18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

VĚDA: "Nová" jaderná fúze?

Jaderná fúze, slučování lehkých jader, má dvojí využití. Funguje miliardy let úspěšně ve hvězdách a už 50 let neméně úspěšně v jaderných zbraních. Tak to bylo, je a, dle mě, minimálně dalších 50 let bude.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vaclavik 23.10.2014 9:28

Re: Zapada to do meho nahledu na pokrok

Podotknul bych jeste, ze fuzi ani nepotrebujeme, vystacime si s tim co mame, s nejakym tim vylepsovanim. A kdyby vladla vetsi svoboda, spotreba energie by casem tolik nestoupala, jako je dnes vysoka a bude stoupat, pokud nas nesvoboda nas dnes drzi a bude drzet v primitivnich technologiich. Napriklad uhli by uz dnes bylo minulosti, jako je uz dlouho minulosti drevo na ziskavani energie.

P. Hlosta 23.10.2014 7:03

Hodně poučné.

Jsem hodně zklamán. Ale díky za informaci. :-)

M. Mýval 23.10.2014 9:20

Re: Hodně poučné.

Vždy jsem byl zastáncem jaderné fúze. Kdysi jsem pracoval v Ústavu fyziky plazmatu, kde máme i náš Tokamak. Jako absolvent Katedry jaderných paliv jsem ale byl skeptický k praktickému využití právě z výše uvedených důvodů. Zejména představy o malých bezodpadových reaktorech  považoval za směšné. Špičkový hlod je ale dnešní honba za 3He jako budoucí energetickou spásou, to už je naprostý kameňák. Jakous takous naději na úspěch má využití interakce 6Li a deuteronů. Tudy se ale výzkum neubírá.

Vzhledem k současnému multikulti vývoji lze ale předpokládat, že za pár let budeme místo raket stavět minarety a místo fúze zkoumat velbloudí trus.

J. Jílek 23.10.2014 10:57

budete se muset víc snažit, já už to tu nevytrhnu

http://goo.gl/5e0S7j