8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

VĚDA: Měli bychom se bát viru zika?

O nebezpečí nově se objevujících či zavlečených nákaz, kdy virová infekce je na člověka přená­šena komářím štípnutím, nehovoří jen senzacechtiví novináři, ale i odborníci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Selinger 18.2.2016 13:55

Je skutečně striktní druhová specifita komárů přenašečů ?

Nemohou se časem tyto viry adaptovat na přenos jinými druhy komárů? Vždyť co je přenos komárem ? Komár bodne a nasaje krev s virem, přeletí jinam a bodne - a virus se dostane do krve nového hostitele. To ti dosud nepřenášející komáři nepřenášejí virus proto, že v jejich organismu je virus ihned usmrcen, nebo proto, že zatím neměli možnost se s nemocným setkat?

K. Wágner 18.2.2016 17:16

S vyšším výskytem přenašečů

Ono je to všechno více složitější, než se na první pohled zdá. Vezměte si třeba takovou malárii, která také patří mezi horečnaté, široce rozšířené tropické nemoci, přenášené komáry. Původcem onemocnění je parazitický prvok plasmodium (česky zimnička). Mimo těžké formy, maligní terciány, dovezené z exotických krajů, byly mnohokrát v Evropě diagnostikovány mírnější formy dle původce zvané malariae, vivax či ovale. Já osobně nepochybuji o tom, že se i u nás setkáváme s lehčím typem malárie, i když naši lékaři zpravidla říkají, že to nepřichází v úvahu. Vždyť v 50. a 60. letech minulého století, tedy ještě před výraznějším nástupem globálního oteplování, byl na jižní Moravě dobře znám pojem „hodonka“. O jakou že šlo nemoc? Byla to lehká forma malárie, přenášená komáry. Říkalo se jí tak proto, že nejhojnější byla okolo Hodonína. Dnes se začíná mluvit neoficiálně o tom, že se lehká forma malárie vyskytuje v lokalitách jako Břeclavsko, Hodonínsko, Valtice, Znojmo, Novomlýnské nádrže, Lednice, Kyjov, Uherské Hradiště. Hlavně tam, kde jsou původní bažiny, záplavové oblasti, chovné rybníky, kde je také větší teplo než třeba v Krkonoších, to jsou oblasti s vyšším výskytem komářích přenašečů.

Ovšem základní diagnostika se provádí mikroskopicky v laboratoři, kde se určuje přítomnost parazita na krevním nátěru. Z krve lze touto metodou určit i druh parazita. Toto vyšetření se několikrát opakuje, kvůli určení stadia zimničky a tím potažmo nemoci. Mimo tuto diagnostiku existuje celá řada sérologických vyšetření a molekulárně biologických metod.

Jenže když pacienta lékař na vyšetření nepošle, pak o tom, že pacient prodělal lehkou formu malárie, se nikdo nedozví.