19.3.2024 | Svátek má Josef


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
para 25.11.2009 21:25

Pro milovníky ledovců, pustých kamených kopců a Fafu.

Gronsko je země zajímavá nejen ledovci a lze se tam dopravit poměrně snadno jen s netem a trochou trpělivosti. Stačí nalistovat třeba mapový prohlížeč na ATLASu a sklouznout ke Gronsku. běžné rozlišení mnoho neodkryje ale tam kde leží osady lze oblast prohlížet až s rozlišením cca 20m/cm obrazovky!  Tak lze zahlédnout dokonce i postavy. Strom jsem nikde nenašel. Půda v našem pojetí tam není a nikdy nebyla protože nikdy neměla čas vzniknout - vše dokonale ohladil posuv ledovcových mas. Skély jsou tam ale asi nádherné a co jsem zaslechl tak rájem pro geology hledající ložiska rud, nerostů, drahokamů.... na odtátých místech. Pěstovat se tam dají snad jen ty ovce na trsech távy mezi balvany a kamením. Nedivím se panovníkovi Vikingů že si chtěl panství rozšířit o další kolonii pastvin bez vlků ale se stády ovcí.... a tak aby tam pastýře dostal, musel jim na dlouhou cestu za pustinou dát alespon naději "Zelené země".

alamo 25.11.2009 21:32

Re: Pro milovníky ledovců, pustých kamených kopců a Fafu.

posun ľadovca odhalil aj doteraz neznáme vikingské osady.. nebolo ich vidieť boli zamrzniuté v ľade.. http://wattsupwiththat.com/2009/10/26/on-the-vikings-and-greenland/

http://wattsupwiththat.com/2009/06/20/historic-variation-in-arctic-ice/

para 25.11.2009 21:36

Re: Pro milovníky ledovců, pustých kamených kopců a Fafu.

http://maps.google.com/  .... na Atlasu to nejde - omlouvam se.

Para 25.11.2009 22:01

Re: Pro milovníky ledovců, pustých kamených kopců a Fafu.

O cem se vlastne hadame? O tom, jestli Gronsko vypadalo vzdycky stejne jako dneska? Nebo o tom, jestli tam dneska jsou ledovce?

Pollen analysis shows a dramatic decline in these species during the Viking years. In addition, livestock probably consumed any regenerating scrub. Overgrazing, trampling, and scuffing by the Norsemen's sheep, goats and cattle, the core of the island's livelihood, left the land debased.

Greenland's climate began to change as well; the summers grew shorter and progressively cooler, limiting the time cattle could be kept outdoors and increasing the need for winter fodder. During the worst years, when rains would have been heaviest, the hay crop would barely have been adequate to see the penned animals through the coldest days. Over the decades the drop in temperature seems to have had an effect on the design of the Greenlanders' houses. Originally conceived as single-roomed structures, like the great hall at Brattahlid, they were divided into smaller spaces for warmth, and then into warrens of interconnected chambers, with the cows kept close by so the owners might benefit from the animals' body heat.

Fafa 25.11.2009 22:03

Para

Para, omlouvam se. Omylem jsem Vase osloveni napsal jako jmeno autora. Ten predchozi prispevek je ode mne. Fafa

para 25.11.2009 22:13

Re: Para

Jo jo - ok.  Nanesl jsem Fafo přeci dříve, že král své poddané oklamal názvem "Zelené země"... a někomu se to nezdálo pravděpodobné.

Ale taky jsem se zmýlil - znovu jsem si najel na Gronsko v Google map... a někde mám rozlišení až 5m/cm mého 21" monitoru. Docela pokoukáníčko. Někde jsou vidět i dráty vysokého vedení! Jen ta "zelená země" pořád nikde.  Asi to bude tím, že za polárním kruhem je značnou část roku celodení tma a to rozvinutějšímu dynamičtějšímu žvotu dlohodobě nesvědčí.

Fafa 25.11.2009 22:35

Para

nechcete to radsi problrat nekdy v klidu u piva? Takhle asi dost lidi obtezujeme nasi debatou.

Ale jednak v dobe kolonisace Gronska Islandani proste nemeli krale a neznali pojem poddanstvi. A druhak, kdyz jste na tom googlu, podivejte se na presne souradnice jihozapadniho pobrezi Gronska a porovnejte si je s pozici Islandu a jednak s polarnim kruhem.

I.Laengsfeld 25.11.2009 22:55

Re: Para

Ono na Islandu tech stromu taky moc neni. Hezky a podrobne

je vikingske osidlovani Gronska, a jeho smutny zanik pri

globalnim ochlazovani 13 stoleti popsano v knize tusim se jmenuje Zmeny klimatu (od nejakeho anglickeho publicisty)

co loni vysla v Academii

Pavel 25.11.2009 23:25

Re: Para

Doporučuju sehnat taky slovník, a nalistovat slovíčko "globální".

Fafa 25.11.2009 23:28

Re: Para

Vynikajici je Collapse od Jareda Diamonda ISBN 0143036556.

Ale ja mozna spatne chapu podstatu naseho sporu s Para. Ja a evidentne i Vy povazujeme klimaticke zmeny v Gronsku za poslednich 1000 let za fakt. Jestli dobre rozumim Para, tak ten on o nich pochybuje.

para 25.11.2009 23:13

Re: Para

Jsem rád,  že si Fafo vcelku rozumíme - i stím polárním kruhem co je nad tím Gronskem...

http://cs.wikipedia.org/wiki/Severn%C3%AD_pol%C3%A1rn%C3%AD_kruh

  A to pokecání takto od compu má proti zahlušené a začouzené pivnici i své výhody. Já mám za to, že obtěžování zde je bud spam, utíkání od tématu nebo vulgarita... 

Když už jsme ale u Gronského klimatu, je pro něj příznačné tvarování tlakovou výší nad masivem hor v zimě a převládajícími západnímy větry. Tání těch ledovců je právě proto největší na jeho západním pobřeží a pro nás Evropany je to důležité proto, že sladká ledovcová voda posiluje Labradorský proud, který odklání a oslabuje ten Golfský a to by pak i při celkovém oteplení planety mohlo vést k situaci kdy se hlavně v západní Evropě přechodně dost ochladí

Oni ty ledovce se mohou chovat  s pohledu Evropana někde i dost neposlušně. Titanik by mohl vyprávět a Labradorsko-Golfská kombinace může být Titanikem dalším.... V tom má tedy autor pravdu - jinak dík mu za ten jeho "spam" - alespon je téma do diskuse. Dobrou noc.;-)

Fafa 25.11.2009 23:49

Re: Para

Ja mam odpoledne a u nas ve meste se v hospode nesmi kourit. Ale dobrou pro Vas.

Jinak Vikingove zili predevsim na jihozapadnim pobrezi Gronska a myslim, ze z Islandu musel plout trochu na jih, aby se dostali do Gronska.  ;-)