2.6.2023 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

VĚDA: Na planetě Struldbrugů

Všechny světadíly s výjimkou Afriky stárnou. Rychle a nezadržitelně. Že to působí řadu velkých potíží už dnes – a přinese ještě větší v budoucnosti – slýcháme prakticky každodenně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 29.12.2014 1:29

Stárnutí populace opravdu není velký problém

Zvyšování průměrného věku obyvatel jako důsledek prodlužování délky jejich života je jev, který je z hlediska jednotlivce bezpochyby pozitivní. Protože lze očekávat, že se s prodlužováním věku prodlouží i doba práceschopnosti obyvatel je hlavní problém stárnutí populace problémem "pouze" politickým, protože bude nutno (a možno) neustále posouvat věk odchodu do důchodu nebo zvyšovat % odvodu z mezd na důchodové pojištění (aby neklesal podíl důchodu a mzdy). Což je politicky nepopulární.

Naprosto zásadním problémem je ale ona porodnost nižší než 2.1 dětí na jednu ženu, protože ta znamená vymírání společnost (např. naše hodnota 1,4 znamená, že každá další generace bude mít 2/3 počtu generace předchozí). Což by znamenalo, že brzy nebude dost lidí na udržování a obnovu infrastruktury vyspělé společnosti, životní úroveň bude prudce klesat a především to, že přinejmenším technologicky vyspělá část lidstva by během cca 300 let prakticky vyhynula (odkud by přijímala imigranty?)!

Tento základní zákony živé přírody popírající proces v západních společnostech odstartoval neolevicový útok na křesťanské hodnoty (vznik sociálního parazitismu) a byl vnucen i ostatním společnostem (prý dokonce i Iránu) globalizací, která je vlastně hospodářskou válkou a ve válkách je dobré když ženy pracují a nezdržují se rozením dětí!

Vývoj lidstva může být dramaticky odlišný od nynějších trendů, může ho změnit nenadálý vědecký objev, přírodní katastrofa, válka...

To, že podle informací z článku J. Petra se politicko-korektní sociologové rozhodli tyto nebezpečné trendy ignorovat, či dokonce velebit, je skoro neuvěřitelné. Pravděpodobně se už brzy dovíme, že morové rány a hladomory byly v minulosti vlastně užitečné (o malárii opět se díky stupidnímu zákazu DDT, lavinovitě šířící to někteří říkají už dnes)!!! Jakým právem připravujeme o zázrak života miliardy těch, kteří se nesmějí narodit?

S. Rehulka 28.12.2014 4:21

Může mi.....

....někdo vysvětlit, proč čeští autoři často i velice zajímavých a fundovaných článků, když uvádějí jmena žen - cizinek, stále tvrdošijně přidávají slovanské koncovky ?!

Ta paní, nebo slečna Aikio není žádná Aikiová ! Je to trend, který ubírá každému takovému článku na hodnotě.

V. Vaclavik 28.12.2014 4:57

Re: Může mi.....

"Ta paní, nebo slečna" ?? nebo pan??

V. Vaclavik 28.12.2014 4:59

Re: Může mi.....

Pani Rehulka, tohle je tu celkem pravidelne vysvetlovane.

V. Vaclavik 27.12.2014 17:16

Dejte lidem svobodu

a vsechny problemy si vyresi. Diktujte jim jak maji zit, a problemy si vyrobte.

Kdyz je ted malo deti, zacas zase bude o to min starych...

J. Cervenka 27.12.2014 15:15

starci

skvele informativni clanek ! Ale autor se nezminil o moznem negativni dopadu na vyvoj vedecky a economicky kdyz prevaha starcu zpusobi, ze zustanou ve vedeni unversit a CEOs starci - skvelej priklad ceska Karlova Universita , ktera je 67 v Evrope a nekde mezi 350 a 400 ve svete. Tato ubohost je castecne pusobena tim, ze starci (co nectou) jsou obdivovani profesori a vladnou. V Japonsku (zil jsem, tam) to bude videt driv.

R. Tichý 27.12.2014 12:32

Zbytečná hysterie

produkovaná společenstvími, které musí udržovat při životě průběžný důchodový systém.

K. Janyška 27.12.2014 10:09

Žádná tzv. společnost neexistuje. Je jen

spontánní řád lidské interakce... Dzp.

P. Ptakopysk 27.12.2014 16:40

Re: Žádná tzv. společnost neexistuje. Je jen

It's only ping-pong with the words (Albert Einstein)

J. Schwarz 27.12.2014 22:51

Re: Žádná tzv. společnost neexistuje. Je jen

Máte pravdu. Poněvadž země není nafukovací a země s velikou hustotou obyvatelstva  nejsou k žití, můžete si vybrat - buďto mládí a "populační růst", pak ale dojde nejspíš k válkám o životní prostor s patřičným snížením věku dožití, nebo dlouhou dobu dožití a vysoký věkový průměr. Třetí možností by bylo vytvořit umělé světy, kdy by reální lidé sídlili v nějakých kokonech  jako v matrixu a užívali by si svobody jen ve virtuální realitě.