27.9.2020 | Svátek má JonášDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: Operace šedého zákalu pazourkovým nožemŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 12, poslední: 7.9.2018 0:04, přehled diskusí

:
Autor: M. Prokš Datum: 6.9.2018 19:08

Trochu posunuto: z pohledu legislativy je vlastně takový řekněme virus ptačí chřipky s náhodnou mutací která mu zajistí šíření vzduchem s vysokou nakažlivosti OK. Ale případná vakcína vytvořená cílenou genovou manipulací je zlo které nesmí spatřit světlo světa...

Nedivte se, že jsou ekoteroristi proti.:
Autor: A. Alda Datum: 6.9.2018 9:55

Jejich cílem je vyhubení většiny lidstva a proto nemohou nikdy podporovat zvýšení možností potravinové výroby.

Re: Nedivte se, že jsou ekoteroristi proti.:
Autor: R. Langer Datum: 6.9.2018 21:45

Přesně tak!

díky za článek.:
Autor: R. Gramblička Datum: 6.9.2018 7:20

tenhle GMO problém nám opakovaně dokazuje, že EU je jen lobbistický spolek, kde si kdejaká vlivná či dost hlasitá skupina prolobuje kdejakou kravinu, která pak negativně ovlivňuje životy nás všech. A těm eurokomisařům bych fakt přál operaci pazourkovým nožem. Nejlépe bez anestézie

Re: díky za článek.:
Autor: P. Rada Datum: 6.9.2018 8:42

EU je možná lobistický spolek ale je také otázkou, zdali a jaké lobování má v které situaci smysl. Autor např. nepokrytě lobuje za GMO.

Příklad. V USA má GMO zřejmě snažší pozici kterou si vydobyl bezprostředně ziskovostní pohled místního kapitálu. Ceny potravin jsou tam nepodstatnou výdajivou položkou. Analogicky tam má také snažší pozici i průběžné přidávání antibiotik do krmných dávek skotu a to skutečně také vede k vyšším výnosům a dlohhofobě k vyším ziskům pro všechny.

Druhou stránkou je tam ale více patrný pokles účinnosti antibiotik i růst obezity napříč americkou populací. Ziskovost výrobních procesů potravin se naproti tomu nedělí zdaleka tak rovnoměrně.

"Lobuji" proto za zachovánní možnosti si co možná vybrat.

Považuji teoreticky za docela možné, že se lidem může podařit přes GM vyprodukovat tak ideální potravinu jakou byli ve scifi zpracování "Trifidi". Pokud ale nebudou diskutovány kladné i záporné dopady podbně nemilosrdně a důsledně jak to dělá i autorem zmíněný přírodní výběr - pak může jít i o projev egoistické zvůle která po čase mívá velmi neblahé následky.

Re: díky za článek.:
Autor: R. Gramblička Datum: 6.9.2018 11:40

já ani nevolám po tom, aby byla kdejaká ptákovina vzešlá z labáku hned aplikována do života. Ale tohle je buzerace založená na tom, že zemědělská lobby má zde na produkci "organických" a "bio" potravin založen byznys, závislý z velké části na účelově deformovaném trhu (dotacemi a prolobovanými regulacemi) a hrozí, že by mohli o něj přijít.

Já jsem za střízlivý nezaujatý přístup k aplikaci vědeckých novinek do praxe, oproštěn od ideologie a demagogie v podání různých zájmových skupin

Re: díky za článek.:
Autor: P. Rada Datum: 6.9.2018 17:58

V poslední větě jsem s Vámi ideově zajedno - jen opravdu nevím jak v praxi zařídit aby zájmové skupiny nezasahovaly do aplikace vědeckých novinek. Známe snad všichni jakou moc mají peníze.

Re: díky za článek.:
Autor: J. Lepka Datum: 6.9.2018 12:45

Údernost vaší filipiky by dost podpořilo zveřejnění i jiných údajů. Například kolik antibiotik do krmiv skotu , prasat i drůbeže se používá na území EU. Také by neškodilo, aspoň okrajově se zmínit o "zlaté rýži" (pokud nevíte oč jde, gůglujte) nebo o importované krmné sóji, kde se prostě nedá zjistit, zda je GM či nikoliv.

Navíc v globálním pohledu je nás na této planetě cca 7,5 miliard, kupodivu většina žije v trvalém hladu nebo aspoň ve stavu nevyhovující pestrosti stravy (jsme vývojově všežravci, víte), to vše v situaci, kdy pomatení politici nátlakem vaší zelené ideologie podporují biopaliva ještě více omezují obdělávanou plochu produkující potraviny, ovšem váš argument o obezitě americké populace je jako opsaný z rudé brožurky padesátých let o americkém brouku a vlcích z vólstrýtu. A ještě se divíte, že vám říkají "melouni"?

Re: díky za článek.:
Autor: P. Rada Datum: 6.9.2018 17:54

Mám jen starší údaje pane Lepko které říkají, že v EU se na rozdíl od USA nedovoluje průběžné přidávání natibiotik jako stimulátorů růstu do krmiv.

Vyjímkou ale může být preventivní léčebný zásah a na základě tohoto se pak dá švindlovat ... - posudte sám:

http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Report/2016/10/WC500214217.pdf

Jiné prameny hovoří o 25tisících úmrtí EU v dlůsledku antibiotické rezistence. Tak mám za to, že problém to není přehlédnutelný:

https://relax.lidovky.cz/riskujeme-ze-medicina-se-vrati-do-19-stoleti-kvuli-plytvani-antibiotiky-13t-/zdravi.aspx?c=A171228_175005_ln-zdravi_ele

Kolik toho víte o genetice:
Autor: A. Nový 840 Datum: 6.9.2018 12:59

Vy jste studoval genetiku, pane žvanil, anebo jste jen poučený lajk?

Re: Kolik toho víte o genetice:
Autor: P. Rada Datum: 6.9.2018 18:15

Pokud by A.N. jen malinko popřemýšlel mohl by se dovtípit, že garaduovaných profesionálních genetiků schopných kvalifikovaně referovat je tak málo a bývají tak zaneprázdněni, že s jejich diskusními příspěvky na lidovém foru nelze v praxi počítat.

Všechny ostatní je v lepším případě možné považovat za poučené laiky kterým ale přes základní vědomosti nebývá mnohdy ani dopřáno se dozvědět jaké potraviny vlastně konzumují.

Přitom už staří čínané vyslovili tezi: ..." Jseš to co jíš"....

Drtivou většinu "nepoučitelných" pak representují typy jako x.y. 840 ...

:-)):
Autor: A. Nový 840 Datum: 7.9.2018 0:04

Vy jste takový žvanil, že se musím smát. Vy: Přitom už staří čínané vyslovili tezi: ..." Jseš to co jíš". Protože jsem si přečetl "Můj boj" od jistého Ády, tak jsem nácek.