28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Skála 22.12.2010 10:20

Re: Děkuji

No, hádat se nebudeme, že? Vy máte pravdu v tom, že efekt výstřednosti je menší. Já zase v tom, že je znatelný. Podívejte se na časovou rovnici: Nebýt výstřednosti, byla by (zhruba) sinusová. Takto je dost nesymetrická.

Tak na zdraví a veselé Vánoce!

J. Veselý 22.12.2010 8:48

Re: Děkuji

To je častá připomínka, někdo to dokonce považuje za hlavní přičinu toho jevu, ale vězte, že bez výstřednosti dráhy a jí způsobené proměnlivé rychlosti Země se samotný vznik popisovaného jevu obejde. Neboli i kdyby se Země pohybovala rychlostí o stále stejné velikosti, nastal by jev také, ovšem ne už na Lucii.  Máte ale pravdu, že v zimě, kdy je Země nejblíže Slunci a tudíž se pohybuje rychleji, je to výraznější než v létě. Okolo letního slunovratu, kdy je pohyb Země (potažmo Slunce mezi hvězdami) nejpomalejší, se děje to samé, samozřejmě s opačným "znaménkem". Žádná podobná pranostika se však k době okolo letního slunovratu nevztahuje, nebot je to méně výrazné a noc tak krátká, že si toho nikdo nevšímá..

J. Anděl 21.12.2010 23:27

Připojuji se

Také se přidávám k poděkováním za pěkný článek. Abych se neopakoval, specificky zmíním, že mě zaujalo také připomenutí možnosti, že naši předci pozorovali své okolí, svůj svět velice pozorně. V tomto směru je pozoruhodné, že si dnes můžeme na počítači nastavit všeliké detaily vycházení slunce (a počasí a miliónu dalších věcí), ale sami tyto věci nevidíme. Neprokoušou se k nám skrz právě zmiňované smogy.

Právě i proto děkuji za připomenutí, že stojí za to si všímat, co se přímo tady a teď kolem nás děje.

Ačkoliv se to zdá méně důležité než třeba politické události, je to vlastně mnohem reálnější, je to reálná, fyzická skutečnost.

L. Žárská 21.12.2010 19:51

Děkuju

Také já děkuji za poutavý článek. Moc se mi to objasnění pranostiky svaté Lucie líbí, také proto, že i já se jmenuji Lucie. A jsem na to náležitě hrdá ;-)

Š. Hašek 21.12.2010 16:25

Děkuji.

Je třeba více podobných článků. Drze sice podotýkám, že to všichni vědí. Ale asi nevědí.

Přejme ZIMĚ ještě chvíli času pro svoji klidnou službu, má na to už "jen" tak 70 - 80 dní. Pak se to zas votočí.

A bude JARO!

Všichni klimatisté (nikoliv profesoři vo počasí) vyližte si ...... !

J. Skála 21.12.2010 13:39

Děkuji

za připomenutí jevu, který většina lidí nezná, ačkoli pranostiku cituje. Škoda jen, že ani autorovo vysvětlení přes jeho komplikovanost není úplné. K popsanému posouvání, způsobenému sklonem zemské osy k rovině ekliptiky přistupuje však ještě jeden efekt. Je jím výstřednost zemské dráhy, kvůli které je oběžná rychlost Země kolem slunce proměnná. A až součtem těchto efektů vzniká onen posuv, a to nejen východů a západů, ale i pravého poledne, proti střednímu (občanskému) času.

Takže sláva Lucii, už se nám prodlužuje odpoledne.

O. Mayer 21.12.2010 11:46

Re: ...

to vysvětlení s tím světlem (lux, lucis m.) se mi hrozně líbí, ale přece jenom je tam problem s tím juliánským posunem. V 6. století připadalo 13.12 na jinou fázi oběhu než dnes, tj. ten článkem popisovaný efekt nastával cca o 5 dní dříve. Nedokáže to někdo s přítomných astronumů vysvětlit?

J. Dobrý 21.12.2010 10:36

Re: Západ slunce ano, co ale jeho východ?

Nejpozdejsi vychod slunce je kolem 2. ledna. Pro Prahu a tuto zimu je to mezi 31.12. a 4.1. kdy slunce vyjde v 8:01. Pro srovnani zitra 22.12. na slunovrat je to v 7:58

zdroj: http://calendar.zoznam.sk/sunset-cz.php

V. Kraus 21.12.2010 10:27

Západ slunce ano, co ale jeho východ?

Je zajímavé, že lidé si koncem roku všímali více západu slunce. Slunce zapadá nejčasněji 13.prosince na Lucii, a proto "Lucie noci upije, ale dne nepřidá". Nejkratší den je pak 21.prosince. Kdy ale slunce vychází nejpozději? Mělo by k tomu dojít asi někdy koncem prosince, ale pranostiky si tohoto datumu nevšímají. Nebo snad existuje nějaká podobná pranostika? Trochu se tomu blíží jen ona "Na Nový rok o slepičí krok, na Tři krále o dva dále, na Hromnice o hodinu více".   

J. Dobrý 21.12.2010 10:13

WOW

clovek se porad neco dozvida, diky

B. Hudzieczek 21.12.2010 9:28

Velmi děkuji

zabývám se sbíráním a hlavně vysvětlováním pranostik, proto autorovi velmi děkuji. Po přečtení článku jsem běžel ke svému mysliveckému kalendáři, kde je pro každý den vyznačena hodina a minuta východu a západu slunce. Přesně to souhlasí s autorovým vysvětlením.

Ke vzniku pranostiky; staří lidé, např ještě moje maminka (roč. 1922) si docela pozorně všímali, za kterou část obzoru zapadá slunce při různých významných datumech (mj. za  letního nebo zimního slunovratu). Mělo to nepochybně význam např. pro situování staveb v krajině apod.

 Při takovém pozorování mohl pečlivý pozorovatel, který měl v krajině dost orientačních bodů, zaznamenat tento jev.

E. Nešpor 21.12.2010 7:49

konečně

Děkuji, to  bylo  úžasný

E.Nešpor

J. Pašek 21.12.2010 6:49

To se vědělo, že Juliánský kalendář má chybu . . .

a přesně jakou velkou chybu spočítal pro papeže napolitánský astronom MUDr Luigi Gicolo což Papež Řehoř XIII. uzákonil bulou v tom 1582 coby Řehořský nový kalendář  . . .Jenomže v té době Anglie díky psychopatovi Jindřichovi VIII., kterému papež nechtěl povolitt rozvod s první  manželkou, vdovou po zemřelém bráchovi,  už byla "protestantská" a tudíž nepřijmula papežský nový kalendář až o 170 let  později . . . a tak v roce 1752 chyba už byla 11 dní,  když anglický parlament rozhodl, že 3. září o půlnoci se stane 14. září v Anglii a anglických koloniích, jako byla třeba Severní Amerika, dnešní USA, kde je chaos dodnes, kdy slavit den narození Georga Washingtona . . . . . . . Ženský protestovaly, že zestárly o 11. dní a židi bankéři protestovali, že přišli o 11 dní ůroků  . . . 

Z. Jaromír 21.12.2010 3:12

...

Bezvadně vysvětleno, ani nepotřebujeme animaci...  Katolická církev tím, že svátek sv. Lucie (jméno je odvozeno od lux, cis  = světlo, též lucis via = cesta světla) slaví už od 6. století 13. prosince, naznačuje, že od toho dne se již Slunce při svém západu takříkajíc nepropadá, nýbrž stoupá, tedy světlo vítězí nad tmou.  Tak nám kdysi po válce coby dětem vysvětlovala babička.

J. Polivka 21.12.2010 0:33

Diky za brilantni clanek!

Rad bych podekoval panu Veselemu za brilantni clanek!

Jako astronom jsem nadsen podrobnym vysvetlenim, ktere muze pochopit i laik ci dite.

Jako radioastronom si jen styskam, ze me ci nase pristroje sotvakdy rozlisi ty titerne uhly...

Preji vsem ctenarum NP Vesele Vanoce a uspesny Novy rok!

J. Polivka 21.12.2010 0:30

Diky za brilantni clanek!