6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ivan Vitula 10.5.2009 16:59

Dlouhověkost hvězdy

neznaméná totéž pro její planety. Jakmile planeta ztratí své vnitřní teplo přijde o kapalnou vodu na porvrchu.  Na Zemi je voda držena na povrchu právě vnitřním teplem. Jakmile vychladne, voda se vsákne a chemicky zreaguje nebo se naváže.

Kosmik 27.4.2009 9:10

samozřejmě že na Červeném trpaslíku je život.

A co Rimmer, Lister, Kryton a Kocour? To není pro autora život na Červeném trpaslíkovi?;-D

Ivan Vitula 23.4.2009 20:15

Vázaná rotaace

Pokud by planeta typu Země měla vázanou rotaci na svou hvězdu, měla by šanci jen s velmi hustou atmosférou srovnatelnou s Venuší. Tato atmosféra by dokázala ohřát i zastíněnou stranu. Kdyby byla atomosféra jako na Zemi, pak by se voda z osvětlené strany přestěhovala postupně na zastíněnou, kde by neodvratně zmrzla.

XY 16.4.2009 0:19

Podminky pro zivot

Myslim ze zivot nemusi byt nutne vazan na DNA, a i kdyz bude zakladem dedicnosti neco podobneho, ty zakladni baze musou byt jine. Tedy z nepritomnosti kyanovodiku jako potencionalniho zdroje adenosinu urcite nelze vyvozovat nepritomnost zivota. Otazka kapalne vody taky nemusi byt stezejni, i na zemi existuji organizmy, ktere jsou schopny cerpat vodu z atmosfericke vlhkosti nebo z ledu. Tedy teplotni rozsah kde je mozno mit zivot bych rozsiril. Jinak stezejnost vody jako takove pro pritomnost zivota nepopiram.

qwerty 15.4.2009 17:55

Polévka Gazpacho!

Jakub S. 15.4.2009 22:55

Re: Polévka Gazpacho!

???

Jenda 15.4.2009 23:44

Re: Polévka Gazpacho!

To vypada na zakladni nesnalost. Polevka Gazpacho se ji studena. Jak zjistil az prilis pozde Arnold Rimmer a "polevka gazpacho" tak byla i jeho posledni slova. Vy neznate Cerveneho Trpaslika? V originale Red Dwarf. Kultovni serial.

Jenda 15.4.2009 23:44

Re: Polévka Gazpacho!

Smarja. Neznalost samozrejme.

Vernys 17.4.2009 9:47

Re: Polévka Gazpacho!

:-D:-D

nesnalozt neomlouvá :-P

franta tyčka 15.4.2009 17:25

Kdo si myslí,že život vznikl sám od sebe?

Přece nikdo nemůže věřit,že se ze zhluků nějakých bílkovin mohla vytvořit RNA nebo DNA?

Jakub S. 15.4.2009 22:59

Re: Kdo si myslí,že život vznikl sám od sebe?

Shluků, vzdělanče. Napřed ovládnout aspoň  na úrovni ZŠ ten čéštyn... Ovšem jinak rozumíš všemu ve vesmíru, jasně.

Jenda 15.4.2009 23:57

Re: Kdo si myslí,že život vznikl sám od sebe?

Prece nikdo nemuze verit, ze Buh vznasel se nad vodami a pak ho to po nekonecne dlouhe dobe prestalo bavit tak prohlasil "Budiz svetlo" no ... no a bylo svetlo...

Arnošt 24.4.2009 15:51

Re: Kdo si myslí,že život vznikl sám od sebe?

Víc by mě zajímalo kde se vzaly ty vody, nad kterými se bůh vznášel.

XY 16.4.2009 0:06

Re: Kdo si myslí,že život vznikl sám od sebe?

Ono je to naopak, predpoklada se ze prvni byly nukleove baze, uz ty jsou samy o sobe schopny katalyzovat docela dost chemickych procesu, pozdeji vznikla prvni primitivni predchudkyne RNA. Ta uz ma docela jasny a specificky vazby k  zakladnim aminokyselinam, je schopna je spojovat dohromady a tvorit bilkoviny/enzymy; k dokonalosti a presnosti dnesni transkripce/translace vedlo nekolik miliard let vyvoje a selekce. Uveritelne to je.

Ludva 1.5.2009 13:56

Re: Kdo si myslí,že život vznikl sám od sebe?

Prvky a sloučeniny reagují podle reakčních podmínek - tlaku, teploty, záření, koncentrací,katalyzátorů. Není to náhodný jev. Když se dodrží stejné reakční podmínky, je i výsledek stejný. Na Zemi bylo těch reakčních podmínek podmínek nepřeberné množství, proto taky mohlo vzniknout velké množství sloučenin. Není důvod odmítat, že takto mohly vzniknout i ty velmi složité látky vedoucí k životu. Pořád je to lepší, než problém přenášet na spekulace. Konečně pravděpodobná řídkost života ve vesmíru dokazuje, že samotný život není v žádném případě smyslem vesmíru.

Crabman 15.4.2009 13:11

Mars

Přiznám se, že nechápu souvislost mezi malým magnetickým polem a ztrátou vody a většiny atmosféry. Můžete to pane Kubalo nebo někdo lépe informovaný trochu objasnit? Děkuji

Pavel 15.4.2009 14:28

Re: Mars

Bez magnetického pole sluneční vítr atmosféru pomalu odfukuje (je to hodně pomalé, ale asi za dvě miliardy let je po atmosféře).

XY 16.4.2009 0:11

Re: Mars

Spojitost s mag. polem vysvetlil prispevatel vyse. Ja navic predpokladam, ze velke mnozstvi vody bude "vsaknuto" pod povrchem Marsu. Vzhledem k tomu, ze jadro Marsu pred dlouhou dobou vychladlo, materialy se pri ochlazeni smrstujou, urcite vzniklo spoustu dutin, poru apod, kam se ta voda mohla zasaknout. Na zemi tomu brani to ze je jadro porad zhave a sopecna cinnost vodu vynasi zpatky na povrch.. 

Martin 15.4.2009 13:09

Pěkné čtení, ale

vždycky mě zaráží, jak pozemští vědci jsou neochvějně přesvědčeni o tom, jaké podmínky jsou vhodné pro život a jaké ne. Předpokládají, že k životu je nutná voda, teplota v nějakém rozsahu podobném zemi atd. Co takhle že by mohly existovat jiné formy života, na jiné bázi, než my? Dokud nejsme schopni říct, kde končí vesmír a co je tam dál, dokud ho celý neznáme, tak podle mě nemůžeme tvrdit, že k životu je třeba to a to. Mozek je pouze a nic víc než extrémně složitý a rozsáhlý stroj, uvědomující si sám sebe. Udělejte stejně rozsáhlou neuronovou sí´t v počítači, který ji zvládne přepočítat v reálném čase a získáte umělý mozek, uvažující, myslící, uvědomující si sám sebe, schopný se učit, mít emoce, pud sebezáchovy. Z toho vyvozuji, že mohou existovat jiné živé stroje, které získávají energii, nutnou k životu, jinak než živočichové na zemi. například z radiového záření, z jiných chemických reakcí bez přítomnosti kyslíku nebo uhlíku atd.

Ladislav N 15.4.2009 15:26

Re: Pěkné čtení, ale

Ještě umět tu neuronovou síť a její vlastnosti digitalizovat... ;-P

jízlivec 15.4.2009 16:08

Re: Pěkné čtení, ale

Co v této souvislosti znamená "digitalizovat"? Ukázat na ni prstem?

BORG 15.4.2009 16:53

Re: Pěkné čtení, ale

Holt vytvořit "umělou inteligenci neni snadné, ale neyoufejte "umělou debilitu" už Microsoft  zvládá.

Jenda 15.4.2009 16:16

Re: Pěkné čtení, ale

Uhlik je prakticky jediny prvek schopny tvorit dostatecne dlouhe a dostatecne stabilni retezce. A tedy dostatecne slozite slouceniny.

V 15.4.2009 21:08

Re: Pěkné čtení, ale

ale my zname zivot jen jako ten nas a ani ten nezname zdaleka uplne a uplne by nam pro zacatek stacilo najit podobny nekde jinde.

Nalezt zivot na jine bazi nas vlastne ani tak moc nezajima (tedy krome vzruseni scifistu a podobnych fantastu), protoze by nam to nejspis ani nebylo moc co k cemu. Nejspis bychom s takovym zivotem ani nemohli komunikovat, ale i kdyby, tak poznatky toho druhu by pro nas nejspis nebyly prakticke.

Ted hledame planety na kterych by mohla byt voda v tekutem stavu. Co bychom podle vas meli hledat, kdybychom rozsirili hledani na uplne vsechny moznosti, protoze co my vime... asi ani hledani planet by nestacilo, protoze 'zivot' podle fantastu vaseho druhu muze existovat i ve hvezdach, Jupiterech, nebo jen tak v prostoru. Me vychazi, ze vy jste a muzete byt jen kecalek, ktery ve svem volnem case fantaziruje na zaklade nejakych 'star treku'.

Mozek uvedomujici si sam sebe je 'pouze'... kdyz je to jen 'pouze', neracil byste nam vysvetlit jak tedy funguje, ze takovou vec dokaze? Jiste to nebude pro vas tezke, kdyz se o tom takhle prezirave az pohrdave vyjadrujete, s naprostou samozrejmosti. Dychtive nasloucham. A nejake mlhave a nepodlozene kecani, jako to o slozitosti vedouci k uvedomovani sebe sama me nezajima, ledaze dokazete popsat nejaky princip nabyti takove schopnosti.

Samani vaseho druhu budou vzdy namitat, ze dosahnuta slozitost jeste neni dostatecna, je to jako hledani Boha.

Jestli jste si nevsimnul, tak zivot dokaze byt zivotem na urovni mozna i jedne bunky. Na zaklade toho bych predpokladal, ze pokud je vase teorie 'slozitosti' spravna, tak by i dnesni pocitace mely vykazovat pdobne znamky nejakeho primitivniho zivota. A to se zatim deje jen zertovnych satirach. Ovsem machri vaseho druhu se prece nebudou spinit se zivotem jako takovym, kdyz uz zvedneme zadky ze zidli, tak preskocime evoluci a rovnou sestrojime sebe uvedomujici se elektronicky mozek. Zneuznani geniove vaseho druhu prece nejsou zadni troskari, ze?

REX 15.4.2009 11:11

Červených trpslíků je mraky.

Ti největší z nich (a budou jich menší mraky) můžou mít i oběžnice s nevázanou rotací a tedy i  lepšími podmínkami pro život.

Šmudla 15.4.2009 15:47

Re: Červených trpslíků je mraky.

Sněhurka např. praktikovala mnohomužství a nevadilo ji to. To bylo již před mnoha lety, dnes to povolené není. Jak Sněhurka dopadla, či nějakého trpaslíka preferovala, to není zdokumentované ale ve Vesmíru je vše možné. Mohou tam být další Sněhurky.

Jakub S. 15.4.2009 22:57

Re: Červených trpslíků je mraky.

Tak tak - to byla  v e l m i  nevázaná rotace trpajzlíků...

Vernys 15.4.2009 10:46

může

například nyní vyšla nová řada seriálu Červený trpaslík R^ myslím, že by měl patřit k základnímu vzdělání všech astro - logů, fyziků a podobných individuí :)

Autor 15.4.2009 11:01

Re: může

Vesmír.

Nekonečně nudný, fádní, černý prostor plný hvězd, planet, asteroidů,

černých děr, supernov, komet a kosmického prachu. ;-)

Vernys 15.4.2009 13:08

Re: může

;-)