6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 19.12.2010 10:49

Svépomoc ke zdravému tělu i duchu

Osvědčený je přiměřený pobyt "na" slunci, čistá voda a čistý vzduch (speciálně u moře Jaderského) a tělesný pohyb, také mytí se ve studené vodě a nepoužívání umělých látek či dokonce ucpávání pórů v kůži. A samozřejmě přirozená strava - dnes bio označovaná.

T. Vodvářka 17.12.2010 6:04

Evidence based medicine

je v posledních letech zaklínací mantrou. Nicméně - existuje něco, co se nazývá ars medica - tedy umění léčit. Každý člověk je jiný. Stejná nemoc u jednoho vyžaduje poněkud odlišný přístup, než u stejného onemocnění druhého. Nezpochybňuji nutnost poznávání a kvalitu získaných informací u velkých studií. Přesto - kolik studií proběhlo u některého z medicínských problémů, aby se za pár let ukázalo, že jde o ne zcela správný směr a další megastudie tu předchozí spolehlivě vyvrátila ?

Proto zůstane - a pevně věřím, že natrvalo - něco, co nejde popsat ve statisticky významných studiích. A to je již zníměná ars medica, která umožňuje zkušeným lékařům volit vždy trochu jiný postup u svých pacientů tak, aby léčba nejlépe "seděla". Představa, že vstoupím se svým problémem do tunelu, kde "projedu od bodu a do bodu n" a nakonec vyjedu "vyléčen a zmapován" mě trochu děsí. Více než léky a postup je někdy s nemocným promluvit, vyptat se a potěšit.

M. Gavlák 17.12.2010 6:14

Re: Evidence based medicine

... ještě jeden problém, kdo zaručí u komerční databáze, že její obsah nebude ovlivňován právě z komerčního hlediska, tzn. ze zájmu výtobců a distributorů léčiv?

D. Šimáček 17.12.2010 12:27

Re: Evidence based medicine

no prave  v tom se pletete, komercni databaze je mineno databaze s placenym pristupem, tedy ze ji nesponzoruje nejaky vyrobce ale plati si ji uzivatele,  a v civilizovanem svete by pro takovouhle databazi bylo likvidacni kdyby se prokazalo ze je ovlivnena nekterym vyrobcem

K. Machala 17.12.2010 12:41

pochyby o vědě v medicíně

To nezaručí nikdo, ani u nekomerční databáze. Dnešní konvenční medicína je postavená vedle nějaké té vědy i na spoustě nijak neprokázaných mýtů, nevstřebávání vědeckých poznatků jiných oborů (např. výživy) a na nemálo různě cinknutých studií. Stačí vzít do úvahy jedinou jednu věc z mnoha: dokonce i dvojitě zaslepené studie medikamentů zpravidla neuvádějí, co použili jako placebo. Placebo je látka, která nemá mít žádný vliv na nemoc/zdraví. Ve skutečnosti taková látka neexistuje. I když dám jako placebo cukrové pilulky, můžu zhoršit stav kontrolní skupiny (protože cukr dle jedné studie snižuje aktivitu imunitních buněk - tzv. leukocytický index po konzumaci cukru klesá). Jestliže kontrolní skupině s placebem snížím imunitu, byť jen málo, stačí, aby lék ve studijní skupině jenom nedělal nic, a bude mít lepší výsledek a studie zjistí, že oproti placebu léčí. A to není jediný problém, kde stojí věda v medicíně na pochybných základech.

Ad zmínka o vitamínech v článku (např. miligramy céčka opravdu nefungují, což neznamená, že nefungují gramy): např. je prokázáno, že vitamín C v megadávkách má velmi významný vliv (nejen) na nachlazení a virózy, ale tyhle skutečnosti se do hlav většiny lékařů nemají šanci propracovat, i když je už před 30-40 lety zveřejnil nositel Nobelovy ceny za biochemii dr. Linus Pauling, mimochodem velký kritik přístupu konvenční medicíny. Informace jsou filtrovány a regulace medicíny a medicínského vzdělávání shora probíhá v zájmu farmaceutických gigantů.

J. Kilian 17.12.2010 8:56

Re: Evidence based medicine

Představa nějakého robota, který bude určovat psotupy dle daného programu, je poněkud fantastická. Mohlo by to skončit třeba tak, že naordinuje vyšetření karyotypu, aby shledal, že vyšetřovaný je člověk. Ars medica a ars medici je vskutku neoddělitelnou součástí lékařské péče.

Nevím, jakým oborem lidské činnosti se autorka zabývá, ze stati se to špatně odhaduje. Sama její stať špatná není, jakkoli lidové podání věci je v ní poněkud násilné. Nechci proto rozebírat chyby, které v ní nacházím. Jen bych rád upozornil, že takové hodnocení postupu pacientem dle různých literárních údajů, uložených v databasích, je ošidné a namnoze i zavádějící. Uvedu příklad  k věci, kterou autorka uvádí : Zánět hrtanu dle citovaného zdroje není důvodem k antibiotické terapii. To je pravda poloviční, takže velká lež, na které trvat znamená zavdat velké problémy. Zánět hrtanu u dětí je spojen m.j. s obstrukcí dýchacích cest a je tak risikem selhání vitálních funkcí. Je vyvolán viry, ale to hlavně u kojenců a malých batolat, kdežto po třetím roce věku téměř vždy bakteriemi. Tak jak tak, stejně jako u ostatních zánětlivých onemocnění, je určení či odhad jejich příčiny podsdtatný pro volbu péče. Pokud jsou přítomny markery bakteriálního zánětu, je nepodání atb non lege artis postupem. Pokud nálezy z vyšetření svědčí pro spíše virovou etiologii, pak indikace atb terapie může spočívat na přidružených onemocněních nebo vadách. Strojový přístup typu "zánět hrtanu =  nedávat atb" je strašlivý a držet se ho znamená zcela popřít samotnou EBM.  Laici by neměli příliš mást lidi v oboru, v němž nejsou vzdělaní. Kdyby v letadle někdo radil pilotovi aby to vzal více na sever a trochu střemhlav, pasažéři by ho asi vyporáskali. Ale do medicíny vrtá kdekdo.

Autorka na videu vypríáví o přítomnosti otce u porodu. Dost si při tom vymýšlí. Ale to už je jiná kapitola, byť obecně poněkud dokreslující věrohodnost.

  

J. Síbek 17.12.2010 10:14

Re: Evidence based medicine

Nechci polemizovat s příspěvky,které předkládají převážně odborné námítky.Na internetu je možno již po léta zjišťovat různé informace o nemocech a léčení,většinou z pera pacientů,lékaři se příliš nevyjadřují a proto si myslím,že databáze s informacemi o léčbě je dobrý počin a že by v ní pochopitelně měla být i informace na příklad o terapii léčbě hrtanu,která jak uvádíte může mít dvě příčiny.Taková databáze je užitečná nejen pro lékaře,ale i pro pacienty nebo jejich příbuzné.Už slyším jak se děsíte: to nám do toho budou kecat všichni?Bohužel jsou lékaři dobří i špatní,kteří by měli raději dělat něco jiného než ztrpčovat lidem život a ti mají velké štěstí,že lidé mají strach se s nimi dohadovat nebo i soudit,aby na to nějak nedoplatili.

Jinak nevím čím dokresluje věrohodnost video o přítomnosti otce u porodu úroveň příspěvku.Já osobně jsem to poskakování pod oknem porodnice zažil a nebylo to nic povznášejícího.

J. Kilian 17.12.2010 12:06

Re: Evidence based medicine

Nic proti databasi, jistěže ji užívají i léikaři, jde o interpretace. Laikové mají kusé informace, pár kamínk, z nichž odhadují obrázek mosaiky - to je spojeno s risikem zásadního omylu. Když Vám z database vypadne, že zánět hrtanu není k atb terapii, je příliš jednoznačné vyjádření, Vy pak z něj vydedukujete, že ten doktor, co atb předepsal (resp. v nemocnici ordinuje), je ignorant, který cosi neví a poškozuje Vaše robě. Mně vůbec nevadí, že se někdo zeptá, ale pokud by chtěl sám ordinovat, pak nemohu přijmou  odpovědnost.  Možná jsou lékaři dobří a špatní, je otázka, jak to poznat.

Já jsem neuvedl, že zánět hrtanu může mít dvě příčiny. Co se informací aktivně podaných lékařem týká, pak - a zase na příkladu onohio zánětu hrtanu -  může na ně být čas a nemusí, když zánět způsobí jen chrapot, můýžeme se o něm bavit, jestli se zrovna to děcko dusí, není čas na nějaké debaty o databasi. Tím chci naznačit, že sama diagnosa ještě nevystihuje tíži a závažnost a akutnost nemoci.

Já jsem nenapsal, že viudeo dokresluje úroveň příspěvku. K věci samotné pak, že paní na videu se presentuje jako první propagátorka, nota bene si vymýšlí o negatiovních reakcích odevšad. Ani jedno ani druhé není pravda. Neznám její věk, ale vzhlíží natolik mladistvě, že v době, kdy se řešila možnost přítomnosti otce u porodu byla sama možná v plenkách.

J. Marková 17.12.2010 22:25

Re: Evidence based medicine

Evidence based madicine ja zaklínací formulka především přednášejících teoretiků, kteří skoro nepřijdou do kontaktu s pacientem. Dobrý lékař má své know how a nedokáže pohlížet na pacienta jako na robota, pro něhož vymyslí robotický program.