice trochu tlačí k odložení rodičovství na pozdější věk, ale tomu bychom neměli moc podléhat (možná, že ještě více nás totiž k odkládání rodičovství svádí naše sobectví !). Ta správná mentalita pro rodičovství se ztrácí velmi rychle a pak vidíme malé děti v rukách starších lidí, často je hrůza se na to dívat, jak jim to nejde. V mládí se mi zdálo, že času je dost. Byl to omyl ! Jak jsem dnes rád, že jsme měli děti v mých 28-mi, 29-ti a 33-ech letech. Děti vždy velmi oceňovaly "mladost" nás - rodičů, dokonce se tím i chlubí : když se šlo někam, kde byly spolužačky, dcerám záleželo na tom, abychom byli mladistvě oblečeni. Děti oceňovaly, že se s námi dá blbnout, skotačit a sportovat. Nic z toho, co v životě činíme není tak důležité, jako rodičovství !

J. Tachovský 27.8.2012 10:33

Re: Není to jenom biologie

Nesmysl, nikdo nema nikomu co predepisovat, kdy ma nebo nema mit deti. Kdyz se sedesatiletemu otci podari zabreznout padesatiletou matku, tak je to OK

Z. Kulhánková 27.8.2012 10:40

Re: Není to jenom biologie

Tomu se říká "dělání sirotků".

Z. Kulhánková 27.8.2012 10:34

Re: Není to jenom biologie

Puberťáka taky zvládá lépe padesátník než sedmdesátiletý děda.

J. Tachovský 27.8.2012 10:35

Re: Není to jenom biologie

Kdyb vasi rodice sdileli vase nazory, tak vubec nejste. Neudelali by vam to nejhorsi, co mohli.

Z. Kulhánková 27.8.2012 10:56

Re: Není to jenom biologie

To srovnání bylo mezi narozením se mladým vs. starým rodičům, nikoliv mezi narozením se starým rodičům vs. nenarozením se.

Na tom, že mít mladé a aktivní rodiče a živé prarodiče je lepší, než mít rodiče staré a nemocné a prarodiče žádné, neshledávám nic nelogického.

J. Tachovský 27.8.2012 11:13

Re: Není to jenom biologie

no a ja jsem napsal, ze je lepsi mit strare rodice nez nebyt vubec.

Z. Kulhánková 27.8.2012 11:20

Re: Není to jenom biologie

Kdo není vůbec, ten o tom neví a nevadí mu to, takže takové srovnání je nesmysl.