29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
doxtan 13.10.2006 9:23

Re: Poněkud OT

Ne, nikdo nedal povolení, Hawas si velmi dobře střeží své pravomoci a jakmile by měl pocit, že ho možný objev ohrožuje (přinesl by údaje odporující jeho názorům) je schopen to zarazit.

TOM 13.10.2006 9:15

Aha, a v tomhle odkazu je taky vidět,

jak holt ti amatérští archeologové pracovali... sice všechna čest jejich záslužné práci, ale po jejich odkryvu už nikdo nic nezjistí a jakékoliv hypotézy jsou stejně dobré.

ok 13.10.2006 9:01

á, pan autor je rádoby pravicově smýšlející :o)

á, pan autor je rádoby pravicově smýšlející :o) ve skutecnosti je ovsem jen nevzdelany trumpeta. 99% ceske populace neni schopno posoudit historickou hodnotu stareho domu, natoz pak hodnotu archeologickeho nalezu. S autorovou logikou bychom mohli na Hradcanech postavit hypermarket, je to prece dobre misto v centru, staci koupit pozemek a jedu si podle sveho.

V 19. stoleti si mohlo dovolit ten prepych byt archeology par lidi, ale pustte dnes na keltske pohrebiste par "nadsencu" s minohledackou - majitel pozemku jim to - podle navrhu autora ;-D -  povoli a pak se jen divejte. Autor je zcela mimo realitu.

Yarda 13.10.2006 8:45

Poněkud OT

Když už se to mluví o archeologii. Nedavno se mi dostala do rukou kniha pana Dänikena, také tam popisoval výzkum nějaké nově objevené chodbičky v Cheopsově pyramidě pomocí robota. Ta kniha vyšla už před nějakou dobou. Nevíte někdo, zda ten výzkum nějak pokračoval?

A.S.Pergill 13.10.2006 8:23

Re: ochránci všeho

Problém je, že každý archeologický nález je nenahraditelný a jedinečný. Jeho zničením vznikne škoda, která se nedá dost dobře bez provedeného průzkumu odhadnout (hodnota nálezu dnes "banálního" může v budoucnu narůst). Dokonce i "řadový" hrob nese jedinečnou informaci, protože po řádném průzkumu (i když se nic světoborného nenajde) má soubor takovýchto nálezů cenu jako podklad pro statistické výzkumy (typu kolik bylo mužů, kolik žen, jakého věku, v jakém poměru byli bohatí a chudí atd., a to raději nemluvím o dnes se objevivších možnostech analýzy DNA, která umožňuje sledovat pokrevní příbuzenství mezi pohřbenými).

A pokud se týká toho "ať to zaplatí": Když budete kopat základy a narazíte na pramen, jehož ucpání nebo zabetonování stavbu výrazně prodraží nebo zcela znemožní, nebo na podzemní dutinu, neevidovanou skládku toxického odpadu či jiný podobný průšvih, kdo vám to zaplatí? Spíš bych byl pro nějaké povinné pojištění stavebních prací (byť na komerční bázi), z něhož by se vícenáklady spojené s nečekaným archeologickým nálezem uhradily (a stavebníky více motivovalo k ohlášení nálezu). Případně se za ně vyřídil přednostní nákup jiné vhodné parcely. Na druhé straně jsem toho názoru, že za zničení archeologické lokality stavebníkem by měly být pokuty naprosto likvidační (desítky až stovky milionů Kč) a navíc kriminál (léta) pro manažery všech stupňů.

honzak 13.10.2006 7:01

ochránci všeho

možného jsou typově stejní - poroučí a neplatí. Ať chrání přírodu, zvířata, stavební a kulrutní památky či lidská práva. To se musí změnit. U záchranných archeologických průzkumů MUSÍ platit změny v projektech (a tím i termínech) ten, kdo to poručí. V opačném případě nechť jdou sebevětší kulturní hodnoty do kopru. Stejně tak u památkově chráněných staveb, stromů,technických děl.

Ladislav 13.10.2006 1:58

Re: Jenže i s Býčí skalou je to nahnuté

Tech teorii je vice, nektere jsou naznaceny na http://www.byciskala.cz/O_Jeskyni/Archeolog-teorie.html.

doxa 13.10.2006 0:42

Jenže i s Býčí skalou je to nahnuté

Každopádně ty useknuté ruce na tzv. oltáři jsou padělek.

A s největší pravděpodobností to celé ani není pohřeb velmože s množstvím lidských a jiných obětí (jak tvrdil Wankel), nýbrž následek dávné tragédie, ať už zákeřného přepadení obchodní karavany, zřícení jeskynního stropu či výbuchu moučného prachu.

Kontrolní průzkum už bohužel není možný, neboť Němci za války budovali v Býčí skále podzemní továrnu a podlahu zalili metrovou vrstvou betonu.