22.5.2024 | Svátek má Emil


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A.S.Pergill 13.10.2006 8:23

Re: ochránci všeho

Problém je, že každý archeologický nález je nenahraditelný a jedinečný. Jeho zničením vznikne škoda, která se nedá dost dobře bez provedeného průzkumu odhadnout (hodnota nálezu dnes "banálního" může v budoucnu narůst). Dokonce i "řadový" hrob nese jedinečnou informaci, protože po řádném průzkumu (i když se nic světoborného nenajde) má soubor takovýchto nálezů cenu jako podklad pro statistické výzkumy (typu kolik bylo mužů, kolik žen, jakého věku, v jakém poměru byli bohatí a chudí atd., a to raději nemluvím o dnes se objevivších možnostech analýzy DNA, která umožňuje sledovat pokrevní příbuzenství mezi pohřbenými).

A pokud se týká toho "ať to zaplatí": Když budete kopat základy a narazíte na pramen, jehož ucpání nebo zabetonování stavbu výrazně prodraží nebo zcela znemožní, nebo na podzemní dutinu, neevidovanou skládku toxického odpadu či jiný podobný průšvih, kdo vám to zaplatí? Spíš bych byl pro nějaké povinné pojištění stavebních prací (byť na komerční bázi), z něhož by se vícenáklady spojené s nečekaným archeologickým nálezem uhradily (a stavebníky více motivovalo k ohlášení nálezu). Případně se za ně vyřídil přednostní nákup jiné vhodné parcely. Na druhé straně jsem toho názoru, že za zničení archeologické lokality stavebníkem by měly být pokuty naprosto likvidační (desítky až stovky milionů Kč) a navíc kriminál (léta) pro manažery všech stupňů.

Sherry 13.10.2006 9:24

Re: Re: ochránci všeho

To pojisteni uz existuje a jmenuje se "Dan z pozemku".

Chyba je v zakone.

Pokud predepisuje, ze veskere archeologicke nalezy patri statu (kraji, obci), a uklada povinnost majitele strpet archeologicky vyzkum, mel by stat tyto ujmy spravedlive kompenzovat. Stavim-li rodinny dum a archeologicky vyzkum mi stavbu o rok prodlouzi, musim mit kompenzovany veskere naklady souvisejici se zpozdenim (vcetne napr. rocniho najemneho za byt, ktery jsem si musel pronajimat o rok dele, smluvni pokuty zaplacene bance za necerpani uveru atd.).

Pokud stat nedokaze zajistit ferove kompenzace povinnosti predepsanych majiteli, nemel by mu tyto povinnosti ukladat: archeologicke nalezy mohou byt ze zakona vlastnictvim majitele pozemku, ktery s nimi muze nalozit dle sve libosti - jsou-li opravdu cenne, urcite je proda (byl by blby, kdyby je misto prodeje znicil).

Nevim, ktery pristup je z pohledu archeologickeho vhodnejsi. Ale vim jiste, ze oba mnou popsane jsou ferovejsi nez ten soucasny.

VLK 13.10.2006 15:38

Re: Re: Re: ochránci všeho

Doba, kdy hlavni vedecka hodnota nejakeho nalezu byl nalezeny predmet, je uz davno pryc. V soucasnosti je nejdulezitejsi souvislost s ostatnimi predmety, s vrstvami hliny a dalsich materialu, proste naleziste jako celek. Z toho se dozvidame, jak se tehdy zilo, nejen co za predmet uz byli schopni vyrobit. A takove poznatky neprodate.

To je to, co archeologove minulosti a pseudo archeologove dneska nedokazou postrehnout a cim zpusobuji hrozne skody. Ne nahodou se mnohe mista, na jejichz vyzkum nejsou prostredky, nechavaji planovite neodkryte.

Arccos 13.10.2006 9:39

Re: ochránci všeho

Jsem zastáncem povinného archeologického průzkumu při stavbách, ale s těmi penězi souhlasím. Jestliže stát (správně) nařizuje průzkum, musí ho i zaplatit. Zvlášť trapné jsou případy, kdy výzkumy řádově ve statisících Kč má platit soukromý stavitel domku, na který šetřil půl života. To si pak každá rozmyslí, jestli nález nahlasí... archeologie a stát jsou tak sami proti sobě. (jenomže to by ve všech vládách museli sedět osvícení lidé a ne materialističtí šibalové)

VLK 13.10.2006 15:58

Re: Re: ochránci všeho

Souhlas, na tohle by si stat mel najit penize. I s kompenzaci vedlejsich ztrat, jak uz tu bylo receno. Povazuji to za podstatne dulezitejsi nez mnohe pseudosocialni vydaje. Jde preci o skutecne bohatstvi statu.

doxa 13.10.2006 0:42

Jenže i s Býčí skalou je to nahnuté

Každopádně ty useknuté ruce na tzv. oltáři jsou padělek.

A s největší pravděpodobností to celé ani není pohřeb velmože s množstvím lidských a jiných obětí (jak tvrdil Wankel), nýbrž následek dávné tragédie, ať už zákeřného přepadení obchodní karavany, zřícení jeskynního stropu či výbuchu moučného prachu.

Kontrolní průzkum už bohužel není možný, neboť Němci za války budovali v Býčí skále podzemní továrnu a podlahu zalili metrovou vrstvou betonu.

Ladislav 13.10.2006 1:58

Re: Jenže i s Býčí skalou je to nahnuté

Tech teorii je vice, nektere jsou naznaceny na http://www.byciskala.cz/O_Jeskyni/Archeolog-teorie.html.

TOM 13.10.2006 9:15

Aha, a v tomhle odkazu je taky vidět,

jak holt ti amatérští archeologové pracovali... sice všechna čest jejich záslužné práci, ale po jejich odkryvu už nikdo nic nezjistí a jakékoliv hypotézy jsou stejně dobré.