2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

VĚDA: Kolik lidí je potřeba na kolonizaci planety?

Astronomové nebo astrobiologové občas nechají do svého oboru proniknout i sociologům, psychologům nebo antropologům. Zejména při dlouhodobých pobytech je to důležité.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 8.8.2014 21:46

Riziko, o kterém se nemluví

"Kolem roku 2023 začnou pravidelné lety k Marsu."

Pokud ovšem do té doby na Zemi nevypukne velká válka. Pak by pár ztracených životů na Marsu bylo nepodstatné číslo ve srovnání s miliony/miliardami ztrát životů na Zemi.

V. Vaclavik 8.8.2014 16:09

Proc se branit pred zanikem

kdyz kazdy z nas zarucene zanika, nejpozdeji kdyz nam vyprsi zivotni lhuta. Starost o lidstvo maji jen kolektivismem zasazene mysle, cenici si kolektivu nad jeho individualnimi jedinci.

Zeme se jednou stane neobyvatelnou, ale v delsim vyhledu to same plati pro celou nasi hvezdnou soustavu, tu lokalni slunecni, i tu globalni galaktickou a v posledku to plati i pro cely vesmir - dle te moudrosti, ze kdo s cim zachazi, tim take schazi, tedy co vznikne take jednou zanikne.

Dale, zoufani nekterych diskuteru nad soucasnym stavem a vyvozovani z neho, ze nikdy niceho nedosahneme, je iracionalni. Az, nikoli jestlize, az prijdeme k rozumu, bude to veci maximalne jen par dekad, kdy zase budeme schopni pokracovat s dobyvanim mimozemskeho prostoru. Taky ty obavy o zdravi a blahobyt dobyvatelu vesmiru jsou mimo misu. Kdybychom takto uvazovali v sedesatych letech, nikdo by nikam neletel a nejspis by to ani nebylo dovoleno z duvodu nesplneni vselijakych predpisu, jak musi byt 'pracoviste' zarizeno dle norem nasich dnesnich noremniku... Nastesti je jeste mozne se individualne do nejakeho dobrodruzstviho pustit, jako treba ted Jaros, ktery zlezl tu horu. Ale statni projekty, jako je NASA to uz davno maji spocitane a jsou bezpecne impotentni, stejne jako spolecnost jejiz je NASA soucasti.

Slabe misto v argumentu toho vedce, ktery rika kolik lidi by muselo v kolonii byt, aby byla dostatecne diverzifikovana, je v tomto citatu: "Smith dodává, že možností je také poslat na cestu zmrazená vajícka a spermie s malým množstvím pecovatelu. Podle nej se to ale liší dost výrazne od toho, na co jsou lidé ve spolecenství zvyklí, že by touto cestou nešel."

Takovy pristup k veci je soucasti te impotence o ktere pisi vyse. Vedec jde dokonce jeste dale, nejen zadne riziko nepripustime, ale dokonce ani nase zvyklosti neopustime. Prichazi me na mysl to o teplu a smradecku...

B. Uhlich 8.8.2014 21:12

Re: Proc se branit pred zanikem

Plácáte nesmysly... žádný vesmírný program ať už se jednalo o Ruský , nebo Americký nikdy nebyl lhostejný k tomu, zda kosmonauté (astronauté) přežijí či nikoliv...nějak Vám nedochází, že svět chce hrdiny a ne pompézní pohřby... Pochopitelně, že počátky kosmonautiky budí opravněně dojem, že se bezpečnost za až tak neřešila, ale ono to pravda není...každý let vycházel ze zkušeností letů předchozích... konec konců množství mrtvých kosmonautů není zas až tak malé...  Myslím, že naprosto nechápete, že tady nejde o nějaké "úřední maření" pokroku, ale o o to, aby se vůbec nějaký let mohl uskutečnit. Uvědomte si, že pokud se někdy odhodláme někam opravdu letět bude to technicky úplně jiný level od toho, co jsme doposud zažili a požadavek na to, aby let posádka přežila je asi jednou ze zásadních podmínek celé věci, ne? Uvědomte si, že ať létáme po oběžné dráze, nebo když se létalo na Měsíc nebyl problém vyřešit většinu objevujících se komplikací ať už technických nebo zdravotních...to ovšem při letech, kde se posádka stává defacto plně autonomní prostě není možné...  Tak trochu přemýšlejte...

V. Vaclavik 8.8.2014 22:54

Re: Proc se branit pred zanikem

Cituji co jste napsal zde nize:

Autor: Beno Uhlic

"hlavní problém tkví v tom, že mnoha lidem nedochází, že samotný princip meziplanetárního letu jaksi hlavne vylucuje jakékoliv "servisní zásahy" na posádce. Když se létalo na Mesíc, nebo ted když se létá jen okolo Zeme jsme schopni v podstate rešit vetšinu zdravotních problému posádky pomerne rychle... Ovšem pri letu na Mars jde už o pomerne velký problém...raketa proste nemuže zabrzdit, hodit zpátecku a vrátit se.. to nejde, protože létáme jen za pomocí zákonu nebeské mechaniky...tedy i pri korekcích dráhy bychom byli schopni posádku dopravit (tedy pokud by to vubec šlo !!!!) na Zem zpet za radu mesícu a to je jasné, že by pri nejakých akutních potížích bylo naprosto jasne fatální. Tedy pokud nekam opravdu poletíme museli bychom sebou vzít minimálne malou nemocnici s možností provádet vetšinu zákroku a tím se celý projekt dostává do neuveritených rozmeru, které jsou mimo jakou koliv technickou realitu."

Takze vy tu rikate, ze letat se nikam dal nez na Mesic? Protoze pak uz by to bylo 'mimo jakoukoli technickou realitu'. Presne tohle vyjadruje to dnesni opatrnictvi, kvuli kteremu se nikam dal nez na Mesic letat nebude a v posledku uz ani na ten Mesic, aspon nikoli ze Zapadniho sveta, ale nejspis z Ciny, Indie, a to taky jen dokud se tyto nestanou stejne opatrnickymi civilizacemi na ceste k zaniku.

Je hloupe pripisovat me lhostejnost k preziti astronautu. Znamena to, ze jste vubec nepochopil, nebo nechtel pochopit, o cem jsem psal. Zrejme budete jeden z tech, kteri nas pomohli privest do dnesniho smutneho stavu, kdy jsme coby civilizace na dobre ceste k zaniku.

B. Uhlich 8.8.2014 23:19

Re: Proc se branit pred zanikem

Ha ha, myslím, že spíš ke zkáze dnešní vědu a techniku přivedli takoví jako jste Vy - přihlouplí fantastové s nulovými znalostmi technické reality, kteří naprosto nechápou co by vůbec obnášelo postavit takový prostředek, kteý by alespoň částečně umožnil ...byť třeba i ten jednosměrný let na Mars. A když Vám dojdou argumenty..( jako , že v reálu žádné nemáte..) tak tady pindáte a osočujete...

a hlavně nezapomeňte hodně citovat, aby bylo jasné, že jste toho hodně napsal... : a když už píšete jméno tak se ho prosím snažte napsat alespoň správně...

V. Mlich 8.8.2014 15:03

Stěhování

To stěhování nebude probíhat tak, jako si představují autoři sci-fi, že jednoho dne nastoupí vyvolení do tisíců raket a společně odletí k planetě zaslíbené, a ty zbylé čeká smrt v ohni pekelném. Podmínky se budou zhoršovat postupně celá staletí, a mezitím stále víc a víc lidí bude na novém, zatím nehostinném místě. Pak se podmínky i počty vyrovnají a postupně budou na Zemi dožívat jen ti největší konzervativci, a jejich děti už budou bydlet "v novém". Až zbyde jen pár měřících vědeckých pracovišť, ze začátku s lidskou obsluhou, později jen automatických.

A článek je o prvním krůčku této velké cesty lidstva. Všechno probíhá tak, jak má, jak si to přeje Příroda se svými zákony.

V. Vaclavik 8.8.2014 16:18

Re: Stěhování

Presne tak. Bude to probihat tak pomalu, ze si to bezny obyvatel zeme ani nebude nejak zvlast uvedomovat. My jsme zvykli uvazovat v radech tisicu let, ale ten proces ktery Zemi nakonec ceka, bude neskonale delsi. Bude tak dlouhy, ze lidstvo, podkud tu jeste vubec bude, se aspon zpocatku bude moci evolucne prizpusobovat horsicim se podminkam. Taky technologicka vybavenost bude mnohem lepsi, nez ta dnensi, i kdyz samozrejme nakonec i ta narazi na svuj limit.

A hlavne v nasem soucasnem svete tyto uvahy spadaji do kategorie 'vase starosti na moji hlavu'.

L. David 8.8.2014 13:50

Bezmezně naivní utopie !

V. Novak 8.8.2014 10:20

Technologie může nakoupit? A od koho?

V současnosti nemá žádná země na Zemi - ani všechna dohromady - na to, poslat pár lidí na Měsíc. I na LEO dostanou člověka svými prostředky dvě (DVĚ!) země - Rusko a Čína. Dlouhodobě odzkoušené technologie pro udržení života a recyklaci odpadů od CO2 a vody po mytí nebo moči po střevní plyny má jen jedna (Rusko) - a to ne dostatečně dlouho odzkoušené.

Od prvního úspěšného amerického letu na orbitu k prvnímu úsěšnému americkému komerčnímu letu na orbitu uplynulo přes 50 let...

Co dodat?

B. Uhlich 8.8.2014 11:41

Re: Technologie může nakoupit? A od koho?

No samozřejmě.., on ale hlavní problém tkví v tom, že mnoha lidem nedochází, že samotný princip meziplanetárního letu jaksi hlavně vylučuje jakékoliv "servisní zásahy" na posádce. Když se létalo na Měsíc, nebo teď když se létá jen okolo Země jsme schopni v podstatě řešit většinu zdravotních problémů posádky poměrně rychle... Ovšem při letu na Mars jde už o poměrně velký problém...raketa prostě nemůže zabrzdit, hodit zpátečku a vrátit se.. to nejde, protože létáme jen za pomocí zákonů nebeské mechaniky...tedy i při korekcích dráhy bychom byli schopni posádku dopravit (tedy pokud by to vůbec šlo !!!!) na Zem zpět za řadu měsíců a to je jasné, že by při nějakých akutních potížích bylo naprosto jasně fatální. Tedy pokud někam opravdu poletíme museli bychom sebou vzít minimálně malou nemocnici s možností provádět většinu zákroků a tím se celý projekt dostává do neuvěřitených rozměrů, které jsou mimo jakou koliv technickou realitu.

V. Novak 8.8.2014 15:49

Při současném stavu techniky je nejrychlejší cesta zpátky

ta, kterou vypočtou už před startem. Na velké manévry a úpravy dráhy nebude mít planetolet palivo (koneckonců, to je základ nápadu s jednosměrným letem) a většina úprav by stejně přivedla planetolet k dráze Země ve chvíli, kdy Země bude někde jinde.

Už při letu Apolla XIII museli astronauti přečkat zbytek letu k Měsíci, obletět ho a jedině s pomocí jeho gravitace se vrátili k Zemi.

B. Uhlich 8.8.2014 20:21

Re: Při současném stavu techniky je nejrychlejší cesta zpátky

Myslím, že to nepíšete úplně přesně..při letu Apolla 13 se musel provést korekční zážeh hlavního motoru lunárního modulu, aby se soulodí hlavního a lunárního modulu nedostalo na oběžnou dráhu Měsíce, ale aby ho právě jen obletělo, ale brzdný manévr nutný byl... To jen na okraj....

M. Hoblík 8.8.2014 9:31

Mars je třeba osidlovat co nejrychleji!

Tato planeta bude totiž na řadě ještě před Zemí při vyhasínání Slunce. A seznam lidí, které by tam bylo třeba poslat? Není problém ho sestavit! Seznam by se mohl dělat po skupinách; například některé politické strany by mohly dostat přednost, parlament nešťastné ČR by mohl letět kompletně atd.! Hlavně aby to byla opravdu cesta jednosměrná! A pro lidstvo by to bylo prospěšné i kdyby nebyla mise úspěšná.

V. Fiala 8.8.2014 9:58

Re: Mars je třeba osidlovat co nejrychleji!

Ha! Dobrý nápad. Takové skvělé odkladiště. Kdysi angláni posílali různá individua do Austrálie.

J. Aspirin 8.8.2014 10:41

Osobně si myslím...

... že na tom seznamu by měli být v první řadě lidé, kteří do každé diskuze (která je jasně mimo politiku) tu politiku zatáhnou. Ti jsou opravdovým neštěstím pro tuto zemi.

V. Fiala 8.8.2014 9:26

Nebojte se, středověk klepe na dveře!

Však oni nám musulmani brzo vysvětlí, že vcházet za ceduli "Tady je Aláhovo" se nedovoluje. A bude po žížalkách.

J. Aspirin 8.8.2014 9:20

Sice jenom lehké a velmi populární...

... ale přece jenom připomenutí pravděpodobné cesty lidstva (a snad i života) Zemi. Jsou to projekty velmi podobné práci dobrého sedláka, kterému řekli, že příští rok bude konec světa ale on přesto zaseje, opraví a připraví pomůcky na sklizeň.

Přípravy na kolonizaci čehokoliv ve Vesmíru jsou stále ve stádiu základního výzkumu a prostředky pro dosažení cíle jsou dnes víc než nedostatečné... ale bádání, zkoušení i občasné kaskadérské pokusy pro zjištění kudy cesta nevede bude (a mělo by) pokračovat dál. Tak to fungovalo celou historii lidstva ve všech oborech - a snad se to povede.

P. Dvořák 8.8.2014 2:00

Když pominu technickou stránku přesunu,

tak vůbec nechápu smysl kolonizace jakési planety.

Fakt je někdo přesvědčený o tom, že vesmír utrpí nějakou nedozírnou škodu, když tady jako lidstvo vychcípáme a s námi i třeba 95% veškerých druhů, jako tomu bylo při vyhynutí dinosaurů?

S. Donát 8.8.2014 9:05

Re: Když pominu technickou stránku přesunu,

Vesmír asi škodu neutrpí, lidstvo samotné jistě ano. Každý druh se snaží o přežití, lidé nejsou výjimkou (i když to někdy vypadá, že dělají všechno proti tomu). Bylo by načase přendat pár vajíček do jiného košíku, abychom nedopadli právě jako ti dinosauři (nebo stovky a tisíce jiných vyhynulých druhů).

P. Dvořák 8.8.2014 16:22

Re: abychom nedopadli právě jako ti dinosauři

V tom je to kouzlo evoluce. Dinosauři vyhynuli před šedesáti miliony let. Plus mínus már milionů je nezajímavých. Jedině díky jejich vyhynutí se život odvíjel dál tak, že na jeho současném konci jsme tady my, jakožto živočišný druh.

Jakýkoliv současný živočišný druh je pro život na Zemi důležitější, než člověk. Žádný živočišný druh nemůže dokázat planetu zplundrovat tak, jako člověk. Je na čase odejít a dát ještě životu na Zemi šanci se vzpamatovat.

Za pár stovek let se ekosystém jakž takž "rozkouká" a ustálí na zbytcích toho, co mu zanechá člověk a za milion nebo pár milionů let . . . kdoví.

J. Vyhnalík 8.8.2014 13:02

Re: Když pominu technickou stránku přesunu,

Jedna věc je možná katastrofa po dopadu nějakého velkého tělesa, jak se to nejspíš stalo dinosaurům. Můžeme se utěšovat malou pravděpodobností takovéto události a třeba tím, že jsme schopni takovéto těleso s předstihem odchýlit z kolizní dráhy.

Na druhou stranu máme JISTOTU toho, že jednou v budoucnu se Slunce začne prudce zvětšovat a zvyšovat svůj zářivý výkon, to vyplývá z fyzikálních zákonů, a takové Slunce naprosto jistě zničí Zemi, ze které pak zbude jen holá kamenná troska, bez atmosféry a bez vody.

V. Novak 8.8.2014 15:44

Troufnu si odhadnout,že odchýlení takového tělesa

je reálnější než brzká kolonizace (natož teraformace!) Marsu.

Slunce se stane rudým obrem za nějakých 5 miliard let. Život na Zemi od jednobuněčných má za sebou řekněme 3 a něco miliardy let, Homo sapiens je tady, budu velkorysý, do 200 tisíc let. Průměrná existence druhu se odhaduje na 1-2 miliony let.

Co bude za 5 miliARD let - to bych opravdu nechal koňovi. Skoro bych si byl ochoten vsadit, že člověka a jeho potomky to zajímat nebude a kdo ví jaká žoužel je dnešním předchůdcem budoucího XXX sapiens...

J. Vyhnalík 8.8.2014 16:22

Re: Troufnu si odhadnout,že odchýlení takového tělesa

V podstatě souhlasím. Už jenom kolonizace Marsu by si vyžádala takové náklady, že to žádná vláda svým voličům nezdůvodní. Nakonec ta reality show by mohla být cestou, jak průměrné voliče přesvědčit o tom, že to za ty prachy stojí.

Nejspíš není náhoda, že jsme žádnou mimozemskou civilizaci dosud nepotkali, mezihvězdné cestování nebude žádný jednoduchý úkol a fyzikální zákonitosti jsou neúprosné.

Vezmeme-li v úvahu, že pro vývoj života je pravděpodobně nezbytný dostatečně bohatý koktejl těžších prvků, budou soustavy s potenciálními kandidáty na život cca stejně staré jako naše Slunce. Pokud bychom našli přijatelně daleko vhodnou planetu pro osídlení, je víc než pravděpodobné, že už nějaký život hostit bude. I kdyby nebyl inteligentní, není příliš pravděpodobné, že by byl s tím naším chemicky kompatibilní. Znamenalo by to, že kolonizační lodě by musely zůstat po generace na orbitě a planetu postupně a namáhavě terraformovat. Každopádně by se jednalo o projekt, jehož náklady by násobně převýšily dnešní možnosti celosvětové ekonomiky a možný úspěch by ležel stovky let v budoucnu. I pokud by projekt uspěl, jednalo by se fakticky o dvě oddělené civilizace, kdy by reálné kontakty byly omezeny na výměnu zpráv s několikaletým zpožděním. Fyzické kontakty by byly vyloučeny už jenom z epidemiologických důvodů.

B. Uhlich 8.8.2014 21:01

Re: Troufnu si odhadnout,že odchýlení takového tělesa

Njn... máte samozřejmě velmi střízlivý pohled na věc.. Ono, jak vidno z některých příspěvků, je největším problémem pro některé lidi pochopit, že existuje určitý rozdíl mezi fikcí a technickou realitou.. To je ovšem dlouhodobý problém a je dost často velmi zřetelný v internetových diskuzích...zastánce a věřící v permanentní technický pokrok je velmi těžké přesvědčit, že to s tím pokrokem není zas až tak jednoznačné jak by se na první pohled mohlo zdát...

J. Jurax 8.8.2014 22:00

Re: Když pominu technickou stránku přesunu,

No, třeba proto, že že lidi se množí jak kobylky, že bude třeba hledat jiné zdroje a co já vím ...

Dobrý důvod může být ten, že se to dá udělat, takže to dřív nebo později uděláme ...

Ono v roce 1492 by si taky nějaký nevolný sedláček zpod Řípu povzdechl, kdyby měl šanci se dozvědět o Kolumbovi - na co je nám trmácet se přes oceán do nějaké tramtárie - je to drahé, nebezpečné, nic z toho užitečného nebude, ten Kolumbus je sebevražedný fantasta a vůbec, máme svých problémů dost - kupřikladu letos špatně vzešel ječmen ...

B. Uhlich 9.8.2014 0:08

Re: Když pominu technickou stránku přesunu,

Nojo, pane Juraxi, když on je právě problém s tím množením...vpodstatě z dnešní situace právě vyplývá taková nepřímá úměrnost..čím víc lidí na planetě bude - tím méně pak zbyde prostředků na nějaké vesmírné létání... Čím více budou zatěžovány státní rozpočty, čím více budou odčerpávány síly průmyslu k takovým účelům jako zajistit obživu a energie pro miliardy lidí a tím méně pak zbyde kapacit pro výzkum vesmíru, chápete? V žádné zemi na světě a to i s nějakým totalitním zřízením nebude možné zajistit protředky na takhle drahé záležitosti...to prostě nejde. Můžem se nad tím rozčilovat, hádat se , ale to tak asi všechno co můžem dělat.

Váš problém je v tom, že stále nejste schopen pochopit, že relativně slabý vývoj v kosmickém létání není dán nějakým defétizmem, či leností..ale je to dáno tím, že jsme ( ať se to někomu líbí, nebo nelíbí..) dospěli k určitým technologickým hranicím, které jsou prostě nepřekročitelné...zato nemůžu ani já ani Vy ani nikdo jiný..tak to prostě je. Já samozřejmě nepopírám, že bychom třeba byli dál kdyby se místo letadlových lodí a ponorek stavěly lodě kosmické, ale to asi jen spekulace. Každopádně by asi bylo pro věc prospěšnější, abychom si místo nemístného fantazírování jasně řekli co je možné a co není a pak by se asi ukázalo nakolik je lidstvo schopno dobývat vesmír či ne... Bohužel trendem poslední doby je, že je mediální prostor naprosto zasypán bláboly, které nemají reálný technický základ a různé spekulace, či úplné fantasmagorie jsou pokládány za technickou realitu..tady já vidím ten zásadní problém.

Už jsme tady spolu debatovali nad tímhle problémem víckrát a já podotýkám, že se i mě rovněž nelíbí, že vývoj v kosmonautice (byť v poslední době je poměrně zajímavý..) tak nějak stagnuje, ale já, na rozdíl od Vás si holt uvědomuji, že technické a ekonomické limity existují a beru je jako fakt a rozhodně se nedomnívám, že by šlo celou věc za stávajících podmínek nějak výrazně změnit...

B. Uhlich 8.8.2014 1:02

Mno... myslím, že jsme se tu narodili tak tu taky umřeme

..a to všichni co jdou , nebo přijdou po nás. Je potřeba s tím počítat. Pokud lidstvo jako takové bude chtít někam migrovat..určitě to nebude v této podobě jaké se teď nachází..možná, že budeme čase schopní vyslat naší genetickou informaci, nebo budeme schopni pomocí nějakých hybridních organizmů dál šířit "lidstvo" někam do hlubin vesmíru...

Projekt MARS-ONE vůbec nemá smysl probírat - je to jen medíální hovadina, která neználkům blbne hlavy s tím, že reality -show může úplně všechno...ve skutečnosti nemůže nic. K cestě na Mars se zatím nechystá nikdo..tedy k pilotované cestě..tedy logicky se tam nechystá ani mediální cirkus Mars-One....

Ale zpět ke kolonizaci...k eventuální kolonizaci...pokud nebudeme schopni stavět opravdové kosmické lodě pro mnohačlené posádky létající alespoň rychlostí v řádu 0,1 až 0,3 rychlosti světla nemá vůbec smysl uvažovat o jakékoliv kolonizaci čehokoliv..a vzhledem k tomu, že se naše technická tvořivost a realita nemá ani snahu pohybovat v nějakých oblastech, kdy by bylo možné stavby takových prostředků předpokládat, je zde opravdu velká pravděpodobnost, že meziplanetární lety budou snem i mnoha dalších generací, které přijdou po nás.

Můj názor je takový, že lidstvo prakticky promarnilo svou příležitost podmanit si vesmír...to prosím není žádný defétismus ..nýbrž přesvědčení, že lidstvo díky neuváženému vývoji (viz.populace a s tím spojené problémy s energiemi, surovinami...) si samo určilo, čím se bude zabývat a čím už ne. A tak místo hvězdoletů budeme řešit co budeme jíst, zda si rozsvítíme a zda vůbec budeme schopni přežívat na této skomírající planetě a na nic jiného nám už nebude zbývat ani energie, ani suroviny, ani politická vůle...

Pokud neobjevíme..myslím tím reálně neobjevíme, nové druhy energií..pokud nebudeme schopni opravdu hodně intenzivně investovat do vědy a techniky a to nejen materiálně, ale třeba i strukturou vzdělání pak nemá vůbec smysl uvažovat o nějaké kolonizaci čehokoliv ve vesmíru..což je snad pochopitelné, ne?

P. Sulc 8.8.2014 3:59

Re: Mno... myslím, že jsme se tu narodili tak tu taky umřeme

Zcela pravda, zvlaste predposledni odstavec. Pred padesati lety bylo na ''vesmir'' penez jako zalez, i na armadu , namornictvo, letectvo, atomove ponorky i letadlove lodi.  A dnes? Kde jsou ty armady? Dnes je problem postavit jednu ci dve korvety, Amerika nema poradnou dopravni raketu a kdyby mela neco poslat na mesic, tak leda holubi postou. Proste nejsou penize, protoze svet je prelidnen, povl ze zemi tretiho sveta nas zaplavuje a my mame za to, ze je nemuzeme nechat vychcipat, ze je musime zivit a lecit, aby vydrzeli a mohli se jeste vice rozmnozovat jako svabi. Dnes ten program Apollo je jako krasny sen

J. Jurax 8.8.2014 22:05

Re: Mno... myslím, že jsme se tu narodili tak tu taky umřeme

A on taky Obama není Kennedy ...

A s těmi korvetami - staví se letadlová loď USS Gerald R. Ford, první loď nové třídy, za dva roky být měl být ve službě

P. Sulc 9.8.2014 0:52

Re: Mno... myslím, že jsme se tu narodili tak tu taky umřeme

Pred Obamou nebylo lepe. A ten carrier ? Co ma byt, ze se obcas neco postavi? Za valky rostly jako houby po desti, vcetne bitevnich lodi. U vas vysla velice dobra kniha o lodich Liberty. Tech se za valky postavilo mnoho set a nejen lodi, ale i naklad do nich, pro Anglii a SSSR.Dnes by se tu postavily tak leda kanoe. Z dovezenych casti z Ciny. A ty lode, co maji ''byt ve sluzbe", jsou prevaznou vetsinou znacne opozdeny.