19.6.2024 | Svátek má Leoš


Diskuse k článku

VĚDA: O kolik zkrátila život havárie atomové elektrárny?

Po havárii atomové elektrárny v Černobylu zemřelo v následujících dnech a měsících 47 osob. Všichni z nich zasahovali přímo v areálu elektrárny. Byl to tedy malý počet obětí v porovnání s únikem chemikálií v Bhópalu v Indii, který způsobil smrt 3800 lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Kočí 25.3.2013 9:09

Re: Ono stejně hloupé,

Hloupost.Černobyl byl standardní RBMK(reaktor bolšoj moščnosti kanalovij),kterých bylo postaveno mnoho v dobách,kdy byl používán k výrobě plutonia pro zbrojní účely.Účinnost je vyšší než VVER , který má dva okruhy.RBMK má jen jeden,pára z reaktoru jde přímo do turbiny.

J. Randa 25.3.2013 8:01

Zpochybnění výpočtů

 Kyž už pan autor operuje se zajímavými čísly, pak by si měl vzít nějakého poradce přes jednoduché aritmetické úkony - 99,95% děleno 0, 0005% je přibližně 200 000 ( dvěstě tisíc), nikoliv jen 2000.  Bohuže takto zpochybnil veškeré jeho úvahy.

P. Skřivan 25.3.2013 5:39

Re: Njn., argumentovat smrtí, ohrožením a pod...

JE racionálními argumenty porazit nelze. Používají se tedy ty iracionální spojené s nechutí investorů platit vyšší peníze za pasivní bezpečnost, o které se raději taktně mlčí.

P. Skřivan 25.3.2013 5:37

Ono stejně hloupé,

jako boj proti jaderným elektrárnám, je jejich obhajoba podobnými argumenty. To ceny pozemků vedle JE nezvedne ... .

Mnohem lepší je vyvíjet a pořizovat technologie, které garantují mnohem nižší možnost havárie díky pasivní bezpečnosti.

Fukušima nebyla zrovna moderní technologie a Černobyl dokonce experimentální. V Temelíně se teoreticky Fukušima opakovat může, protože i Temelín by měl při totálním výpadku chlazení opravdu velký problém. Zatloukat to nebo zlehčovat, důvěru nezvýší ... .

L. Krajicek 25.3.2013 2:12

Zajímavé půočty.

V článku: "Jedna vykouřená cigareta zkracuje délku života v průměru o 15 minut."

Počítám dál: Čtyři cigarety o hodinu, balíček cigaret o

pět hodin. Pět balíčků za týden zkracuje život dejme tomu o jeden den.

Znamená to snad, že i podprůměrní kuřáci

mohou jít do práce až v úterý?

B. Uhlich 25.3.2013 0:36

Njn., argumentovat smrtí, ohrožením a pod...

je dnes velmi módní a je fakt, že ekologističtí "politruci" v tomto oboru nabyli úplné dokonalosti. Číselná ekvilibristika tady není jen v oboru jaderné energetiky...ekologičtí fanatici mají v rukávu i jiné údaje..oni vědí kolik lidí tady umře na to, že se nezavedou zóny omezující vjezd starších aut, vědí kolik lidí tady umře když se nepřestane topit uhlím a pod... Já samozřejmě chápu, že tady funguje něco jak statistika, ale například informace, že tu zemře 6600 lidí na to, že se na vesnicích topí uhlím považuji za obzvlášť vyšinutou propagandu... zvláště v okamžiku, kdy sami lékaři neznají u spousty zhoubných nemocí ani jejich opravdové spouštěče..i sami lékaři se odvolávajáí na statistiku, kdy jen operují s pojmem rizikový faktor nikoliv příčina...

Co se týká fanatického odporu k jederné energetice a vůbec ke všemu jadernému či nukleárnímu, myslím, že se jedná o tak sofistikovaně a dlouhodobě budované dogma, že se s tím bude bojovat asi velmi dlouho. Navíc média jsou naprosto promořeny protijadernými aktivisty či redaktory, kteří jsou jimi přímo placeni...tedy pravděpodobnost, že by se podařilo alespoň trochu vyvážit informace v médiích je krajně malá....

Pamatuji si na doby, kdy na českém rozhlasu byly zásadně zprávy o stavbě JE Temelín doplněny zprávami z Černobylu... Rovněž tak dnes jaksi neslyším žádné vyvažující zprávy k příspěvkům aktivistky Rakušanové nebo "jaktovidiče" Hofmana....a dalších. A vzhledem k tomu, že přístup médií je prakticky neměnný a jejich orientace je tvrdě environmentální - myslím, že se nedá počítat s jakýmkoliv posunem ve způsobech či serioznosti informování veřejnosti... :-(